Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

15 marca 2019 r.
14:11

Ceny wywozu śmieci poszybowały w górę. Mieszkańcy wypominają burmistrzowi słowa sprzed wyborów

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
15 37 A A
Do sortowni śmieci w Wólce Rokickiej trafia m.in. większość śmieci w terenu Lublina
Do sortowni śmieci w Wólce Rokickiej trafia m.in. większość śmieci w terenu Lublina

Ceny za odbiór śmieci w Lubartowie drastycznie poszły w górę. Mieszkańcy są wściekli i wypominają nowemu burmistrzowi, że w kampanii wyborczej obiecywał zachowanie cen. – To nie była moja decyzja – tłumaczy Krzysztof Paśnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przed nowym burmistrzem Lubartowa pierwszy poważny problem – rozpalające emocje wysokie ceny za wywóz śmieci. Z wyborczego „6-12” nie zostało nic.

– Burmistrz w kampanii obiecywał, że nie będzie podwyżek stawek za wywóz śmieci. Miało zostać 6 zł od osoby za śmieci segregowane w blokach i 12 zł w domkach. Tymczasem podwyżki są olbrzymie. Czujemy się, delikatnie mówiąc, nabici w butelkę – mówi Jarosław z Lubartowa.

Lubartów, jak większość okolicznych gmin, należy do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. To rada nadzorcza związku określa wysokość stawek za przyjęcie śmieci do sortowni w Wólce Rokickiej. Dla mieszkańców Lubartowa nowe stawki są rzeczywiście wysokie. Miesięczne opłaty w domkach za śmieci segregowane to obecnie 18 zł, a niesegregowane - 39 zł. W blokach te stawki to 13 i 27 zł.

– Zaproponowaliśmy szereg zmian, które znacząco obniżyłyby koszty funkcjonowania ZKGZL. Postulowaliśmy podwyżkę stawek na bramie, czyli opłaty za tonę przyjętych śmieci do sortowni w Wólce Rokickiej. Proponowaliśmy zmianę z 389 do 425 złotych za tonę – tłumaczy burmistrz Krzysztof Paśnik.

Koszty podwyżki spadłyby na Lublin, który dostarcza do sortowni większość swoich śmieci.

– Proponowaliśmy też zmniejszenie liczby PSZOK. Do jednego na terenie związku, a nie jak teraz, w każdej gminie. Chcieliśmy także, aby biuro związku przenieść z Lubartowa do Wólki Rokickiej. To byłby kolejne oszczędności i recepta na podwyżki – dodaje burmistrz.

W 11-osobowym Zgromadzeniu Związku miasto Lubartów ma 4 głosy. – Zostaliśmy przegłosowani. Nie oznacza jednak, że składamy broń. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjny założymy sprawę o anulowanie tej uchwały i wprowadzenie proponowanych zmian – zapowiada burmistrz.

Sprawa podwyżki może mieć ciąg dalszy. Coraz głośniej mieszkańcy Lubartowa mówią o rozpisaniu referendum, w którym określą się czy ich miasto ma wyjść czy zostać w ZKGZL. W skład związku wchodzą: miasto Lubartów, gmina Lubartów, Ostrówek, Ostrów Lubelski i Serniki.

