Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2014 r.
21:12
Edytuj ten wpis

ZUS czy OFE? Dylemat przyszłego emeryta

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
6 12 A A

Tylko w środę i czwartek mamy czas na decyzję, czy składki w ramach II filaru będziemy odkładać w ZUS czy OFE. - Nie ma znaczenia, kto nam nie wypłaci emerytury za 20, 30 lat - twierdzą przekornie eksperci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do godziny 23.59 w czwartek można wysłać oświadczenie o pozostawienie składek II filaru w OFE. - Ubezpieczony może sam wybrać, gdzie ma trafiać jego składka emerytalna: czy w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy do ZUS oraz otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli chce, by cała składka szła do ZUS, nie musi nic robić. Jeżeli natomiast woli, by 15 lipca składki trafiały nadal do OFE, do końca lipca musi złożyć oświadczenie - mówi Marcin Raszewski z lubelskiego oddziału ZUS.

Przypomnijmy, że chodzi o 2,92 proc. składki emerytalnej, którą odkładaliśmy do OFE w ramach II filaru. Jak na razie decyzję o pozostaniu w OFE podjęło niewiele osób ubezpieczonych w dwóch regionalnych oddziałach ZUS.

- Do poniedziałku do oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło 10 498 oświadczeń o przekazywaniu składki do OFE - mówi Bogdan Mach, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Biłgoraju. W tym oddziale szacunkowa liczba osób ubezpieczonych to 190 115 osób. Natomiast do oddziału ZUS Lublinie dotarło 27 tys. deklaracji, tj. ok. 6 proc. z 450 tys. osób ubezpieczonych.

Skutki decyzji, którą podejmujemy do czwartku, odczujemy za 20-30 lat. - O przyjęciu oświadczenia decyduje data stempla pocztowego lub wysłania maila. Najpóźniej do 31 lipca do godziny 23.59. mieszkańcy Lublina mogą także skorzystać z "zusomatu” stojącego na Poczcie Głównej - dodaje Marcin Raszewski.

Jednak specjaliści z dystansem patrzą na akcję z oświadczeniami. - Nie ma znaczenia, kto nam za 20, 30 lat nie wypłaci emerytury - mówi Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha w Warszawie. - Dziś nie można powiedzieć, czy OFE grając na giełdzie naszymi składkami uzyskają lepsze wyniki niż polska gospodarka. Ważne jest jednak to, że waloryzacja w ZUS nie może być ujemna, co najwyżej "zerowa”.

Jak mówi Sadowski, ZUS jest instytucją państwową i zawsze nam coś wypłaci. - Jak wykazują badania Rady Polityki Pieniężnej, zyski z giełdy nie będą wyższe niż dynamika rozwoju naszej gospodarki - dodaje.

Przypomnijmy, że chodzi tylko o składki, które odprowadzimy w przyszłości, zaczynając od lipcowej. To znaczy, że pieniądze zgromadzone do tej pory w OFE, zostaną dalej na rachunku w OFE i będą stopniowo przenoszone do ZUS dopiero na 10 lat przed emeryturą. To mechanizm tzw. suwaka bezpieczeństwa, który ma zabezpieczyć składki przed ewentualnymi niekorzystnymi wahaniami na giełdzie.

Decyzję o sposobie oszczędzania na emeryturę będzie można zmienić. Kolejna okazja do wyboru, czy chcemy odkładać część składki w OFE, pojawi się w 2016 roku, a później co cztery lata.

Jak złożyć oświadczenie?

Formularz oświadczenia jest w placówkach ZUS i na www.zus.pl. Można go wypełnić na miejscu lub po wydrukowaniu przynieść do instytucji albo przesłać pocztą. Jeśli ktoś ma bezpłatne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, może wypełnić elektroniczne oświadczenie i wysłać przez pue.zus.pl. Nie będzie potrzebny podpis elektroniczny.
Czytaj więcej o:

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olo / 1 sierpnia 2014 o 06:48
0

Dylemat? Jaki dylemat? Czy w prawo, czy w lewo - i tak prosto w drzewo....

Avatar
Henio / 31 lipca 2014 o 09:25
0

Głosujcie dalej matoły na tuskojebów i gumofilców to nawet na cebule nie będzie !!!!

Te komuchy was zgnoją,nie dożyjecie tego,przecież tu chodzi o  " DOŻYNANIE WATAH " jak to jeden żyd po Oxwordzie POwiedział.

Avatar
mecenas / 31 lipca 2014 o 08:59
0

Głosujcie dalej matoły na tuskojebów i gumofilców to nawet na cebule nie będzie !!!!

Avatar
bart / 30 lipca 2014 o 22:25
0

O czym wy wszyscy piszecie ?

Jakie dylematy ?

Przecież emerytura z OFE to tylko 15 % ogólnej emerytury, więc jakie to ma znaczenie czy oszczędza się w OFE czy w ZUS ?

ŻADNE.

Przyszłe emerytury (około 30 % ostatniej pensji) to i tak będą psie grosze, obojętnie czy uskładane stąd tu czy tam.

...........

Lepiej poczytajcie o tym zamiast dywagować gdzie będzie bieda, a gdzie Hawaje.

To i tak będzie wdowi grosz.

Poza tym mężczyzna żyje w Polsce średnio 70 lat.

Przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat to co najwyżej poje chleba i cebuli przez kolejne 3 lata.

O czym wy wszyscy piszecie ?

Jakie dylematy ?

Przecież emerytura z OFE to tylko 15 % ogólnej emerytury, więc jakie to ma znaczenie czy oszczędza się w OFE czy w ZUS ?

ŻADNE.

