Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2020 r.
20:03

Poczta już dwa razy żądała naszych danych. Prezydent Lublina: "Jeszcze jest czas na opamiętanie"

25 19 A A
W wyborach korespondencyjnych pakiety do głosowania mieliby nam dostarczyć listonosze
W wyborach korespondencyjnych pakiety do głosowania mieliby nam dostarczyć listonosze (fot. Maciej Kaczanowski)

To absolutnie niedopuszczalna sytuacja – alarmują samorządowcy wezwani przez Pocztę Polską do przekazania jej danych ze spisu wyborców. Poczta tłumaczy, że przygotowuje się już do głosowania korespondencyjnego. Samorządy odpowiadają, że żądanie wydania danych jest bezprawne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poczta już dwa razy żądała danych wyborców. Pierwszą prośbą był mail wysłany w ubiegły czwartek o 1 w nocy, podpisany nie imiennie, lecz słowami „Poczta Polska”.

– Nie ma mowy, abym udostępnił jakiekolwiek dane osobowe mieszkańców Lublina widniejące w spisie wyborczym na podstawie e-maila, który mógł wysłać każdy. W dodatku autor treści tego e-maila powołał się na decyzję premiera, która na razie nie ma mocy prawnej, by uczynić Pocztę Polską „organizatorem” wyborów – oświadczył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na pismo do samorządów od razu zareagowała Państwowa Komisja Wyborcza. Poinformowała, że wniosek Poczty powinien być podpisany elektronicznie, a nie był. Według PKW do wniosku powinna być dołączona kopia „rozstrzygnięcia organu administracji rządowej” nakładającego na Pocztę obowiązek, „z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców”. Takiej kopii nie załączono.

W piątek samorządy dostały drugą prośbę, tym razem z podpisem elektronicznym. – W załączeniu była decyzja premiera wskazująca, że Poczta Polska ma realizować zadania przygotowania się do wyborów korespondencyjnych – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka lubelskiego Ratusza.

– Według uzyskanych opinii prawnych Poczta Polska na ten moment nie jest upoważniona do uzyskania danych mieszkańców ze spisu wyborców – tłumaczy Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. organizacji wyborów.

– Część specjalistów idzie nawet o krok dalej, stwierdzając, że wydawanie takiego polecenia wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast nosi również znamiona przestępstwa – stwierdza Związek Miast Polskich.

Także tym razem Poczta dała samorządom dwa dni na wysłanie danych. Według władz Lublina niemożliwe byłoby tak szybkie stworzenie wykazu w żądanej formie, odmiennej od spisu wyborców i obejmującej dane, których w tym spisie po prostu nie ma.

 

– Wymagałoby to od gmin stworzenia całkowicie nowych zestawień, co wydaje się niemożliwe do zrealizowania w dużych miastach w terminie dwóch dni – ocenia Mazur.

Ostatecznie władze Lublina, zresztą nie tylko Lublina, nie wydały danych. – W pełni zgadzam się z apelem polskich samorządowców skupionych w Związku Miast Polskich – ogłosił prezydent Żuk.

– Jesteśmy stawiani w sytuacji, w której musimy wybierać, czy wykonać polecenie, czy zachować się zgodnie z obowiązującym prawem. To absolutnie niedopuszczalna sytuacja – czytamy we wspomnianym apelu o pilne i zgodne z prawem rozwiązanie „sporu dotyczącego wyborów”. – Jeszcze jest czas na opamiętanie – komentuje Żuk.

Organizacje też krytykują 

Próbom przejęcia danych przez Pocztę sprzeciwiają się organizacje zajmujące się jawnością władzy i prawami człowieka. Sugerują, aby mieszkańcy dzwonili do urzędów i pytali, czy przekazano ich dane. Namawiają, by ci, których dane przekazano, zażądali od Poczty zaprzestania ich przetwarzania.

– Premier nie może dowolnie powierzać Poczcie Polskiej zadań wiążących się z przetwarzaniem danych osobowych obywateli i ingerencją w ich prywatność – stwierdza Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. – Te działania są chodzeniem na skróty – ocenia Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – To kolejny dowód na to, że termin wyborów powinien być przełożony.

