Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2018 r.
14:05

Taxify. Kolejne kontrole kierowców przez inspektorów ITD. Niespodzianek nie brakuje

Autor: Zdjęcie autora oprac.
53 25 A A
(fot. WITD w Lublinie)

Inspektorzy ITD nie odpuszczają kierowcom wożącym pasażerów w oparciu o aplikację Taxify. Stwierdzają, że kierowcy w Lublinie nadal wykonują takie przewozy bez wymaganej licencji, choć pewien "postęp" jednak jest zauważalny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Stwierdzamy, że przewozy nadal wykonywane są bez wymaganych uprawnień w zakresie dostępu do rynku transportowego tj. wymaganej licencji – zaznacza Paweł Gruszka, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. Przyznaje jednak, że jest "zdecydowany postęp w zakresie wymaganych orzeczeń lekarskich i psychologicznych."

– Podczas jednej z kontroli okazało się, iż kierujący posiada takie dokumenty – przyznaje naczelnik Wydziału Inspekcji. – Natomiast przy kolejnej kierujący wprawdzie nie okazał właściwego orzeczenia lekarskiego lecz miał orzeczenie psychologiczne.

Niespodzianek jednak nie brakuje. Podczas kontroli, którą inspektorzy WITD przeprowadzili na Sławinku okazało się, że przewóz osób wykonuje dobrze znany inspektorom przedsiębiorca, który dotychczas zajmował się przewozem rzeczy.

– Co więcej, przewozy wykonywał  flotą przeszło 20 samochodów ciężarowych – dodaje naczelnik Paweł Gruszka.

Z innego rodzaju przypadkiem spotkali się inspektorzy WITD w Abramowicach. Kierowca wykonujący przewóz jechał nową, bo zaledwie tygodniową skoda kombi.

