Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2019 r.
20:03

Lubelskie: Nie chcą nowych kopalń. Jakie argumenty mają ekolodzy?

0 27 A A

Przeciw budowie nowych kopalń w rejonie pojezierza łęczyńsko-włodawskiego protestowali w Lublinie ekolodzy. - Te plany zagrażają cennej przyrodzie - przekonywali na „Marszu dla Polesia”. W przyszłym roku ma ruszyć wydobycie węgla w Ostrowie, choć nie to najbardziej martwi ekologów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy tu po to, żeby pojezierze łęczyńsko-włodawskie nie zamieniało się stopniowo w drugi Śląsk. To są plany gierkowskie, które są krok po kroku realizowane – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizator protestu przed lubelskim Ratuszem. Z głośników rozbrzmiewały tu odgłosy żab i ptaków mających siedliska na terenach, o których zachowanie zabiegają obrońcy przyrody.

O co drżą ekolodzy

– Jeżeli się pojedzie do zagłębia węglowego na terenie Ukrainy, to krajobraz tam jest księżycowy. To samo może być na terenie naszego Polesia – obawia się pan Andrzej, jeden z uczestników lubelskiego „Marszu dla Polesia”.

– Chcę dla swoich dzieci i wnuków zostawić domek rekreacyjny obok parku narodowego – dodaje pani Anna. – Wystarczy nam węgla, który jest w Bogdance – przekonuje pan Roman. – Popieram ten protest, chociaż trafiłem tu przypadkowo.
Ekolodzy chcą odstąpienia od pomysłów budowy nowych kopalni w rejonie pojezierza.

– W tym momencie jest kilka zaawansowanych projektów wydobywczych: nowe kopalnie i nowe szyby – martwi się Gorczyca. – Realizacja tych planów, choćby połowiczna, oznaczałaby zagrożenie dla terenu, który jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Europie.

Co szykują górnicy

Na terenie woj. lubelskiego znajdują się trzy miejsca, w których może się rozpocząć wydobycie węgla. Mowa jest o budowie dwóch nowych kopalń: w gminie Hańsk oraz w gminie Siedliszcze. Trzecim, najbardziej zaawansowanym projektem jest rozbudowa kopalni Bogdanka.

Już w przyszłym roku Bogdanka zamierza zacząć wydobycie z nowego pola Ostrów. Najpierw chce się przebić do nowych pokładów przez istniejące korytarze, ale na przyszłość planuje budowę nowych szybów.

– W Ostrowie będą dwa szyby, które rozpoczną pracę po roku 2025. Już szukamy potencjalnych wykonawców – mówi Artur Wasil, prezes Bogdanki. Zastrzega, że nie są to łatwe poszukiwania. – W Polsce są tylko dwie firmy zajmujące się projektowaniem podziemnej i naziemnej infrastruktury górniczej.

Inni jeszcze w lesie

Pozostałe plany na razie utknęły. Najbardziej niepokojące dla ekologów są pomysły australijskiej spółki Salamara, która interesuje się terenami leżącymi blisko Poleskiego Parku Narodowego. Na razie spółka jest na etapie wstępnego studium wykonalności.

W sądzie utknęła za to sprawa kopalni Jan Karski, która miałaby powstać w Kuliku pod Siedliszczem nakładem australijskiej spółki Praire Mining. Firma procesuje się z Ministerstwem Środowiska, któremu zarzuca opieszałość w sprawie umowy użytkowania górniczego. Bez tego dokumentu nie można rozpocząć budowy nowego zakładu wydobywczego. Jednocześnie przejęciem projektu interesuje się Jastrzębska Spółka Węglowa, a wyniki rozmów w tej sprawie powinny być znane we wrześniu.

Co zamiast węgla?