e-Wydanie

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prywata korupcja złodziejstwo / 16 marca 2019 o 09:52
+7
A były burmistrz już grzeje *** w urzędzie Marszałkowskim pod parasolem PiS. Ech szkoda gadać.
 Posada I Stanowiska
Avatar
Zybszek / 15 marca 2019 o 16:20
+7
Prawda jest taka, że za te ceny po pierwsze odpowiada ustawodawca, który znowelizował ostatnio przepisy w tej kwesjti. Po drugi to warto przypomnieć, że poprzedni burmistrz Lubartowa Janusz Bodziacki ( który  teraz niczym misiewicz oczekuje na słodką posadę w urzędzie marszałkowskim)  - odpowiada za te ceny, przez jego politykę miasto Lubartów ma niekorzystną pozycję w związku komunalnym. Obecny burmistrz zastał taką sytuacją.
 Jakoś u nas w gminie nikt oplat za wywóz śmieci nie podniósł.Głupoty Pan wypisuje,połowiczne i nie polegające na prawdzie.Pewnie jest Pan działaczem PSLu-to by to wyjaśnialo.Pozdrawiam z Kocka
 Jakoś u nas w gminie nikt oplat za wywóz śmieci nie podniósł.Głupoty Pan wypisuje,połowiczne i nie polegające na prawdzie.Pewnie jest Pan działaczem PSLu-to by to wyjaśnialo.Pozdrawiam z Kocka rozwiń
Avatar
lubart. / 15 marca 2019 o 16:10
+6
Obiecał również obniżkę cen wody i ścieków. To od kiedy?
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 15:11
+6
Kłamstwa!!!!!!
Avatar
Leonów / 15 marca 2019 o 15:06
+5
Ludziom podniesiemy opłaty a sobie pensję i nagrody.Tak będzie po równo.Brawo PSL!
Avatar
jadwiga / 15 marca 2019 o 14:45
+5
PSL wygrało wybory w Lubartowie i muszą sobie kieszenie ponapychać.A jak to zrobić?Zabrać mieszkańcom.
Avatar
czyt / 15 marca 2019 o 14:24
+5
arbuzy i wszystko jasne ! w Radzyniu też będzie duża podwyżka i to dzięki podobnym ?
Avatar
Wad / 15 marca 2019 o 21:04
+4
Przed wyborami miał wszystko policzone i wiedział jak zrobić żeby śmieci były po 3 i 6 zł. Oszukał mieszkańców , teraz szuka winnych i wrogów razem z Tomasiakiem. 
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 20:08
+4
Trzeba wyjść ze związku i niech samo miasto odpowiada za odpady
Avatar
Irena / 15 marca 2019 o 16:15
+3
przecież burmistrz ma tyle do tego co ja w Lublinie czyli nic ! To regulacja ustawowa a nie decyzja Prezydenta czy Burmistrza , czy Wójta ! On tylko wykonuje to co stanowi Sejm ! Więc utyskiwanie na Burmistrza to tak samo można atakować go za zmianę pogody, klimatu czy wschodu i zachodu słońca.
 Biedactwo!Przecież on nic nie może poza zatrudnianiem spadochroniarzy z PSLu za nasze pieniądze.
Avatar
secesja / 6 dni temu o 18:35
+1
ahahah a Ostrów Lubelski to taka wielka gmina zabrac im Rokopaczew i juz po gminie ehehehehe
Avatar
Rob / 17 marca 2019 o 07:23
0
Ciepła posadka starego burmistrza bodziackiego w marszałkowskim przyklepana. Pytanie jest zasadnicze co doprowadziło do takiego stanu a właściwie kto doprowadził? 3 mce rządów nowego burmistrza czy kilka lat rządów poprzednika który wraz z zastępcą był we władzach zkgzl ? odpowiedź jest oczywista to bodziacki jest za to winny i jego zca
Avatar
Zosia!!! / 16 marca 2019 o 12:28
-1
Nie ma co płakać i obwiniać poprzedników i szukać winnych dookoła!!! Do roboty i myślenia, szybko wychodzić ze związku jak tam jest tak źle. trzeba podjąć odważną decyzję i samemu Panie Burmistrzu zabrać się do roboty i wywiązać się obietnic przed wyborczych. Najlepiej jeszcze pogonić Tomasiak do roboty.
Avatar
prywata korupcja złodziejstwo / 16 marca 2019 o 09:52
+7
A były burmistrz już grzeje *** w urzędzie Marszałkowskim pod parasolem PiS. Ech szkoda gadać.
 Posada I Stanowiska
Avatar
Jasno i wyraźnie / 16 marca 2019 o 06:19
+1
***facebook.com/lubartow.mamprawowiedziec/posts/2078435888918225 Naszym zdaniem nie ma, na co czekać z wyjściem ze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Najprawdopodobniej na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie złożony projekt uchwały o wyjściu Gminy Miasto Lubartów ze Związku. W zapasie musi być pięć miesięcy, czyli 3 miesiące okresu wypowiedzenia i do dwóch miesięcy na przygotowanie rozliczenia. Nie ma sensu tego odkładać, bo po rozliczeniu naszych udziałów spłata może potrwać nawet trzy lata. Co jest prawdopodobne, patrząc na sytuację finansową ZKGZL. Oszczędzimy na składkach, a jak będzie wyglądało rozliczenie, dopiero zobaczymy. W