Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2018 r.
14:05

Taxify. Kolejne kontrole kierowców przez inspektorów ITD. Niespodzianek nie brakuje

Autor: Zdjęcie autora oprac.
0 25 A A
(fot. WITD w Lublinie)

Inspektorzy ITD nie odpuszczają kierowcom wożącym pasażerów w oparciu o aplikację Taxify. Stwierdzają, że kierowcy w Lublinie nadal wykonują takie przewozy bez wymaganej licencji, choć pewien "postęp" jednak jest zauważalny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Stwierdzamy, że przewozy nadal wykonywane są bez wymaganych uprawnień w zakresie dostępu do rynku transportowego tj. wymaganej licencji – zaznacza Paweł Gruszka, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. Przyznaje jednak, że jest "zdecydowany postęp w zakresie wymaganych orzeczeń lekarskich i psychologicznych."

– Podczas jednej z kontroli okazało się, iż kierujący posiada takie dokumenty – przyznaje naczelnik Wydziału Inspekcji. – Natomiast przy kolejnej kierujący wprawdzie nie okazał właściwego orzeczenia lekarskiego lecz miał orzeczenie psychologiczne.

Niespodzianek jednak nie brakuje. Podczas kontroli, którą inspektorzy WITD przeprowadzili na Sławinku okazało się, że przewóz osób wykonuje dobrze znany inspektorom przedsiębiorca, który dotychczas zajmował się przewozem rzeczy.

– Co więcej, przewozy wykonywał  flotą przeszło 20 samochodów ciężarowych – dodaje naczelnik Paweł Gruszka.

Z innego rodzaju przypadkiem spotkali się inspektorzy WITD w Abramowicach. Kierowca wykonujący przewóz jechał nową, bo zaledwie tygodniową skoda kombi.

