Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lutego 2018 r.
21:23

Co powstanie na górkach czechowskich? Radni robią krok w tył

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 163 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Nie będzie w czwartek głosowania Rady Miasta nad petycją mieszkańców żądających urządzenia parku na górkach czechowskich. Swój projekt uchwały stwierdzającej, że petycja jest słuszna wycofali radni PO.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akceptuje się petycję z uwagi na słuszny interes mieszkańców – taki zapis znalazł się w projekcie uchwały, który 12 lutego został skierowany przez radnych Platformy Obywatelskiej na czwartkowe posiedzenie Rady Miasta. Przez nich też został we wtorek wycofany.

Klub radnych PO tłumaczy, że to efekt decyzji prezydenta Lublina w sprawie studium przestrzennego, czyli dokumentu, który określi przyszłość poszczególnych obszarów miasta, w tym górek czechowskich.
Projekt takiego studium już w zeszłym roku był przedstawiony przez Ratusz mieszkańcom, którzy mogli do niego zgłaszać swoje uwagi. Po rozpatrzeniu tych uwag prezydent mógł skierować projekt do uchwalenia przez Radę Miasta, ale zamiast tego postanowił, że jeszcze raz pokaże projekt mieszkańcom i jeszcze raz zbierze ich uwagi.

– Ta decyzja pana prezydenta pozwoli wyciszyć emocje. Mamy takie wrażenie, że w ostatnim okresie emocje brały górę nad racjonalnymi i konkretnymi argumentami jeżeli chodzi o przygotowywane studium, nie tylko w kontekście górek, ale także w kilku innych obszarach miasta – mówi Michał Krawczyk, przewodniczący klubu radnych PO.

– Zdanie mieszkańców jest dla nas niezwykle ważne, wręcz najważniejsze – zapewnia Marta Wcisło, radna PO i zarazem wiceprzewodnicząca Rady Miasta. – Ponieważ projekt uchwały, który przygotowaliśmy, dotyczący parku na górkach czechowskich budzi wiele kontrowersji, postanowiliśmy wycofać go z obrad – wyjaśnia Wcisło.

Dodajmy, że uchwała i tak nie przesądziłaby o losach górek, bo od tego jest studium i plan zagospodarowania.

Wycofany projekt autorstwa radnych PO był odpowiedzią na skierowaną do Rady Miasta petycję, którą w listopadzie złożył Komitet Społecznej Inicjatywy Budowy Parku na Górkach Czechowskich domagający się „doprowadzenia do powstania otwartego parku na górkach czechowskich”.

Ta sama petycja była skierowana także do prezydenta Lublina oraz do właściciela terenu, spółki TBV.

– Komitet dostał odpowiedź, że nie jestem adresatem pisma – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. W styczniowej odpowiedzi na petycję miał stwierdzić, że górki są terenem prywatnym, więc jako prezydent nie ma żadnej podstawy prawnej do zapewniania, że miasto urządzi tu park.

Właściciel terenu, który liczy na to, że tworzone przez miejskich planistów studium umożliwi mu budowę osiedli na 30 proc. górek czechowskich, deklaruje gotowość do rozmów o urządzeniu parku na pozostałym terenie.

– Propozycją naszą jest park w granicach 70-75 proc. terenu i o tym chcemy rozmawiać ze wszystkimi – zapewniał kilka dni temu Zbigniew Dymowicz z TBV. – Rozmawialiśmy, rozmawiamy i będziemy rozmawiać, dopóki nie zapadną jakieś decyzje.

Prezydencka zapowiedź ponownego poddania projektu studium pod ocenę mieszkańców skutkuje tym, że decyzje zapadną później. Nie wiadomo, czy jeszcze w tej kadencji.

Zobacz także: Jak mają wyglądać górki czechowskie? Właściciel pokazał swój pomysł [archiwum DW]