Ekolodzy proponują, żeby zamiast tworzyć nowe kopalnie postawić na walory przyrodnicze. – Turystyka dynamicznie się tam rozwija – ocenia Gorczyca. –To ona jest dużo trwalszym, bardziej angażującym i perspektywicznym planem dla tego miejsca.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Platformen guten morgen !!! NEIN!!! / 19 maja 2019 o 21:46
+11
Niemcy jakoś węgiel brunatny eksploatuję na potęgę i wyłączyli go z wygaszenia - a węgiel brunatny jest bardziej zanieczyszczający !
Avatar
LLE / 19 maja 2019 o 21:15
+9
Powyłączać prąd tym pseudo ekologom i zobaczymy jak sobie będą radzi. Idę o 100, że mało kto z tych krzykaczy czerpie energię ze źródeł odnawialnych. Ale proste mam pracę, niech pozamykają kopalnie niech inni się martwią jakoś to będzie....
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 07:21
+8
Ekolodzy a co z tym zamkiem w Puszczy Noteckiej?
Avatar
Platformen guten morgen !!! NEIN!!! / 19 maja 2019 o 21:44
+8
NEIN!!!!! nein! nein! nein! Nur deutsche Braunkohle und russisches Gas !!! (tylko niemiecki węgiel brunatny i ruski gaz) Tylko PO dla niemców ;) W DUŻEJ CZĘŚCI KOPALŃ POLSKICH CO NAJMNIEJ 3/4 WYDOBYCIE WĘGLA JEST OPŁACALNE TERAZ I W PRZYSZŁOŚCI, PONADTO MOŻNA STOSOWAĆ ZA 5-10 LAT NOWA EKOLOGICZNĄ TECHNOLOGIĘ ZGAZOWANIE WĘGLA KAMIENNEGO - POCZYTAĆ I ZROZUMIEĆ !!!!
Avatar
Platformen guten morgen / 19 maja 2019 o 20:26
+8
NEIN!!!!! nein! nein! nein! Nur deutsche Braunkohle und russisches Gas !!! (tylko niemiecki węgiel brunatny i ruski gaz) Tylko PO dla niemców ;)
Avatar
Dziuhbq / 19 maja 2019 o 20:22
+8
Jeśli zamkną do tej pory istniejące kopalnie to co będzie wtedy zasilało wasze ekolodzy domy? Jeśli nie otworzą innych co da pracę klikunastu osobom, nie będzie wydobycia węgla to nie będzie miało co zasilać elektrowni i będziemy świeczkami sobie palić. Póki nie ma innych elektrowni to nie można nie zezwalać na otwarcie nowych kopalń.
Avatar
Deutschland deutschland uber alles / 20 maja 2019 o 07:06
+7
Zacytuję klasyka. Po co nam nowa kopalnia? Przecież dużo kopalni jest w niemczech.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 09:25
+5
Polecam raport naukowcow z umcs z 2017 o negatywnej zmianie stosunkow wodnych spowodowanych kopalnią. Tereny Krasnego, Rogozna i innych najpopularniejszych i najblizszych Lublinowi jezior objete zostaly koncesją na poszukiwanie węgla. Naprawdę tego chcecie aby to sie zamienilo w australijską kopalnię? Plany obejmuja az 7 projektow. To koniec parku i najwiekszego bogactwa regionu jakim jest woda i przyroda. Jestem za weglem ale nie na terenach unikalnie biologicznych
Avatar
Lucid / 20 maja 2019 o 08:48
+4
Protestujący mają bardzo niewielką wiedzę. I to pod wieloma względami. Same kopalnie - szczególnie te nowoczesne, głębinowe - stosunkowo niewiele szkodzą środowisku. (1) Np. przywoływane jakoby osuszanie terenu jest nieprawdziwe. Wręcz w drugą stronę - obniżający się poziom terenu w miejscach gdzie pod ziemią wydobywany jest węgiel, powoduje powstawanie zalewisk i sprzyja osiedlaniu się wielu roślinom, owadom, płazom, gadom, ptakom i innym zwierzętom, np.w okolicach Bogdanki są siedliska wodniczki, dawniej o wiele rzadszej na tym obszarzej. Dobrą flachę stawiam temu, kto naukowo udowodni, że eksploatacja węgla na Lubelszczyźnie obniża poziom wód powierzchniowych. (2) Krajobraz (ponoć księżycowy) po ukraińskiej stronie złóż wołyńskich jest pokłosiem rabunkowego sposobu prowadzenia eksploatacji w dawnym ZSRR (obecnie na Ukrainie niewiele się pod tym względem zmieniło). Obecne wymagania obowiązujące w UE i w naszym kraju stawiają całkiem inną "poprzeczkę". Kopalnie muszą spełniać wiele rygorystycznych przepisów, muszą "wpisywać" się w model