– Niestety, pomimo wymogu ustawowego, nie spełniała wymogu konstrukcyjnego w zakresie liczby miejsc – opisuje kierujący Wydziałem Inspekcji. – Ustawodawca krajowy dopuszcza, oczywiście po uzyskaniu licencji, wykonywanie przewozów okazjonalnych samochodem osobowym lecz pod warunkiem dysponowania pojazdem o liczbie miejsc 8 lub 9. Pojazdy o mniejszej liczbie miejsc mogą być wykorzystywane ale wyłącznie jako taksówki z odpowiednią licencją oraz wyposażone m.in. w taksometr i kasę fiskalną.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 14:27
+31
Szkoda że tak dokładnie nie sprawdzają autobusów komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Przecież to co jeździ do świdnika czy lubartowa należy rozpatrywać w kwalifikacji cudu że jedzie !!!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 14:56
+30
Dlaczego nikt nie kontroluje busów do Opola czy poniatowej
Avatar
Karol / 1 grudnia 2018 r. o 14:31
+18
czy ci kierowcy wożący pasażerów stanowią jakieś zagrożenie w ruchu drogowym ? ku źwa za busy wożące ludzi po wsiach się weźcie i za TIR-owców lepiej. kolejne publiczne pieniądze wyrzucane w błoto !
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 14:19
+18
Komuna wiecznie żywa.
Avatar
anty zus / 1 grudnia 2018 r. o 16:59
+17
zmniejszyć zus i wszyscy pootwierają działalności proste??
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 14:58
+17
Kiedyś była inspekcja robotniczo-chłopska dzisiaj ITD. Komuna
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 14:28
+13
Jak zniosą wszelkie liczne obowiązki dla regularnych taxi to będzie równość. Obecnie jest tak, że jedni maja obowiązki, a taxify bez niczego trzepią kasę.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 14:17
+11
im się w głowach popier****, co ich obchodzi kto i z kim jeździ. Moja d*** moja sprawa, z kim i czym ją wożę! XXI wiek, a oni dalej jak za komuny!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 15:09
+10
Czy ktoś może mi wytłumaczyc na czym polega ta cała licencja? Naprawdę, nie pojmuję tego. Wcześniej mogło chodzić o znajomość topografii miasta, szczególnych punktów itp itd. Wiadomo że licencja i egzamin na tą licencję coś znaczył. Gdzie tu jest sens ciągnąć to w erze GPS i odbiorników wielkości tableta. Klient wsiada kierowca odpala urządzenie i jedzie według wskazań. Moim zdaniem licencja powinna zniknąć a zastąpić ją jakąś opłatą. Naprawdę, jeżeli jest to interes wszyscy muszą być równi wg prawa. Wszystkie samochody taxi czy taxify mają być 8 lub 9 osobowe, opłata roczna od takiego środka transportu do urzędu, badania lekarskie i psychiczne, umowa o pracę lub jednoosobowa działalnosć gospodarcza. Wtedy nie ma problemu bo wtedy płacząca złotówa też będzie mogła sobie wybrać gdzie jej będzie lepiej, na apce czy w firmie.
Czy ktoś może mi wytłumaczyc na czym polega ta cała licencja? Naprawdę, nie pojmuję tego. Wcześniej mogło chodzić o znajomość topografii miasta, szczególnych punktów itp itd. Wiadomo że licencja i egzamin na tą licencję coś znaczył. Gdzie tu jest sens ciągnąć to w erze GPS i odbiorników wielkości tableta. Klient wsiada kierowca odpala urządzenie i jedzie według wskazań. Moim zdaniem licencja powinna zniknąć a zastąpić ją jakąś opłatą. Naprawdę, jeżeli jest to interes wszyscy muszą być równi wg prawa. Wszystkie samochody taxi czy taxify mają ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 22:03
+5
Kolejne zakazy i nakazy. Klient nic nie znaczy bo ktoś na górze wie lepiej co dla niego dobre. Nowoczesne światowe rozwiazania i ogromna wygoda dla klienta. A tu zaścianek szkoda że furmankami nam nie każą jeździć. Licencje i uprawnienia w dobie GPS i automatyzacji aut to relikt. Zobaczycie ze jak tylko wykombinują jak odpowiednio opodatkować Taxify to bedzie wtedy legalne ale za to nieoplacalne dla klenta. Gdzie wolność o którą walczyliśmy?
Avatar
Artur / 3 grudnia 2018 r. o 11:35
+1
Jak to jest z kontrolą kierowcy Taxify przez ITD który posiada zaświadczenie o niekaralności oraz wymagane orzeczenia lekarskie i psychologiczne ale nie posiada licencji na przewóz osob?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 r. o 06:32
+1
Coś tutaj nie pasuje. Licencja na przewóz osób samochodem osobowym jest dla samochodów osobowych a żadne takie auto nie ma zarejestrowanych 9 miejsc siedzących. To są już samochody osobowo-ciezarowe czyli busy na które jest licencja na przewóz busem. licencja taxi jest tylko i wyłącznie dla taksówek pojazdów oznakowanych z taksografem inne przewozy okazjonalne sam. Osobowym muszą mieć licencje na przewóz osób. Według trybunału europejskiego aplikacje zrzeszające kierowców z pasażerami to przewóz osób i lokalne rządy mogą dostosować swoje przepisy pod to orzeczenie. Nie zgadza mi się wieczna kontrola ITD tych kierowców pod kątem braku licencji taxi jeśli sami dwa trzy lata temu kontrolujac Ubera twierdzili że wystarczyłaby licencja na przewóz osób. Też było głośno w artykułach o tym i straszyli wysokimi karami i agresywnymi taksowkarzami. Czy ten artykuł i ta rzekoma akcja w Lublinie to zwykła propaganda?
