Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2020 r.
12:53

Bez wizyty po kolędzie będzie krucho z finansami. Parafia z Lublina już nie roznosi, tylko sprzedaje opłatki

230 9 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

W archidiecezji lubelskiej trwają konsultacje na temat „kolędy”. Decyzje zapadną w najbliższych dniach. Coroczna wizyta duszpasterska to nie tylko okazja do spotkania ze swoim księdzem, ale dla parafii to także kwestia finansowego wsparcia od wiernych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie trwa dystrybucja opłatków wigilijnych. – Nie ma żadnych wytycznych ks. arcybiskupa Stanisława Budzika dotyczących dystrybucji opłatka. Proboszczowie mają najlepsze rozeznanie sytuacji w swojej parafii i to oni decydują – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Są parafie, gdzie opłatek roznoszą wolontariusze, są też takie gdzie jest on do odebrania w kancelarii parafialnej. Oczywiście wszystko odbywa się z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.

„W tym roku z powodu pandemii opłatek nie będzie roznoszony do naszych mieszkań” – ogłosili w niedzielę księża z Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie (ul. Gospodarcza). Można go nabywać (…) przy wyjściu z kościoła. Jednocześnie też przyznają: Kondycja finansowa naszej parafii jest bardzo słaba. Coroczne ofiary składane z okazji „Opłatka” w znacznej mierze pokrywały koszty ogrzewania kościoła. Na koniec zaś piszą; „Jeszcze raz dziękujemy za zrozumienie i hojność.”

>>> Czytaj także: Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze

Inni roznoszą opłatki do domu, albo wrzucają do skrzynek

„Bardzo prosimy o pomoc w rozprowadzaniu opłatków – oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego związanego z epidemią” – zaapelowali zaś księża z Parafii pw. Chrystusa Króla w Lublinie (ul. Ponikwoda).

– Nasi parafianie otrzymują opłatek wigilijny do skrzynek pocztowych – mówi ks. Mirosław Ładniak, proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. – Dystrybucję opłatka rozpoczęliśmy w minioną niedzielę, w tym tygodniu będziemy kończyć. Chcemy w ten sposób uniknąć bezpośrednich spotkań, które wiążą się z roznoszeniem opłatka do domów.

Parafianie od "św. Andrzeja Boboli" otrzymują specjalny pakiet opłatkowy. – Poza opłatkiem znajduje się w nim rytuał wieczerzy wigilijnej, a także list duszpasterski, w którym podsumowuję 2020 r. – mówi proboszcz parafii przy ul. Paderewskiego. – Ponieważ nie wiadomo jak w tym roku będzie wyglądać wizyta duszpasterska, do pakietu dołączyliśmy też treść modlitwy z błogosławieństwem domu, którą może odczytać jeden z domowników.

Poza tym parafia, aby ułatwić komunikację przede wszystkim z młodymi ludźmi, przygotowała też specjalną aplikację mobilną na telefon Bobola Lublin. – Są tu m.in. ogłoszenia duszpasterskie, piątkowe komentarze do niedzielnej Liturgii czy msze on-line. Codziennie zamieszczamy propozycje duszpasterskie, pomagającą przeżyć jak najlepiej czas Adwentu (nowa inicjatywa parafii pt. Giełda Adwentowych Wyzwań-red.).

KEP: Każdy biskup decyduje sam o wizycie duszpasterskiej

Tymczasem rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak poinformował, że ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca. Rzecznik KEP zachęcił do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w poszczególnych kościołach jak też na stronach internetowych, aby być na bieżąco. – Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – podkreślił rzecznik Episkopatu.

W archidiecezji lubelskiej trwają konsultacje w sprawie organizacji tegorocznej „kolędy”. W poniedziałek odbyła się on-line Konferencja Księży Dziekanów. „Decyzje zapadną w najbliższych dniach” – zapowiedział rzecznik archidiecezji lubelskiej na Twitterze.

W liście pasterskim do wiernych na Adwent, temat ten poruszył zaś biskup siedlecki Kazimierz Gurda. „Tradycyjnie w okresie poświątecznym rozpoczyna się w parafiach naszej diecezji (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Janowie Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim-red.) wizyta duszpasterska” – czytamy w liście. ”Jeżeli tylko pozwolą na to warunki to zachęcam księży i wiernych, aby ona się odbyła. Myślę, że w tym trudnym czasie szczególnie potrzeba wspólnej modlitwy, pobłogosławienia naszych domów, spotkania z duszpasterzem i rozmowy z nim na tak wiele tematów, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Biskup zwrócił też uwagę na inny aspekt „kolędy” – o ofiarach, które wierni składają na utrzymanie parafii i podejmowane inwestycje gospodarcze”. „Wiem, że ta kwestia finansowa budzi czasem wiele emocji – choć musimy mieć świadomość, że nasze parafie funkcjonują tylko dzięki ofiarom wiernych – dlatego poprosiłem, aby Księża Proboszczowie wraz z Radą Parafialną określili konkretne cele na jakie mają być przeznaczone składane ofiary.

