Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

26 września 2018 r.
16:52

Jak absolwentom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie poszedł Lekarski Egzamin Końcowy?

0 12 A A

47 osób z 493 zdających z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nie zaliczyło Lekarskiego Egzaminu Końcowego w ostatniej, wrześniowej sesji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nasza uczelnia znalazła się na ósmym miejscu ze średnią punktów 135,3 (wyniki lekarzy, którzy ukończyli studia w ostatnich dwóch latach). Maksymalny wynik to 173 punkty. By zdać, trzeba było zdobyć co najmniej 56 proc.

W całym kraju do egzaminu przystąpiło 6025 osób, uzyskując średnio 133,8 punktów. Maksymalny wynik wyniósł 178 a minimalny 35 punktów. Siedemset dwudziestu ośmiu zdających uzyskało wynik poniżej 56 procent, czyli nie zdało egzaminu. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 198 (dwa zadania zostały unieważnione przez Zespół rozpatrujący zastrzeżenia).

– Wrześniowe sesje wypadają zawsze nieco lepiej niż te lutowe. Do egzaminów przystępują trochę inne grupy zdających. Jesienią zdający są lepiej przygotowani, być może dlatego, że to dla wielu z nich ostatni moment przed postępowaniem kwalifikacyjnym przed rozpoczęciem specjalizacji – komentuje prof. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. – O ile do uzyskania prawa do wykonywania zawodu wystarczy zdać Lekarski Egzamin Końcowy, o tyle żeby dostać się na popularną specjalizację trzeba go zdać bardzo dobrze.

Według danych z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego najbardziej popularne specjalizacje lekarskie w województwie lubelskim to: radiologia i diagnostyka obrazowa, endokrynologia oraz ortodoncja. Bardzo popularne są także inne kierunki stomatologiczne.

