Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 sierpnia 2023 r.
16:24

Od sławnego Krwawicza do sławnego Rejdaka

0 0 A A
Profesor Zbigniew Zagórski i Profesor Robert Rejdak
Profesor Zbigniew Zagórski i Profesor Robert Rejdak (fot. DW)

75 lat temu powstała Klinika Okulistyki SPSK1 w Lublinie. Jej rozwój jest fascynujący.

Aktualizacja artykułu: 27 sierpnia 2023 r. 11:19
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko rozpoczęło się od profesora Tadeusza Krwawicza, który w latach 1948-1980 był kierownikiem Katedry i Okulistyki lubelskiej Akademii Medycznej(dziś Uniwersytet Medyczny). Zapoczątkował on uniwersyteckie nauczanie okulistyki i to dzięki niemu powstał pierwszy ośrodek w Lublinie, leczący ludzi w tym zakresie. Prof. Krwawicz nadał od razu wysoki poziom działań badawczych i klinicznych. Słynny okulista z Lublina opracował nowe metody, dzięki którym leczył zaćmę, co zdecydowanie było zaskoczeniem w środowisku lekarskim i zostało uznane na arenie międzynarodowej. Wprowadził on do okulistyki krioterapię, która zakładała, że przy obniżonej temperaturze, leczenie oczu, głównie usuwanie zmętniałej soczewki staje się prostsze i skuteczniejsze. Dało to szansę wielu osobom ze ślepotą, aby mogły znów normalnie widzieć.

Operacja chirurgiczna oka dawnymi narzędziami (fot. Archiwum UML)

- W tej chwili nie są kontynuowane te pierwsze metody wprowadzone przez prof. Krwawicza, ale w dalszym ciągu rozwijane są jego idee. On był pionierem w usuwaniu zaćmy. Krioterapię w chirurgii z pewnymi modyfikacjami używa się do dziś. Teraz są jednak inne narzędzia i sprzęty, ale jego idea wciąż jest żywa. Dlatego właśnie prof. Krwawicz został nagrodzony przez Amerykańską Akademię Okulistyki włączeniem, do tzw. „hall of fame” światowej okulistyki. To bardzo renomowana akademia, co oznacza, że metody i idee, które zostały opracowane w Lublinie, zostały dzięki profesorowi docenione na całym świecie –mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji UM w Lublinie.

Tadeusz Krwawicz uzyskał jednak o wiele więcej nagród i wyróżnień, m.in. od Fundacji im. Jurzykowskiego w Nowym Jorku czy od Międzynarodowego Towarzystwa Kriochirurgii w USA.

prof. Tadeusz Krwawicz w swoim gabinecie (fot. archiwum UML)

Profesor Rejdak wspomina również jak ważna dla medycyny jest postać prof. Zbigniewa Zagórskiego. Dla obecnego kierownika Kliniki Okulistyki był i nadal jest on inspiracją. Prof. Zagórski również dokonał wielu nowatorskich zabiegów i sprawił, że Lublin w dawnych latach bardzo szybko rozwinął się w dziedzinie okulistyki na tle reszty kraju.

- Wysoki poziom okulistyki lubelskiej nadany przez profesora Krwawicza, został podtrzymany przez jego następców. Chodzi o działalność profesora Zbigniewa Zagórskiego i wprowadzenie w Lublinie zabiegów takich jak fakoemulsyfikacja, witrektomia, ale również założenie pierwszego w Polsce banku tkanek oka i rogówki- zaznacza prof. Rejdak.

Fakoemulsyfikacja soczewki polega na rozbijaniu zmian chorobowych za pomocą ultradźwięków, usuwanie soczewki i wymiana na nową. Witrektomia natomiast polega na wycięciu zmienionego chorobowo ciała szklistego z gałki ocznej.

Operuje zespół profesora Krwawicza (fot. Archiwum UML)

Co zmieniło się po 75 latach w lubelskiej okulistyce?

