Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 listopada 2019 r.
21:37

Dieta przez internet. "80 proc. pacjentów nie otrzymuje zalecanego leczenia żywieniowego"

(fot. Foodwise)

Brak specjalistów zajmujących się terapiami żywieniowymi i nieodpowiednio dobrane diety dla pacjentów to nadal problem wielu szpitali. - Pacjenci kierują się często tylko tym, co zalecają lekarze. A ci nie zawsze, poza wskazaniami medycznymi, informują o potrzebie konsultacji z dietetykiem klinicznym - podkreśla Marta Grzonkowska, założycielka poradni dietetycznej Food Wise

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poradnia FoodWise powstała po to, żeby pomagać pacjentom i ich rodzinom, którym trudno znaleźć dobrego dietetyka klinicznego. Chcemy też dotrzeć do ludzi, którzy nie mają świadomości jak ważne jest leczenie żywieniowe w kontekście wielu różnych chorób - zaznacza Marta Grzonkowska, założycielka poradni dietetycznej FoodWise, która działa on-line.

- Niestety: w Polsce ten temat nadal nie jest traktowany tak poważnie, jak powinien i kojarzony jest bardzo stereotypowo z odchudzaniem. Pacjenci kierują się często tylko tym, co zalecają lekarze. A ci nie zawsze, poza wskazaniami medycznymi, informują o potrzebie konsultacji z dietetykiem klinicznym. Temat diety, która ma ogromny wpływ na stan pacjenta jest zwyczajnie pomijany.

Absurdy i statystyki

- Diety w szpitalach są nie tylko ubogie w składniki odżywcze, ale często kompletnie niedopasowane do potrzeb pacjentów. Przez to mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dochodzi wręcz do absurdów. Pacjenci z cukrzycą dostają na przykład rozgotowany ryż, który ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, a dieta wegetariańska polega tylko na tym, że z rosołu wyjęto mięso, na którym był wcześniej ugotowany - podkreśla Agnieszka Dudkowska-Jasińska, dietetyk kliniczny z Lublina.

- Poważnym problemem jest też niedożywienie. Statystyki wskazują nawet, że w przypadku ok. 30 proc. pacjentów onkologicznych może się to przyczynić do śmierci. Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu problem niedożywienia dotyczy około 30 proc. chorych leczonych w polskich szpitalach, a 80 proc. pacjentów nie otrzymuje zalecanego leczenia żywieniowego.

- Poprawa efektywności terapii żywieniowych stosowanych w szpitalach jest niezbędnym elementem niosącym za sobą pozytywne konsekwencje zarówno dla pacjenta, jak i samej placówki. Efektywna terapia żywieniowa w leczeniu pooperacyjnym pacjenta pozwala na ograniczenie powikłań, co przekłada się na koszty leczenia i czas pobytu w szpitalu - tłumaczy prof. Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. - Niestety: nadal powszechne jest niedożywienie szpitalne. Wielokierunkowe konsekwencje niedożywienia przekładają się nie tylko na efekty leczenia, ale także stan zdrowotny po zakończeniu terapii.

Dietetyk zło konieczne?

- Dietetyk jest często traktowany w szpitalu jak zło konieczne. Widać to na przykład przy redukcjach etatów, kiedy dietetycy są pierwsi w kolejce. Nawet jeśli takie osoby są zatrudniane w szpitalu, to ich wiedza jest bardzo nieaktualna. Niejednokrotnie nie są to jednak dietetycy kliniczni, ale osoby, które przeszły kurs - dodaje Agnieszka Dudkowska-Jasińska.

- Często dietetycy nie mają też narzędzi do wprowadzania i monitorowania zdrowej diety. Szpitale tłumaczą się brakiem środków. Z kolei w przypadkach, kiedy szpital korzysta z cateringu przygotowanego przez zewnętrzna firmę, dietetyk może te posiłki najwyżej rozwieść do pacjentów.

- Tworząc poradnię bazowałam na własnych doświadczeniach. Bliska mi osoba cierpiała na bardzo rzadką odmianę kamicy nerkowej. Bardzo długo nie miałam świadomości, jak bardzo potrzebny jest nam dietetyk. Znałam przecież ogólne zalecenia żywieniowe - tłumaczy Marta Grzonkowska.

- Kiedy w końcu do niego dotarliśmy okazało się, że w przypadku tego poważnego nefrologicznego schorzenia odpowiednia, bardzo precyzyjnie opisana i indywidualnie dobrana dieta jest koniecznością. Tymczasem w szpitalach zdarzało się niestety, że posiłki były zaprzeczeniem tego, jak powinna wyglądać dieta w przypadku tej choroby. Posiłki były na przykład bardzo słone, a sól w jadłospisie takiego pacjenta nie powinna się w ogóle znaleźć.

Dieta przez internet

- Uruchamiając poradnię zależało mi na tym, żeby pacjent mógł szybko skontaktować się z dietetykiem, który ma doświadczenie w konkretnych klinicznych przypadkach. Stąd wygodna formuła on-line, dzięki której mogą się do nas zgłaszać pacjenci z całej Polski, zarówno dorośli, jak i rodzice z dziećmi - tłumaczy Marta Grzonkowska.

- Przed konsultacją trzeba wypełnić cztery strony wywiadu żywieniowego, dołączyć wyniki badań czy wypisy ze szpitala, które mogą mieć znaczenie przy opracowywanych przez nas zaleceniach dietetycznych. Możemy też stworzyć indywidualną dietę z konkretnymi jadłospisami.

Z dietetykiem można się też umówić na konsultację telefoniczną. - Konsultujemy przede wszystkim pacjentów, u których dieta jest szczególnie ważna ze względu na konkretną chorobę. Mogą się również zgłaszać do nas osoby, które po prostu chcą odżywiać się zdrowo lub zdrowo schudnąć, ale nie zależy im na bezkrytycznym odchudzaniu - podkreśla Grzonkowska.

Dobre praktyki

W celu poprawy sytuacji związane z żywieniem w szpitalach powstał program Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie.Chodzi o wprowadzenie certyfikacji szpitali, które przestrzegają zasad dobrych praktyk żywienia klinicznego. Pozwoliłoby to na ujednolicenie procedur leczenia żywieniowego, jego rozpowszechnienie, a także podniesienie skuteczności opieki nad pacjentem, w tym również poradnictwa dietetycznego i edukacji pacjentów w trakcie terapii.

- Mam nadzieję, że nasz program przyczyni się do upowszechnienia dobrych praktyk w zakresie żywienia klinicznego, na czym skorzystają zarówno szpitale, jak i pacjenci – mówi prof. Stanisław Kłęk.

Twórcy programu chcą wyróżnić takie placówki. Zgłoszenia szpitali będą przyjmowane do 29 lutego 2020. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.leczenieprzezzywienie.org.

(POLSPEN)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium