Staże, bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy, szkolenia - urzędy pracy przeznaczają coraz więcej środków na wsparcie bezrobotnych po 50. roku życia.
- Ludzie po 50 to jedna z grup, która ma największy problem z odnalezieniem się na rynku pracy. Proponujemy im m.in. staże, po zakończeniu których, pracodawcy deklarują zatrudnienie przez minimum trzy miesiące - mówi Monika Różycka-Górska, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
- W tym momencie zostało jeszcze ponad 170 wolnych miejsc na staże oraz 40 dotacji, o maksymalnej wysokości 20 tys. zł każda.
Podobne działania prowadzi Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu. - 19 maja zakończyliśmy rekrutację do projektu "Barwy Tęczy”, który jest skierowany w szczególności do osób po 50. roku życia. Problem z zatrudnieniem takich osób jest niestety cały czas aktualny, dlatego będziemy kontynuować ten projekt. Kolejną rekrutację chcemy rozpocząć w czerwcu - mówi Jan Kozyra, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu.
Szansę na powrót na rynek pracy mają także bezrobotni z powiatu puławskiego, dzięki szkoleniom indywidualnym w ramach projektu "Krok do sukcesu”, a także radzyńskiego, dzięki stażom i dotacjom na założenie działalności gospodarczej w ramach projektu "Czas na zmiany - inwestuję w siebie”. Oba projekty realizują powiatowe urzędy pracy. Nabory trwają.