Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

13 grudnia 2018 r.
10:55

Chełm: Wytworzą prąd i przy okazji ciepło. Projekt za 25 mln zł

W chełmskim MPEC podstawowym źródłem energii wciąż jest węgiel<br />
W chełmskim MPEC podstawowym źródłem energii wciąż jest węgiel
(fot. Jacek Barczyński )

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie postawiło na wspólne wytwarzanie energii elektrycznej wraz ciepłem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od wielu lat prowadziliśmy działania, które przybliżały nas do tej idei – mówi Mirosław Iwiński, prezes chełmskiego MPEC. – Jesteśmy już blisko. Do 28 grudnia mamy złożyć projekt aplikacyjny o środki unijne na ten cel. Niezbędną dokumentację zleciliśmy firmie cieszącej się jak najlepszymi rekomendacjami.

Wdrożenie w MPEC kogeneracji, bo tak fachowo nazywa się wspólne wytwarzanie prądu i ciepła, to zadanie warte około 25 mln zł. – Jeśli dojdzie do podpisania umowy na dofinansowanie naszego projektu, to na jego wdrożenie będziemy mieli około trzech lat. Planowane urządzenia mają osiągnąć moc 7-8 MW, przy czym nasze zakładowe zapotrzebowanie to 1,5 MW. Nadwyżkę będziemy np. odsprzedawać, jako miejska spółka, na preferencyjnych warunkach miastu.

Rozwiązanie problemu dystrybucji wyprodukowanej energii będzie skomplikowane. Prąd będzie mógł popłynąć na przykład specjalnym kablem do znajdującej się po sąsiedzku mleczarni. Aby doprowadzić go do miejskich instytucji, jak chociażby szkół, bądź też zasilić miejskie oświetlenie, trzeba będzie już zapłacić PGE za tak zwany przesył. Tak czy inaczej prąd z MPEC i tak ma być tańszy niż ten, który mamy teraz w sieci. Ponadto, zyskiem dla spółki będzie powstające przy jego wytwarzaniu ciepło.

MPEC, jak i inne podobne przedsiębiorstwa w kraju, są skazane na kogenerację nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też z uwagi na unijne dyrektywy. Te zobowiązują je do sukcesywnego ograniczania węgla jako źródła energii. W 50 proc. muszą przestawić się na alternatywne źródła energii. – Wdrożenie kogeneracji da nam status operatora efektywnego systemu ciepłowniczego – dodaje prezes Iwiński. – To z kolei przełoży się na preferencje przy ubieganiu się o środki zewnętrzne na kolejne nasze inwestycje.

Jeśli nad projektem kogeneracji MPEC pochyliło się już dawno, to już inicjatywą nowo wybranego prezydenta Chełma Jakuba Banaszka było zaaranżowanie w departamencie gospodarki niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii spotkania przedstawicieli chełmskiego MPEC z reprezentantami Polskiego Funduszu Rozwoju i firmy Carbo Process, która specjalizuje się w produkcji, tak zwanego, błękitnego węgla.

– W tym przypadku chodzi o to, by z podstawowego opału, jakim jest węgiel kamienny, uczynić paliwo uszlachetnione, charakteryzujące się niską emisją zanieczyszczeń do powietrza, a przy tym o wartości opałowej nie niższej od wartości, jaką ma paliwo bazowe – mówi Artur Jędruszczuk, główny inżynier ds. eksploatacji w MPEC. – Stawką jest paliwo nazywane błękitnym węglem o niskiej zawartości popiołu i nie powodujące powstawania spieków w palenisku.

Jeśli chodzi o ten projekt, to – jak zaznacza Iwiński – trudno jeszcze mówić o kosztach, źródłach finansowania, zakresie prac, czy jakichkolwiek terminach. Na pewno MPEC będzie potrzebował partnera, ale to, kto nim może zostać i w jakiej formule, dopiero trzeba rozstrzygnąć. Wiadomo natomiast, że odbiorcami błękitnego, a więc uszlachetnionego węgla, mają być właściciele gospodarstw domowych w Chełmie i okolicy.

Pozostałe informacje

Zaginęła seniorka. Policja prosi o pomoc w odnalezieniu 76-latki

Zaginęła seniorka. Policja prosi o pomoc w odnalezieniu 76-latki

Bialska policja prowadzi zintensyfikowane poszukiwania 76-letniej Alicji Tynkowskiej. Kobieta wyszła z domu i nie wróciła.

Podpalił samochód na bialskim osiedlu. Podpalacz już w rękach policji

Podpalił samochód na bialskim osiedlu. Podpalacz już w rękach policji

W nocy w ubiegłym tygodniu doszło do podpalenia samochodu na jednym z bialskich osiedli. Teraz sprawca jest już w rękach policji i odpowie za swoje czyny.

Wypadek na trasie Zamość - Tomaszów Lubelski. Jedna osoba ranna

Wypadek na trasie Zamość - Tomaszów Lubelski. Jedna osoba ranna

Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem. Jedna osoba jest ranna.

One powalczą o tytuł najpiękniejszej. Przed nami konkurs Miss Polonia 2025

One powalczą o tytuł najpiękniejszej. Przed nami konkurs Miss Polonia 2025

24 kandydatki z całej Polski powalczą o koronę najpiękniejszej Polki. Wśród nich znajdziemy lubliniankę i puławiankę. Czy któraś z nich powtórzy sukces Mai Klajdy z Łęcznej?

