Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

10 stycznia 2021 r.
20:24

Gigantyczna burza po pomyśle lubelskiego posła. Nie odmówimy już mandatu?

207 30 A A
Policja spisywała i wystawiała mandaty np. podczas protestów kobiet
Policja spisywała i wystawiała mandaty np. podczas protestów kobiet (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu, a jedynie zaskarżyć go do sądu – taką zmianę w Kodeksie wykroczeń proponuje Prawo i Sprawiedliwość. Za projektem stoi lubelski poseł Jan Kanthak

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Projektowana ustawa ma na celu usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia – czytamy w uzasadnieniu projektu, który w piątek pojawił się na sejmowych stronach.

Kontrowersje wywołały zaproponowane zapisy dotyczące mandatów. Z ustawy ma zniknąć przepis mówiący, że „sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego”.

Obecnie w razie takiej odmowy sprawa jest kierowana do sądu, który rozstrzyga o winie lub jej braku. Tak się dzieje chociażby w przypadku wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem obostrzeń epidemicznych, a sądy nieraz przyznają rację osobom, które policja chciała ukarać.

Jeżeli w życie wejdzie zmiana zaproponowana przez PiS, to mandat trzeba będzie przyjąć i zapłacić w ciągu siedmiu dni. Dopiero potem będzie można go zaskarżyć do sądu.

Autorzy projektu twierdzą, że odmowa przyjęcia mandatu często ma charakter „impulsywny i nieprzemyślany”, a większość takich spraw kończy się w sądzie wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Zmiana przepisów miałaby odciążyć sądy. – Należałoby się spodziewać znacznego zmniejszenia wpływu spraw o wykroczenia – czytamy w uzasadnieniu projektu. Mowa w nim również o tym, że policjantom ubyłoby papierkowej roboty.

Sprawozdawcą projektu jest Jan Kanthak, poseł Solidarnej Polski wybrany do Sejmu z okręgu lubelskiego. Pod dokumentem podpisali się też dwaj inni posłowie z naszego regionu: Sławomir Skwarek z Łukowa i Tomasz Zieliński z Tomaszowa Lubelskiego. Żaden z nich nie odbierał wczoraj telefonu.

Pomysł krytykuje opozycja. – To ograniczanie praw obywatelskich – ocenia Jacek Czerniak, poseł Lewicy. – Obywatel będzie musiał udowodnić swoją niewinność, a obecnie to państwo musi udowodnić winę obywatelowi. Byłoby to odwróceniem ról, a moim zdaniem nie na tym polega praworządność i swobody obywatelskie.

– Ta pozornie niewielka zmiana stawia relacje między obywatelem a państwem na głowie – wtóruje mu Joanna Mucha z Koalicji Obywatelskiej. – Dla wielu z nas udowodnienie swojej niewinności ze względu na procedury i koszty będzie nieosiągalne.

Zgody co do takich zmian nie ma w samym obozie Zjednoczonej Prawicy. Sygnały sprzeciwu słychać z partii Porozumienie.

