Wydłużone godziny przyjęć w ciągu tygodnia, praca w niedziele, dodatkowi pracownicy. To efekt zniesienia przez NFZ limitów na operacje zaćmy oraz badania rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym.
Są już pierwsze efekty bezlimitowego finansowania przez NFZ operacji usunięcia zaćmy oraz badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, które obowiązuje od 1 kwietnia. Jak informuje NFZ, pacjenci czekają już w krótszych kolejkach.
Z pierwszej analizy (porównanie tygodnia 25 lutego–3 marca z tygodniem 8–14 kwietnia) wynika, że najbardziej skróciła się kolejka oczekujących na operację zaćmy – o 20 dni oraz na badania rezonansem magnetycznym – o 16 dni. Kolejka do tomografii komputerowej skróciła się na razie tylko o jeden dzień.
– Warto jednak zwrócić uwagę, że są placówki, w których te świadczenia można wykonać bardzo szybko. Na tomografię komputerową w szpitalu w Białej Podlaskiej czeka się zaledwie kilka dni – informuje Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ w Lublinie. – W przypadku operacji zaćmy na zabieg np. w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie trzeba poczekać niecałe trzy tygodnie.
Jeżeli placówki medyczne wykonają zadeklarowaną liczbę nielimitowanych świadczeń w tych trzech nowych zakresach, dostaną za to pieniądze. Jak szacuje lubelski NFZ, będzie to łącznie ok. 40 mln zł.
– Mamy sygnały, że placówki medyczne mają możliwości, żeby wykonać znacznie większą liczbę tych świadczeń niż przed 1 kwietnia. Deklarują, że tak zmienią organizację pracy, żeby jak najbardziej skrócić kolejki – mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Chodzi np. o dodatkowych pracowników, jak w przypadku szpitala MSWiA w Lublinie.
– Rzeczywiście mamy możliwość, żeby przyjąć większą liczbę pacjentów, głównie dzięki sprzętowi. Dysponujemy dwoma rezonansami magnetycznymi, które teraz, po zniesieniu limitów, będą pracować praktycznie jednocześnie – mówi Jarosław Ostrowski, dyrektor Szpitala MSWiA w Lublinie. – Trudno nam na razie stwierdzić, o ile zwiększy się liczba tych świadczeń, ale szacujemy, że o ok. 20–30 proc. W związku z tym potrzebujemy dwa razy większej obsady – chodzi o lekarzy, jak i techników radiologii.
Szpital jeszcze przed zniesieniem limitów wykonywał bardzo dużo takich badań. – Jesteśmy liderem na lokalnym rynku, jeśli chodzi o diagnostykę obrazową, zwłaszcza w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego – mówił nam w połowie marca, dyrektor Ostrowski. – Mamy największy kontrakt w województwie lubelskim na badania rezonansu magnetycznego. Rocznie wykonujemy ich ponad 8 tys. oraz ponad 10 tys. badań tomografii komputerowej.
– Mamy znacznie większe możliwości przyjęcia pacjentów, z których nie mogliśmy dotychczas w stu procentach korzystać ze względu na ograniczenie kontraktem z NFZ. Po zniesieniu limitów jesteśmy gotowi do pracy praktycznie non-stop, od rana do wieczora oraz w weekendy – zapewnia Michał Muciek, menadżer spółki Okulistyka, która przyjmuje pacjentów na operacje zaćmy w Lublinie, Bychawie i Tomaszowie Lubelskim. – W Tomaszowie Lubelskim i Bychawie mamy sześciu doświadczonych lekarzy oraz dwie sale, na których operacje mogą być wykonywane jednocześnie. Otworzyliśmy też nowy oddział w Lublinie.