Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 września 2019 r.
6:25

Lublin: Orfeusz do zburzenia. To miejsce na Czechowie może się mocno się zmienić

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
243 136 A A
Zamiast domu handlowego przy Kameralnej miałby stanąć nowy budynek mający nawet 35 m wysokości
Zamiast domu handlowego przy Kameralnej miałby stanąć nowy budynek mający nawet 35 m wysokości (fot. Maciej Kaczanowski)

Nowe biura, sklepy i mieszkania będą mogły powstać w miejscu Orfeusza, o ile Rada Miasta zatwierdzi w czwartek nowy plan zagospodarowania tych terenów. Tego samego dnia rozstrzygnie się także to, czy obok Olimpu będzie mógł powstać kilkunastopiętrowy akademik, biurowiec lub hotel

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na czwartkowym posiedzeniu radni zajmą się zmianą planu zagospodarowania terenów położonych między al. Smorawińskiego, al. Kompozytorów Polskich, ul. Kameralną i niedużym wąwozem. Jedynym budynkiem stojącym na tym obszarze jest dzisiaj dom handlowy Orfeusz wzniesiony ponad 30 lat temu. Jego obecny właściciel chciałby rozebrać Orfeusza i postawić w jego miejscu nowe obiekty. Nowy plan zagospodarowania ma to umożliwić.

Zamiast domu handlowego przy Kameralnej miałby stanąć nowy budynek mający nawet 35 m wysokości. Planiści z Ratusza uznali, że powinny tutaj przeważać usługi. Z projektu planu wynika, że może tu powstać biurowiec, duży sklep, akademik, stacja paliw, czy prywatna szkoła. Plan dopuszczałby również budowę mieszkań, ale mogłyby one zająć nie więcej niż 49 proc. powierzchni użytkowej. W praktyce mógłby tu jednak stanąć budynek, którego część byłaby oficjalnie prywatnym akademikiem, a część blokiem mieszkalnym.

To samo przeznaczenie miałby dostać również teren położony bliżej ronda i al. Smorawińskiego, z tą różnicą, że zabudowa nie mogłaby tu być wyższa niż 16 metrów (cztery kondygnacje nadziemne). Nieco inne ustalenia miałyby dotyczyć terenu położonego przy ul. Kameralnej pomiędzy Orfeuszem a wąwozem. Tutaj inwestor miałby pełną swobodę w łączeniu funkcji usługowych z mieszkaniowymi, mógłby się też zdecydować na same usługi lub same mieszkania, natomiast dozwolona w tym miejscu wysokość budynków została ustalona na 35 m. Miejscy planiści nie zgodzili się na wnioskowane przez spółkę Kameralna zwiększenie dopuszczonej wysokości zabudowy do 50 m. Pobliski wąwóz ma pozostać zielony.

Również w czwartek radni mają się zająć zmianą planu zagospodarowania terenów sąsiadujących z Olimpem. Uchwała miałaby umożliwić wybudowanie 40-metrowego budynku w miejscu 60-letniego biurowca stojącego za przystankiem komunikacji miejskiej i obok restauracji McDonald’s. O umożliwienie takiej budowy zabiegała w Ratuszu spółka Transhurt będąca właścicielem Galerii Olimp. Transhurt planuje tu stworzyć hotel lub akademik, chociaż projekt planu zagospodarowania przewiduje też możliwość budowy np. biurowca, ośrodka zdrowia, szkoły wyższej, czy też sklepów.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 136

