Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2019 r.
20:31

Walka o sygnalizację świetlną. Mieszkańcy Czechowa zebrali setki podpisów

0 28 A A

Ponad 400 osób podpisało się już pod petycją o zainstalowanie świateł na przejściu dla pieszych na ulicy Koncertowej na wysokości ul. Melomanów. Sygnatariuszy z każdym dniem przybywa, bo sprawa jest niezwykle ważna. W grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina to jedna z najlepszych placówek w mieście i najbardziej obleganych. Co roku o przyjęcie do niej kolejnych uczniów prosi wielu rodziców z całego Lublina. Pierwszeństwo mają mieszkańcy z tzw. rejonu szkoły.

- W naszym rejonie powstało nowe osiedle. Wielu uczniów z ulic Operowej, czy Melomanów musi każdego dnia pokonać ruchliwą jezdnię żeby dostać się na lekcje. Dzieci nie mogą chodzić same, bo droga do szkoły jest wyjątkowo niebezpieczna – przyznaje Ewa Barszcz, dyrektor placówki.

Rodzice wielokrotnie mówili o niebezpiecznych sytuacjach, które wydarzyły się w drodze do szkoły. Prosili o pomoc w walce o zamontowanie sygnalizacji świetlnej. Szkoła już dwa lata temu apelowała do prezydenta o takie rozwiązanie. Bezskutecznie. Teraz postanowiła ponowić prośbę. Do akcji przyłączyła się Rada Rodziców oraz Rada Osiedla im. Fryderyka Chopina.

- Światła są niezbędne – podkreśla Halina Warchocka, przewodnicząca Rady Osiedla im. Fryderyka Chopina w Lublinie.- Przede wszystkim to kwestia poprawy bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że do szkoły oraz znajdującego się na osiedlu przedszkola oraz przedszkola specjalnego dla dzieci niepełnosprawnych codziennie dowożone są dzieci. Przed 8 rano oraz po godz. 15.00 ze względu na ogromne natężenie ruchu dojazd jest bardzo utrudniony. Światła rozwiązałyby i ten problem.

O zmiany apelują też mieszkańcy Czechowa. Kiedy wczoraj pytaliśmy przechodniów, co myślą o zmianach nikt nie przeszedł obojętnie.

– Na pewno, biorąc pod uwagę przechodzące tędy dzieci światła by się przydały. Jest duży ruch. Ja na szczęcie z tego przejścia dla pieszych nie korzystam zbyt często – mówi jeden z mężczyzn, którego spotkaliśmy na pobliskim osiedlu.

– Światła są bardzo potrzebne. Moja wnuczka jest jeszcze mała, ale już się zastanawiamy jak to będzie jak zacznie chodzić do szkoły. W tym miejscu bardzo trudno jest przejść. Samochodów jest dużo, jak nie z jednej strony jadą, to z drugiej. Trzeba bardzo uważać – mówi pani Aleksandra, którą spotkaliśmy wczoraj na spacerze z wnuczką.

- Dla seniorów to byłoby ogromne ułatwienie, bo ciężko dojść do kościoła – mówi pani Eulalia Madejek. – Samochody jadą tak szybko, a jak ktoś ma problemy z chodzeniem to nie może zwinnie przejść na drugą stronę. Chodzę o lasce i to przejście to dla mnie wielki kłopot. Ktoś budując nowe osiedle nie pomyślał, że światła są niezbędne.

Czy na zmiany jest szansa?