- Już od założenia okulistycznego ośrodka lata temu, cechowało nas umiędzynarodowienie. To jest taka marka lubelskiej okulistyki. Opiera się o bliską współpracę ze światowymi ośrodkami ze wszystkich kontynentów. https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/uniwersytety-medyczne-reka-w-reke,n,1000322940.html Bardzo wysoki poziom, który od początku miała Klinika Okulistyki jest utrzymany nadal. Staramy się rozwijać nowe kierunki takie jak telemedycyna, cyfryzacja w okulistyce np. najnowocześniejsze leczenie schorzeń plamki żółtej. Mamy środki i również dzięki pieniądzom ministerialnym możemy otworzyć Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej –dodaje prof. Robert Rejdak.

Dziś w klinice przeprowadza się pionierskie operacje w skali kraju (fot. Archiwum UML)

Dzięki Ministerstwu Zdrowia oraz Ministerstwu Edukacji i Nauki klinika należąca do Uniwersytetu Medycznego i SPSK1 w Lublinie mogła pozwolić sobie na szybki rozwój i wprowadzanie nowych metod i technologii, takich jak niedawna nowatorska operacja przeszczepu soczewki teleskopowej, wsparcie działania „Okobusa” (za 5,5 mln zł), czy powstanie Lubelskiej Unii Cyfrowej (25 mln zł), o których pisaliśmy na łamach naszej gazety. Poprzez zaangażowanie dyrekcji szpitala oraz lekarzy i profesorów uczelni, kwoty dofinansowań na poszczególne projekty mogą być liczone w milionach.

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lubelskie-w-trase-wyjedzie-okobus-to-ma-byc-przelom-w-badaniach-cukrzykow,n,1000318376.html

Jak zaznacza profesor Rejdak, kontynuując myśl prof. Zagórskiego oraz prof. Krwawicza Uniwersytet Medyczny podjął kilka lat temu współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano (Szwajcaria). Szkoła założyła filię w Lublinie, dzięki czemu prowadzone są szkolenia kadry z zakresu chirurgii oka z wykorzystaniem symulatorów, sztucznych gałek ocznych czy zwierzęcych.

Innowacyjna w Polsce operacja wszczepienia soczewki teleskopowej. Na zdjęciu prof. Robert Rejdak (fot. Archiwum UML)

Jednym z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań w klinice było wprowadzenie leków anty-VEGF, dzięki którym lekarze mogą zatrzymać nieodwracalną ślepotę, w przebiegu chorób plamki żółtej. Kolejnym sukcesem, jest rozwój technik przeszczepu rogówki, rozwój chirurgii zaćmy, który opiera się o miniaturyzację sprzętu i techniki miniinwazyjne. To między innymi wszczepianie do oka soczewek zwijalnych, które same się rozwijają. Oprócz leczenia zaćmy wykorzystywane są one również w leczeniu astygmatyzmu czy starczowzroczności. Chirurgia zaćmy wcześniej wymagała kilkudniowej hospitalizacji pacjenta, a dzięki dzisiejszym rozwiązaniom zabiegi i hospitalizacja są jednodniowe, a rekonwalescencja znacznie krótsza.https://www.dziennikwschodni.pl/zdrowie/okulisci-z-dwoch-kontynentow-zjezdzaja-do-lublina-mamy-sie-czym-chwalic,n,1000319976.html

Klinika Okulistyki w Lublinie nie zwalnia jednak tempa i ma wiele planów na rozwój.

 Będzie to m.in. otwarcie remontowanego Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki (za 32 mln zł), w której lekarze będą pracować nad terapiami genowymi i przeprowadzać badania genetyczne. Jednocześnie prof. Rejdak podkreśla, że w dalszym ciągu będzie rozwijana chirurgia zaćmy i jaskry, przeszczepy rogówki, transplantologia, chirurgia ciała szklistego i siatkówki.