– To informacje na podstawie wniosków złożonych po lutowej sesji. Wyniki jesiennej sesji zostały ogłoszone dopiero we wtorek po południu, a czas na składanie wniosków dotyczących specjalizacji jest do końca września. Wtedy będziemy mieć aktualne informacje – mówi Jakub Koper z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
cem karaca / 27 września 2018 o 08:20
+5
Ten rezultat uzyskała osoba z zagranicznej uczelni. Możliwe, że nie był to nawet absolwent znający dobrze język polski. Kiedyś CEM wyszczególniał także uniwersytety zagraniczne w tabeli wyników. Najniższy wynik absolwenta UM Lublin to 80 punktów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że do tego egzaminu trzeba się przygotować siedząc kilka tygodni w książkach. Przykładowo niektóre egzaminowane absolwentki są w ciąży, także bardzo wysokiej, lub w połogu i zwyczajnie nie miały czasu i sił by się przygotować, ale podjęły wyzwanie, korzystając z danej szansy. Powinniśmy zauważyć, że średni wynik 135 punktów to dokładnie środek grupy przeciętnej (Zabrze, Warszawa, Łódź, Olsztyn, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Szczecin). Na minus wyróżnia się wojskowy lekarski z Łodzi. Na plus Białystok, Gdańsk, Poznań. Kraków deklasuje konkurencję, ale sposób kształcenia lekarzy i ich doskonalenia zawodowego w tym mieście jest delikatnie mówiąc specyficzny i raczej nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Lublin nie dostaje najlepszego materiału, a wychodzi całkiem dobrze względem obleganej Warszawy, gdzie średnia była ledwie o 2 punkty wyższa.
Ten rezultat uzyskała osoba z zagranicznej uczelni. Możliwe, że nie był to nawet absolwent znający dobrze język polski. Kiedyś CEM wyszczególniał także uniwersytety zagraniczne w tabeli wyników. Najniższy wynik absolwenta UM Lublin to 80 punktów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że do tego egzaminu trzeba się przygotować siedząc kilka tygodni w książkach. Przykładowo niektóre egzaminowane absolwentki są w ciąży, także bardzo wysokiej, lub w połogu i zwyczajnie nie miały czasu i sił by się przygotować, ale podjęły wyzwanie, korzystając z danej s... rozwiń
Avatar
Niezapominajka / 27 września 2018 o 01:34
+5
Minimum 35 pkt. egzamin specjalizacyjny ? To kpina czy rzeczywistość?
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 18:04
+5
ten lekarz co zdobył na egzaminie końcowym 35 pkt (na 198 możliwych do zdobycia) powinien chyba dożywotnio opiekować się pacjentami w kostnicy (kwalifikacje jak na oko dość wysokie)?
Avatar
B. / 26 września 2018 o 21:53
+4
Strach się bać... Niewiele wynieśli z nauk... Boże daj zdrowie!
Avatar
Dragunov / 26 września 2018 o 20:10
+3
cyt. " najbardziej popularne specjalizacje lekarskie w województwie lubelskim to: radiologia i diagnostyka obrazowa, endokrynologia oraz ortodoncja". To prawda ze trzeba mieć jaja aby zostać chirurgiem ? Cioty mamy a nie medyków.
Avatar
myśliciel / 26 września 2018 o 18:06
+3
może zamiast o suchych wynikach warto mówić o przeładowaniu uczelni studentami, a szpitale te same... ginie jakość w tym wszystkim to nie sposób na załamujący się c system ochrony zdrowia.
Avatar
XYZ / 28 września 2018 o 15:30
+1
Minimum 35 pkt. egzamin specjalizacyjny ? To kpina czy rzeczywistość?
 Czytaj ze zrozumieniem. W skali jesiennej sesji leku w całej Polsce, najniższy wynik jaki uzyskał ktokolwiek to było 35/198 pkt, a najwyższy 178/198 pkt. Wszystkie wyniki niższe niż 56% całkowitej liczby punktów, czyli wszystkie wyniki poniżej 111 punktów to NIEZDANY EGZAMIN, a więc brak prawa wykonywania zawodu lekarza medycyny.
Avatar
XYZ / 28 września 2018 o 15:24
+1
cyt. " najbardziej popularne specjalizacje lekarskie w województwie lubelskim to: radiologia i diagnostyka obrazowa, endokrynologia oraz ortodoncja". To prawda ze trzeba mieć jaja aby zostać chirurgiem ? Cioty mamy a nie medyków.
 Akurat na chirurgię ogólną bardzo łatwo się dostać, bo miejsc jest sporo, a nie jest to prestiżowe specjalizacja.
Avatar
paraMEdyk / 26 września 2018 o 18:18
+1
endokrynologią można przedłużyć młodość hormonami płciowymi u kobiet przebiega łagodniej menopauza a u mężczyzn przeciwdziała to zawałom. groźnego nowotworu prostaty.
Avatar
studentka 3 roku... / 26 września 2018 o 18:26
0
....smutnym był widok przedstawicieli (naganiaczy) z trzech skandynawskich państw płatających się po korytarzach uczelni i bezczelnie zaczepiający studentów. Oczywiście nie można im tego zabronić, ale jakim kręgosłupem moralnym legitymują się ci, wśród studentów i absolwentów, którzy tak chętnie podejmowali rozmowy....?
Avatar
XYZ / 28 września 2018 o 15:30
+1
Minimum 35 pkt. egzamin specjalizacyjny ? To kpina czy rzeczywistość?
 Czytaj ze zrozumieniem. W skali jesiennej sesji leku w całej Polsce, najniższy wynik jaki uzyskał ktokolwiek to było 35/198 pkt, a najwyższy 178/198 pkt. Wszystkie wyniki niższe niż 56% całkowitej liczby punktów, czyli wszystkie wyniki poniżej 111 punktów to NIEZDANY EGZAMIN, a więc brak prawa wykonywania zawodu lekarza medycyny.
Avatar
XYZ / 28 września 2018 o 15:24
+1
cyt. " najbardziej popularne specjalizacje lekarskie w województwie lubelskim to: radiologia i diagnostyka obrazowa, endokrynologia oraz ortodoncja". To prawda ze trzeba mieć jaja aby zostać chirurgiem ? Cioty mamy a nie medyków.