– Niestety, pomimo wymogu ustawowego, nie spełniała wymogu konstrukcyjnego w zakresie liczby miejsc – opisuje kierujący Wydziałem Inspekcji. – Ustawodawca krajowy dopuszcza, oczywiście po uzyskaniu licencji, wykonywanie przewozów okazjonalnych samochodem osobowym lecz pod warunkiem dysponowania pojazdem o liczbie miejsc 8 lub 9. Pojazdy o mniejszej liczbie miejsc mogą być wykorzystywane ale wyłącznie jako taksówki z odpowiednią licencją oraz wyposażone m.in. w taksometr i kasę fiskalną.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 14:27
+31
Szkoda że tak dokładnie nie sprawdzają autobusów komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Przecież to co jeździ do świdnika czy lubartowa należy rozpatrywać w kwalifikacji cudu że jedzie !!!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 14:56
+30
Dlaczego nikt nie kontroluje busów do Opola czy poniatowej
Avatar
Karol / 1 grudnia 2018 o 14:31
+18
czy ci kierowcy wożący pasażerów stanowią jakieś zagrożenie w ruchu drogowym ? ku źwa za busy wożące ludzi po wsiach się weźcie i za TIR-owców lepiej. kolejne publiczne pieniądze wyrzucane w błoto !
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 14:19
+18
Komuna wiecznie żywa.
Avatar
anty zus / 1 grudnia 2018 o 16:59
+17
zmniejszyć zus i wszyscy pootwierają działalności proste??
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 14:58
+17
Kiedyś była inspekcja robotniczo-chłopska dzisiaj ITD. Komuna
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 14:28
+13
Jak zniosą wszelkie liczne obowiązki dla regularnych taxi to będzie równość. Obecnie jest tak, że jedni maja obowiązki, a taxify bez niczego trzepią kasę.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 14:17
+11
im się w głowach popier****, co ich obchodzi kto i z kim jeździ. Moja d*** moja sprawa, z kim i czym ją wożę! XXI wiek, a oni dalej jak za komuny!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 15:09
+10
Czy ktoś może mi wytłumaczyc na czym polega ta cała licencja? Naprawdę, nie pojmuję tego. Wcześniej mogło chodzić o znajomość topografii miasta, szczególnych punktów itp itd. Wiadomo że licencja i egzamin na tą licencję coś znaczył. Gdzie tu jest sens ciągnąć to w erze GPS i odbiorników wielkości tableta. Klient wsiada kierowca odpala urządzenie i jedzie według wskazań. Moim zdaniem licencja powinna zniknąć a zastąpić ją jakąś opłatą. Naprawdę, jeżeli jest to interes wszyscy muszą być równi wg prawa. Wszystkie samochody taxi czy taxify mają być 8 lub 9 osobowe, opłata roczna od takiego środka transportu do urzędu, badania lekarskie i psychiczne, umowa o pracę lub jednoosobowa działalnosć gospodarcza. Wtedy nie ma problemu bo wtedy płacząca złotówa też będzie mogła sobie wybrać gdzie jej będzie lepiej, na apce czy w firmie.
Czy ktoś może mi wytłumaczyc na czym polega ta cała licencja? Naprawdę, nie pojmuję tego. Wcześniej mogło chodzić o znajomość topografii miasta, szczególnych punktów itp itd. Wiadomo że licencja i egzamin na tą licencję coś znaczył. Gdzie tu jest sens ciągnąć to w erze GPS i odbiorników wielkości tableta. Klient wsiada kierowca odpala urządzenie i jedzie według wskazań. Moim zdaniem licencja powinna zniknąć a zastąpić ją jakąś opłatą. Naprawdę, jeżeli jest to interes wszyscy muszą być równi wg prawa. Wszystkie samochody taxi czy taxify mają ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 22:03
+5
Kolejne zakazy i nakazy. Klient nic nie znaczy bo ktoś na górze wie lepiej co dla niego dobre. Nowoczesne światowe rozwiazania i ogromna wygoda dla klienta. A tu zaścianek szkoda że furmankami nam nie każą jeździć. Licencje i uprawnienia w dobie GPS i automatyzacji aut to relikt. Zobaczycie ze jak tylko wykombinują jak odpowiednio opodatkować Taxify to bedzie wtedy legalne ale za to nieoplacalne dla klenta. Gdzie wolność o którą walczyliśmy?
Avatar
Artur / 3 grudnia 2018 o 11:35
+1
Jak to jest z kontrolą kierowcy Taxify przez ITD który posiada zaświadczenie o niekaralności oraz wymagane orzeczenia lekarskie i psychologiczne ale nie posiada licencji na przewóz osob?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 o 06:32
+1
Coś tutaj nie pasuje. Licencja na przewóz osób samochodem osobowym jest dla samochodów osobowych a żadne takie auto nie ma zarejestrowanych 9 miejsc siedzących. To są już samochody osobowo-ciezarowe czyli busy na które jest licencja na przewóz busem. licencja taxi jest tylko i wyłącznie dla taksówek pojazdów oznakowanych z taksografem inne przewozy okazjonalne sam. Osobowym muszą mieć licencje na przewóz osób. Według trybunału europejskiego aplikacje zrzeszające kierowców z pasażerami to przewóz osób i lokalne rządy mogą dostosować swoje przepisy pod to orzeczenie. Nie zgadza mi się wieczna kontrola ITD tych kierowców pod kątem braku licencji taxi jeśli sami dwa trzy lata temu kontrolujac Ubera twierdzili że wystarczyłaby licencja na przewóz osób. Też było głośno w artykułach o tym i straszyli wysokimi karami i agresywnymi taksowkarzami. Czy ten artykuł i ta rzekoma akcja w Lublinie to zwykła propaganda?
