Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 maja 2019 r.
6:40

Ryk silników za oknami? Przy ul. Janowskiej powstaje tor dla motocykli crossowych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A

Tor dla motocykli crossowych powstaje naprzeciw blokowisk Wrotkowa w miejscu toru rowerowego przy ul. Janowskiej. Już w przyszłym tygodniu ma się tutaj odbyć duża impreza sportowa. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że już stale będą słyszeć zza okien ryk silników. Prezydent miasta zapewnia, że tak nie będzie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaplanowane na 19 maja zawody organizuje lubelski Klub Motorowy Cross, który zamierza w ten sposób upamiętnić zmarłego w zeszłym roku ppłk. Zbigniewa Matysiaka. Był on jednym z żołnierzy wyklętych, dziesięciokrotnym mistrzem Polski w rajdach motocyklowych i trenerem, także w lubelskim klubie. Przyszłotygodniowe zawody będą jego memoriałem.

– Specjalnie przygotowany tor powstały przy ul. Janowskiej przyjmie najlepszych zawodników z kraju oraz tej części Europy po to, aby oddać hołd naszemu trenerowi – informuje w internecie KM Cross. Zapowiada udział sportowców z Polski, Czech, Szwecji, Ukrainy i Łotwy.

Na tor rowerowy przy Janowskiej zwożona jest już ziemia, która ma posłużyć do usypania górek będących przeszkodami na urządzanym torze motocrossowym. Wszystko musi być gotowe w przyszłym tygodniu.

Boją się hałasu

– Aż mnie zatrzęsło, gdy zobaczyłem te ogromne ilości zwożonej ziemi – mówi Piotr Popiel (PiS), miejski radny z Wrotkowa i przypomina o protestach sprzed kilkunastu lat, gdy planowano urządzić tutaj tor dla motocykli.

Takiej budowie sprzeciwili się pobliscy mieszkańcy i działkowicze. Pod ich naciskiem ówczesne władze miasta postanowiły, że tor przy ul. Janowskiej będzie służyć tylko rowerzystom. Tak powstał BikePark, a jego obecnym gospodarzem jest kontrolowana pośrednio przez miasto Fundacja Rozwoju Sportu, która dzierżawi tor od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Według Popiela nie należy wpuszczać tu motocykli. – Tor bezpośrednio przylega do ogrodów działkowych, gdzie mieszkańcy chcą spokojnie odpocząć. Obok mamy zabudowę jednorodzinną, dalej osiedla wielorodzinne – wylicza radny, którego zdaniem hałas może się przenosić doliną rzeki.

Kto wydał zgodę?

Zgodę na prace ziemne wydał MOSiR. Szef tej spółki twierdzi, że nie wiedział ani o niej, ani o planowanych zawodach. – Fakty są takie, że Fundacja Rozwoju Sportu nie poinformowała nas, że zamierza zrobić taką imprezę na naszym BikeParku – mówi Jacek Czarecki, prezes MOSiR. – Fundacja wystosowała do jednego z członków zarządu MOSiR informację, że będą prowadzone roboty ziemne mające ułatwić korzystanie z toru kolarskiego i budowę toru przełajowego. Ani słowa nie było na temat motocrossu.

Z wyjaśnień Czareckiego wynika, że zgoda na prace ziemne była wydana bez jego wiedzy przez dwóch pozostałych członków zarządu: Mirosława Kasprzaka i Krzysztofa Komorskiego. – Z MOSiR wyszło pismo dwóch członków zarządu z informacją, że jest zgoda. Nie miałem wiedzy w tym zakresie – mówi prezes miejskiej spółki.

Tylko raz w roku

– Dlaczego miałbym pytać, czy mogę robić imprezę motocrossową? – dziwi się Marcin Bielski, prezes Fundacji Rozwoju Sportu. – Nie muszę zgłaszać MOSiR-owi tego, jakie wydarzenie zamierzam organizować na dzierżawionym torze. To będzie jednorazowa impreza. Jeżeli odniesie sukces, nie widzę powodu, by jej nie powtórzyć w przyszłym roku, ale to będzie jedna impreza rocznie. Nie będzie to tor treningowy, na który codziennie przyjeżdżają zawodnicy.