Zobacz: Protest Wszyscy na Lublin

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 stycznia 2021 r. o 05:50
+51
Dostaje Pan mandat za przekroczenie prędkości. Ale ja jechałem autobusem. To niech to pan udowadnia przes sądem, ja normę muszę wypisać.
Avatar
Adam_z_Lublina / 10 stycznia 2021 r. o 20:45
+51
Przecież to będzie już definitywny krok budowania państwa policyjnego ! Nie możemy na to pozwolić, jeśli nie chcemy mieć tu drugiej Białorusi !
Avatar
Palikut / 10 stycznia 2021 r. o 21:28
+40
Lubelski??? Ta szuja jest z Gdańska a debilny suweren nawet nie wie na co głosuje!
Avatar
adamczuk / 10 stycznia 2021 r. o 21:26
+39
Jaki on lubelski... Gość jest z Gdańska, został wrzucony do naszego okręgu na ostatnie miejsce na liście PiS. Wykleił się billboardami i ludzie zagłosowali. Kolejna nauczka na przyszłość żeby nie głosować na wyretuszowane twarze z billboardów.
Avatar
wiechosta19955 / 10 stycznia 2021 r. o 21:08
+35
PiS wypier....! W PiSdu!
Avatar
and / 10 stycznia 2021 r. o 22:04
+34
Przecież to zamach na demokrację i wolność obywateli, byle chłystek z odznaką będzie się puszył jak szeryf z tanich westernów i udowadniał swoją wielkość oraz nieomylność. Kiedyś ZOMO-wcy w stanie wojennym zachowywali się identycznie, wysłani do dużego miasta z zapadłej wioski gnoili wszystkich którzy nie spuszczali wzroku na widok tęskniących za rozumem nowych władców w mundurach z dyndającymi przy boku pałami . Odwołanie do sądu to kpina, większość ludzi nie przebrnie przez znalezienie odpowiednich wniosków, adresów itp o utrudnionym dostępie do poczty w dzisiejszych czasach tylko napomknę. Zapłacenie z góry mandatu i ew czekanie rok czasu na werdykt sądu często w innym regionie kraju to farsa. Policjant nigdy nie będzie sędzią, większość zdania poprawnie nie potrafi złożyć a co mówić o znajomości zawiłych przepisów prawa.
Przecież to zamach na demokrację i wolność obywateli, byle chłystek z odznaką będzie się puszył jak szeryf z tanich westernów i udowadniał swoją wielkość oraz nieomylność. Kiedyś ZOMO-wcy w stanie wojennym zachowywali się identycznie, wysłani do dużego miasta z zapadłej wioski gnoili wszystkich którzy nie spuszczali wzroku na widok tęskniących za rozumem nowych władców w mundurach z dyndającymi przy boku pałami . Odwołanie do sądu to kpina, większość ludzi nie przebrnie przez znalezienie odpowiednich wniosków, adresów itp o utrudnionym dostę... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 stycznia 2021 r. o 20:56
+34
Jakieś tak Polsko brzmiące to nazwisko... ,,Za projektem stoi lubelski poseł Jan Kanthak''.
Avatar
Kolorowanka / 11 stycznia 2021 r. o 09:18
+28
Jakieś tak Polsko brzmiące to nazwisko... ,,Za projektem stoi lubelski poseł Jan Kanthak''.
 Poseł jednej kadencji. Kolejnej nie będzie... Poza tym on nie jest nawet z naszego regionu. No, ale ludzie nawet nie sprawdzają przy kim stawiają x
Avatar
Harpagan / 10 stycznia 2021 r. o 21:46
+28
To chyba tylko u ruskich jest tak, że musisz udowodnić swoją niewinność. W cywilizacjach, gdzie szanuje się obywatela, jest na odwrót- winę należy udowodnić.
Avatar
Palec_jenej_posel / 10 stycznia 2021 r. o 21:48
+24
Jakieś tak Polsko brzmiące to nazwisko... ,,Za projektem stoi lubelski poseł Jan Kanthak''.
 Dawno temu pisałem tu ze to typowe pisowskie nazwisko Kant i Hak
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2021 r. o 20:06
+2
Kanthak... A to nie ten, co po klubach gejowskich molestował kolesi żeby im obciągnąć? I czy to nie jego nie chcieli przyjąć na studia doktoranckie na wydziale prawa, a w odmowie komisja stwierdziła że jest idiotą? I to coś się bierze za zmianę prawa... XD
Avatar
___K___ / 12 stycznia 2021 r. o 07:40
+7