Reakcje władz miast woj. lubelskiego są różne. W sprawie przekazania Poczcie spisu wyborców decyzji nie podjęła jeszcze np. Biała Podlaska, Chełm twierdzi, że nie dostał takiej prośby, a w Puławy po pierwszym mailu były na „nie”. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
WZibi / 26 kwietnia 2020 r. o 20:26
+77
Super, tak trzymać. Nie wyrażam zgody, aby moje dane udostępniać jakiejś spółce prawa handlowego, niebędącą organem wyborczym.
Avatar
Hector / 26 kwietnia 2020 r. o 20:54
+73
Bardzo dobra decyzja prezydenta, tak właściwie jedyna słuszna.
Avatar
pepeszownik / 26 kwietnia 2020 r. o 21:12
+67
Żadnej podstawy prawnej, jedynie rozkaz naczelnika który rządzi krajem z tylnego siedzenia. Śmiać się czy płakać?
Avatar
mariusz2l / 26 kwietnia 2020 r. o 21:19
+58
Poczta Polska żąda - chory kraj !!! Towarzysze Pocztowcy - aby żądać należy mieć podstawy prawne (ustawa, rozporządzenie do ustawy). Inaczej to możecie żądać - by sprzedać Wam - KOPA
Avatar
Oka / 27 kwietnia 2020 r. o 06:13
+46
Dewelopo-niedojebie zmień płytę,żygać się chce z tym twoim peełoo.ale co tu wymagać od rośliny!!czy drzewo myśli.?
Avatar
Kolonia_z_dykty / 27 kwietnia 2020 r. o 08:48
+38
Czy tu zwyczajne nie chodzi o WYŁUDZENIE danych osobowych? Czy nie nalezy ZGŁOSIC sprawy do prokuratury??? Na co czekamy?, jakie opamiętanie?
Avatar
Motormaxx / 27 kwietnia 2020 r. o 05:16
+37
Niech sobie Kaczyński sam głosuje ze swoimi giermkami jak chce. W dobie coraz bardziej powszechnej biedy i zubożenia społeczeństwa na skutek zaniechań rządzących jakiekolwiek wybory uważam za irracjonalne lub wręcz niedopuszczalne.
Avatar
WschodPolski / 27 kwietnia 2020 r. o 09:28
+34
Poczta Polska lepiej żeby najpierw zaopatrzyła swoich pracowników czyli listonoszy w niezbędny sprzęt ochronny. A dopiero potem powinna brać się za organizację wyborów. Tak poza tym, bez podstawy prawnej nie powinno się wydawać żadnych danych żadnej firmie czy spółce.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 27 kwietnia 2020 r. o 09:21
+30
"Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI) domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne. Uważa, że przewidziane na ten cel 400 mln dol. w podpisanym przez Donalda Trumpa pakiecie stymulującym jest niewystarczające "
 Witamy płatnego trolla Aarona_Langmana na drugim koncie. Wiwat pisowska farma trolli urzędująca na forum Dziennika Wschodniego.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 27 kwietnia 2020 r. o 10:52
+21
Przypuszczam, że ci samorządowcy którzy udostępnią dane Poczcie Polskiej, będą się w przyszłości tłumaczyć z tego w sądach.
Avatar
Multifinanse / 9 maja 2020 r. o 10:01
0
Chcesz opłacić rachunki bez stania w kolejce? Od 11 maja zapraszamy do punktu opłat Punkt Finansowy ul. Droga Męczenników Majdanka 28 20-319 Lublin (Budynek Supermarketu Stokrotka) ***s://multi-finanse.lublin.pl
Avatar
stefanek / 27 kwietnia 2020 r. o 13:12
+9
Do czego Poczcie Polskiej potrzebny jest mój PESEL ? do wyłudzen kredytów? Panie Prezydencie proszę nie podawać moich danych !!!!!!!!
Avatar
Lublin_ / 27 kwietnia 2020 r. o 12:29
+3
"Zarząd komisaryczny ustanawiany jest w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych ... "
 Swoich też będziecie odwoływać?  ***s://natemat.pl/306747,mail-od-poczty-polskiej-sprawdzamy-jak-zareagowali-samorzadowcy-z-pis
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 kwietnia 2020 r. o 11:53
-15
"Zarząd komisaryczny ustanawiany jest w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych ... "
Avatar
Agent_Tomek / 27 kwietnia 2020 r. o 11:40
+18
