Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2014 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Spalarnia śmieci w Lublinie: Koniec konsultacji. Do Ratusza trafiło 100 pism

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 13 A A

Zakończyły się konsultacje w sprawie kontrowersyjnej elektrociepłowni opalanej paliwem ze śmieci i osadami z oczyszczalni ścieków. Do Ratusza trafiło około 100 pism w tej sprawie. Wiadomo już, że decyzje dotyczące tej inwestycji nie zapadną w tym roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instalacja ma powstać w rejonie ul. Mełgiewskiej jako nowa część działającej już elektrociepłowni MEGATEM-EC. Spółka złożyła w Ratuszu raport o tym, jak inwestycja będzie oddziaływać na środowisko. A to zapoczątkowało cały łańcuch formalności, w tym konsultacje z mieszkańcami. Na zgłaszanie swoich uwag mieli czas do czwartku.

- Dostaliśmy około 100 wniosków - mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. - Są to zarówno prośby o udostępnienie raportu, jak też wnioski o przedłużenie konsultacji oraz uwagi co do samej inwestycji. Teraz będziemy rozpatrywać wszystkie te pisma - dodaje. Przyznaje jednak, że przedłużenie konsultacji, o co zabiegali niezadowoleni mieszkańcy, nie jest możliwe.

Wydając decyzję miasto ma się posiłkować opiniami dwóch instytucji: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz sanepidu. Dokumenty jeszcze nie trafiły do Urzędu Miasta, opinia sanepidu spodziewana jest dopiero w styczniu.

Jednoznaczną opinię w tej sprawie mają za to mieszkańcy dzielnicy. Nie chcą koło siebie takiej instalacji. W tej części miasta na słupach i tablicach ogłoszeń można zauważyć naklejone ostrzeżenia przed inwestycją.

- W krajach, gdzie istnieją takie spalarnie, badania wykazały, że w obrębie 10 km od spalarni zachorowalność na nowotwory w pierwszych dwóch latach ich istnienia wzrosła aż pięciokrotnie - czytamy na jednym z takich ogłoszeń.

Mieszkańcy nie wierzą w zapewnienia o filtrach skutecznie oczyszczających spaliny, obawiają się szkodliwych substancji i wzmożonego ruchu pojazdów wożących paliwo do ciepłowni. Wspomniane paliwo to rozdrobnione odpady o odpowiedniej kaloryczności oraz wysuszone osady z oczyszczalni ścieków. Rocznie w piecach spalanych ma być 125 tys. ton takich materiałów, z czego duża część będzie przywożona spoza miasta.

- Jeżeli będzie taka konieczność, wezwiemy inwestora do uzupełnienia raportu - stwierdza Bobowska. Według deklaracji składanych przez spółkę MEGATEM_EC, moc cieplna bloku ma wynieść 30 MW, zaś elektryczna ok. 8,6 MW. Wcześniej, w rozmowie z nami, prezydent Lublina przyznał, że także miasto zastanawia się nad budową własnej instalacji tego typu.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
starykon / 24 lutego 2015 r. o 09:20

Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Tak. Nic nie czuć i nie widać dymu. Te je Pani cysta uekologia! Będziemy mieć za darmo inhalacje! Hurra!

Avatar
Roman / 20 grudnia 2014 r. o 12:19

Zaraz zaraz, skoro nie ma opinii tych organów o których mowa w artykule to konsultacje będą po raz drugi. Wtedy się zapoznamy z całością pism i wniesiemy uwagi.

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 r. o 11:15

Kabaciński to typowy politykier. Jest zawsze tam gdzie są kamery, flesze i coś do ugrania(zagrania roli przejętego losem mieszkańców).

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 r. o 11:11

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych

 

 jest nieaktualne oraz

Dz.U. 2006 nr 133 poz. 939

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby

też jest nieaktualne. A to są niemałe pieniądze i nie każdego stać.

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologiczn... rozwiń

Avatar
ss / 20 grudnia 2014 r. o 08:12

To (Bez)radny, którego nieświadomi, niektórzy Lublinianie go wybrali.

Avatar
jaga / 19 grudnia 2014 r. o 23:41

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?


Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 r. o 23:38

albo na Alasce

 A może pod twoim oknem

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 r. o 23:34

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?