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_K_ / 4 września 2019 o 08:27
+55
I jak Lublin się ma rozwijać, skoro ma takich komentujących, którzy każdy pomysł zmian skrytykują. Najlepiej siedziałoby im sie w rynsztoku na Skibińskiej, gdzie faktycznie - drzew jest od zarypania...
Avatar
beka z głupków / 4 września 2019 o 08:53
+46
A co z ludźmi pracującymi w Orfeuszu? Na bruk?
 retardzie, nikt nie pracuje w Orfeuszu. to nie komuna - ludzie pracują w sklepach i punktach, które są w Orfeuszu zlokalizowane. Jak się orefusz zburzy, to się przeniosą gdzie indziej, według uznania ich właścicieli. PS. wiesz że 30 lat temu skończyłsię PRL?
Avatar
:) / 4 września 2019 o 08:55
+45
czytając komentarze retardów pod każdym wątkiem o inwestycjach przestaję się dziwić że PiS ma tak duże poparcie wśród ludzi z niskim wykształceniem....ilość głupot i niewiedzy porażająca, tak się potem wygrywa wybory....nawrzucać ciemnemu ludowi trochę socjalu i kupi każdą bajkę
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 09:15
+44
DW = durne pisowskie trolle i ich żałosne propagandowe komentarze dla ciemnego ludu
Avatar
_K_ / 4 września 2019 o 08:10
+44
@_K_ OK. Niech sie miasto rozbudowuje. Tylko nie kosztem przestrzeni na już od lat zamieszkanych osiedlach i nie kosztem zieleni! W tech chwili pomysł na rozwój miasta jest taki: zaorać całą zieleń, zlikwidować parkingi, zagęścić zabudowę gdzie tylko się da, a nowe budynki koniecznie ogrodzić. Czy zauważyłeś, jak ciasno pobudowane są bloki w nowych osiedlach wybudowanych wzdłuż Jana Pawła? Pojedź na stare osiedla. Tak ciasno bloków nawet komuna nie budowała. A w dodatku sadzono drzewa. Dziś liczy sie tylko Mamona, a przekaz dnia mówi o dbałości o rozwój miasta. Wszystkie nowe "wetknięte" bloki mają swoje ogrodzone miejsca parkingowe. "Tubylcy" więc na nich nie zaparkują swoich aut. Ale lokatorzy nowych bloków i ich goście skwapliwie zaparkują na miejscach swoich (wykupionych - OK) oraz tych, które są dostępne. Nie widzisz tu pewnego społecznego dyskomfortu? W dyskusji publicznej (i nie tylko) obobwiązuje coś takiego jak kultura. Sądząc po słowach, jakimi wyrażasz się o innych uczestnikach dyskusji sądzę, że z kulturą Ci nie po drodze albo musisz jeszcze długo nad sobą pracować. Nazywanie kogoś dzbanem, pustakiem czy głupim jest po prostu chamstwem. Pod każdą długością i szerokością geograficzną. Ńie jestem fanem Żuka ale nie jestem też fanem PiS-u. Ale jakiś umiar i fason zachować należy. Nie pozdrawiam, bo nie zasługujesz.
Ale zauważyłeś, że za socjalizmu (bo komunizmu, to u nas nie było) nie liczył się rachunek ekonomiczny? Ziemia była tania, można było budować daleko od siebie. Dziś metr kwadratowy gruntu w mieście kosztuje krocie, więc nic dziwnego, że nie ma miejsca na "rozpasanie" w kwestii zieleni, placów zabaw itp. Każdy, kto buduje, chce wykorzystać potencjał gruntu do ostatniego grosza. A co do obrażania - może i mnie trochę poniosło z tymi dzbanami, ale czy nie masz wrażenia, że wpisy tych ludzi (może tylko jednego człowieka?) są debilne, pozbawione podstaw, podszyte brakiem wiedzy, a nastawione jedynie na krytykowanie władz, deweloperów? To jak wpisy nieudaczników żyjących tylko z generowania takich debilnych zdań mających zdyskredytować innych ludzi.
Ale zauważyłeś, że za socjalizmu (bo komunizmu, to u nas nie było) nie liczył się rachunek ekonomiczny? Ziemia była tania, można było budować daleko od siebie. Dziś metr kwadratowy gruntu w mieście kosztuje krocie, więc nic dziwnego, że nie ma miejsca na "rozpasanie" w kwestii zieleni, placów zabaw itp. Każdy, kto buduje, chce wykorzystać potencjał gruntu do ostatniego grosza. A co do obrażania - może i mnie trochę poniosło z tymi dzbanami, ale czy nie masz wrażenia, że wpisy tych ludzi (może tylko jednego człowiek... rozwiń