Przyszłe emerytury (około 30 % ostatniej pensji) to i tak będą psie grosze, obojętnie czy uskładane stąd tu czy tam.

...........

Lepiej poczytajcie o tym zamiast dywagować gdzie będzie bieda, a gdzie Hawaje.

To i tak będzie wdowi grosz.

Poza tym mężczyzna żyje w Polsce średnio 70 lat.

Przechodząc na emery... rozwiń

Avatar
polo / 30 lipca 2014 o 14:59
0

Jaki dylemat? Nie żadnego dylematu. O czy wy piszecie. Ten wybór obecnie nie ma żadnego znaczenia, a kasa z OFEe za 2-4 lata zostanie zabrana do ZUSu i skończą się OFE.

Avatar
lubelak / 30 lipca 2014 o 12:22
0

Czy wy też odnieśliście takie wrażenie że ZUS robi wszytko aby oświadczeń zostało złożonych jak najmniej ? Nie działające drukomaty, applet w formie wirtualnej działający że po 10 razy trzeba wnisek wypełniać ... 

Avatar
... / 30 lipca 2014 o 08:35
0

Uczciwie byłoby dać wybór tzn. możliwość samodzielnego lokowania tych pieniędzy.

Avatar
emeryt / 29 lipca 2014 o 23:45
0

- Co wybierasz, OFE, czy ZUS?
- Lotto. Tam są większe szanse.

Avatar
adam / 29 lipca 2014 o 22:28
0

wszyscy złodzieje


wszyscy złodzieje

Być może, ale lepiej jak okradnie cię kapitalista ogarnięty żądzą zysku, niż twoje własne kochane państwo za pomocą polityków i urzędników, w białych rekawiczkach.

Avatar
lublin / 29 lipca 2014 o 22:26
0

dziś 'drukomat" w zusie w lublinie oraz na poczcie głównej oczywiście nie działał- błąd papieru albo problem z drukarką. PARANOJAAAAAAAAAAA ...........

Avatar
olo / 1 sierpnia 2014 o 06:48
0

Dylemat? Jaki dylemat? Czy w prawo, czy w lewo - i tak prosto w drzewo....

Avatar
Henio / 31 lipca 2014 o 09:25
0

Głosujcie dalej matoły na tuskojebów i gumofilców to nawet na cebule nie będzie !!!!

Te komuchy was zgnoją,nie dożyjecie tego,przecież tu chodzi o  " DOŻYNANIE WATAH " jak to jeden żyd po Oxwordzie POwiedział.

Avatar
mecenas / 31 lipca 2014 o 08:59
0

Głosujcie dalej matoły na tuskojebów i gumofilców to nawet na cebule nie będzie !!!!

Avatar
bart / 30 lipca 2014 o 22:25
0

O czym wy wszyscy piszecie ?

Jakie dylematy ?

Przecież emerytura z OFE to tylko 15 % ogólnej emerytury, więc jakie to ma znaczenie czy oszczędza się w OFE czy w ZUS ?

ŻADNE.

Przyszłe emerytury (około 30 % ostatniej pensji) to i tak będą psie grosze, obojętnie czy uskładane stąd tu czy tam.

...........

Lepiej poczytajcie o tym zamiast dywagować gdzie będzie bieda, a gdzie Hawaje.

To i tak będzie wdowi grosz.

Poza tym mężczyzna żyje w Polsce średnio 70 lat.

Przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat to co najwyżej poje chleba i cebuli przez kolejne 3 lata.

O czym wy wszyscy piszecie ?

Jakie dylematy ?

Przecież emerytura z OFE to tylko 15 % ogólnej emerytury, więc jakie to ma znaczenie czy oszczędza się w OFE czy w ZUS ?

ŻADNE.

Przyszłe emerytury (około 30 % ostatniej pensji) to i tak będą psie grosze, obojętnie czy uskładane stąd tu czy tam.

...........

Lepiej poczytajcie o tym zamiast dywagować gdzie będzie bieda, a gdzie Hawaje.

To i tak będzie wdowi grosz.

Poza tym mężczyzna żyje w Polsce średnio 70 lat.

Przechodząc na emery... rozwiń

Avatar
polo / 30 lipca 2014 o 14:59
0

Jaki dylemat? Nie żadnego dylematu. O czy wy piszecie. Ten wybór obecnie nie ma żadnego znaczenia, a kasa z OFEe za 2-4 lata zostanie zabrana do ZUSu i skończą się OFE.

Avatar
lubelak / 30 lipca 2014 o 12:22
0

Czy wy też odnieśliście takie wrażenie że ZUS robi wszytko aby oświadczeń zostało złożonych jak najmniej ? Nie działające drukomaty, applet w formie wirtualnej działający że po 10 razy trzeba wnisek wypełniać ... 

Avatar
... / 30 lipca 2014 o 08:35
0

Uczciwie byłoby dać wybór tzn. możliwość samodzielnego lokowania tych pieniędzy.

Avatar
emeryt / 29 lipca 2014 o 23:45
0

- Co wybierasz, OFE, czy ZUS?
- Lotto. Tam są większe szanse.

Avatar
adam / 29 lipca 2014 o 22:28
0

wszyscy złodzieje


wszyscy złodzieje

Być może, ale lepiej jak okradnie cię kapitalista ogarnięty żądzą zysku, niż twoje własne kochane państwo za pomocą polityków i urzędników, w białych rekawiczkach.

Avatar
lublin / 29 lipca 2014 o 22:26
0

dziś 'drukomat" w zusie w lublinie oraz na poczcie głównej oczywiście nie działał- błąd papieru albo problem z drukarką. PARANOJAAAAAAAAAAA ...........

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 2

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 5

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!