Komentarze 163

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lutego 2018 o 10:13
+1
Brawo radni. Juz teraz stan powietrza w Lublinie jest fatalny, a jak zabudujemy Gorki będzie gorzej. Cytat z Kur. Lub.: Stan powietrza w Lublinie jest bardzo zły - wynika z pomiarów dokonywanych przez stację należącą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Całe miasto spowiła gęsta, zanieczyszczona mgła. W sobotni wieczór w Lublinie przekroczone były normy pyłu PM10 (pył zawieszony, który może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany) oraz PM2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi).
Brawo radni. Juz teraz stan powietrza w Lublinie jest fatalny, a jak zabudujemy Gorki będzie gorzej. Cytat z Kur. Lub.: Stan powietrza w Lublinie jest bardzo zły - wynika z pomiarów dokonywanych przez stację należącą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Całe miasto spowiła gęsta, zanieczyszczona mgła. W sobotni wieczór w Lublinie przekroczone były normy pyłu PM10 (pył zawieszony, który może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany) oraz PM2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej ni... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lutego 2018 o 19:28
+1
Kiedy wreszcie ostateczna decyzja w sprawie korytarza powietrznego dla Lublina? Nie dla betonowej DŻUNGLI!
Avatar
aaa / 24 lutego 2018 o 01:28
+1
undefined napisał:
radna wcislo, oniemiałem! obejrzałem na kanale czechow południowy na you tube ostatnie obrady komisji rozwoju i widziałem pani zachowanie i krzyki w kierunku mieszkańców, realnych, spokojnych, dobrze do dyskusji przygotowanych. wczoraj obejrzałem z kolei na you tube obrady rady miasta lublin; jak może pani publicznie mówić, ze głos moeszkancow jest dla pani ważny jeśli nie najważniejszy a następnie, bez skrupułów jako jedyna, oprócz radnego kowalczyka jeszcze głosować z uśmiechem na ustach, przeciwko udzieleniu 2 minut głosu na radzie.. mieszkańcom???? nie wstydzi się pani takiej obłudy? ***s://youtu.be/vzpvpxcrti0 .
p. filipowicz nie był bynajmniej jedynym chcącym się wypowiedzieć mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady przecież to widać! to całkiem sporą grupę prewencyjnie usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowania pseudo-petycji w sprawie "budowy parku" - vide np. tajemnicze gremium 4 (słownie: czterech!) wnioskodawców (z których żaden nie mieszka na czechowie, a jedna osoba nawet nie w lublinie!),  zbieranie podpisów od własnych uczniów przez należącą do tychże wnioskodawców nauczycielkę podstawówki, itp. zainteresowanych szczegółami odsyłam do nagrania: ***s://***youtube.com/watch?v=te0xu25lnk0 wyjątkowo "smakowite" fragmenty zaczynają się np. od 1 h 15 minuty... ta grupka firmująca sobą petycję „chcemy parku”, zaproszona na spotkanie w csk kryła się po kątach, a na poniedziałkowym posiedzeniu komisji rozwoju i czwartkowej sesji rady miasta w ogóle już się nie pojawiła! ciekawe!
p. filipowicz nie był bynajmniej jedynym chcącym się wypowiedzieć mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady przecież to widać! to całkiem sporą grupę prewencyjnie usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowan... rozwiń
Avatar
aaa / 24 lutego 2018 o 01:05
+1
p. filipowicz przecież nie był bynajmniej jedynym mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady to widać! to ich wszystkich usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowania pseudo-petycji w sprawie "budowy parku" - vide np. tajemnicze gremium 4 (słownie: czterech!) wnioskodawców (z których żaden nie mieszka na czechowie, a jedna osoba nawet nie w lublinie!),  zbieranie podpisów od własnych uczniów przez należącą do tychże wnioskodawców nauczycielkę podstawówki p. zielińską, itp. zainteresowanych szczegółami odsyłam do nagrania: ***s://***youtube.com/watch?v=te0xu25lnk0 wyjątkowo "smakowite" fragmenty zaczynają się np. od 1 h 15 minuty...
p. filipowicz przecież nie był bynajmniej jedynym mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady to widać! to ich wszystkich usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowania pseudo-petycji w sprawie "budowy parku" - v... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 22:14
+1
natychmiast zabudować te badyle i chaszcze, postawić na nowoczesne budownictwo w otoczeniu zieleni
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 20:28
+1
jakim mieszkańcom? Filipowicz to zwykły pieniacz i demagog, radni się na nim poznali dlatego nie chcą mu udzielać głosu i dobrze robią
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 20:18
+1