Avatar
_K_ / 4 września 2019 o 07:33
+41
Jak tylko zobaczyłem artykuł na ten temat, to od razu wiedziałem, jakie będą komentarze... Jesteście takie dzbany, że łeb urywa! Jak ma się miasto rozwijać bez nowych mieszkań i nowych mieszkańców? Czy gdzieś te mieszkania stoją puste, czy są sprzedawane? Jest popyt, czy ci wasi deweloperzy topią pieniądze w nieudanych inwestycjach? Jakoś nie widać, by studentów ubywało - większość kierunków jest wysycona w pierwszym naborze. Uciekają ewentualnie absolwenci. Ale na ich miejsce przychodzą następni studenci. Pomyślcie trochę, a nie wciąż walicie tę samą śpiewkę nie mając pojęcia o urbanistyce, demografii, ekonomii i generalnie o niczym! Banda pustaków opłacana przez przeciwników władz, wybranych demokratycznie wszak. Nie jestem fanem PO, ale trzeba być ślepym, albo głipim, by nie widzieć, że Lublin pod rządami Żuka i jego ekipy się rozwija, czego nie można było powiedzieć o czasach rządów jego PiSich poprzedników.
Jak tylko zobaczyłem artykuł na ten temat, to od razu wiedziałem, jakie będą komentarze... Jesteście takie dzbany, że łeb urywa! Jak ma się miasto rozwijać bez nowych mieszkań i nowych mieszkańców? Czy gdzieś te mieszkania stoją puste, czy są sprzedawane? Jest popyt, czy ci wasi deweloperzy topią pieniądze w nieudanych inwestycjach? Jakoś nie widać, by studentów ubywało - większość kierunków jest wysycona w pierwszym naborze. Uciekają ewentualnie absolwenci. Ale na ich miejsce przychodzą następni studenci. Pomyślcie trochę, a nie wciąż walic... rozwiń
Avatar
Mar / 4 września 2019 o 07:06
+34
PO co kolejne dewelo bloki? Dla kogo? Przecież ludność Lublina MALEJE, w perspektywie nieodległej To Białystok stanie się największym miastem Polski B, bo Białystok rośnie.
 Lublin maleje na papierze ,ja chce zbudować dom przenosze sie pod lublin . A sloiki mieszkaja w lublinie a zameldowani na swoich wsiach, malo nowych mieszkań stoi pustych
Avatar
złotóweczka / 4 września 2019 o 09:29
+33
Jaka to nobilitacja być deweloperem. ;) Deweloperka to bewzgledni zlodzieje, widać co dzieje się w całej Polsce pod tym względem. Ciekawe czy zabiorą te pieniądze do grobu?
Ludzie, którzy za komuny zostaliby najpewniej cinkciarzami, za demokracji wykonują szanowany zawód dewelopera i w jeden miesiąc tłuką tyle kapuchy, na ile jako cinkciarze musieliby pracować całe życie  :-DDD
No a ty natomiast za komuny zostałbyś z całą pewnością alfonsem lub drobnym kapusiem strzelającym z ucha na kolegów :D Ten rys osobowości jest od razu rozpoznawalny. Mały zawistny nosacz sundajski z ideologią "jak bogaty to nakradł ale przynajmniej też zdechnie hi hi hi". Pewnie się tasujesz do tej fantazji p0laczku i modlisz co wieczór tekstem z dnia świra.
No a ty natomiast za komuny zostałbyś z całą pewnością alfonsem lub drobnym kapusiem strzelającym z ucha na kolegów :D Ten rys osobowości jest od razu rozpoznawalny. Mały zawistny nosacz sundajski z ideologią "jak bogaty to nakradł ale przynajmniej też zdechnie hi hi hi". Pewnie się tasujesz do tej fantazji p0laczku i modlisz co wieczór tekstem z dnia świra. rozwiń
Avatar
DrInz / 4 września 2019 o 08:34
+30
szkoda że tylko 35 metrów ale dobre i to - to paskudne skrzyżowanie przy orfeuszu potrzebuje jakiejś wysokiej zabudowy, żeby zrównoważyć ten olbrzymi placek asfaltu jaki tam jest, bo na razie wygląda to jak jakieś miasto na syberii...
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 09:40
+27
PiSie trolle znowu protestują? Gdyby to był deweloper Srebrna, to by nie protestowali.