 Akurat na chirurgię ogólną bardzo łatwo się dostać, bo miejsc jest sporo, a nie jest to prestiżowe specjalizacja.
Avatar
cem karaca / 27 września 2018 o 08:20
+5
Ten rezultat uzyskała osoba z zagranicznej uczelni. Możliwe, że nie był to nawet absolwent znający dobrze język polski. Kiedyś CEM wyszczególniał także uniwersytety zagraniczne w tabeli wyników. Najniższy wynik absolwenta UM Lublin to 80 punktów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że do tego egzaminu trzeba się przygotować siedząc kilka tygodni w książkach. Przykładowo niektóre egzaminowane absolwentki są w ciąży, także bardzo wysokiej, lub w połogu i zwyczajnie nie miały czasu i sił by się przygotować, ale podjęły wyzwanie, korzystając z danej szansy. Powinniśmy zauważyć, że średni wynik 135 punktów to dokładnie środek grupy przeciętnej (Zabrze, Warszawa, Łódź, Olsztyn, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Szczecin). Na minus wyróżnia się wojskowy lekarski z Łodzi. Na plus Białystok, Gdańsk, Poznań. Kraków deklasuje konkurencję, ale sposób kształcenia lekarzy i ich doskonalenia zawodowego w tym mieście jest delikatnie mówiąc specyficzny i raczej nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Lublin nie dostaje najlepszego materiału, a wychodzi całkiem dobrze względem obleganej Warszawy, gdzie średnia była ledwie o 2 punkty wyższa.
Ten rezultat uzyskała osoba z zagranicznej uczelni. Możliwe, że nie był to nawet absolwent znający dobrze język polski. Kiedyś CEM wyszczególniał także uniwersytety zagraniczne w tabeli wyników. Najniższy wynik absolwenta UM Lublin to 80 punktów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że do tego egzaminu trzeba się przygotować siedząc kilka tygodni w książkach. Przykładowo niektóre egzaminowane absolwentki są w ciąży, także bardzo wysokiej, lub w połogu i zwyczajnie nie miały czasu i sił by się przygotować, ale podjęły wyzwanie, korzystając z danej s... rozwiń
Avatar
Niezapominajka / 27 września 2018 o 01:34
+5
Minimum 35 pkt. egzamin specjalizacyjny ? To kpina czy rzeczywistość?
Avatar
B. / 26 września 2018 o 21:53
+4
Strach się bać... Niewiele wynieśli z nauk... Boże daj zdrowie!
Avatar
Dragunov / 26 września 2018 o 20:10
+3
cyt. " najbardziej popularne specjalizacje lekarskie w województwie lubelskim to: radiologia i diagnostyka obrazowa, endokrynologia oraz ortodoncja". To prawda ze trzeba mieć jaja aby zostać chirurgiem ? Cioty mamy a nie medyków.
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 18:58
-1
Ta uczelnia to DNO . Wychodzą z niej sami biznesmeni lepiej że nie zdali. Nie będą strajkować i uprawiać polityki.
Avatar
ster / 26 września 2018 o 18:43
-3
....smutnym był widok przedstawicieli (naganiaczy) z trzech skandynawskich państw płatających się po korytarzach uczelni i bezczelnie zaczepiający studentów. Oczywiście nie można im tego zabronić, ale jakim kręgosłupem moralnym legitymują się ci, wśród studentów i absolwentów, którzy tak chętnie podejmowali rozmowy....?
 a jakim kręgosłupem moralnym legitymuje się kraj w którym mieszkasz, niby ponad połowa deklaruje się że jest katolikami a tak naprawdę nie zna wogóle nauk płynących z biblii tylko wszędzie zazdrość, poniżenie i upokorzenie i to samo w lubelskich szpitalach więc o jakim kręgosłupie wspominasz?. Jak mnie tu w tym kraju upokorzono i prubowano mi zniszczyć karierę to pierwsze co zrobiłem to spakowałem walizę i wyemigrowałem na 3 lata żeby odpocząć i dopiero tam gdzie pojechałem zobaczyłem jak powinno wyglądać życie i co najważniesze zaznałem spokoju ducha dlatego nawet lałem na tę kasę którą zarabiałem bo wcale mi ani mojej żonie nie sprawiała przyjemności jak szlajała się po lubelskich galeriach bo zawsze jak przyjeżdżałem co trzy miesiące to zostawiałem jej po kilkadziesiąt tysięcy w szkatułce na drobne wydatki i gdyby nie fakt że nie chce się uczyć języka to już dawno by pracowała w jedej z najbardziej renomowanych klinik na świecie za granicą dlatego powiedziałem jej tylko że nie chcę słuchać więcej tych wypocin o lubelskich szpitalach
 a jakim kręgosłupem moralnym legitymuje się kraj w którym mieszkasz, niby ponad połowa deklaruje się że jest katolikami a tak naprawdę nie zna wogóle nauk płynących z biblii tylko wszędzie zazdrość, poniżenie i upokorzenie i to samo w lubelskich szpitalach więc o jakim kręgosłupie wspominasz?. Jak mnie tu w tym kraju upokorzono i prubowano mi zniszczyć karierę to pierwsze co zrobiłem to spakowałem walizę i wyemigrowałem na 3 lata żeby odpocząć i dopiero tam gdzie pojechałem zobaczyłem jak powinno wyglądać życie i co najważnie... rozwiń
Avatar
studentka 3 roku... / 26 września 2018 o 18:26
0
....smutnym był widok przedstawicieli (naganiaczy) z trzech skandynawskich państw płatających się po korytarzach uczelni i bezczelnie zaczepiający studentów. Oczywiście nie można im tego zabronić, ale jakim kręgosłupem moralnym legitymują się ci, wśród studentów i absolwentów, którzy tak chętnie podejmowali rozmowy....?
Avatar
paraMEdyk / 26 września 2018 o 18:18
+1
endokrynologią można przedłużyć młodość hormonami płciowymi u kobiet przebiega łagodniej menopauza a u mężczyzn przeciwdziała to zawałom. groźnego nowotworu prostaty.