radna wcislo, oniemiałem! obejrzałem na kanale czechow południowy na you tube ostatnie obrady komisji rozwoju i widziałem pani zachowanie i krzyki w kierunku mieszkańców, realnych, spokojnych, dobrze do dyskusji przygotowanych. wczoraj obejrzałem z kolei na you tube obrady rady miasta lublin; jak może pani publicznie mówić, ze głos moeszkancow jest dla pani ważny jeśli nie najważniejszy a następnie, bez skrupułów jako jedyna, oprócz radnego kowalczyka jeszcze głosować z uśmiechem na ustach, przeciwko udzieleniu 2 minut głosu na radzie.. mieszkańcom???? nie wstydzi się pani takiej obłudy? ***s://youtu.be/vzpvpxcrti0 .
radna wcislo, oniemiałem! obejrzałem na kanale czechow południowy na you tube ostatnie obrady komisji rozwoju i widziałem pani zachowanie i krzyki w kierunku mieszkańców, realnych, spokojnych, dobrze do dyskusji przygotowanych. wczoraj obejrzałem z kolei na you tube obrady rady miasta lublin; jak może pani publicznie mówić, ze głos moeszkancow jest dla pani ważny jeśli nie najważniejszy a następnie, bez skrupułów jako jedyna, oprócz radnego kowalczyka jeszcze głosować z uśmiechem na ustach, przeciwko udzieleniu 2 minut głosu na radzie.. mie... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 20:04
+1
Idealny teren pod zabudowę i park. Lublin wciąż jest w tyle jeśli chodzi o ilość oddawanych do użytku nowych mieszkań.
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 19:42
+1
jestem za parkiem i zabudową
Avatar
prawdziwy Czechowianin / 23 lutego 2018 o 17:50
+1
Dzień dobry Panie Dzioba. prosimy, zeby Pan się opamiętał. To co się dzieje z górkami to zwykle manipulacje gruntem, nie zależy Panu na żadnym parku, tylko na zarobieniu szybkiej kasy po głosowaniu radnych. Park może Pan robić od dnia, w którym kupił Pan ten otwarty teren zielony. Nikt Pana nie zmuszał. Nie zauwazyl Pan tylko, pomimo wielu zapisów i inwentaryzacji, ze nie jest to zwykły trawnik ale jedyny w północnym Lublinie tak ważny ekologicznie i społecznie teren. Rada miasta zdaje się zaczyna myśleć logicznie. Także nie udało się. Warto pomyśleć o zamianie gruntów lub odsprzedaniu miastu w cenie zakupu, czyli wg dokumentów 43 mln zł. Wtedy wszyscy Lublinianie Pana polubią jako prawego obywatela miasta! Albo prosimy dalej się spierać i manipulować; nie wtedy lepiej chyba będzie, realnie przenieść biznes tam gdzie siedziba firmy tbv czyli do Warszawy
Dzień dobry Panie Dzioba. prosimy, zeby Pan się opamiętał. To co się dzieje z górkami to zwykle manipulacje gruntem, nie zależy Panu na żadnym parku, tylko na zarobieniu szybkiej kasy po głosowaniu radnych. Park może Pan robić od dnia, w którym kupił Pan ten otwarty teren zielony. Nikt Pana nie zmuszał. Nie zauwazyl Pan tylko, pomimo wielu zapisów i inwentaryzacji, ze nie jest to zwykły trawnik ale jedyny w północnym Lublinie tak ważny ekologicznie i społecznie teren. Rada miasta zdaje się zaczyna myśleć logicznie. Także nie udało się. Warto... rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2018 o 10:13
+1
Brawo radni. Juz teraz stan powietrza w Lublinie jest fatalny, a jak zabudujemy Gorki będzie gorzej. Cytat z Kur. Lub.: Stan powietrza w Lublinie jest bardzo zły - wynika z pomiarów dokonywanych przez stację należącą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Całe miasto spowiła gęsta, zanieczyszczona mgła. W sobotni wieczór w Lublinie przekroczone były normy pyłu PM10 (pył zawieszony, który może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany) oraz PM2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi).
Brawo radni. Juz teraz stan powietrza w Lublinie jest fatalny, a jak zabudujemy Gorki będzie gorzej. Cytat z Kur. Lub.: Stan powietrza w Lublinie jest bardzo zły - wynika z pomiarów dokonywanych przez stację należącą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Całe miasto spowiła gęsta, zanieczyszczona mgła. W sobotni wieczór w Lublinie przekroczone były normy pyłu PM10 (pył zawieszony, który może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany) oraz PM2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej ni... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lutego 2018 o 19:28
+1
Kiedy wreszcie ostateczna decyzja w sprawie korytarza powietrznego dla Lublina? Nie dla betonowej DŻUNGLI!
Avatar
aaa / 24 lutego 2018 o 01:28
+1
undefined napisał:
radna wcislo, oniemiałem! obejrzałem na kanale czechow południowy na you tube ostatnie obrady komisji rozwoju i widziałem pani zachowanie i krzyki w kierunku mieszkańców, realnych, spokojnych, dobrze do dyskusji przygotowanych. wczoraj obejrzałem z kolei na you tube obrady rady miasta lublin; jak może pani publicznie mówić, ze głos moeszkancow jest dla pani ważny jeśli nie najważniejszy a następnie, bez skrupułów jako jedyna, oprócz radnego kowalczyka jeszcze głosować z uśmiechem na ustach, przeciwko udzieleniu 2 minut głosu na radzie.. mieszkańcom???? nie wstydzi się pani takiej obłudy? ***s://youtu.be/vzpvpxcrti0 .