organizacji społecznie odpowiedzialnej. Ci, którzy porównują polskie, nowoczesne kopalnie do tych tych na terenie Ukrainy, to chyba niezbyt wiedzą o czym mówią. (3) Dyskutując o tym, czy na Lubelszczyźnie mają być nowoczesne kopalnie, czy też nie, nie wolno zapominać o korzyściach płynących z tego tytułu. Taka Bogdanka płaci spore podatki, wspiera służbę zdrowia, edukację, sport, kulturę. Jest obecna na wielu wydarzeniach w naszym regionie, które wspiera finansowo. Daje wiele miejsc pracy w kopalni, w firmach zewnętrznych wykonujących prace na rzecz kopalni, a także w samym otoczeniu lokalnym. Jest swego rodzaju "wyzwalaczem" dla wielu drobnych bizesów, które nigdy by na tym obszarze nie powstały, gdyby nie kopalnia np. w Bogdance.  Nie wolno nikomu pomijać takich korzyści. I chyba najciekawsze, co by było, gdyby tym całym "ekologom" wyłączyć prąd z węgla? Ciekawe, czy prąd ze słońca, czy z wiatru zaspokoiłby im wszystkie potrzeby? Zresztą, tzw. ekologiczne pozyskiwanie energii, wcale nie jest takie ekologiczne. Protestujacy zapomnianą o kosztach środowiskowych "ekologicznych" elektrowni (np. sztuczne zbiorniki dla elektrowni wodnych, hektary szumiących wiatraków przeszkadzających w migracji ptaków, itd.). A koszty magazynowania energii pozyskanej w sposób "ekologiczny"? Stacje akumulatorowe nie są obojętne pod żadnym względem dla środowiska. A w systmie "bezwęglowym" muszą być takie stacje, bo niby skąd będzie prąd jak będzie pochmurny dzień lub nie będzie wiało? Zanim kolejne rzesze protestujących przeciw budowie nowych kopalń wyjdą znowu na ulice, może najpierw niech pójdą do szkoły - ale takiej, gdzie w sposób prawdziwy wyjaśnia się zagadnienia bytowe, środowiskowe, gdzie uczy się fizyki i chemii - a dopiero potem niech wypowiadają swoje zdanie... może będą mądrzej gadać :-)
Protestujący mają bardzo niewielką wiedzę. I to pod wieloma względami. Same kopalnie - szczególnie te nowoczesne, głębinowe - stosunkowo niewiele szkodzą środowisku. (1) Np. przywoływane jakoby osuszanie terenu jest nieprawdziwe. Wręcz w drugą stronę - obniżający się poziom terenu w miejscach gdzie pod ziemią wydobywany jest węgiel, powoduje powstawanie zalewisk i sprzyja osiedlaniu się wielu roślinom, owadom, płazom, gadom, ptakom i innym zwierzętom, np.w okolicach Bogdanki są siedliska wodniczki, dawniej o wiele rzadszej na tym obszarzej. ... rozwiń
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 07:56
+4
Ze strony radio lublin "Kolejne nowe obszary górnicze są planowane i procedowane, podczas gdy jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo terenów, oparty na stosunkach wodnych. A górnictwo, poprzez zapadliska, duży pobór wody, gwałtownie i bardzo destruktywnie wpływa na te stosunki wodne. W czasie, kiedy grożą nam susze i zmiany klimatu nie powinniśmy dokładać jeszcze do pieca, który ogrzewa planetę, tylko wręcz wycofywać się z tego i chronić tereny cenne przyrodniczo, tereny podmokłe. One są gwarancją, że nie zabraknie nam wody, kiedy przyjdzie susza. Wokół Poleskiego Parku Narodowego planowane jest uruchomienie nawet siedmiu nowych obiektów górniczych"
Ze strony radio lublin "Kolejne nowe obszary górnicze są planowane i procedowane, podczas gdy jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo terenów, oparty na stosunkach wodnych. A górnictwo, poprzez zapadliska, duży pobór wody, gwałtownie i bardzo destruktywnie wpływa na te stosunki wodne. W czasie, kiedy grożą nam susze i zmiany klimatu nie powinniśmy dokładać jeszcze do pieca, który ogrzewa planetę, tylko wręcz wycofywać się z tego i chronić tereny cenne przyrodniczo, tereny podmokłe. One są gwarancją, że nie zabraknie nam wody, kiedy... rozwiń