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 08:20
-1
Kiedy skończą z tymi numerami "na akademik". Toż to po to aby budować gęsto, bez właściwej ilości miejsc parkingowych i od płotu do płotu. No i bez OCC, czyli oceny oddziaływania na środowisko. Wystarczy dać jakiś sklep, jakąś żabkę (usługi !!!) i okoliczni mieszkańcy mają niewesoło. Taki "akademik" to w zasadzie małe kawalerki, no i oczywiście apartamenty z penhausem. Kpina i tyle. Ale po tych radnych co sobie selfiaczki strzelają na spotkaniach o adaptacji klimatu a wcześniej o 5 rano zdecydowali o armagedonie Górek, dosłownie niczego dobrego się nie spodziewam.
Kiedy skończą z tymi numerami "na akademik". Toż to po to aby budować gęsto, bez właściwej ilości miejsc parkingowych i od płotu do płotu. No i bez OCC, czyli oceny oddziaływania na środowisko. Wystarczy dać jakiś sklep, jakąś żabkę (usługi !!!) i okoliczni mieszkańcy mają niewesoło. Taki "akademik" to w zasadzie małe kawalerki, no i oczywiście apartamenty z penhausem. Kpina i tyle. Ale po tych radnych co sobie selfiaczki strzelają na spotkaniach o adaptacji klimatu a wcześniej o 5 rano zdecydowali o armagedonie Górek, do... rozwiń
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 08:19
-2
Uwaga dewelotroll brejzuje. zawsze umniejszy każdemu terenowi i człowiekowi który nadaje się do "sprywatyzowania"
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 07:53
+1
Tylko kretyni zabudowuja wszystko i wycinaja dzrzewa
Avatar
czajNIK / 5 września 2019 o 06:35
-1
Lublin ma się rozwijać, tak więc wielbiciele dżdżownic, szczurów i komarów won
Lublin musi się adaptować do kryzysu klimatycznego. Nikt tu nie pisze, że Lublin ma się nie rozwijać. W krytyce zmiany miejscowych planów nie chodzi o zastąpienie „Orfeusza” nowym budynkiem, a dopuszczoną wysokość zabudowy (bez wyznaczenia ilości kondygnacji naziemnych) oraz podobną zabudowę sąsiednich parceli, które jeszcze są terenami zielonymi. Przyjdzie taki dzień, w którym zapłaczesz za dżdżownicami i innymi żyjącymi jeszcze gatunkami fauny, które towarzyszą człowiekowi od początku świata.
Lublin musi się adaptować do kryzysu klimatycznego. Nikt tu nie pisze, że Lublin ma się nie rozwijać. W krytyce zmiany miejscowych planów nie chodzi o zastąpienie „Orfeusza” nowym budynkiem, a dopuszczoną wysokość zabudowy (bez wyznaczenia ilości kondygnacji naziemnych) oraz podobną zabudowę sąsiednich parceli, które jeszcze są terenami zielonymi. Przyjdzie taki dzień, w którym zapłaczesz za dżdżownicami i innymi żyjącymi jeszcze gatunkami fauny, które towarzyszą człowiekowi od początku świata. rozwiń
Avatar
sommer / 5 września 2019 o 00:58
0
Lublin ma się rozwijać, tak więc wielbiciele dżdżownic, szczurów i komarów won
Avatar
trust30 / 4 września 2019 o 21:42
+2
Ludzie ci radni wszystko zrobią żeby jak najwięcej zabudowac z handlowali górki to i z resztą tak zrobią w *** mają ludzi i ich opinie Lublinem rządzi deweloperka !!!! Jak najszybciej niech odejdą od władzy
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 21:21
0
brzydki ten orfeusz że hej mogłoby tam powstać coś nowego i bardziej przystającego do obecnych czasów
Avatar
czas na zmiany / 4 września 2019 o 20:51
+3
Olimp to już od dawna mam wrażenie dogorywa i jakoś specjalnie mnie nie dziwi, że właściciel chce coś z tym fantem zrobić
Oczywiście chodzi o Orfeusza a nie Olimp.
 tak to prawda, Orfeusz lata świetności ma dawno za sobą
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 20:50
+2
"Jego obecny właściciel chciałby rozebrać Orfeusza i postawić w jego miejscu nowe obiekty" jest właścicielem więc ma do tego prawo
Avatar