p. filipowicz nie był bynajmniej jedynym chcącym się wypowiedzieć mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady przecież to widać! to całkiem sporą grupę prewencyjnie usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowania pseudo-petycji w sprawie "budowy parku" - vide np. tajemnicze gremium 4 (słownie: czterech!) wnioskodawców (z których żaden nie mieszka na czechowie, a jedna osoba nawet nie w lublinie!),  zbieranie podpisów od własnych uczniów przez należącą do tychże wnioskodawców nauczycielkę podstawówki, itp. zainteresowanych szczegółami odsyłam do nagrania: ***s://***youtube.com/watch?v=te0xu25lnk0 wyjątkowo "smakowite" fragmenty zaczynają się np. od 1 h 15 minuty... ta grupka firmująca sobą petycję „chcemy parku”, zaproszona na spotkanie w csk kryła się po kątach, a na poniedziałkowym posiedzeniu komisji rozwoju i czwartkowej sesji rady miasta w ogóle już się nie pojawiła! ciekawe!
p. filipowicz nie był bynajmniej jedynym chcącym się wypowiedzieć mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady przecież to widać! to całkiem sporą grupę prewencyjnie usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowan... rozwiń
Avatar
aaa / 24 lutego 2018 o 01:05
+1
p. filipowicz przecież nie był bynajmniej jedynym mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady to widać! to ich wszystkich usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowania pseudo-petycji w sprawie "budowy parku" - vide np. tajemnicze gremium 4 (słownie: czterech!) wnioskodawców (z których żaden nie mieszka na czechowie, a jedna osoba nawet nie w lublinie!),  zbieranie podpisów od własnych uczniów przez należącą do tychże wnioskodawców nauczycielkę podstawówki p. zielińską, itp. zainteresowanych szczegółami odsyłam do nagrania: ***s://***youtube.com/watch?v=te0xu25lnk0 wyjątkowo "smakowite" fragmenty zaczynają się np. od 1 h 15 minuty...
p. filipowicz przecież nie był bynajmniej jedynym mieszkańcem - na nagraniu z wczorajszych obrad rady to widać! to ich wszystkich usiłowano zakneblować (nota bene, nie po raz pierwszy...). a p. wciśło rzeczywiście dostała prawie histerii podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, gdy zabrakło jej jakichkolwiek argumentów w konfrontacji z rzeczowymi, merytorycznymi wypowiedziami przeciwników zabudowy górek. w dodatku zdemaskowane zostały co wielce podejrzane okoliczności przygotowania pseudo-petycji w sprawie "budowy parku" - v... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 22:14
+1
natychmiast zabudować te badyle i chaszcze, postawić na nowoczesne budownictwo w otoczeniu zieleni
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 20:28
+1
jakim mieszkańcom? Filipowicz to zwykły pieniacz i demagog, radni się na nim poznali dlatego nie chcą mu udzielać głosu i dobrze robią
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 20:18
+1
radna wcislo, oniemiałem! obejrzałem na kanale czechow południowy na you tube ostatnie obrady komisji rozwoju i widziałem pani zachowanie i krzyki w kierunku mieszkańców, realnych, spokojnych, dobrze do dyskusji przygotowanych. wczoraj obejrzałem z kolei na you tube obrady rady miasta lublin; jak może pani publicznie mówić, ze głos moeszkancow jest dla pani ważny jeśli nie najważniejszy a następnie, bez skrupułów jako jedyna, oprócz radnego kowalczyka jeszcze głosować z uśmiechem na ustach, przeciwko udzieleniu 2 minut głosu na radzie.. mieszkańcom???? nie wstydzi się pani takiej obłudy? ***s://youtu.be/vzpvpxcrti0 .
radna wcislo, oniemiałem! obejrzałem na kanale czechow południowy na you tube ostatnie obrady komisji rozwoju i widziałem pani zachowanie i krzyki w kierunku mieszkańców, realnych, spokojnych, dobrze do dyskusji przygotowanych. wczoraj obejrzałem z kolei na you tube obrady rady miasta lublin; jak może pani publicznie mówić, ze głos moeszkancow jest dla pani ważny jeśli nie najważniejszy a następnie, bez skrupułów jako jedyna, oprócz radnego kowalczyka jeszcze głosować z uśmiechem na ustach, przeciwko udzieleniu 2 minut głosu na radzie.. mie... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 20:04
+1
Idealny teren pod zabudowę i park. Lublin wciąż jest w tyle jeśli chodzi o ilość oddawanych do użytku nowych mieszkań.
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 o 19:42
+1
jestem za parkiem i zabudową
Avatar