Coś tutaj nie pasuje. Licencja na przewóz osób samochodem osobowym jest dla samochodów osobowych a żadne takie auto nie ma zarejestrowanych 9 miejsc siedzących. To są już samochody osobowo-ciezarowe czyli busy na które jest licencja na przewóz busem. licencja taxi jest tylko i wyłącznie dla taksówek pojazdów oznakowanych z taksografem inne przewozy okazjonalne sam. Osobowym muszą mieć licencje na przewóz osób. Według trybunału europejskiego aplikacje zrzeszające kierowców z pasażerami to przewóz osób i lokalne rządy mogą dostosować swoje pr... rozwiń
Avatar
Użytkownik aplikacji / 3 grudnia 2018 r. o 04:32
+1
Dokładnie ,pasażer w taxify  płaci 2/3 mniej niż w taksówce a podatki od działalności też placi wiec chyba Ci z z zarzadu Taxify  nie dali działki komu trzeba w Lublinie. 
Avatar
gość / 2 grudnia 2018 r. o 14:41
+1
Roman staraj się aby taksówkarzom zniesiono durne licencje. Będzie taniej i mniej stania na postojach. W Wy kopiecie się z konkurencją podkładając świnie.
Avatar
Roman / 2 grudnia 2018 r. o 13:40
0
Po to są przepisy żeby je respektować. Jeżeli jest potrzebna licencja taxi do przewozu ludzi to trzeba ją mieć i kropka. Tematy w stylu mam samochód, prawo jazdy i znam miasto wystarczą do wożenia ludzi to kto mi zabroni... Więc pytam się, pije w domu piwo, wino itd dlaczego nie mogę sprzedawać alkoholu w domu? Nie mogę bo są przepisy. Proste! ? Jeżeli korzystasz z przewozu osób i będzie wypadek poważny, zastanów się czy ubezpieczyciel pokryje koszty twojego leczenia. Jesteś jak to teraz modne patriotą, to się zastanów czy twoja firma nie mogła by ściągnąć Ukraińców, Pakistanczykow czy naszych rodaków i zatrudnić ich bez umowy na twoje miejsce, to co zrobisz i powiesz - aaa ok są tansi, firma zarobi a ja poszukam innej pracy lub zgodzisz się na obniżkę wypłaty? Ale ok za złotówkę dajmy się pokroić :) 
Po to są przepisy żeby je respektować. Jeżeli jest potrzebna licencja taxi do przewozu ludzi to trzeba ją mieć i kropka. Tematy w stylu mam samochód, prawo jazdy i znam miasto wystarczą do wożenia ludzi to kto mi zabroni... Więc pytam się, pije w domu piwo, wino itd dlaczego nie mogę sprzedawać alkoholu w domu? Nie mogę bo są przepisy. Proste! ? Jeżeli korzystasz z przewozu osób i będzie wypadek poważny, zastanów się czy ubezpieczyciel pokryje koszty twojego leczenia. Jesteś jak to teraz modne patriotą, to się zastanów czy twoja firma nie mo... rozwiń
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 r. o 09:39
+4
Niech się ITD zajmuje ciężarówkami i autobusami ,a nie jakimiś prywatnymi zatargami za pieniądze podatników . Bo widać ,że ten ich szef próbuje rozwiązać prywatne porachunki
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 r. o 08:55
+4
Jako posiadacz prawa jazdy mogę wozić samochodem tyle osób, na ile ten samochód jest zarejestrowany. Jedyny wymóg w wożeniu przez aplikację, to umiejętność korzystania ze smartfona. Złodziejstwem i naciągactwem jest wymaganie dodatkowych dokumentów, które kosztują niemało, zwłaszcza, że owe dokumenty do moich umiejętności nic nie wnoszą. Dają jedynie szanse władzom skubania mnie za każde zarobione 5gr. W normalnych krajach tak marne zarobki nie są w ogóle opodatkowane. Wstyd! Jako pasażer zdecydowanie wybiorę przejazd z aplikacją, bo jest po prostu sporo taniej i prościej. A co do kierowców to nieraz zdarzyło mi się jechać zwykłą taksówką z kierowcą, który krążył po mieście, którego nie znam, żeby więcej zarobić. Z aplikacją tego nie ma
Jako posiadacz prawa jazdy mogę wozić samochodem tyle osób, na ile ten samochód jest zarejestrowany. Jedyny wymóg w wożeniu przez aplikację, to umiejętność korzystania ze smartfona. Złodziejstwem i naciągactwem jest wymaganie dodatkowych dokumentów, które kosztują niemało, zwłaszcza, że owe dokumenty do moich umiejętności nic nie wnoszą. Dają jedynie szanse władzom skubania mnie za każde zarobione 5gr. W normalnych krajach tak marne zarobki nie są w ogóle opodatkowane. Wstyd! Jako pasażer zdecydowanie wybiorę przejazd z aplikacją, bo jest po... rozwiń
Avatar
Jj / 1 grudnia 2018 r. o 23:53
+1
To Taxify nie płaci podatków? Kto o taką wolność walczył
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 22:03
+5
Kolejne zakazy i nakazy. Klient nic nie znaczy bo ktoś na górze wie lepiej co dla niego dobre. Nowoczesne światowe rozwiazania i ogromna wygoda dla klienta. A tu zaścianek szkoda że furmankami nam nie każą jeździć. Licencje i uprawnienia w dobie GPS i automatyzacji aut to relikt. Zobaczycie ze jak tylko wykombinują jak odpowiednio opodatkować Taxify to bedzie wtedy legalne ale za to nieoplacalne dla klenta. Gdzie wolność o którą walczyliśmy?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 21:43
+4
Pierwszy kurs do 10 zł za darmo! Po pobraniu aplikacji Taxify i dodaniu karty, należy w zakładce PROMOCJE wpisać kod A97KP6
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Świece Sojowe Yeas - ciekawe uzupełnienie prezentu dla dziecka