ogóle nie mówimy o żadnych próbach porozumienia z przedstawicielami pozostałych gmin, członków Związku, bo ich nie było. Ktokolwiek obejrzał jakąś relację ze Zgromadzenia, ten wie, że wszelkie projekty uchwał, składane przez przedstawicieli Lubartowa, są odrzucane w głosowaniach. A skoro już jesteśmy przy przedstawicielach Lubartowa, to sytuacja, gdzie Wójt Gminy Lubartów proponuje, jak członka Zarządu byłego Burmistrza Lubartowa jest oględnie mówiąc - kuriozalna. Sytuacja, w której przedmiotem uwag Zgromadzenia Związku jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie, nie jest normalna. Podobnie jak status Jerzego Zwolińskiego. Nie wiemy, kogo w Zarządzie ma reprezentować, chyba mieszkańców Gminy Lubartów. Z kolei głosowanie pozostałych przedstawicieli jasno pokazuje, jaki jest ich stosunek do mieszkańców Lubartowa i ich przedstawicieli w Związku. Róbcie, co chcecie, a my i tak was przegłosujemy. Więc nie ma najmniejszego powodu tkwić w Związku, bo jako największy udziałowiec i tak na nas przypadają największe koszty. A skoro o kosztach – niech się naszym kosztem więcej nikt nie bawi. Dzisiejszą sytuację zawdzięczamy nie tylko przedstawicielom pozostałych gmin. Łaskawej pamięci Lubartowian należy polecić poprzednie władze Związku. Te niezaprzeczalne osiągnięcia, to podpisanie skrajnie niekorzystnej umowy z Lublinem. Brak informacji przez niemal rok o roszczeniach finansowych. Obstawiamy, że władza myślała, że dalej będzie władzą i jakoś to się załatwi. Sprawa się wyjaśni najpewniej w sądzie, tylko nie wiadomo, kiedy i nie wiadomo, jak. A do tego czasu Związek musi „się wyżywić”. Bo Lublin, do rozstrzygnięcia, spornych pieniędzy nam po prostu nie zapłaci. A brakujące w systemie nie wezmą się z powietrza. Słyszymy, że w całej Polsce są podwyżki opłat za śmieci. No to, liczmy się z tym, że oprócz stawek za śmieci bezpośrednio z kieszeni, płacimy też składkę do Związku. Za 2019 jest to 386 367,00 złotych. I nie tylko.
***facebook.com/lubartow.mamprawowiedziec/posts/2078435888918225 Naszym zdaniem nie ma, na co czekać z wyjściem ze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Najprawdopodobniej na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie złożony projekt uchwały o wyjściu Gminy Miasto Lubartów ze Związku. W zapasie musi być pięć miesięcy, czyli 3 miesiące okresu wypowiedzenia i do dwóch miesięcy na przygotowanie rozliczenia. Nie ma sensu tego odkładać, bo po rozliczeniu naszych udziałów spłata może potrwać nawet trzy lata. Co jest prawdopodobne, patrząc ... rozwiń
Avatar
Wad / 15 marca 2019 o 21:04
+4
Przed wyborami miał wszystko policzone i wiedział jak zrobić żeby śmieci były po 3 i 6 zł. Oszukał mieszkańców , teraz szuka winnych i wrogów razem z Tomasiakiem. 
Avatar
Kaczka z rożna / 15 marca 2019 o 20:19
+1
Niech się inni nie cieszą, niedługo wszystkie gminy zapłacą więcej za odpady. Ministerstwo środowiska już się o to postara. Pozdro dla zgreda.
Avatar
Hmmm / 15 marca 2019 o 20:14
-4
A może to zasługa poprzedniego burmistrza, który teraz bedzie specjalista od gospodarki odpadami
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 20:08
+4
Trzeba wyjść ze związku i niech samo miasto odpowiada za odpady
Avatar
tadaaam / 15 marca 2019 o 19:46
0
Patrząc bardziej globalnie - gospodarka odpadami to ogromny problem i ceny za śmieci muszą znacząco wzrosnąć w wieloletniej perspektywie... Nie pomogą żadne obietnice wyborcze anie zmiana władzy.
ha, było by globalnie jak byśmy płacili za ilość śmieci jaką wyprodukujemy... To by było prośrodowiskowe, gdyż każdy by kontrolował ile śmieci produkuje. W naszej bananowej republice jet to poprostu kolejna forma podatku ustalana przez rząd..  Kroś tu napisał że w Kocku wywóz śmieci nie zdrożał... hahahah bo gmina do tego dokłada z podatków mieszkańców... 
ha, było by globalnie jak byśmy płacili za ilość śmieci jaką wyprodukujemy... To by było prośrodowiskowe, gdyż każdy by kontrolował ile śmieci produkuje. W naszej bananowej republice jet to poprostu kolejna forma podatku ustalana przez rząd..  Kroś tu napisał że w Kocku wywóz śmieci nie zdrożał... hahahah bo gmina do tego dokłada z podatków mieszkańców...  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni 10 4