Skąd tyle zachodu ze zwożeniem ziemi dla jednej imprezy rocznie? – Nie jest tak, że ziemia jest zwożona tylko pod tor do motocrossu, będą się tutaj również odbywały zawody rowerowe MTB oraz biegi z przeszkodami – odpowiada Bielski.

Nie dla motorów

Ratusz przekonuje, że przy ul. Janowskiej nie zostanie urządzony tor dla motocykli. – Na pewno nie ma mowy o tym, żeby powstał tu tor motocrossowy. Bikepark będzie użytkowany wyłącznie w ramach tych funkcji, które są obecnie, czyli jako tor rowerowy – zapewnia prezydent Krzysztof Żuk, chociaż przy Janowskiej powstają już przeszkody dla motocyklistów. – Staram się być prezydentem, który wszystko wie, ale akurat o tych działaniach Fundacji Rozwoju Sportu wiem niewiele, zapytam o to jej prezesa. Nie ma jednak mowy o stałej infrastrukturze pod motocross przy Janowskiej.

Gorący kartofel

Lublin od lat ma problem ze znalezieniem miejsca, w którym można urządzić tor motrocossowy nie narażając się okolicznym mieszkańcom, chociaż pomysłów było już wiele. Nie udało się nie tylko przy Janowskiej, ale nawet w podlubelskiej Elizówce. Na próbę zorganizowano tam imprezę, ale niezależne pomiary potwierdziły, że sąsiedzi słusznie protestowali, bo znacznie przekroczone zostały normy hałasu. Protesty towarzyszyły również zawodom rozegranym w Lublinie na stoku Globus.

Jak zniknął tor

Problem z miejscem do jazdy mają nie tylko motocrossowcy, bo w Lublinie nie udało się również zbudować nowego toru kartingowego. Taki obiekt przez wiele lat działał przy ul. Zemborzyckiej, ale władze miasta zgodziły się kiedyś na to, by w jego sąsiedztwie powstały bloki mieszkalne. Ich lokatorzy skarżyli się na hałas, więc tor zamknięto, a PZMot sprzedał teren deweloperowi zainteresowanemu budową bloków.