Świece Sojowe Yeas - ciekawe uzupełnienie prezentu dla dziecka

Wiele osób zastanawia się, jaki prezent kupić najlepiej niemowlęciu i jego rodzicom. Niezależnie od okazji, ciekawym rozwiązaniem są różnego rodzaju kreatywne gry i zabawki, które wspomagają rozwój, a przy tym dostarczają najmłodszym mnóstwo rozrywki. Do zestawu warto też dołączyć ciekawy gadżet w postaci dekoracyjnych figurek czy pachnących świec.

Koronawirus 2 sierpnia. 91 nowych zakażeń w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 2 sierpnia. 91 nowych zakażeń w Polsce. Co z woj. lubelskim?

91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim jest 9 zakażeń

Podpalenie w mobilnym punkcie szczepień i w sanepidzie w Zamościu? Jest reakcja premiera

Podpalenie w mobilnym punkcie szczepień i w sanepidzie w Zamościu? Jest reakcja premiera

Straty w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu wyceniono na 35 tys. zł, a w kontenerze mobilnego punktu szczepień na Rynku Solnym na 8 tys. zł. Strażacy podejrzewają, że mogło dojść do podpalenia, bo ogień w obu tych miejscach pojawił się w ciągu zaledwie kilkunastu minut. – Niestety, takie wydarzenia się powtarzają – przyznaje Mateusz Morawiecki.

Zawodnicy z województwa lubelskiego zdobyli pięć medali na 53. PZLA Mistrzostwach Polski do lat 18

Zawodnicy z województwa lubelskiego zdobyli pięć medali na 53. PZLA Mistrzostwach Polski do lat 18

Pod koniec lipca we Włocławku rozegrano 53. PZLA Mistrzostwa Polski do lat 18. Kluby z naszego regionu w sumie zabrały do domu pięć medali: dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy.

Jaka maszyna czyszcząca? Moja opinia

Jaka maszyna czyszcząca? Moja opinia

W przypadku dużych pomieszczeń, np. obiektów handlowych, hal magazynowych, czy placówek medycznych, dbanie o czystość powierzchni płaskich jest priorytetem. Ręczne czyszczenie podłóg w takich przypadkach jest niemożliwe - trzeba sięgnąć po sprzęt większego kalibru. Doradzamy, jakie są najlepsze propozycje maszyn czyszczących do podłóg. Wyróżnimy trzy podstawowe rodzaje urządzeń do czyszczenia powierzchni oraz zaznaczymy, dlaczego warto korzystać także z froterek, mniej ingerujących w strukturę posadzki.

Skubas na Centralnym Placu Zabaw
12 sierpnia 2021, 20:00

Skubas na Centralnym Placu Zabaw

W czwartek, 12 sierpnia o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) wystąpi popularny Skubas.

Lubelskie: Zderzenie trzech pojazdów, dwie osoby nie żyją, a kilka jest rannych

Lubelskie: Zderzenie trzech pojazdów, dwie osoby nie żyją, a kilka jest rannych

Dwie osoby zmarły, a kilka trafiło do szpitala z obrażeniami - to bilans wypadku, do którego doszło dzisiaj nad ranem w rejonie miejscowości Bezek-Kolonia (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm. Zderzyły się ze sobą trzy pojazdy

Pędzą konie po betonie, czyli betonoza po janowsku. "To doskonale ilustruje oderwanie władzy od rzeczywistości"
Magazyn

Pędzą konie po betonie, czyli betonoza po janowsku. "To doskonale ilustruje oderwanie władzy od rzeczywistości"

Jeszcze do niedawna Janów Podlaski słynął ze znanej na całym świecie stadniny koni arabskich. Ostatnio o Janowie znów zrobiło się głośno i to również za sprawą koni, ale takich biegnących po betonie. Tak wygląda fontanna na skwerze, gdzie wcześniej wycięto 94 ze 140 rosnących tu drzew. Pech chciał, że podczas oficjalnego otwarcia tego miejsca, żar lał się z nieba i goście znaleźli cień tylko pod dachem nowego budynku.