- Odniesiemy się do tej propozycji, gdy ją otrzymamy - mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zastrzega, że sprawa sygnalizacji świetlnej w tym miejscu ul. Koncertowej nie była dotąd analizowana, a w miejskim budżecie nie ma pieniędzy na montaż świateł na wskazanym przez szkołę przejściu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewa / 27 kwietnia 2019 r. o 07:23
+26
I proszę TBV i Oaza postawili a za infrastrukturę mają płacić mieszkańcy. Pomijamy fakt zasadności umieszczenia tam świateł - nie znam miejsca. Ale czemu mieszkańcy płacą za coś co powinno być obowiązkiem dewelopera. Podobnie na górkach czechowskich TBV i Ratusz chcą żeby bydować bloki ale rozumiem że wg zasady deweloper buduje mieszkania i na nich dużo zarabia a całą infrastrukturę wraz z wykupem od dewelopera działki pod szkołe i przedszkola buduje Ratusz czyli kto? Oczywiście MY MIESZKAŃCY LUBLINA będziemy się skałdać na sukces finansowy dewelopera.
Avatar
olol / 26 kwietnia 2019 r. o 23:08
+13
trzeba być cofniętym w rozwoju, by nie umieć przejść w tym miejscu przez ulicę. ja proponuję jeszcze 100m dalej przy przystanku autobusowym harnasie zrobić światła i jeszcze przy przystanku os. szymanowskiego też. jak szaleć to szaleć. jeszcze na kompozytorów polskich też ze trzy światła na każdym przejściu, bo przecież ludzie tam jeżdżą powyżej 50km/h i nie przepuszczają każdego co chwilę. nauczcie dzieci się rozglądać i cierpliwie czekać, bo światła nie gwarantują nieśmiertelności tylko dlatego, że są.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 08:03
+12
"nauczcie dzieci się rozglądać i cierpliwie czekać, bo światła nie gwarantują nieśmiertelności tylko dlatego, że są."- NIE, tu trzeba uczyć kierowcow, żeby zatrzymywali się gdy tylko widzą pieszych. Trzeba ich także uczyć jeżdżenia max 50/h po mieście. Niedopuszczalne jest "tam jjeżdżą powyżej 50 , nauczmy pieszych się rozglądać". To kierowcy mają obowiązek uważać. Kierowcy poruszają sie tonowymi maszynami, ktore mogą zabić. Pieszy nie zabije samochodu.
Avatar
Zdziwiony / 26 kwietnia 2019 r. o 21:50
+11
Na Poligonowej w pełni wykonane przez dewelopera światła na skrzyżowaniu nie mogą być odebrane przez ratusz już od kilku lat. Ja nie wiem, kto tam pracuje... a dzieci w okolicy coraz więcej.
No nie mogą. To prawda. Jakby developer postawił zgodnie z przepisami a nie robiąc samowolę budowlaną to może i można by odebrać.Jakby developer w ogóle zgłosił do odbioru miastu to też może miasto odebrałoby
 To nikt z Ratusza nie nadzorował prac prowadzonych na skrzyżowaniu w mieście przez prywatnego dewelopera? Toż to kuriozum. A i pewnie jakiś paragraf. Czyli co? Można robić co się chce w tym mieście i nikt się nie zainteresuje? 
 To nikt z Ratusza nie nadzorował prac prowadzonych na skrzyżowaniu w mieście przez prywatnego dewelopera? Toż to kuriozum. A i pewnie jakiś paragraf. Czyli co? Można robić co się chce w tym mieście i nikt się nie zainteresuje?  rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 r. o 21:32
+9
To jest zadanie inwestorów inwestycji niedrogowych, którym dodatkowo rozciągnięto teren możliwej zabudowy. Koszty przebudowy, remontu i instalacji sygnalizacji świetlnej powinny zostać pokryte przez spółkę TBV oraz Spółdzielnię OAZA.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 11:12
+7
A w polach na ul. Zawalerowicza jeszcze wille nie powstały , a już elicie światła zamontowali by do pracy się nie spóżniali . A na Czechowie czekają na statystyki z udziałem wypadków - oby nie śmiertelnych . Dopiero (może ) zamontują .
Avatar
olol / 26 kwietnia 2019 r. o 23:20
+7