Nie wiem, co ma przykryć ten projekt??? Bardzo marne szanse aby Prezydent podpisał taką nowelizację.
Ma przykryć wiele - kradzież banku panu Czarneckiemu, nieudolność w szczepieniach, szczepienia własnych aparatczyków, a przy okazji przestraszyć co bardziej bojaźliwych przed protestami. I zapewnić kasę bankrutującemu budżetowi, bo teraz mandat będzie musiał być opłacony, a masa ludzi do sądu zwyczajnie nie pójdzie. No i nade wszystko ma nas oddalić od UE.
Avatar
wojtek.orla / 11 stycznia 2021 r. o 21:05
+4
Nie wiem, co ma przykryć ten projekt??? Bardzo marne szanse aby Prezydent podpisał taką nowelizację.
Avatar
Zgredek Edek / 11 stycznia 2021 r. o 09:31
+9
Zrobisz wideokonferencję obrazującą swój szerszy arsenał do  " walki z  hejtem "  w  wigilię rocznicy gdańskiego mordu politycznego
A nie mówiłem?Winkelried wypisz, wymaluj...Myślących, buhahahaha, "Drożej sram niżli jadam - złe to obyczaje" J. Kochanowski
Avatar
LAS / 11 stycznia 2021 r. o 09:21
-9
Gdzie jest  " Adam z Lublina " ,  " Motormaxx " , czy  " Palikut "  i inni miłośnicy wolnego słowa, prawa do sprzeciwu przeciwko ograniczana swobód obywatelskich i możliwości nieograniczonego prawa do manifestacji własnych poglądów? Jeszcze chwila i dojdę do wniosku, że to członkowie konsylium, w którym ty pełnisz funkcję kierownika zespołu orzekającego. Bądź zdrów, bo od decyzji każdej instancji można się  odwołać-od  nienawiści bliźnich, jak widać z twoich wpisów, nie ma żadnej apelacji
Nadal aktualne są pytania: kto/co i kiedy tak Ci zryło pod berecikiem. Co spowodowało, że z każdym wpisem obserwujemy postępujący obłęd, histerię, szaleństwo, paranoję? Przekonanie o własnej wielkości i powołaniu do spełnienia dziejowej misji?  Pień się dalej, niezłomny obrońco niepodległości Górek. Do ostatniej kropli piany z pyska.... Do ostatniej kropli pomyj po żołnierzu...Do całkowitego przewietrzenia IPN z majaków wściekłego z nienawiści pomyleńca....
Bez żadnych pytań i wątpliwości zdrowia życzę i wszelkiej pomyślności, by z głodu nie umarli ci, którzy żywią się pogardą dla myślących inaczej. W arsenale pytań z tezą, inwektyw, wchodzenia w obszary zarezerwowane do wyłącznego zainteresowania osób zaufania publicznego brakuje jeszcze tylko czyszczenia i przeładowywania broni przy bywalcach tego forum. Zrobisz wideokonferencję obrazującą swój szerszy arsenał do  " walki z  hejtem "  w  wigilię rocznicy gdańskiego mordu politycznego?
Bez żadnych pytań i wątpliwości zdrowia życzę i wszelkiej pomyślności, by z głodu nie umarli ci, którzy żywią się pogardą dla myślących inaczej. W arsenale pytań z tezą, inwektyw, wchodzenia w obszary zarezerwowane do wyłącznego zainteresowania osób zaufania publicznego brakuje jeszcze tylko czyszczenia i przeładowywania broni przy bywalcach tego forum. Zrobisz wideokonferencję obrazującą swój szerszy arsenał do  " walki z  hejtem "  w  wigilię rocznicy gdańskiego mordu politycznego? rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 11 stycznia 2021 r. o 09:20
+15
Ten największy w świecie przegryw życiowy, obłąkany facio LAS najwyraźniej Słowackiego się kiedyś oczytał i oto mamy nowe wcielenie Winkelrieda!!! Gabinety psychiatryczne pełne są Napoleonów, to i Winkelried nie zdziwi...
Avatar
Kolorowanka / 11 stycznia 2021 r. o 09:18
+28
Jakieś tak Polsko brzmiące to nazwisko... ,,Za projektem stoi lubelski poseł Jan Kanthak''.
 Poseł jednej kadencji. Kolejnej nie będzie... Poza tym on nie jest nawet z naszego regionu. No, ale ludzie nawet nie sprawdzają przy kim stawiają x
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 stycznia 2021 r. o 09:10
+18
Nie ma ludzi niewinnych. Są tylko źle przesłuchiwani.
Avatar
Zgredek Edek / 11 stycznia 2021 r. o 08:12