Avatar
Gość a nie jakiś kurdupel / 19 grudnia 2014 r. o 23:14

A co to za dupek na zdjęciu który zawsze jast na nie,

Avatar
Abc / 19 grudnia 2014 r. o 22:48
Stop spalarni!!! Spalane śmieci w mieście to słaby pomysł. Może ktoś z urzędu ochrony środowiska zaproponuje budowę spalarni w bliskim swoim sąsiedztwie!
Avatar
starykon / 24 lutego 2015 r. o 09:20

Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Tak. Nic nie czuć i nie widać dymu. Te je Pani cysta uekologia! Będziemy mieć za darmo inhalacje! Hurra!

Avatar
Roman / 20 grudnia 2014 r. o 12:19

Zaraz zaraz, skoro nie ma opinii tych organów o których mowa w artykule to konsultacje będą po raz drugi. Wtedy się zapoznamy z całością pism i wniesiemy uwagi.

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 r. o 11:15

Kabaciński to typowy politykier. Jest zawsze tam gdzie są kamery, flesze i coś do ugrania(zagrania roli przejętego losem mieszkańców).

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 r. o 11:11

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych

 

 jest nieaktualne oraz

Dz.U. 2006 nr 133 poz. 939

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby

też jest nieaktualne. A to są niemałe pieniądze i nie każdego stać.

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologiczn... rozwiń

Avatar
ss / 20 grudnia 2014 r. o 08:12

To (Bez)radny, którego nieświadomi, niektórzy Lublinianie go wybrali.

Avatar
jaga / 19 grudnia 2014 r. o 23:41

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?


Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 r. o 23:38

albo na Alasce

 A może pod twoim oknem

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 r. o 23:34

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?

Avatar
Gość a nie jakiś kurdupel / 19 grudnia 2014 r. o 23:14

A co to za dupek na zdjęciu który zawsze jast na nie,

Avatar
Abc / 19 grudnia 2014 r. o 22:48
Stop spalarni!!! Spalane śmieci w mieście to słaby pomysł. Może ktoś z urzędu ochrony środowiska zaproponuje budowę spalarni w bliskim swoim sąsiedztwie!
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

Cerrad Enea Czarni Radom będą przeciwnikiem LUK Lublin w pierwszej kolejce nowego sezonu. Mecz rozegrany zostanie w hali Globus, w sobotę, o godz 20.30. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Eko-warsztaty, nauka robotyki oraz zajęcia z ratownikami dotyczące bezpieczeństwa – takie atrakcje czekały na młodych mieszkańców i mieszkanki Chełma oraz okolic podczas tegorocznego „Lata z CEMEX”. W warsztatach, zabawach integracyjnych i wycieczkach uczestniczyło w sumie ponad 180 dzieci. Organizatorami wydarzenia byli: CEMEX Polska oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy

Szczęśliwe krowy biegają po ekologicznych łąkach i odpoczywają w promieniach słońca. Reklama? Nie, rzeczywistość w Ekologicznym Gospodarstwie „Pod Kasztanem”. Gospodarstwie, które produkuje wyjątkowy nabiał.

Historia klocków LEGO

Historia klocków LEGO

Trudno znaleźć jest osobę, która nie bawiłaby się w dzieciństwie klockami LEGO. Jeszcze trudniej znaleźć jest osobę, która by o nich nie słyszała. Klocki LEGO to zabawka, z którą większość utożsamia swoje dzieciństwo. Nie każdy jednak wie, jaka historia za nimi stoi i jak wyglądały początki LEGO. W tym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię i w skrócie przestawić historię owej firmy.

Koncert piosenek filmowych w Puławach
6 października 2022, 18:00

Koncert piosenek filmowych w Puławach

Dom Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) zaprasza na koncert "Tak jak w kinie" w wykonaniu zespołu STARsi. Wydarzenie odbędzie się 6 października o godz. 18.

Wdowa po Andrzeju Izdebskim przerywa milczenie. Mówi jak wyglądał zakup respiratorów za 200 mln zł

Wdowa po Andrzeju Izdebskim przerywa milczenie. Mówi jak wyglądał zakup respiratorów za 200 mln zł

Mąż nie chciał rozmawiać z mediami. Powiedział, że w ministerstwie obiecali mu, że jak będzie siedział cichutko, to oni mu za to załatwią inny duży kontrakt – mówi Ewa Izdebska, wdowa po właścicielu firmy E&K zamieszanego w jedną z najgłośniejszych afer ostatnich lat.