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 12:05
0
Nie spamuj type o tym szkopskim weglu. Bo to nic do rzeczy nie ma. W wiekszosci jestesmy za polskim weglem z polskich kopalń i od polskich gornikow- ale nie koszt parku narodowego. Fersztejen? Ponial?Understood. Wybierz co ci na sercu lezy
Avatar
Platformen guten morgen !!! NEIN!!! / 20 maja 2019 o 09:41
+1
Niemcy jakoś węgiel brunatny eksploatuję na potęgę i wyłączyli go z wygaszenia - a węgiel brunatny jest bardziej zanieczyszczający ! Niemcy nie chcą pozwolić na budowę kopalni, ponieważ chcą żebyśmy kupowali od nich megadrogą i nieekologiczną energię z głupawki wiatrakowej w którą weszli w latach 90... Brawo komsomolcy. Ruski gaz jest najlepszy i najdroższy . Ale stać was ,hahahaaaaa.
Avatar
domku się zachciało / 20 maja 2019 o 09:39
-4
"Chcę dla swoich dzieci i wnuków zostawić domek rekreacyjny obok parku narodowego – dodaje pani Anna. " Pani Aniu, aborygeni z nadwiślańskiej neokolonii mają zap****ć na swoich anglo-saskich Panów, a nie wylegiwać się nad jeziorkiem.
Avatar
Platformen guten morgen !!! NEIN!!! / 20 maja 2019 o 09:39
0
NEIN!!!!! nein! nein! nein! Nur deutsche Braunkohle und russisches Gas !!! (tylko niemiecki węgiel brunatny i ruski gaz) Tylko PO dla niemców ;) W DUŻEJ CZĘŚCI KOPALŃ POLSKICH CO NAJMNIEJ 3/4 WYDOBYCIE WĘGLA JEST OPŁACALNE TERAZ I W PRZYSZŁOŚCI, PONADTO MOŻNA STOSOWAĆ równolegle ZA 5-10 LAT NOWA EKOLOGICZNĄ TECHNOLOGIĘ ZGAZOWANIE WĘGLA KAMIENNEGO - POCZYTAĆ I ZROZUMIEĆ !!!!
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 09:25
+5
Polecam raport naukowcow z umcs z 2017 o negatywnej zmianie stosunkow wodnych spowodowanych kopalnią. Tereny Krasnego, Rogozna i innych najpopularniejszych i najblizszych Lublinowi jezior objete zostaly koncesją na poszukiwanie węgla. Naprawdę tego chcecie aby to sie zamienilo w australijską kopalnię? Plany obejmuja az 7 projektow. To koniec parku i najwiekszego bogactwa regionu jakim jest woda i przyroda. Jestem za weglem ale nie na terenach unikalnie biologicznych
Avatar
donald prawdomówny / 20 maja 2019 o 09:13
0
Lipiec 2014: "Od wczesnej zimy odpowiadam już po raz 153. na to pytanie. Powiedziałem, że nie wybieram się do Brukseli i to podtrzymuję"
Avatar
! / 20 maja 2019 o 08:51
+1
Niemcy nie chcą pozwolić na budowę kopalni, ponieważ chcą żebyśmy kupowali od nich megadrogą i nieekologiczną energię z głupawki wiatrakowej w któą weszli w latach 90...
Avatar
Lucid / 20 maja 2019 o 08:48
+4
Protestujący mają bardzo niewielką wiedzę. I to pod wieloma względami. Same kopalnie - szczególnie te nowoczesne, głębinowe - stosunkowo niewiele szkodzą środowisku. (1) Np. przywoływane jakoby osuszanie terenu jest nieprawdziwe. Wręcz w drugą stronę - obniżający się poziom terenu w miejscach gdzie pod ziemią wydobywany jest węgiel, powoduje powstawanie zalewisk i sprzyja osiedlaniu się wielu roślinom, owadom, płazom, gadom, ptakom i innym zwierzętom, np.w okolicach Bogdanki są siedliska wodniczki, dawniej o wiele rzadszej na tym obszarzej. Dobrą flachę stawiam temu, kto naukowo udowodni, że eksploatacja węgla na Lubelszczyźnie obniża poziom wód powierzchniowych. (2) Krajobraz (ponoć księżycowy) po ukraińskiej stronie złóż wołyńskich jest pokłosiem rabunkowego sposobu prowadzenia eksploatacji w dawnym ZSRR (obecnie na Ukrainie niewiele się pod tym względem zmieniło). Obecne wymagania obowiązujące w UE i w naszym kraju stawiają całkiem inną "poprzeczkę". Kopalnie muszą spełniać wiele rygorystycznych przepisów, muszą "wpisywać" się w model organizacji społecznie odpowiedzialnej. Ci, którzy porównują polskie, nowoczesne kopalnie do tych tych na terenie Ukrainy, to chyba niezbyt wiedzą o czym