Z okazji 75-lecia utworzenia Kliniki Okulistyki i kształcenia w zakresie okulistyki w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w dniu 31 sierpnia zaplanował ogólnodostępne spotkania oraz wykłady na temat rozwoju kliniki i jej historii. 1 września za to, lekarze z lubelskiej kliniki oraz przedstawiciele szkoły z Lugano i Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich będą omawiać i prezentować najnowsze technologie, a także rozprawiać na temat sposobów leczenia chorób siatkówki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Po wyjazdowym zwycięstwie w Stężycy Wisła Grupa Azoty Puławy dopisała na swoje konto cenny punkt po meczu w Lubinie. Podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego przegrywali w gościach z rezerwami Zagłębia dwoma golami, ale zdołali się podnieść i doprowadzić do remisu

Majówka w 30-tce
foto
galeria

Majówka w 30-tce

Klub 30, to jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie. W każdy weekend klub przeżywa oblężenie. Zobaczcie, jak szalał Lublin na ostatniej imprezie.

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Przełamania w Radzyniu Podlaskim nie było. Orlęta Spomlek przegrały piąty mecz z rzędu. Tym razem biało-zieloni musieli uznać wyższość Czarnych Połaniec. Goście wygrali 3:0. Efekt? Drużyna Tomasza Złomańczuka jedną nogą jest już w IV lidze. Obecnie do bezpiecznej strefy tabeli traci osiem punktów, a do rozegrania zostało tylko pięć meczów.

Majówka w Pięknej Pszczole
foto
galeria

Majówka w Pięknej Pszczole

"Dzisiaj Cię znajdę" to wasz ulubiony cykl. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z Pięknej Pszczoły. Zobaczcie, kto kogo znalazł. Tak się bawi Lublin!

Rodzinny piknik historyczny w skansenie
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinny piknik historyczny w skansenie

W sobotę rozpoczął się dwudniowy Piknik Militarny „Lubelszczyzna 44”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Lubelska Grupa Poszukiwaczy w Muzeum Wsi Lubelskiej.

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]
galeria

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]

Tylko 12 punktów jesienią i już 25 wiosną. Lublinianka w rundzie rewanżowej spisuje się zdecydowanie lepiej. Kolejny krok w kierunku utrzymania drużyna Marcina Zająca zrobiła w sobotę, kiedy pokonała u siebie Grom Kąkolewnica 3:1.

Trwa święto miłośników militariów!
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Trwa święto miłośników militariów!

Raj dla miłośników historii, pasjonatów strzelectwa i kolekcjonerów, wielbicieli survivalu oraz wszystkich ciekawskich. Na lubelskich targach, odbywa się zlot miłośników strzelectwa i survivalu "Militaria". Pasjonaci mogli odkryć najnowsze produkty firm specjalizujących się w odzieży militarnej, optyce, sprzęcie specjalistycznym, czy usługach szkoleniowych.

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Dziewięć porażek z rzędu na rozpoczęcie rundy wiosennej, a do tego bilans bramkowy 2-35. Ogniwo Wierzbica w niespodziewanym momencie przełamało jednak fatalną passę. Najpierw drużyna Karola Bujaka zatrzymała lidera, z którym zremisowała w Lubartowie 0:0. A w sobotę beniaminek zgarnął trzy punkty po wyjazdowej wygranej z Motorem II Lublin 1:0.

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej

W Lublinie odbył się wielki finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Gwiazdami lubelskich obchodów byli Afromental oraz Sound’n’Grace.

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Czekali, czekali i wreszcie się doczekali. Avia w sobotę zgarnęła pierwszą w tym roku, pełną pulę na swoim boisku. Świdniczanie po dobrej pierwszej połowie i gorszej drugiej pokonali Wiślan Jaśkowice 2:1.

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi

Kamienie szczęścia, miłości, kwarce, bursztyni i inne minerały - to wszystko przez weekend znajdziemy na Targach Lublin, gdzie odbywa się giełda minerałów.

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty

Dziś, 11 maja br. prokurator postawił 40-letniej Monice B. zarzut podwójnego zabójstwa dwóch córeczek: 5-letniej Oliwii i 3-letniej Emilki. Jest w tej zbrodni coś niewyobrażalnego: Dzień wcześniej matka była z dziećmi wieczorem w kościele na majówce. Kochała swoje pociechy. Czy to ona je potem zabiła?

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!