Męczy cię alergia? Zadbaj o higienę snu z materacami Hilding Anders

Męczy cię alergia? Zadbaj o higienę snu z materacami Hilding Anders

Alergia jest schorzeniem cywilizacyjnym, które jest diagnozowane u coraz większej części społeczeństwa. Dokuczliwe objawy choroby utrudniają codzienne funkcjonowanie, a także przyczyniają się do obniżenia jakości snu i nocnej regeneracji organizmu. Jednym ze sposobów na zapewnienie alergikowi najlepszych warunków do spania jest zakup materaca o właściwościach przeciwalergicznych. Jakie podłoża o takim działaniu można znaleźć w ofercie marki Hilding Anders?

60-latek zasnął za kierownicą?

60-latek zasnął za kierownicą?

Kierowca opla został ranny w wypadku, do którego doszło minionej nocy w Woli Dużej (powiat biłgorajski).

Jak przestrzegać segregacji odpadów na co dzień?

Jak przestrzegać segregacji odpadów na co dzień?

Codzienna segregacja śmieci wcale nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy zapamiętać podstawowe zasady, jakie rządzą selektywną zbiórką odpadów. Warto również zwracać uwagę na surowce, z których składają się śmieci, tak by nie popełniać nieświadomie błędów nieprawidłowej interpretacji danego odpadu i nie wyrzucać go do kubła, do którego trafić nie powinien.

Motor zagra z Siarką. Trener Goncalo Feio apeluje do kibiców: bądźcie naszym 12 zawodnikiem

Motor zagra z Siarką. Trener Goncalo Feio apeluje do kibiców: bądźcie naszym 12 zawodnikiem

W sobotę na Arenie Lublin spotkają się drużyny, które po zmianie na ławkach trenerskich wyraźnie odżyły. Siarka Tarnobrzeg nie przegrała od trzech kolejek, a Motor w debiucie Goncalo Feio wygrał w Krakowie z Hutnikiem. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17.

Dobry fotograf ślubny – czyli sposób na idealna pamiątkę

Dobry fotograf ślubny – czyli sposób na idealna pamiątkę

Fotograf ślubny to jedna z pierwszych rzeczy, jakie musicie załatwić organizując wymarzone wesele. Dlatego nie warto z tym zwlekać za długo, aby termin u wymarzonego fotografa nie przepadł. Z pewnością zdjęcia ślubne są bardzo ważną sprawa! Przede wszystkim jest to piękna pamiątka z Waszego najważniejszego dnia w życiu!

Zamość. Pediatria już jest, ale szpitalny oddział jeszcze nie działa

Zamość. Pediatria już jest, ale szpitalny oddział jeszcze nie działa

Teoretycznie od soboty 1 października, ale w praktyce dopiero ponad dwa tygodnie później zacznie na dobre pracować oddział pediatryczny utworzony w szpitalu "papieskim" w Zamościu.

Azoty Puławy kontra Zagłębie Lubin, czyli zagrać tak, jak z Chorwatami

Azoty Puławy kontra Zagłębie Lubin, czyli zagrać tak, jak z Chorwatami

W piątej kolejce Azoty Puławy zmierzą się z Zagłębiem Lubin. Początek rywalizacji w puławskiej hali w sobotę, o godzinie 15

Motor Lublin: droga do złota
Magazyn
galeria

Motor Lublin: droga do złota

Nie mieli sobie równych w rundzie zasadniczej. W fazie play-off musieli mierzyć się z przeciwnościami losu i odrabiać 12 punktów straty z pierwszego meczu finałowego. Dla żużlowców Motoru Lublin – świeżo koronowanych Drużynowych Mistrzów Polski – nie ma rzeczy niemożliwych. Droga do złota nie była jednak usłana różami.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [30.09-02.10]. "Niewidzialna wojna" i "Uśmiechnij się"
30 września 2022, 9:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [30.09-02.10]. "Niewidzialna wojna" i "Uśmiechnij się"

Patryk Vega powraca na ekrany kin z kolejnym filmem. Tym razem o... samym sobie. Wśród nowości w lubelskich kinach znajdziemy jednak nie tylko autobiografię kontrowersyjnego reżysera. Wśród premier m.in. horror "Uśmiechnij się". Będzie także premiera sceniczna - "Diabelski młyn" w Teatrze Osterwy. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!