+15
Gdzie jest " Adam z Lublina " , " Motormaxx " , czy " Palikut " i inni miłośnicy wolnego słowa, prawa do sprzeciwu przeciwko ograniczana swobód obywatelskich i możliwości nieograniczonego prawa do manifestacji własnych poglądów? Jeszcze chwila i dojdę do wniosku, że to członkowie konsylium, w którym ty pełnisz funkcję kierownika zespołu orzekającego. Bądź zdrów, bo od decyzji każdej instancji można się odwołać-od nienawiści bliźnich, jak widać z twoich wpisów, nie ma żadnej apelacji
Nadal aktualne są pytania: kto/co i kiedy tak Ci zryło pod berecikiem. Co spowodowało, że z każdym wpisem obserwujemy postępujący obłęd, histerię, szaleństwo, paranoję? Przekonanie o własnej wielkości i powołaniu do spełnienia dziejowej misji? Pień się dalej, niezłomny obrońco niepodległości Górek. Do ostatniej kropli piany z pyska.... Do ostatniej kropli pomyj po żołnierzu...Do całkowitego przewietrzenia IPN z majaków wściekłego z nienawiści pomyleńca....
Nadal aktualne są pytania: kto/co i kiedy tak Ci zryło pod berecikiem. Co spowodowało, że z każdym wpisem obserwujemy postępujący obłęd, histerię, szaleństwo, paranoję? Przekonanie o własnej wielkości i powołaniu do spełnienia dziejowej misji? Pień się dalej, niezłomny obrońco niepodległości Górek. Do ostatniej kropli piany z pyska.... Do ostatniej kropli pomyj po żołnierzu...Do całkowitego przewietrzenia IPN z majaków wściekłego z nienawiści pomyleńca.... rozwiń
Avatar
LAS / 11 stycznia 2021 r. o 07:24
-14
Co nie zmienia sytuacji, że zachowujesz się tak, jakby ktoś odkrył to, co próbujesz przykrywać arogancją, grubiaństwem i pospolitym chamstwem. Bądź zdrów, bo zawsze może cię spotkać to, co życzysz innym
Nie, to Ty się bój. Przez takie właśnie: megalomańskie, kabotyńskie, pełne fanfaronady, a przy tym czystego idiotyzmu wpisy - utwierdzasz nas w wątpliwościach co do stanu i stabilności swojego zdrowia psychicznego. Nadal aktualne są pytania: kto/co i kiedy tak Ci zryło pod berecikiem. Co spowodowało, że z każdym wpisem obserwujemy postępujący obłęd, szaleństwo? Konieczne będzie jednak wnioskowanie o usunięcie Cię z tego forum, gdyż stanowisz zagrożenie dla bezpieczeństwa innych. Pień się dalej, niezłomny obrońco niepodległości Górek. Do ostatniej kropli piany z pyska.... Do ostatniej kropli pomyj po żołnierzu...Do całkowitego przewietrzenia IPN z majaków wściekłego z nienawiści pomyleńca....
Demokracja pełną gębą. Zamiast mandatów bez prawa  odmowy-publiczne  groźby i nawoływanie do usuwania z forów myślących inaczej. Do tego powielane na okrągło te same wpisy, których forma słowna powinna budzić trwogę obrońców swobód obywatelskich. Gdzie jest  " Adam z Lublina " ,  " Motormaxx " , czy  " Palikut "  i inni miłośnicy wolnego słowa, prawa do sprzeciwu przeciwko ograniczana swobód obywatelskich i możliwości nieograniczonego prawa do manifestacji własnych poglądów? Jeszcze chwila i dojdę do wniosku, że to członkowie konsylium, w którym ty pełnisz funkcję kierownika zespołu orzekającego. Bądź zdrów, bo od decyzji każdej instancji można się  odwołać-od  nienawiści bliźnich, jak widać z twoich wpisów, nie ma żadnej apelacji.
Demokracja pełną gębą. Zamiast mandatów bez prawa  odmowy-publiczne  groźby i nawoływanie do usuwania z forów myślących inaczej. Do tego powielane na okrągło te same wpisy, których forma słowna powinna budzić trwogę obrońców swobód obywatelskich. Gdzie jest  " Adam z Lublina " ,  " Motormaxx " , czy  " Palikut "  i inni miłośnicy wolnego słowa, prawa do sprzeciwu przeciwko ograniczana swobód obywatelskich i możliwości nieograniczonego prawa do manifestac... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO
Stare Zdjęcia
galeria