a ci niby "spotkani przychodnie" niesamowicie elokwentni, prawie tak jakby tylko istnieli na papierze. każdy spytany spontanicznie [ciekawe jak brzmiało pytanie? "co pani sądzi o tym niezmiernie niebezpiecznym miejscu, na którym codziennie niemal nie giną setki dzieci pod kołami rozpędzonych tysięcy samochodów"?] odpowiada całym elaboratem na temat hipotetycznego bezpieczeństwa domniemanych dzieci. to przeogromne natężenie w "godzinach szczytu" oznacza przejazd 3 samochodów na minutę zamiast 1. a właśnie najbardziej brawurowo i szybko jeżdżą auta wjeżdżające/wyjeżdżające przez ul. melomanów, zwłaszcza na warszawskich rejestracjach.
a ci niby "spotkani przychodnie" niesamowicie elokwentni, prawie tak jakby tylko istnieli na papierze. każdy spytany spontanicznie [ciekawe jak brzmiało pytanie? "co pani sądzi o tym niezmiernie niebezpiecznym miejscu, na którym codziennie niemal nie giną setki dzieci pod kołami rozpędzonych tysięcy samochodów"?] odpowiada całym elaboratem na temat hipotetycznego bezpieczeństwa domniemanych dzieci. to przeogromne natężenie w "godzinach szczytu" oznacza przejazd 3 samochodów na minutę zamiast 1. a właśnie najbard... rozwiń
Avatar
Ja / 27 kwietnia 2019 r. o 10:35
+6
To kierowcy mają obowiązek uważać. Kierowcy poruszają sie tonowymi maszynami, ktore mogą zabić. Pieszy nie zabije samochodu.   Przez takich jak Ty giną właśnie piesi bo pieszy rownież ma uważać i mieć w głowie, że ta metalowa puszka nie zatrzyma się w miejscu odrazu po wciśnięciu pedału hamulca.
Avatar
nikt ci tyle nie da co ci żuk obieca / 26 kwietnia 2019 r. o 21:38
+6
nikt ci tyle nie da co ci żuk obieca
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 10:58
+5
"Przez takich jak Ty giną właśnie piesi bo pieszy rownież ma uważać i mieć w głowie, że ta metalowa puszka nie zatrzyma się w miejscu odrazu po wciśnięciu pedału hamulca." -- Metalowa puszka ma obowiązek jeździć max 50km/h, co jest w Polsce nierealne. Metalowa puszka, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych, w tym ZWOLNIĆ, żeby się upewnić, że nikt nie chce wejść na pasy. Jesteś w błędzie. Owszem pieszy też powinien uważać, ale to kierowcy nagminnie ignorują przepisy. Przejedź się przez miasto 50. To jest obłęd
"Przez takich jak Ty giną właśnie piesi bo pieszy rownież ma uważać i mieć w głowie, że ta metalowa puszka nie zatrzyma się w miejscu odrazu po wciśnięciu pedału hamulca." -- Metalowa puszka ma obowiązek jeździć max 50km/h, co jest w Polsce nierealne. Metalowa puszka, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych, w tym ZWOLNIĆ, żeby się upewnić, że nikt nie chce wejść na pasy. Jesteś w błędzie. Owszem pieszy też powinien uważać, ale to kierowcy nagminnie ignorują przepisy. Przejedź się przez miasto 50. ... rozwiń
Avatar
Czechowianka / 28 września 2019 r. o 10:56
0
Ktoś napisał że są niepotrzebne światła na skrzyżowaniu Kompozytorów z Elsnera a to nieprawda tam właśnie było najwięcej wypadków uważam że światła za Orfeuszem które są od dawna są niepotrzebne bo to nawet nie jest skrzyżowanie a tutaj na Koncertowej. Powinny być ponieważ. Kierowcy jeżdżą jak wariaci podobnie jest na przejściu przy Kompozytorów przed kościołem Jadwigi
Avatar
aw / 30 kwietnia 2019 r. o 13:21
+1