e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublinianin / 10 maja 2019 o 09:07
+15
A ile ten bikepark kosztowal? I teraz to wszystko spychaczem zostalo zniszczone? I jeszcze.jakis Bielski mowi,ze nikogo o noc nie musi pytac? Co tu sie wyprawia?
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 08:51
+14
'' – Dlaczego miałbym pytać, czy mogę robić imprezę motocrossową? – dziwi się Marcin Bielski '' - no po..bało tego kufniarza - teren ma jednoznaczne przeznaczenie na tor rowerowy a ten cham robi co chce !!!
Avatar
Zaproszenie / 10 maja 2019 o 07:06
+12
Zapraszamy do Łęcznej nieużywane są dwa tory w tym jeden nawet ogrodzony i po co wydawać pieniazki na ziemię i sprzęt budowlany. Chyba że ktoś to odliczy sobie od podatku tkz.wrzuci w koszty
Avatar
Macao / 10 maja 2019 o 09:32
+11
Teraz wystarczy wybudować ze dwa - trzy bloki po drugiej stronie Żeglarskiej i na podstawie skarg mieszkańców na uciążliwe komary i gwar wypoczywających Lubelaków będzie można zaorać Zalew! :D Albo Stary Gaj. A developerzy tylko ręce zatrą. Z tym torem motocrossowym na Zemborzyckiej to niezły wał był. Kto był pierwszy, tor czy bloki? Kupując mieszkania mieszkańcy wiedzieli, jakie jest sąsiedztwo. To gdyby kupili mieszkania przy torach kolejowych, to zlikwidowano by tory?
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 07:48
+7
Prosta droga do budowy kilkudziesięciu "hoteli studenckich", bo pozwoli na odejście od OOŚ.
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 07:31
+7
Tia ... roboty ziemne jak przy budowie lotniska na POtrzeby jednej imprezy. Z daleka jedzie ustawką, zwłaszcza mając na uwadze, że palce w tym maczał don Komorra znany też jako Solarniany Kristofer.
Avatar
ooo / 10 maja 2019 o 15:48
+6
wy naprawdę myślicie że ten tor samochodowy przy zemborzyckiej to rozebrano "na prośbę mieszkańców"? skari mieszkańców wykorzystano jako pretekst, chodziło o to żeby uwolnić olbrzymi teren pod deweloperkę, co jest obecnie realizowane. Jakby kilku deweloperów nie chciało tam postawić kolejnego blokowiska, toby miasto miało w d....pie skargi mieszkańców na hałasy :) Jak interbud kupił ten teren to miasto zaraz usłużnie wydało warunki zabudowy pod mieszkaniówkę.
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 08:34
+6
a co na to nadzór budowlany??? jest pozwolenie na budowę???
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 08:37
+5
a ten prezes mosir? o niczym biedaczek nie wiedział to mam pytanie o czym tyle pierdzielicie na zarządzie
Avatar
aNKA kONICKA / 10 maja 2019 o 12:59
+4
mIESZKAM NIEDALEKO I JUŻ SIĘ CIESZĘ NA TEN RYK, NA MOC, NA SPALINY I CO TAM JESZCZE.
Avatar
ooo / 10 maja 2019 o 15:48
+6
wy naprawdę myślicie że ten tor samochodowy przy zemborzyckiej to rozebrano "na prośbę mieszkańców"? skari mieszkańców wykorzystano jako pretekst, chodziło o to żeby uwolnić olbrzymi teren pod deweloperkę, co jest obecnie realizowane. Jakby kilku deweloperów nie chciało tam postawić kolejnego blokowiska, toby miasto miało w d....pie skargi mieszkańców na hałasy :) Jak interbud kupił ten teren to miasto zaraz usłużnie wydało warunki zabudowy pod mieszkaniówkę.
Avatar
ppo / 10 maja 2019 o 15:31
+3
Brawo!!!! przynajmniej marcin ma jaja i nie chowa się za nikogo jak prezes mosiru to noe on to koledzy. Kurde polecam kodeks KSH panie prezesie.
Avatar
Ja / 10 maja 2019 o 15:26
0
A ile ten bikepark kosztowal? I teraz to wszystko spychaczem zostalo zniszczone? I jeszcze.jakis Bielski mowi,ze nikogo o noc nie musi pytac? Co tu sie wyprawia?
 Zesrane a nie zniszczone. Tor dla motocykli powstaje obok.
Avatar
Biker / 10 maja 2019 o 15:18
+1
Z tego co pamiętam zeszloroczne slowa prezesa Czareckiego tory dirt i slopestale na bike parku miały być przeprowadzone ekspertyzy mające oszacować koszt odbudowy. Dziś Bielski zaoral tory i postanowił zorganizowac zawody Mx. Wolna amerykanka pod szyldem miasta
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 14:01
0
To w końcu powstaje czy nie powstaje? Autor mógłby się zdecydować
Avatar
aNKA kONICKA / 10 maja 2019 o 12:59
+4
mIESZKAM NIEDALEKO I JUŻ SIĘ CIESZĘ NA TEN RYK, NA MOC, NA SPALINY I CO TAM JESZCZE.
Avatar
xyz / 10 maja 2019 o 11:39
+3
NIe no świetnie w tym mieście nie da się niczego zorganizować żeby lamentu nie było, tor kartingowy - zabity, a był tam o wiele wcześniej niż bloki. Natomiast ludzie wprowadzający się tam mieli tego świadomość, co nie przeszkadzało żeby wtykać gwoździe w szczeliny  w asfalcie. Podobna historia z torem na górkach- teren sprzedany i róbcie co chcecie... Majdanek oddany wojsku ale tu wiadomo było że ten teren jest tylko na jakiś czas. Więc pojawia się zasadnicze pytanie- dla czego wszyscy są przeciwni inicjatywom sportów motorowych, które ściągają rzesze ludzi, dają rozwój lokalnym biznesom, a przykładowo chlanie, śmiecenie i wygłupy studentów ( po których trzeba naprawiać znaki, ławki, przystanki, itd.)są ok. Przecież oni tylko się bawią... 
NIe no świetnie w tym mieście nie da się niczego zorganizować żeby lamentu nie było, tor kartingowy - zabity, a był tam o wiele wcześniej niż bloki. Natomiast ludzie wprowadzający się tam mieli tego świadomość, co nie przeszkadzało żeby wtykać gwoździe w szczeliny  w asfalcie. Podobna historia z torem na górkach- teren sprzedany i róbcie co chcecie... Majdanek oddany wojsku ale tu wiadomo było że ten teren jest tylko na jakiś czas. Więc pojawia się zasadnicze pytanie- dla czego wszyscy są przeciwni inicjatywom sportów motorowych, które ścią... rozwiń
Avatar
Macao / 10 maja 2019 o 09:32
+11
Teraz wystarczy wybudować ze dwa - trzy bloki po drugiej stronie Żeglarskiej i na podstawie skarg mieszkańców na uciążliwe komary i gwar wypoczywających Lubelaków będzie można zaorać Zalew! :D Albo Stary Gaj. A developerzy tylko ręce zatrą. Z tym torem motocrossowym na Zemborzyckiej to niezły wał był. Kto był pierwszy, tor czy bloki? Kupując mieszkania mieszkańcy wiedzieli, jakie jest sąsiedztwo. To gdyby kupili mieszkania przy torach kolejowych, to zlikwidowano by tory?
Avatar
motocrossowiec / 10 maja 2019 o 09:27
-1
bardzo cenna inicjatywa, działajcie tak dalej
Avatar
Lublinianin / 10 maja 2019 o 09:07
+15
A ile ten bikepark kosztowal? I teraz to wszystko spychaczem zostalo zniszczone? I jeszcze.jakis Bielski mowi,ze nikogo o noc nie musi pytac? Co tu sie wyprawia?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Sprzeciw wobec budowy hotelu. Inwestor musi się wstrzymać