Coś tutaj nie pasuje. Licencja na przewóz osób samochodem osobowym jest dla samochodów osobowych a żadne takie auto nie ma zarejestrowanych 9 miejsc siedzących. To są już samochody osobowo-ciezarowe czyli busy na które jest licencja na przewóz busem. licencja taxi jest tylko i wyłącznie dla taksówek pojazdów oznakowanych z taksografem inne przewozy okazjonalne sam. Osobowym muszą mieć licencje na przewóz osób. Według trybunału europejskiego aplikacje zrzeszające kierowców z pasażerami to przewóz osób i lokalne rządy mogą dostosować swoje pr... rozwiń
Avatar
Użytkownik aplikacji / 3 grudnia 2018 o 04:32
+1
Dokładnie ,pasażer w taxify  płaci 2/3 mniej niż w taksówce a podatki od działalności też placi wiec chyba Ci z z zarzadu Taxify  nie dali działki komu trzeba w Lublinie. 
Avatar
gość / 2 grudnia 2018 o 14:41
+1
Roman staraj się aby taksówkarzom zniesiono durne licencje. Będzie taniej i mniej stania na postojach. W Wy kopiecie się z konkurencją podkładając świnie.
Avatar
Roman / 2 grudnia 2018 o 13:40
0
Po to są przepisy żeby je respektować. Jeżeli jest potrzebna licencja taxi do przewozu ludzi to trzeba ją mieć i kropka. Tematy w stylu mam samochód, prawo jazdy i znam miasto wystarczą do wożenia ludzi to kto mi zabroni... Więc pytam się, pije w domu piwo, wino itd dlaczego nie mogę sprzedawać alkoholu w domu? Nie mogę bo są przepisy. Proste! ? Jeżeli korzystasz z przewozu osób i będzie wypadek poważny, zastanów się czy ubezpieczyciel pokryje koszty twojego leczenia. Jesteś jak to teraz modne patriotą, to się zastanów czy twoja firma nie mogła by ściągnąć Ukraińców, Pakistanczykow czy naszych rodaków i zatrudnić ich bez umowy na twoje miejsce, to co zrobisz i powiesz - aaa ok są tansi, firma zarobi a ja poszukam innej pracy lub zgodzisz się na obniżkę wypłaty? Ale ok za złotówkę dajmy się pokroić :) 
Po to są przepisy żeby je respektować. Jeżeli jest potrzebna licencja taxi do przewozu ludzi to trzeba ją mieć i kropka. Tematy w stylu mam samochód, prawo jazdy i znam miasto wystarczą do wożenia ludzi to kto mi zabroni... Więc pytam się, pije w domu piwo, wino itd dlaczego nie mogę sprzedawać alkoholu w domu? Nie mogę bo są przepisy. Proste! ? Jeżeli korzystasz z przewozu osób i będzie wypadek poważny, zastanów się czy ubezpieczyciel pokryje koszty twojego leczenia. Jesteś jak to teraz modne patriotą, to się zastanów czy twoja firma nie mo... rozwiń
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 o 09:39
+4
Niech się ITD zajmuje ciężarówkami i autobusami ,a nie jakimiś prywatnymi zatargami za pieniądze podatników . Bo widać ,że ten ich szef próbuje rozwiązać prywatne porachunki
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 o 08:55
+4
Jako posiadacz prawa jazdy mogę wozić samochodem tyle osób, na ile ten samochód jest zarejestrowany. Jedyny wymóg w wożeniu przez aplikację, to umiejętność korzystania ze smartfona. Złodziejstwem i naciągactwem jest wymaganie dodatkowych dokumentów, które kosztują niemało, zwłaszcza, że owe dokumenty do moich umiejętności nic nie wnoszą. Dają jedynie szanse władzom skubania mnie za każde zarobione 5gr. W normalnych krajach tak marne zarobki nie są w ogóle opodatkowane. Wstyd! Jako pasażer zdecydowanie wybiorę przejazd z aplikacją, bo jest po prostu sporo taniej i prościej. A co do kierowców to nieraz zdarzyło mi się jechać zwykłą taksówką z kierowcą, który krążył po mieście, którego nie znam, żeby więcej zarobić. Z aplikacją tego nie ma
Jako posiadacz prawa jazdy mogę wozić samochodem tyle osób, na ile ten samochód jest zarejestrowany. Jedyny wymóg w wożeniu przez aplikację, to umiejętność korzystania ze smartfona. Złodziejstwem i naciągactwem jest wymaganie dodatkowych dokumentów, które kosztują niemało, zwłaszcza, że owe dokumenty do moich umiejętności nic nie wnoszą. Dają jedynie szanse władzom skubania mnie za każde zarobione 5gr. W normalnych krajach tak marne zarobki nie są w ogóle opodatkowane. Wstyd! Jako pasażer zdecydowanie wybiorę przejazd z aplikacją, bo jest po... rozwiń
Avatar
Jj / 1 grudnia 2018 o 23:53
+1
To Taxify nie płaci podatków? Kto o taką wolność walczył
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 22:03
+5
Kolejne zakazy i nakazy. Klient nic nie znaczy bo ktoś na górze wie lepiej co dla niego dobre. Nowoczesne światowe rozwiazania i ogromna wygoda dla klienta. A tu zaścianek szkoda że furmankami nam nie każą jeździć. Licencje i uprawnienia w dobie GPS i automatyzacji aut to relikt. Zobaczycie ze jak tylko wykombinują jak odpowiednio opodatkować Taxify to bedzie wtedy legalne ale za to nieoplacalne dla klenta. Gdzie wolność o którą walczyliśmy?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 21:43
+4
Pierwszy kurs do 10 zł za darmo! Po pobraniu aplikacji Taxify i dodaniu karty, należy w zakładce PROMOCJE wpisać kod A97KP6