"Oficer i szpieg" w Kinie Perła
6 sierpnia 2021, 21:00

"Oficer i szpieg" w Kinie Perła

Najnowszy film Romana Polańskiego, "Oficer i szpieg", będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w plenerowym Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15). Ale to nie jedyna propozycja na nadchodzące dni.

Motor zdobył trzy punkty na inaugurację pierwszy raz od sześciu lat

Motor zdobył trzy punkty na inaugurację pierwszy raz od sześciu lat

Trudno w to uwierzyć, ale piłkarze Motoru w sobotę przełamali fatalną serię przy okazji inauguracji nowego sezonu. Ostatni raz z trzech punktów w pierwszym meczu cieszyli się w… 2015 roku.

Koronawirus wydostał się z laboratorium w Chinach? Tak twierdzi amerykańska Partia Republikańska

Koronawirus wydostał się z laboratorium w Chinach? Tak twierdzi amerykańska Partia Republikańska

Przewaga dowodów świadczy o tym, że wirus, który wywołał pandemię Covid-19, wydostał się z ośrodka badawczego w chińskim mieście Wuhan – głosi raport amerykańskiej Partii Republikańskiej opublikowany w poniedziałek.

Tańce na świeżym powietrzu. XXIV Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych Łęczna 2021 [zdjęcia]
galeria

Tańce na świeżym powietrzu. XXIV Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych Łęczna 2021 [zdjęcia]

Czarny Salceson z Krasnegostawu, Maciejowa Kapela z Lublina, a do tego Kapela Bum TA RA RA w roli gospodarza - między innymi te zespoły wystąpiły w sobotę w Łęcznej na XXIV Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych. Nie zabrakło również nocnego pokazu sztucznych ogni.

Lublin: Tak powstaje dworzec autobusowy. Wywożą 60 tys. metrów sześciennych ziemi [zdjęcia]
Dziennik budowy
galeria

Lublin: Tak powstaje dworzec autobusowy. Wywożą 60 tys. metrów sześciennych ziemi [zdjęcia]

Niecały rok pozostał do umownego terminu zakończenia budowy dworca autobusowego w rejonie ul. Gazowej i Młyńskiej. Termin nie został dotychczas zmieniony, chociaż na terenie robót pojawiły się niemiłe niespodzianki.

Żołnierze będą stacjonować w Kraśniku? Miasto będzie siedzibą batalionu lekkiej piechoty

Żołnierze będą stacjonować w Kraśniku? Miasto będzie siedzibą batalionu lekkiej piechoty

Czy na terenie powiatu kraśnickiego powstanie jednostka wojskowa? Tego nie wiadomo. Pewne jest natomiast to, że w Kraśniku będą stacjonować żołnierze WOT. Miasto będzie siedzibą batalionu lekkiej piechoty. Przygotowania już ruszyły.

Tokio 2020: Do trzech razy sztuka, Paweł Fajdek wreszcie w olimpijskim finale

Tokio 2020: Do trzech razy sztuka, Paweł Fajdek wreszcie w olimpijskim finale

Sukces rodził się w bólach, ale Paweł Fajdek za trzecim podejściem w końcu awansował do olimpijskiego finału w rzucie młotem. 32-latek miał jednak duże problemy. Przyzwoity wynik osiągnął dopiero w ostatniej kolejce. A na wieści, czy rezultat 76,46 metra wystarczy, żeby powalczyć o medal musiał poczekać aż zakończy się rywalizacja w grupie B. Ostatecznie awansował z dziewiątym wynikiem. Najlepszy okazał się drugi z Polaków Wojciech Nowicki (79,78 m).