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO

Platforma Obywatelska obchodzi 20. urodziny. Jest kilka miesięcy starsza od Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata przez PO przewinęło się mnóstwo osób. Jedni przychodzili i już zostali w partii. Inni już ją opuścili. Zobaczcie, jak zmienili się przez lata obecni i byli politycy PO.

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zachęca do szczepienia się przeciwko Covid-19 i oświadczył, że sam przyjmie szczepionkę, kiedy przyjdzie jego kolej. "To kwestia poczucia odpowiedzialności za siebie innych" – podkreślił.

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku
Magazyn

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku

Wbrew wcześniejszym spekulacjom rynek nieruchomości w ubiegłym roku okazał się stabilny i odporny na pandemiczny kryzys. Ceny mieszkań nie spadły, jedynie rosły wolniej. Czego należy się spodziewać w kolejnych miesiącach?

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Pierwszy mecz kontrolny mają za sobą piłkarze Tomasza Bednaruka. Lewart pokonał u siebie czwartoligową Victorię Żmudź 4:2. Szkoleniowiec ekipy z Lubartowa na razie nie zaprosił na testy żadnego zawodnika.

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Od soboty na Słowacji materiał do badań genetycznych na obecność koronawirusa metodą PCR można też pobierać przez płukanie gardła. Na laboratoryjne wyniki tych badań nadal trzeba czekać 48 godzin, ale sama forma przeprowadzenia testu może być mniej dokuczliwa.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków
film

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków

W sobotę Biało-Czerwoni ulegli Węgrom 26:30 na mistrzostwach świata w piłce ręcznej i tym samym nie zdołają awansować do fazy pucharowej mundialu

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"
Magazyn

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"

Lekarzem został „trochę przypadkiem”. Miał być księdzem, interesowało go aktorstwo i polityka. Prof. Paweł Misiuna poświęcił się jednak medycynie. Dla lubelskich chirurgów jest mistrzem.

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Przed tygodniem niewiele dobrego można było powiedzieć o występie Stali Kraśnik w sparingi z Bronią Radom (1:4). Tym razem podopieczni Marcina Wróbla pokazali się jednak z dużo lepszej strony. Nie tylko pokonali swoją imienniczkę ze Stalowej Woli, ale momentami ich gra naprawdę mogła się podobać. Co ciekawe, w zespole niebiesko-żółtych pojawiło się aż dziewięciu testowanych zawodników.

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Nie dojdzie dzisiaj do zamknięcia przejazdu kolejowego w Motyczu

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że "być może od lutego będą uruchomione galerie handlowe".

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Na koniec 2020 roku liczba bezrobotnych w powiecie puławskim wyniosła 3235 osób. To najgorszy grudzień od czterech lat. Najwięcej zwolnień notuje gastronomia, sprzedaż i hotelarstwo. Niestety, wygląda na to, że styczeń będzie jeszcze gorszy. Stopa bezrobocia prawdopodobnie przekroczyła już 6,5 procent.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pewne zwycięstwo zanotowały w sobotę koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka pokonały w Sosnowcu CTL Zagłębie 94:79. Akademiczki spisały się świetnie w ostatniej kwarcie

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii
film

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym na skoczni w fińskim Lahti. Biało-Czerwoni oddali siedem bardzo dobrych skoków i okazali się słabsi jedynie od Norwegów

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31
galeria

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31

W trzecim meczu fazy grupowej Ligi Europejskiej EHF MKS Perła Lublin po zaciętym spotkaniu przegrał z francuskim Nantes Atlantique Handball 26:31

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Rząd Norwegii ogłosił w sobotę zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarły dwie osoby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.