Biskup zapowiedział, że „cele te zostaną podane przez Księdza Proboszcza w specjalnym liście skierowanym do każdej rodziny wraz z dołączonym folderem oraz obrazkiem św. Rocha z modlitwą o ustanie trwającej epidemii”. I zaapelował: „Dziękując za dotychczasowe ofiary składane na utrzymanie parafii przez cały czas trwania epidemii koronawirusa, bardzo proszę o dalsze wsparcie materialne parafii czy to podczas wizyty duszpasterskiej, czy też poprzez złożenie ofiary w kancelarii lub przesłanie jej na konto parafii.”

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
h4msky / 1 grudnia 2020 r. o 13:30
+32
Niech parafiom wielki ojciec R dołoży. Przecież trzęsie całym krajem
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 grudnia 2020 r. o 13:31
+30
Nich kościół utrzymuje się z danin wiernych, ale niech płaci też od tego podatki. Nawet pożyczyć pieniądze w rodzinie leganie muszę to opodatkować...
Avatar
Robik / 1 grudnia 2020 r. o 14:32
+9
"W mojej rodzinnej parafii zawsze opłatki były sprzedawane po Mszach..." ... Sprzedawali? Nie "co łaska"? A w jakiej cenie były? Można było kupić dowolną ilość?
Avatar
lopez / 2 grudnia 2020 r. o 13:04
+7
Dopóki będzie sojusz tronu i ołtarza nie daję ani grosza !
Avatar
Sokol99 / 1 grudnia 2020 r. o 14:54
+6
Nich kościół utrzymuje się z danin wiernych, ale niech płaci też od tego podatki. Nawet pożyczyć pieniądze w rodzinie leganie muszę to opodatkować...
Kościół płaci podatki i to od "głowy" w parafii, a nie faktycznie praktykujących. Obszernie opisał to między jeden z nieprzychylnych Kościołowi lewicowych periodyków: ***s://noizz.pl/spoleczenstwo/kosciol-nie-placi-podatkow-sprawdzamy-czy-rzeczywiscie-tak-jest/c4rfy23
 Źle się wyraziłem - za ofiarą :) dziękuję za zwrócenie słusznej uwagi.
Avatar
Japolan / 3 grudnia 2020 r. o 00:33
+1
Biskup siedlecki przejawia większą wiarę w Boga, niż posoborowe duchowieństwo z uniwersyteckiego Lublina. W tym covidowym wariactwie brak wizyty duszpasterskiej i tak jest lepszy od pojawienia się kapłana pogańskiej religii covidowej w maseczce i rękawiczkach (co zapowiedziano w nieco wcześniejszym komunikacie Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie). Jestem katolikiem i potrzebuję porządnej posługi katolickich duchownych - a nie pogańskich kapłanów covidowych guseł. Po co miałbym przyjmować poganina, który udaje katolickiego księdza? Skoro przyrzeczenia chcielne zawierają wyrzeczenie się wszystkich spraw diabelskich, to oczywistym obowiązkiem jest odmowa współdziałania z pogańskimi kapłanami (nawet wysyłanymi z oficjalnie katolickich parafii). Jeżeli księża oczekują pieniędzy katolików, to niech wpierw publicznie wyrzekną się pogańskich guseł covidowych, nawrócą się na katolicyzm i (po stosownie długiej pokucie za zbrodnię odstępstwa od Świętej Wiary Katolickiej) przystąpią do zaszczytnego obowiązku posługiwania katolikom.
Biskup siedlecki przejawia większą wiarę w Boga, niż posoborowe duchowieństwo z uniwersyteckiego Lublina. W tym covidowym wariactwie brak wizyty duszpasterskiej i tak jest lepszy od pojawienia się kapłana pogańskiej religii covidowej w maseczce i rękawiczkach (co zapowiedziano w nieco wcześniejszym komunikacie Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie). Jestem katolikiem i potrzebuję porządnej posługi katolickich duchownych - a nie pogańskich kapłanów covidowych guseł. Po co miałbym przyjmować poganina, który udaje katolickiego księdza? Sk... rozwiń
Avatar
Sokol99 / 1 grudnia 2020 r. o 14:56
-1
Niech parafiom wielki ojciec R dołoży. Przecież trzęsie całym krajem
 Ale ten o. Rydzyk jest straszny i potężny, budzi lęk jak widać nawet. Straszna postać :) A na serio proszę wyluzować :) 
Avatar
LAS / 1 grudnia 2020 r. o 14:35
-2
Nich kościół utrzymuje się z danin wiernych, ale niech płaci też od tego podatki. Nawet pożyczyć pieniądze w rodzinie leganie muszę to opodatkować...
 Kościół płaci podatki i to od "głowy" w parafii, a nie faktycznie praktykujących. Obszernie opisał to między jeden z nieprzychylnych Kościołowi lewicowych periodyków: ***s://noizz.pl/spoleczenstwo/kosciol-nie-placi-podatkow-sprawdzamy-czy-rzeczywiscie-tak-jest/c4rfy23
Avatar
Sokol99 / 1 grudnia 2020 r. o 13:05
-12