do wszystkich kretynów, którzy uważają, że ma być bezpiecznie bo kierowca ma uważać, bo jest przejście i koniec kropka - owszem, musi uważać, ale nie znaczy to, że nagle na przejściu stajesz się nieśmiertelny ty albo twoje dziecko, siostra, brat, ojciec, matka, przyjaciel czy znajomek. Fakt, że kierowca, który być może się zagapi, być może zwyczajnie da ciała i kogoś na przejściu potrąci i zostaną mu postawione zarzuty, być może straci prawo jazdy, być może dostanie zawiasy, w skrajnych przypadkach pójdzie siedzieć nie zwróci nikomu z wyżej wymienionych życia ani zdrowia! A patrząc na radosną młodzież, która zapi.... ulicami z telefonem w łapie jestem przekonany, że nabyli owe poczucie nieśmiertelności, bo na przejściu dla pieszych mają uważać kierowcy. Niejeden już poszedł do piachu przez pewność, że kierowca na 100% się zatrzyma. Niestety na ulicy wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu i obojętnie czyja będzie wina to tak samo będzie nam się leżeć w trumnie albo siedzieć na wózku. A co do tego miejsca, to rzeczywiście sygnalizacja byłaby przydatna. Koncertowa stała się od budowy ulicy Zelwerowicza bardzo ruchliwą ulicą.
do wszystkich kretynów, którzy uważają, że ma być bezpiecznie bo kierowca ma uważać, bo jest przejście i koniec kropka - owszem, musi uważać, ale nie znaczy to, że nagle na przejściu stajesz się nieśmiertelny ty albo twoje dziecko, siostra, brat, ojciec, matka, przyjaciel czy znajomek. Fakt, że kierowca, który być może się zagapi, być może zwyczajnie da ciała i kogoś na przejściu potrąci i zostaną mu postawione zarzuty, być może straci prawo jazdy, być może dostanie zawiasy, w skrajnych przypadkach pójdzie siedzieć nie zwróci nikomu z wyżej ... rozwiń
Avatar
Eta / 29 kwietnia 2019 r. o 14:59
+2
Jakie światła ? Po co ? Przecież tam bez problemu można przechodzić. Powinny być znaki nakazu skrętu w prawo na Melomanów i Żywnego !! Poza tym jakieś sieroty przywozi się do szkoły, skoro same nie mogą się przejść. Ja chodziłem do szkoły sam. Do średniej jeździłem autobusem i jakoś sobie dawałem radę. Szkoda, że na osiedlówkach nie montują swiateł, bo niedługo jak tak dalej będzie stanie się to normą. Już jedne niepotrzebne na Kompozytorów Polskich z Elsnera zamontowali, przez co nie mogę swobodnie przejechać bez stawania na tym skrzyżowaniu. Co skrzyżowanie to czerwone ? Czy to jakiś debil synchronizował ? No tak pewnie taki sam idiota jak fanatycy sygnalizacji na każdym skrzyżowaniu.
Jakie światła ? Po co ? Przecież tam bez problemu można przechodzić. Powinny być znaki nakazu skrętu w prawo na Melomanów i Żywnego !! Poza tym jakieś sieroty przywozi się do szkoły, skoro same nie mogą się przejść. Ja chodziłem do szkoły sam. Do średniej jeździłem autobusem i jakoś sobie dawałem radę. Szkoda, że na osiedlówkach nie montują swiateł, bo niedługo jak tak dalej będzie stanie się to normą. Już jedne niepotrzebne na Kompozytorów Polskich z Elsnera zamontowali, przez co nie mogę swobodnie przejechać bez stawania na tym skrzyżowani... rozwiń
Avatar
olol / 28 kwietnia 2019 r. o 13:41
0
"nauczcie dzieci się rozglądać i cierpliwie czekać, bo światła nie gwarantują nieśmiertelności tylko dlatego, że są."- NIE, tu trzeba uczyć kierowcow, żeby zatrzymywali się gdy tylko widzą pieszych. Trzeba ich także uczyć jeżdżenia max 50/h po mieście. Niedopuszczalne jest "tam jjeżdżą powyżej 50 , nauczmy pieszych się rozglądać". To kierowcy mają obowiązek uważać. Kierowcy poruszają sie tonowymi maszynami, ktore mogą zabić. Pieszy nie zabije samochodu.
 Ty naprawdę taki tępy? A co jesli powiem ci, że kierowcy owszem, mają uważać, ale dzieci nie mogą myć umysłowymi kalekami i wbiegać na ulicę, bo "kierowca ma obowiązek". Tak trudno zrozumieć? Ilu ludzi ginie na światłach przez bezmyślne wchodzenie na nie, bo przecież kierowca "ma uważać". Sam cytujesz zdanie, którego nie rozumiesz - światła to nie magiczna bariera ochronna, pieszy również musi dla własnego bezpieczeństwa zachować ostroność. I tego trzeba uczyć dzieci - zwykłej, logicznej, ludzkiej ostrożności, bo dzeci to dzieci - same z siebie nią nie grzeszą. A jeśli uczysz dziecko, że może robić co chce na jezdni, bo to kierowca "ma obowiązek", to zawiodłeś jako rodzic.