Lifting parku za 45 mln ,  remont 2km ulicy za 100 mln,  budowa kolejnego pustego stadionu za 200 mln,  nie działający  "Inteligentny" System Zarządzania Ruchem za 30 mln,  zadłużenie Lublina 1,6 mld ,  dewastacja przyrody pod dyktando deweloperów  - "Jeszcze jest czas na opamiętanie"
Tak jest, lepiej nic nie robić, miasto zawierzyć Jezusowi a wszystkie zaoszczędzone pieniądze na bieżąco oddawać Rydzykowi. Albo w postaci premii i nagród tym którym się one należą.
Ja bym chciał żeby było normalne, ani Jezus, ani Rydzyk ani kolesie z deweloperki . Ja bym chciał w ratuszu młodych rozsądnych ludzi z poza wytworzynych układów politycznych i towarzyskich które niszczą to miasto. I tego wszystkim życzę.
 Aha. I sugerujesz, że ci młodzi rozsądni ludzie przegonią z miasta krwiożerczych deweloperów i w imię wydumanej walki z niesitniejącym wrogiem zrezygnują z milionów które ci deweloperzy co roku wpłacają do miejskiej kasy choćby z tytułu podatków?  Branży deweloperska to obecnie ok 1.5 miliona miejsc pracy a licząc z różnymi firmami okołodeweloperskimi to nawet 2.5 miliona w skali kraju. A jeśli tak bardzo bulwersuje cię to, że Lublinie budują mieszkania, to zerknij na to zestawienie:  ***s://media.propertygroup.pl/uploads/11236/mieszkania_ukonczone_2019_ranking_rp_wyk.1.png  Wnioski? Eureka, w innych miastach też budują. I to nawet więcej niż u nas.
 Aha. I sugerujesz, że ci młodzi rozsądni ludzie przegonią z miasta krwiożerczych deweloperów i w imię wydumanej walki z niesitniejącym wrogiem zrezygnują z milionów które ci deweloperzy co roku wpłacają do miejskiej kasy choćby z tytułu podatków?  Branży deweloperska to obecnie ok 1.5 miliona miejsc pracy a licząc z różnymi firmami okołodeweloperskimi to nawet 2.5 miliona w skali kraju. A jeśli tak bardzo bulwersuje cię to, że Lublinie budują mieszkania, to zerknij na to zestawienie:  ***s://media.propertygroup.pl/uploads/112... rozwiń
Avatar
Nie_jestem_robotem / 27 kwietnia 2020 r. o 10:52
+21
Przypuszczam, że ci samorządowcy którzy udostępnią dane Poczcie Polskiej, będą się w przyszłości tłumaczyć z tego w sądach.
Avatar
Agent_Tomek / 27 kwietnia 2020 r. o 10:47
+16
Lifting parku za 45 mln ,  remont 2km ulicy za 100 mln,  budowa kolejnego pustego stadionu za 200 mln,  nie działający  "Inteligentny" System Zarządzania Ruchem za 30 mln,  zadłużenie Lublina 1,6 mld ,  dewastacja przyrody pod dyktando deweloperów  - "Jeszcze jest czas na opamiętanie"
 Tak jest, lepiej nic nie robić, miasto zawierzyć Jezusowi a wszystkie zaoszczędzone pieniądze na bieżąco oddawać Rydzykowi. Albo w postaci premii i nagród tym którym się one należą.
Avatar
WschodPolski / 27 kwietnia 2020 r. o 09:28
+34
Poczta Polska lepiej żeby najpierw zaopatrzyła swoich pracowników czyli listonoszy w niezbędny sprzęt ochronny. A dopiero potem powinna brać się za organizację wyborów. Tak poza tym, bez podstawy prawnej nie powinno się wydawać żadnych danych żadnej firmie czy spółce.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 27 kwietnia 2020 r. o 09:21
+30
"Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI) domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne. Uważa, że przewidziane na ten cel 400 mln dol. w podpisanym przez Donalda Trumpa pakiecie stymulującym jest niewystarczające "
 Witamy płatnego trolla Aarona_Langmana na drugim koncie. Wiwat pisowska farma trolli urzędująca na forum Dziennika Wschodniego.
Avatar
Kolonia_z_dykty / 27 kwietnia 2020 r. o 08:48
+38
Czy tu zwyczajne nie chodzi o WYŁUDZENIE danych osobowych? Czy nie nalezy ZGŁOSIC sprawy do prokuratury??? Na co czekamy?, jakie opamiętanie?
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Maria ma 22 lata i jest bezpaństwowcem. Po emisji reportażu nastąpił nieoczekiwany zwrot
wideo
film