Co w tym dziwnego? W mojej rodzinnej parafii zawsze opłatki były sprzedawane po Mszach, ale rozumiem sensacja musi być. Nie bójcie się o Kościół - poradzi sobie i bez kolędy. Wierni mogą przelać środki na konto co ja sam uczynię. Pozdrawiam Redakcję Dziennika :)
Avatar
Japolan / 3 grudnia 2020 r. o 00:33
+1
Biskup siedlecki przejawia większą wiarę w Boga, niż posoborowe duchowieństwo z uniwersyteckiego Lublina. W tym covidowym wariactwie brak wizyty duszpasterskiej i tak jest lepszy od pojawienia się kapłana pogańskiej religii covidowej w maseczce i rękawiczkach (co zapowiedziano w nieco wcześniejszym komunikacie Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie). Jestem katolikiem i potrzebuję porządnej posługi katolickich duchownych - a nie pogańskich kapłanów covidowych guseł. Po co miałbym przyjmować poganina, który udaje katolickiego księdza? Skoro przyrzeczenia chcielne zawierają wyrzeczenie się wszystkich spraw diabelskich, to oczywistym obowiązkiem jest odmowa współdziałania z pogańskimi kapłanami (nawet wysyłanymi z oficjalnie katolickich parafii). Jeżeli księża oczekują pieniędzy katolików, to niech wpierw publicznie wyrzekną się pogańskich guseł covidowych, nawrócą się na katolicyzm i (po stosownie długiej pokucie za zbrodnię odstępstwa od Świętej Wiary Katolickiej) przystąpią do zaszczytnego obowiązku posługiwania katolikom.
Biskup siedlecki przejawia większą wiarę w Boga, niż posoborowe duchowieństwo z uniwersyteckiego Lublina. W tym covidowym wariactwie brak wizyty duszpasterskiej i tak jest lepszy od pojawienia się kapłana pogańskiej religii covidowej w maseczce i rękawiczkach (co zapowiedziano w nieco wcześniejszym komunikacie Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie). Jestem katolikiem i potrzebuję porządnej posługi katolickich duchownych - a nie pogańskich kapłanów covidowych guseł. Po co miałbym przyjmować poganina, który udaje katolickiego księdza? Sk... rozwiń
Avatar
lopez / 2 grudnia 2020 r. o 13:04
+7
Dopóki będzie sojusz tronu i ołtarza nie daję ani grosza !
Avatar
Sokol99 / 1 grudnia 2020 r. o 14:56
-1
Niech parafiom wielki ojciec R dołoży. Przecież trzęsie całym krajem
 Ale ten o. Rydzyk jest straszny i potężny, budzi lęk jak widać nawet. Straszna postać :) A na serio proszę wyluzować :) 
Avatar
Sokol99 / 1 grudnia 2020 r. o 14:54
+6
Nich kościół utrzymuje się z danin wiernych, ale niech płaci też od tego podatki. Nawet pożyczyć pieniądze w rodzinie leganie muszę to opodatkować...
Kościół płaci podatki i to od "głowy" w parafii, a nie faktycznie praktykujących. Obszernie opisał to między jeden z nieprzychylnych Kościołowi lewicowych periodyków: ***s://noizz.pl/spoleczenstwo/kosciol-nie-placi-podatkow-sprawdzamy-czy-rzeczywiscie-tak-jest/c4rfy23
 Źle się wyraziłem - za ofiarą :) dziękuję za zwrócenie słusznej uwagi.
Avatar
LAS / 1 grudnia 2020 r. o 14:35
-2
Nich kościół utrzymuje się z danin wiernych, ale niech płaci też od tego podatki. Nawet pożyczyć pieniądze w rodzinie leganie muszę to opodatkować...
 Kościół płaci podatki i to od "głowy" w parafii, a nie faktycznie praktykujących. Obszernie opisał to między jeden z nieprzychylnych Kościołowi lewicowych periodyków: ***s://noizz.pl/spoleczenstwo/kosciol-nie-placi-podatkow-sprawdzamy-czy-rzeczywiscie-tak-jest/c4rfy23
Avatar
Robik / 1 grudnia 2020 r. o 14:32
+9
"W mojej rodzinnej parafii zawsze opłatki były sprzedawane po Mszach..." ... Sprzedawali? Nie "co łaska"? A w jakiej cenie były? Można było kupić dowolną ilość?
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 grudnia 2020 r. o 13:31
+30
Nich kościół utrzymuje się z danin wiernych, ale niech płaci też od tego podatki. Nawet pożyczyć pieniądze w rodzinie leganie muszę to opodatkować...
Avatar
h4msky / 1 grudnia 2020 r. o 13:30
+32
Niech parafiom wielki ojciec R dołoży. Przecież trzęsie całym krajem
Avatar
Sokol99 / 1 grudnia 2020 r. o 13:05
-12
Co w tym dziwnego? W mojej rodzinnej parafii zawsze opłatki były sprzedawane po Mszach, ale rozumiem sensacja musi być. Nie bójcie się o Kościół - poradzi sobie i bez kolędy. Wierni mogą przelać środki na konto co ja sam uczynię. Pozdrawiam Redakcję Dziennika :)
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu
film