Sebastian Kozdrój ma szansę awansować z MKS Ruch Ryki do IV ligi

Ruch Ryki w finale baraży o czwartą ligę. Bułhak znów pokazał klasę

MKS Ruch Ryki w niedzielę zagra z Gromem Różaniec w finale baraży o awans do IV ligi

Łukasz Jankowski to nowy trener Świdniczanki

Świdniczanka już ma nowego trenera

Świdniczanka długo nie szukała nowego trenera. We wtorek trzecioligowiec ogłosił, że żegna się z Łukaszem Giereszem. A w środę w drużynie pojawił się już jego następca – Łukasz Jankowski.

wjazd do huty szkła Marta 2

Lubelskie. Zwolnienia grupowe w hucie szkła w Chełmie i Dubecznie. Pracę może stracić ponad 200 osób

Czarne chmury nad Hutą Szkła "Marta 2", która działała w Chełmie i Dubecznie. Firma w likwidacji planuje zwolnienia grupowe. Pracę może stracić ponad 200 osób.

Lublin pionierem w leczeniu padaczki lekoopornej. Nowy program szpitala klinicznego daje pacjentom szansę

Lublin pionierem w leczeniu padaczki lekoopornej. Nowy program szpitala klinicznego daje pacjentom szansę

To pierwszy taki program w regionie i jeden z nielicznych w całym kraju. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie uruchomił kompleksowy program diagnostyki i leczenia chirurgicznego padaczki lekoopornej. Efekty? Już czterech pacjentów przeszło udane operacje, które dają nadzieję na życie bez ataków.

Lublinianka w przypadku zwycięstwa w półfinale będzie gospodarzem finałowego meczu o awans do III ligi

Czas na baraże o awans do Betclic III ligi. Naprzód Jędrzejów rywalem Lublinianki

W czwartek o godz. 17 Lublinianka zagra w półfinale baraży o awans do Betclic III ligi. Rywalem drużyny z Wieniawy będzie Naprzód Jędrzejów, czyli wicemistrz świętokrzyskiej IV ligi. Spotkanie będzie można obejrzeć na kanale YouTube CF Sport, ale nie za darmo.

Cebula i tradycje. Już w ten weekend wielka biesiada
NASZ PATRONAT
22 czerwca 2025, 15:00

Cebula i tradycje. Już w ten weekend wielka biesiada

Urzędów zaprasza na wyjątkową kulinarno-kulturalną ucztę Lubelszczyzny – Biesiadę po Urzędowsku. Hasło tegorocznej edycji to: „Cebula i urzędowskie tradycje uprawy” – więc na smakoszy lokalnych specjałów z cebulą czeka prawdziwa gratka!

Lech Majewski ukończył zamojskie liceum plastyczne, wyjechał z miasta, zdobył światową sławę, ale jego związki z Zamościem są nadal bardzo silne
NASZ PATRONAT
26 czerwca 2025, 16:00

Tablica dla profesora. Wybitny grafik w Alei Sław

Lech Majewski, grafik i plakacista, ale też ilustrator i muzyk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i absolwent Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando w Zamościu odsłoni pod koniec czerwca swoją tablicę w Alei Sław.

PGE Start Lublin pokonał Legię Warszawa i jest o jeden krok od mistrzostwa Polski
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin pokonał Legię Warszawa i jest o jeden krok od mistrzostwa Polski

Środowy wieczór przejdzie do historii lubelskiej koszykówki i można być pewnym, że za kilka czy kilkanaście lat o czerwcowych dniach będzie opowiadać się z takimi wypiekami, jak o czasach Kenta Washingtona. PGE Start zresztą nawiązał do wyczynów słynnego Amerykanina i rozegrał najlepszy mecz w tym sezonie pokonując w piątym meczu finału Orlen Basket Ligi Legię 97:82.

Dym unosi się w pobliżu Milad Tower po izraelskim ataku lotniczym na Teheran w środę, 18 czerwca

Izrael kontra Iran: Amerykańska bomba i ośrodek wzbogacania uranu

Od 13 czerwca zaatakowaliśmy w Iranie ponad 1100 celów – powiedział w środę rzecznik armii Izraela generał Effie Defrin. Rzecznik twierdzi, że armia Izraela „systematycznie działa, by zneutralizować zagrożenie nuklearne”. Ale nie będzie to możliwe bez zniszczenia zakład wzbogacania uranu Fordo, a ten jest poza zasięgiem izraelskiej broni.

Wjechała w znak, auto i uderzyła w garaż. Była po alkoholu, a bez uprawnień

Wjechała w znak, auto i uderzyła w garaż. Była po alkoholu, a bez uprawnień

Po wszystkim była jeszcze próba dogadania i się próba ucieczki.

Nieodłączonym elementem sobótek jest wicie wianków

Wiła wianki i rzucała. Czas na Sobótki Janowieckie

Przed nami trzecia edycja Sobótek Janowieckich. Nad zalewem, już w sobotę - 21 czerwca - wystąpią zespoły muzyczne. Nie zabraknie też puszczania wianków, tańców przy ognisku oraz fire show.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

miesz

ZAMOŚĆ

106,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

179,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

45,00 zł

Komunikaty