mówią. (3) Dyskutując o tym, czy na Lubelszczyźnie mają być nowoczesne kopalnie, czy też nie, nie wolno zapominać o korzyściach płynących z tego tytułu. Taka Bogdanka płaci spore podatki, wspiera służbę zdrowia, edukację, sport, kulturę. Jest obecna na wielu wydarzeniach w naszym regionie, które wspiera finansowo. Daje wiele miejsc pracy w kopalni, w firmach zewnętrznych wykonujących prace na rzecz kopalni, a także w samym otoczeniu lokalnym. Jest swego rodzaju "wyzwalaczem" dla wielu drobnych bizesów, które nigdy by na tym obszarze nie powstały, gdyby nie kopalnia np. w Bogdance.  Nie wolno nikomu pomijać takich korzyści. I chyba najciekawsze, co by było, gdyby tym całym "ekologom" wyłączyć prąd z węgla? Ciekawe, czy prąd ze słońca, czy z wiatru zaspokoiłby im wszystkie potrzeby? Zresztą, tzw. ekologiczne pozyskiwanie energii, wcale nie jest takie ekologiczne. Protestujacy zapomnianą o kosztach środowiskowych "ekologicznych" elektrowni (np. sztuczne zbiorniki dla elektrowni wodnych, hektary szumiących wiatraków przeszkadzających w migracji ptaków, itd.). A koszty magazynowania energii pozyskanej w sposób "ekologiczny"? Stacje akumulatorowe nie są obojętne pod żadnym względem dla środowiska. A w systmie "bezwęglowym" muszą być takie stacje, bo niby skąd będzie prąd jak będzie pochmurny dzień lub nie będzie wiało? Zanim kolejne rzesze protestujących przeciw budowie nowych kopalń wyjdą znowu na ulice, może najpierw niech pójdą do szkoły - ale takiej, gdzie w sposób prawdziwy wyjaśnia się zagadnienia bytowe, środowiskowe, gdzie uczy się fizyki i chemii - a dopiero potem niech wypowiadają swoje zdanie... może będą mądrzej gadać :-)
Protestujący mają bardzo niewielką wiedzę. I to pod wieloma względami. Same kopalnie - szczególnie te nowoczesne, głębinowe - stosunkowo niewiele szkodzą środowisku. (1) Np. przywoływane jakoby osuszanie terenu jest nieprawdziwe. Wręcz w drugą stronę - obniżający się poziom terenu w miejscach gdzie pod ziemią wydobywany jest węgiel, powoduje powstawanie zalewisk i sprzyja osiedlaniu się wielu roślinom, owadom, płazom, gadom, ptakom i innym zwierzętom, np.w okolicach Bogdanki są siedliska wodniczki, dawniej o wiele rzadszej na tym obszarzej. ... rozwiń
Avatar
~~Lubelak / 20 maja 2019 o 08:03
+2
Żądamy wolnych poniedziałków hehe !!!!! Ekooszołomy !
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 07:56
+4
Ze strony radio lublin "Kolejne nowe obszary górnicze są planowane i procedowane, podczas gdy jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo terenów, oparty na stosunkach wodnych. A górnictwo, poprzez zapadliska, duży pobór wody, gwałtownie i bardzo destruktywnie wpływa na te stosunki wodne. W czasie, kiedy grożą nam susze i zmiany klimatu nie powinniśmy dokładać jeszcze do pieca, który ogrzewa planetę, tylko wręcz wycofywać się z tego i chronić tereny cenne przyrodniczo, tereny podmokłe. One są gwarancją, że nie zabraknie nam wody, kiedy przyjdzie susza. Wokół Poleskiego Parku Narodowego planowane jest uruchomienie nawet siedmiu nowych obiektów górniczych"
Ze strony radio lublin "Kolejne nowe obszary górnicze są planowane i procedowane, podczas gdy jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo terenów, oparty na stosunkach wodnych. A górnictwo, poprzez zapadliska, duży pobór wody, gwałtownie i bardzo destruktywnie wpływa na te stosunki wodne. W czasie, kiedy grożą nam susze i zmiany klimatu nie powinniśmy dokładać jeszcze do pieca, który ogrzewa planetę, tylko wręcz wycofywać się z tego i chronić tereny cenne przyrodniczo, tereny podmokłe. One są gwarancją, że nie zabraknie nam wody, kiedy... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych
Lublin