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu

41-latek, recydywista z Częstochowy, podczas ostatniej próby kradzieży napotkał ogromne trudności z wydostaniem się z okradanego sklepu. Mężczyzna najpierw wszedł do niego przez okno, ale później nie potrafił wyjść, bo okno okazał się być zbyt wysoko. Jego bolesne próby uchwyciła kamera monitoringu.

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Trener trzecioligowca Łukasz Mierzejewski może być zadowolony. W pierwszym meczu kontrolnym Avia wysoko pokonała Świdniczankę 7:2.

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację.

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Na ponad dwie doby zamknięty ma być przejazd kolejowy w podlubelskim Motyczu.

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin odniosły cenne zwycięstwo na wyjeździe. W sobotę pewnie pokonały DGT AZS Politechniką Gdańską 77:70

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

Nepalscy wspinacze zdobyli K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. K2 jako jedyny ośmiotysięcznik nie został dotąd zdobyty zimą.

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rozmowa z Rafałem Królem, kapitanem Motoru Lublin

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się do tej pory 280 tys. seniorów, a chęć szczepień zadeklarowało 1,1 mln Polaków - poinformował w sobotę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"
galeria

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"

Ośrodek narciarski w Chrzanowie (powiat janowski), który wczoraj zaczął działać po przerwie dziś także jest otwarty. Wczoraj na miejscu byli policjanci i pracownicy inspekcji sanitarnej. Kontrola ma być też dzisiaj.

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

98 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Lublinie, 24 – w powiecie lubelskim i 23 – w powiecie włodawskim. W sumie w ciągu ostatniej doby u 358 mieszkańców województwa lubelskiego zostało potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Ponad 7 tysięcy nowych przypadków. Sobotni raport zakażeń koronawirusem

Ponad 7 tysięcy nowych przypadków. Sobotni raport zakażeń koronawirusem

7 412 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – podało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 369 osób.

Zabójstwo 13-letniej Patrycji. Ulicami Piekar Śląskich przeszedł marsz przeciwko przemocy
film

Zabójstwo 13-letniej Patrycji. Ulicami Piekar Śląskich przeszedł marsz przeciwko przemocy

Piekary Śląskie (woj. śląskie). Wieczorem ulicami Piekar Śląskich przeszedł marsz przeciwko przemocy, aby uczcić pamięć 13-letniej Patrycji, która została zamordowana przez byłego chłopaka - 15-letniego Kacpra. Dziewczynę pożegnała najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi ze szkoły, a także mieszkańcy miasta.

Sąd nakazał śpiewakowi oddać pieniądze. Artysta tego nie zrobił, więc wkroczył komornik

Sąd nakazał śpiewakowi oddać pieniądze. Artysta tego nie zrobił, więc wkroczył komornik

W lipcu Sąd Okręgowy w Lublinie odrzucił apelację śpiewaka Marka Torzewskiego. Tenor, zgodnie z wyrokiem, powinien oddać pieniądze Bialskiemu Centrum Kultury. Ale w związku z tym, że się do tego nie kwapił, wkroczył komornik.

Lublin. Takich trolejbusów jeszcze nie mieliśmy. Wkrótce wyjadą [ZDJĘCIA]
galeria

Lublin. Takich trolejbusów jeszcze nie mieliśmy. Wkrótce wyjadą [ZDJĘCIA]

W przyszłym tygodniu na ulice mogą wyjechać nowe przegubowe trolejbusy kupione przez miasto. Od już używanych różnią się m.in. tym, że kupując bilet w automacie nie zapłacimy już monetami

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.