 Ty naprawdę taki tępy? A co jesli powiem ci, że kierowcy owszem, mają uważać, ale dzieci nie mogą myć umysłowymi kalekami i wbiegać na ulicę, bo "kierowca ma obowiązek". Tak trudno zrozumieć? Ilu ludzi ginie na światłach przez bezmyślne wchodzenie na nie, bo przecież kierowca "ma uważać". Sam cytujesz zdanie, którego nie rozumiesz - światła to nie magiczna bariera ochronna, pieszy również musi dla własnego bezpieczeństwa zachować ostroność. I tego trzeba uczyć dzieci - zwykłej, logicznej, ludzkiej ostrożno... rozwiń
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 16:27
0
Szkoda, że nie zrobią nic z przejściem na Witosa :/
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 11:12
+7
A w polach na ul. Zawalerowicza jeszcze wille nie powstały , a już elicie światła zamontowali by do pracy się nie spóżniali . A na Czechowie czekają na statystyki z udziałem wypadków - oby nie śmiertelnych . Dopiero (może ) zamontują .
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 11:10
+3
Na tym przejściu dla pieszych została na początku miesiąca potrącona moja siostra bo pani chyba nie zauważyła że samochody się zatrzymały tylko jedzie. Zamiast zatrzymać się i sprawdzić czy nic jej nie jest odjechala jak gdybh nigdy nic. A siostra została na ulicy z uszkodzonym kolanem... jest to ruchliwa ulica a kierowcy nie zwracają uwagi na pieszych
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 10:58
+5
"Przez takich jak Ty giną właśnie piesi bo pieszy rownież ma uważać i mieć w głowie, że ta metalowa puszka nie zatrzyma się w miejscu odrazu po wciśnięciu pedału hamulca." -- Metalowa puszka ma obowiązek jeździć max 50km/h, co jest w Polsce nierealne. Metalowa puszka, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych, w tym ZWOLNIĆ, żeby się upewnić, że nikt nie chce wejść na pasy. Jesteś w błędzie. Owszem pieszy też powinien uważać, ale to kierowcy nagminnie ignorują przepisy. Przejedź się przez miasto 50. To jest obłęd
"Przez takich jak Ty giną właśnie piesi bo pieszy rownież ma uważać i mieć w głowie, że ta metalowa puszka nie zatrzyma się w miejscu odrazu po wciśnięciu pedału hamulca." -- Metalowa puszka ma obowiązek jeździć max 50km/h, co jest w Polsce nierealne. Metalowa puszka, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych, w tym ZWOLNIĆ, żeby się upewnić, że nikt nie chce wejść na pasy. Jesteś w błędzie. Owszem pieszy też powinien uważać, ale to kierowcy nagminnie ignorują przepisy. Przejedź się przez miasto 50. ... rozwiń
Avatar
Ja / 27 kwietnia 2019 r. o 10:35
+6
To kierowcy mają obowiązek uważać. Kierowcy poruszają sie tonowymi maszynami, ktore mogą zabić. Pieszy nie zabije samochodu.   Przez takich jak Ty giną właśnie piesi bo pieszy rownież ma uważać i mieć w głowie, że ta metalowa puszka nie zatrzyma się w miejscu odrazu po wciśnięciu pedału hamulca.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2019 r. o 08:03
+12
"nauczcie dzieci się rozglądać i cierpliwie czekać, bo światła nie gwarantują nieśmiertelności tylko dlatego, że są."- NIE, tu trzeba uczyć kierowcow, żeby zatrzymywali się gdy tylko widzą pieszych. Trzeba ich także uczyć jeżdżenia max 50/h po mieście. Niedopuszczalne jest "tam jjeżdżą powyżej 50 , nauczmy pieszych się rozglądać". To kierowcy mają obowiązek uważać. Kierowcy poruszają sie tonowymi maszynami, ktore mogą zabić. Pieszy nie zabije samochodu.