Trwają poszukiwania 35-latka z Trawnik podejrzanego o zabójstwo swojej żony. Kobieta zginęła od przynajmniej kilku ciosów nożem. Nie wiadomo, dlaczego doszło do tragedii.

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji?

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji? 11 0

Zakończyły się prace inwentaryzacyjne na miejskim stadionie. Przypomnijmy, że władze miasta w grudniu zerwały umowę z wykonawcą przebudowy obiektu. 10-milionowa dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki nie jest zagrożona.

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę 0 1

57-latek z okolic Biłgoraja leczył ból gardła wódką z herbatą. Postanowił później usiąść za kierownicą, co skończyło się dachowaniem.

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia 1 0

Na ogół w białych bluzkach i koszulach przyszli w poniedziałek na uczelnię studenci i wykładowcy, którzy odpowiedzieli na apel Samorządu Studentów KUL. W Kościele katolickim 25 marca jest obchodzona uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To również Dzień Świętości Życia.

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia 11 3

Z naszą redakcją skontaktował się mężczyzna, którego wizerunek opublikowała dziś Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera 9 14

W nadchodzących wyborach do rady nadzorczej Grupy Azoty SA będą mogli wystartować jedynie pracownicy tarnowskiej spółki. To łamanie obowiązującej ustawy – grzmią związkowcy z puławskich Zakładów Azotowych i zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera.

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach
Alarm 24

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach 38 1

Do zdarzenia doszło przed godz. 19 na al. Tysiąclecia w Lublinie.

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję 88 126

Coraz gorętsza robi się kampania przed pierwszym w historii miasta referendum lokalnym, które ma dotyczyć możliwości budowy bloków na górkach czechowskich. Właściciel tego terenu, spółka TBV, żąda usunięcia z internetu wizualizacji pokazującej blokowisko na części górek. Chce, aby policja namierzyła autora grafiki. –To próba zastraszania ludzi, którzy mają inne zdanie – odpowiada autor.

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet
30 marca 2019, 11:00

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet 0 0

PTTK w Lublinie zaprasza na spacer tematyczny po mieście śladem wielkich kobiet. Start 30 marca o godz. 11 spod pomnika Marii Curie-Skłodowskiej.

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie 1 0

Poseł Krzysztof Głuchowski (PiS) z Łukowa apeluje o powołanie rządowego zespołu, który będzie zajmował się polskim pszczelarstwem. Minister rolnictwa Jan Ardanowski zapowiada, że taki zespół powstanie.

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki
Alarm 24
galeria

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki 2 2

Na bałagan, zniszczone znaki drogowe i zapadające się studzienki skarżą się mieszkańcy m.in. ul. Żeromskiego w Kraśniku, którzy poprosili nas o interwencję w tej sprawie. Urzędnicy zapewniają, że wysłali już tam odpowiednie służby.

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia]

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia] 100 5

Policjanci z III komisariatu prowadzą postępowanie dotyczące przywłaszczenia portfela.

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę 89 27

Uznania Lublina za „miasto wolne od ideologii LGBT” chcą miejscy radni z opozycyjnego względem prezydenta klubu Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie przygotowali projekt stanowiska, który chcą poddać pod głosowanie na posiedzeniu Rady Miasta zbierającej się już w czwartek.

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury
30 marca 2019, 20:00

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury 0 0

Premierowy materiał z płyty "Prognozy" grupy Clock Machine usłyszymy już 30 marca o godz. 20, podczas koncertu formacji w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora 0 0

AZS PSW Biała Podlaska o krok od utrzymania się w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.