Od godz. 13 w centrum Lublina patrole ZOMO będą legitymowały przechodniów. Rekonstrukcja historyczna to jeden z punktów programu obchodów. Gestem solidarności z ofiarami może być zapalenie w oknie świecy w ramach akcji Zapal Światło Wolności.
– To zawsze są emocje, zdarzały się przypadki, że rekonstruktorzy wcielający się w postacie zomowców byli szarpani i bici – wspominają organizatorzy jutrzejszych obchodów zaplanowanych w centrum Lublina.
Z okazji 41. rocznicy wprowadzenia stany wojennego od godz. 13 na ul. Królewskiej, przed Zarządem Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” zacznie się rekonstrukcja historyczna, przywołująca klimat z 13 grudnia 1981 roku. Pojawią się rekonstruktorzy ubrani w mundury ZOMO, którzy będą legitymować przechodniów.
Od godz. 14 zaplanowano rekonstrukcję historyczną połączoną z ułożeniem biało-czerwonego krzyża z zapalonych zniczy. Jest prośba do mieszkańców, by wybierając się na plac Litewski zabrali znicze.
O godz. 17 w kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (Narutowicza 60 zacznie się inscenizacja „Jeśli zapomnę o nich…” oraz recital Patrycjusza Sokołowskiego z Teatru Muzycznego. Msza w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona o godz. 18.
Około 18.40 – przemarsz na ul. Królewską, pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Oprócz wydarzeń na które zaprasza Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” IPN informuje o otwieranej o godz. 16.50 wystawie na placu Kochanowskiego oraz przejazdach zabytkowym autobusem Gutek śladami NSZZ „Solidarności” i stanu wojennego. O 16.30 zostanie oświetlony gmach Poczty Polskiej na której zawisł baner upamiętniającą wprowadzenie stanu wojennego.