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych 0 0

Likwidacji ogrodów działkowych przy ul. Bluszczowej obawia się część mieszkańców Ponikwody. Sądzą, że teren może zostać sprzedany deweloperowi, bo obowiązujący plan zagospodarowania przeznacza go pod budowę bloków. Protestujący domagają się zmiany planu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019 0 0

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół 60 16

We wsi Hanna (pow. włodawski) wprowadzono czasową prohibicję. Wszystko przez rekonsekrację miejscowego kościoła.

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami 1 8

Radni Białej Podlaskiej udzielili absolutorium prezydentowi Michałowi Litwiniukowi (PO). Wiele słów krytyki posypało się na raport o stanie miasta.

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję
galeria

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję 31 121

W środę prezydent Lublina ma ogłosić decyzję ważną m.in. dla górek czechowskich. Chodzi o projekt studium przestrzennego, które określi przeznaczenie tego terenu. Jeśli prezydent przekaże dziś projekt radnym, trafi on pod obrady już 27 czerwca. Nieoficjalnie wiadomo, że Ratusz chce umożliwić tutaj budowę blokowisk

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia]
galeria

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia] 6 0

We wtorek w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie odbyła się Gala Lubelskich Przedszkolaków

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny
lista

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny 17 6

Fotoradary w Starej Dąbi, Kolonii Rudnik i Polichnie „upolowały” w pierwszym kwartale roku najwięcej piratów drogowych – w sumie 5700! Lada dzień rozpocznie pracę urządzenie w Anusinie na drodze krajowej Lublin–Chełm

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty
galeria

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty 11 11

Były prezes lokalnej wspólnoty gruntowej i kandydat na radnego gminy Wąwolnica z ramienia PSL-u jest podejrzany o sobotni atak koparką na zakład kamieniarski. Za zniszczenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Otrzymał policyjny dozór i zakaz zbliżania się do poszkodowanych.

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku 72 10

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody, a niedługo pojawi się na rynku.

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje 5 0

25 czerwca szykuje się mała rewolucja w Panek CarSharing. Firma wprowadzi pakiet zniżek. Będzie dostępny po aktualizacji aplikacji w zakładce „Koszyk Korzyści”.

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa 1 0

DJ Embe, Czarne Lwy z Przedmieścia i Junior Stres z zespołem D'Roots Brothers – zagrają w środę na Święcie Dzielnicy Czuby Południowe.

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy?

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy? 0 11

Szykuje się sporo zmian w Avii Świdnik. Z klubem żegna się trener Tomasz Bednaruk. Nie wiadomo także, czy w zespole zostanie najlepszy strzelec Wojciech Białek

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie 2 6

W martwym punkcie utknął plan budowy miejskich mieszkań przy ul. Składowej (boczna Łęczyńskiej). Spółka, która miała postawić tutaj dwa bloki nie dostała jeszcze decyzji o przyznaniu pieniędzy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Bez takiego finansowania nie ma szans na szybkie rozpoczęcie inwestycji.

Wege Festiwal w Lublinie
22 czerwca 2019, 0:00

Wege Festiwal w Lublinie 0 0

Już po raz drugi w Lublinie zagości Wege Festiwal, podczas którego można spróbować dań wegańskich i wegetariańskich restauracji z całej Polski. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15).

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła
film

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła 0 0

Dave Mustaine ma raka gardła. Lider zespołu Megadeth i były gitarzysta Metalliki wydał oświadczenie. - Blisko współpracuję z lekarzami. Opracowaliśmy plan leczenia, który ich zdaniem ma 90% szans na powodzenie - napisał. Wszystkie koncerty zespołu zostały odwołane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.