Lublin: Sprzeciw wobec budowy hotelu. Inwestor musi się wstrzymać 1 9

Do punktu wyjścia wraca sprawa oprotestowanej przez sąsiadów budowy hotelu na zielonym terenie przy ul. Leszka Czarnego (obok stalowej kładki nad ul. Filaretów). Do inwestycji w tym miejscu dąży lubelska spółka MS Consulting Group. Uzyskane przez nią pozwolenie na budowę nagle stało się bezużyteczne

Unia Wilkołaz – Wisła II Puławy 1:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Unia Wilkołaz – Wisła II Puławy 1:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 3

Unia Wilkołaz kilkanaście dni temu pożegnała Marka Galińskiego. Obowiązki trenera przejął Łukasz Stec. Nowy szkoleniowiec ma pierwszy sukces na swoim koncie – punkt w starciu z faworyzowanymi rezerwami Wisły Puławy

Metalowiec Goraj – Potok Sitno 0:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Metalowiec Goraj – Potok Sitno 0:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Potok Sitno wciąż zażarcie walczy o utrzymanie. Tym razem w wyjazdowym starciu z Metalowcem Goraj, który również bije się o pozostanie w klasie okręgowej, podopieczni Krzysztofa Rysaka zwyciężyli 0:1, a „złotego gola” zdobył wprowadzony z ławki rezerwowych Patryk Samulak

Avia II Świdnik – Granit Bychawa 0:1. Gra do pierwszej bramki

Avia II Świdnik – Granit Bychawa 0:1. Gra do pierwszej bramki 0 1

Mecz dwóch czołowych drużyn ligi mocno rozczarował. Spotkanie miało potencjał, aby być hitem kolejki. Piłkarze obu drużyn skupili się jednak na uważnej grze w defensywie. W efekcie kibice zobaczyli tylko jedną bramkę, której autorem był Karol Lewczuk

W Lublinie trwa Feliniada. Tłumy pod sceną [zdjęcia]
galeria

W Lublinie trwa Feliniada. Tłumy pod sceną [zdjęcia] 48 9

W Lublinie trwają Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W ramach Feliniady wystąpiły dziś zespoły Malibu i Megustar (na zdjęciach). Gwiazdą wieczoru będzie Akcent i Zenon Martyniuk o godz. 22:30

Olimpiakos Tarnogród – Gryf Gmina Zamość 3:5. Zagrali na "piątkę"