Maria ma 22 lata i jest bezpaństwowcem. Po emisji reportażu nastąpił nieoczekiwany zwrot

Ma 22 lata i choć urodziła się w Polsce, nie mogła dostać polskiego obywatelstwa. Przez lata nie można było odnaleźć także jej biologicznej matki. Po emisji naszego reportażu w życiu pani Marii nastąpił nieoczekiwany zwrot, który może zmienić jej życie.

Lublin. Ratusz ma nowy wydział. Nazwya się "Wydział Kolejek"
Alarm24

Lublin. Ratusz ma nowy wydział. Nazwya się "Wydział Kolejek"

Wczesnym rankiem zaczynają się ustawiać kolejki do miejskiego Wydziału Komunikacji. Kto przyjdzie przed jego otwarciem, ten może mieć pewność, że zarejestruje samochód. Kto przyjdzie w południe, raczej tego nie załatwi.

COVID zatrzymał grypę? Dużo mniej przypadków w Lubelskiem

COVID zatrzymał grypę? Dużo mniej przypadków w Lubelskiem

Mniej grypy, gruźlicy, a także chorób zakaźnych – wynika z raportu lubelskiego sanepidu za ubiegły rok. To „efekt uboczny” pandemii COVID-19.

Regulamin rankingu Złota Setka

Regulamin rankingu Złota Setka

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2021 r.

Szczebrzeszyn znów będzie stolicą. Są pieniądze od ministra
galeria

Szczebrzeszyn znów będzie stolicą. Są pieniądze od ministra

1 sierpnia rozpocznie się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która ostatecznie otrzymała ministerialne dofinansowanie.

Złota Setka 2020. Zgłoś się do rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny
RANKING DZIENNIKA WSCHODNIEGO
galeria

Złota Setka 2020. Zgłoś się do rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny

Jak przedsiębiorcy przetrwali trudny okres pandemii? Czy w ciężkim dla biznesu czasie ich dochody zmalały, czy mimo wszystko wzrosły, bo ich branża okazała się wyjątkowo odporna? Już we września odpowiemy na te pytania, publikując kolejny ranking największych firm województwa lubelskiego Złota Setka 2020.

Msza, przemowy i omdlenia. Pomnik Lecha Kaczyńskiego odsłonięty
Zdjęcia
galeria

Msza, przemowy i omdlenia. Pomnik Lecha Kaczyńskiego odsłonięty

Jakie miasto, taki pomnik, znaczy mały. Nie chodzi mi o jego walory estetyczne, bo na ten temat nie mam wyrobionego zdania – powiedział jeden z mieszkańców Opola Lubelskiego, przyglądający się ceremonii odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Lublin. Obumarła część przesadzonych drzew
galeria

Lublin. Obumarła część przesadzonych drzew

Ratusz postanowił usunąć jeszcze dwie lipy z przebudowywanej ul. Lipowej. Urzędnicy zdecydowali o przesadzeniu ich w inne miejsce. Takiej przeprowadzki nie przeżyła spora część drzew wywiezionych w zeszłym roku z ul. Lipowej, Al. Racławickich oraz ul. Poniatowskiego

Oto najlepsi uczniowie w województwie lubelskim [wręczenie nagród]
zdjęcia
galeria

Oto najlepsi uczniowie w województwie lubelskim [wręczenie nagród]

W urzędzie wojewódzkim nagrodzono laureatów konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych.

Pandemia w lubelskich miastach. Nie każdy zaciskał pasa
RAPORT

Pandemia w lubelskich miastach. Nie każdy zaciskał pasa

Mimo obaw pandemia nie zdemolowała finansów samorządów – to wnioski z opracowania Fundacji Wolności. Badane gminy z naszego regionu nie rezygnowały z zaplanowanych inwestycji, niektórym udało się też sporo oszczędzić. Większość gmin zaciskała pasa, ale nie brakowało takich, którzy duże pieniądze przeznaczyli na nagrody.

Lublin. Ulicę Herberta odnowią do jesieni

Lublin. Ulicę Herberta odnowią do jesieni

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy ul. Herberta. Chodzi o 400-metrowy odcinek ulicy od ul. Zemborzyckiej do Dunikowskiego.

Protestują przeciw nowemu pomysłowi Czarnka. Nie chcą, żeby to rząd wybierał dyrktorów szkół

Protestują przeciw nowemu pomysłowi Czarnka. Nie chcą, żeby to rząd wybierał dyrktorów szkół

Kuratorzy oświaty mają mieć większy wpływ na powoływanie i odwoływanie dyrektorów szkół. To nowy pomysł ministerstwa edukacji. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje środowisko nauczycielskie i samorządowcy.

Park Wodny w Puławach już otwarty. Godziny otwarcia, bilety
Zdjęcia
galeria

Park Wodny w Puławach już otwarty. Godziny otwarcia, bilety

Od środy działa Park Wodny przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Otwarty basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach jest czynny codziennie w godzinach 10-18.

Ta awaria mogła skończyć się tragicznie. Szlabany już naprawione

Ta awaria mogła skończyć się tragicznie. Szlabany już naprawione

We wtorek tuż przed przejeżdżającym pociągiem w ostatniej chwili zatrzymała się sołtys Pożoga. Szlabany przez tydzień nie opuszczały się, mimo ruchu na torach. Nie włączało się także pulsujące, czerwone światło. Awarię na szczęście usunięto.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.