Olimpiakos Tarnogród – Gryf Gmina Zamość 3:5. Zagrali na "piątkę" 0 0

Zespół trenera Romana Blonki wiosną rozkręcał się bardzo powoli, ale wydaje się, że na ostatnie mecze w sezonie złapał wiatr w żagle. Tym razem Gryf Gmina Zamość wygrał na wyjeździe z Olimpiakosem Tarnogród 5:3, a wszystkie bramki zdobył przed przerwą

Piast wygrał i zdobył mistrzostwo Polski!
film

Piast wygrał i zdobył mistrzostwo Polski! 0 5

Zespół Z Gliwic pokonał Lecha 1:0 po golu Piotra Parzyszka w 27 minucie. Z kolei Legia Warszawa zremisowała 2:2 z Zagłębiem Lubin, a jedną z bramek dla „Miedziowych” zdobył Patryk Szysz, który grał w Górniku Łęczna

Lubelskie: Nie chcą nowych kopalń. Jakie argumenty mają ekolodzy?
galeria
film

Lubelskie: Nie chcą nowych kopalń. Jakie argumenty mają ekolodzy? 0 10

Przeciw budowie nowych kopalń w rejonie pojezierza łęczyńsko-włodawskiego protestowali w Lublinie ekolodzy. - Te plany zagrażają cennej przyrodzie - przekonywali na „Marszu dla Polesia”. W przyszłym roku ma ruszyć wydobycie węgla w Ostrowie, choć nie to najbardziej martwi ekologów

Cała murawa do wymiany na Arenie Lublin. Wszystko przez najbliższe imprezy

Cała murawa do wymiany na Arenie Lublin. Wszystko przez najbliższe imprezy 0 8

To już pewne: nie da się uniknąć całkowitej wymiany murawy na stadionie Arena Lublin po młodzieżowym mundialu oraz planowanych na 21 czerwca ekstremalnych pokazach motocyklowych i rowerowych.

Krasnystaw: Pierwsza taka wypożyczalnia w woj. lubelskim

Krasnystaw: Pierwsza taka wypożyczalnia w woj. lubelskim 0 0

 Otwarto bezpłatną wypożyczalnię 3-kołowych rowerów rehabilitacyjnych. To pierwsze takie miejsce na Lubelszczyźnie

Krzysztof Cugowski ostro o reaktywacji Budki Suflera. "Tak nie może być"

Krzysztof Cugowski ostro o reaktywacji Budki Suflera. "Tak nie może być" 21 30

Powrót „Budki Suflera” na scenę zapowiada Romuald Lipko, jeden z założycieli zespołu. Jednak na drodze tym planom może stanąć Krzysztof Cugowski, który nie chce brać udziału w reaktywacji i stanowczo się jej sprzeciwia

Premiera spektaklu "Pilecki.Raport"
19 maja 2019, 19:00

Premiera spektaklu "Pilecki.Raport" 0 0

Teatr Bez Maski oraz Fundacja Scytia zapraszają do Centrum Spotkania Kultur na premierę spektaklu "Pilecki.Raport". Przedstawienie zostanie zaprezentowane 19 maja o godz. 19.

Opole Lubelskie: Mamy mądrze bawią dzieci

Opole Lubelskie: Mamy mądrze bawią dzieci 0 0

 Uczą jak dbać o dom, aby nie wywołać pożaru lub zatruć się czadem. Autorski cykl spotkań „6 kroków do bezpiecznego domu”, jest skierowany do dzieci i dorosłych z gminy

Maraton MTB w Puławach. Kilkuset kolarzy na starcie [zdjęcia]
galeria

Maraton MTB w Puławach. Kilkuset kolarzy na starcie [zdjęcia] 1 6

Cisowianka Mazovia MTB Marathon dobiegł końca. Na trasach wokół Puław ścigało się ok. 600 kolarzy z różnych stron Polski. Na dystansie PRO najszybszy okazał się Przemysław Gierczak z Opoczna. Wysokie, piąte miejsce zajął Adrian Wawer z Puław. Wśród kobiet najlepsza okazała się Magdalena Kosko z Ząbek.

Sondaż wyborczy: PiS wygrywa w woj. lubelskim

Sondaż wyborczy: PiS wygrywa w woj. lubelskim 1 38

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w połowie maja, PiS mogłoby liczyć w woj. lubelskim na 50 proc. głosów, a Koalicja Europejska na 26,4 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!