Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

13 grudnia 2018 r.
10:55

Chełm: Wytworzą prąd i przy okazji ciepło. Projekt za 25 mln zł

1 11 A A
W chełmskim MPEC podstawowym źródłem energii wciąż jest węgiel<br />
W chełmskim MPEC podstawowym źródłem energii wciąż jest węgiel
(fot. Jacek Barczyński )

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie postawiło na wspólne wytwarzanie energii elektrycznej wraz ciepłem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od wielu lat prowadziliśmy działania, które przybliżały nas do tej idei – mówi Mirosław Iwiński, prezes chełmskiego MPEC. – Jesteśmy już blisko. Do 28 grudnia mamy złożyć projekt aplikacyjny o środki unijne na ten cel. Niezbędną dokumentację zleciliśmy firmie cieszącej się jak najlepszymi rekomendacjami.

Wdrożenie w MPEC kogeneracji, bo tak fachowo nazywa się wspólne wytwarzanie prądu i ciepła, to zadanie warte około 25 mln zł. – Jeśli dojdzie do podpisania umowy na dofinansowanie naszego projektu, to na jego wdrożenie będziemy mieli około trzech lat. Planowane urządzenia mają osiągnąć moc 7-8 MW, przy czym nasze zakładowe zapotrzebowanie to 1,5 MW. Nadwyżkę będziemy np. odsprzedawać, jako miejska spółka, na preferencyjnych warunkach miastu.

Rozwiązanie problemu dystrybucji wyprodukowanej energii będzie skomplikowane. Prąd będzie mógł popłynąć na przykład specjalnym kablem do znajdującej się po sąsiedzku mleczarni. Aby doprowadzić go do miejskich instytucji, jak chociażby szkół, bądź też zasilić miejskie oświetlenie, trzeba będzie już zapłacić PGE za tak zwany przesył. Tak czy inaczej prąd z MPEC i tak ma być tańszy niż ten, który mamy teraz w sieci. Ponadto, zyskiem dla spółki będzie powstające przy jego wytwarzaniu ciepło.

MPEC, jak i inne podobne przedsiębiorstwa w kraju, są skazane na kogenerację nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też z uwagi na unijne dyrektywy. Te zobowiązują je do sukcesywnego ograniczania węgla jako źródła energii. W 50 proc. muszą przestawić się na alternatywne źródła energii. – Wdrożenie kogeneracji da nam status operatora efektywnego systemu ciepłowniczego – dodaje prezes Iwiński. – To z kolei przełoży się na preferencje przy ubieganiu się o środki zewnętrzne na kolejne nasze inwestycje.

Jeśli nad projektem kogeneracji MPEC pochyliło się już dawno, to już inicjatywą nowo wybranego prezydenta Chełma Jakuba Banaszka było zaaranżowanie w departamencie gospodarki niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii spotkania przedstawicieli chełmskiego MPEC z reprezentantami Polskiego Funduszu Rozwoju i firmy Carbo Process, która specjalizuje się w produkcji, tak zwanego, błękitnego węgla.

– W tym przypadku chodzi o to, by z podstawowego opału, jakim jest węgiel kamienny, uczynić paliwo uszlachetnione, charakteryzujące się niską emisją zanieczyszczeń do powietrza, a przy tym o wartości opałowej nie niższej od wartości, jaką ma paliwo bazowe – mówi Artur Jędruszczuk, główny inżynier ds. eksploatacji w MPEC. – Stawką jest paliwo nazywane błękitnym węglem o niskiej zawartości popiołu i nie powodujące powstawania spieków w palenisku.

Jeśli chodzi o ten projekt, to – jak zaznacza Iwiński – trudno jeszcze mówić o kosztach, źródłach finansowania, zakresie prac, czy jakichkolwiek terminach. Na pewno MPEC będzie potrzebował partnera, ale to, kto nim może zostać i w jakiej formule, dopiero trzeba rozstrzygnąć. Wiadomo natomiast, że odbiorcami błękitnego, a więc uszlachetnionego węgla, mają być właściciele gospodarstw domowych w Chełmie i okolicy.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec Chełma / 13 grudnia 2018 o 23:36
+5
Lepiej by zrobili jak dostali by kasę na odbudowę torów do zakładu a tak miasto będą dalej rozjeżdżać Tiry ....
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 11:24
+5
To MPEC oprócz sprzedaży ciepła i energii elektrycznej będzie przerabiał węgiel na uszlachetniony czyli błektny. Czy ten proces jest obojętny dla środowiska i kto w Polsce już taką przetwórnię eksploatuje?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 13:09
+4
Temat wraca cyklicznie co kilka lat. Ale w końcu powinni to zrealizować.
Avatar
Zenon / 16 grudnia 2018 o 09:57
+2
Ciepło to będzie zysk. Państwo na stołkach chodzili na zajęcia z fizyki? Znają zasadę zachowania energii. Właścicieli domków trzeba nauczyć palić w piecach od góry i będzie o połowę mniej smogu nie trzeba produkować błękitnego węgla bo każdy może sobie sam w piecu go wyprodukować poprzez palenie od góry. Wpiszcie na You Tube "Palenie metodą od góry"
Avatar
35latek z Chełma / 14 grudnia 2018 o 08:46
+2
Pomysł dobry jakiś rozwój i niezależność w jakimś stopniu od PGE - coś się dzieje,a kiedy w końcu pomyślą o nowych miejscach pracy dla młodych,przemyśle żeby młodzi nie musieli wyjeżdżać do większych miast za chlebem i lepszym, normalnym życiem,choćby duże firmy logistyczne transportowe.O kopalni nie wspomnę,którą obiecują już dobre 10 lat.Ile Bogdanka 50 km od Chełma,jedyna na naszym rynku bedzie dyktowała warunki i niskie zarobki w swoich spółkach bo pod LW dostać się jest ... ??? Chcemy tu zostać i żyć bo to nasze miasteczko, ale niezbędne do tego są nowe miejsca pracy i nie jak w większości za najniższą krajową.
Pomysł dobry jakiś rozwój i niezależność w jakimś stopniu od PGE - coś się dzieje,a kiedy w końcu pomyślą o nowych miejscach pracy dla młodych,przemyśle żeby młodzi nie musieli wyjeżdżać do większych miast za chlebem i lepszym, normalnym życiem,choćby duże firmy logistyczne transportowe.O kopalni nie wspomnę,którą obiecują już dobre 10 lat.Ile Bogdanka 50 km od Chełma,jedyna na naszym rynku bedzie dyktowała warunki i niskie zarobki w swoich spółkach bo pod LW dostać się jest ... ??? Chcemy tu zostać i żyć bo to nasze miasteczko, ale niezbędn... rozwiń
Avatar
janusz / 19 grudnia 2018 o 11:29
+1
Kogeneracja gazowa, nie węglowa. Więc dymu w praktyce z tego nie będzie.
Avatar
Gs / 17 grudnia 2018 o 08:03
+1
Pomysł dobry jakiś rozwój i niezależność w jakimś stopniu od PGE - coś się dzieje,a kiedy w końcu pomyślą o nowych miejscach pracy dla młodych,przemyśle żeby młodzi nie musieli wyjeżdżać do większych miast za chlebem i lepszym, normalnym życiem,choćby duże firmy logistyczne transportowe.O kopalni nie wspomnę,którą obiecują już dobre 10 lat.Ile Bogdanka 50 km od Chełma,jedyna na naszym rynku bedzie dyktowała warunki i niskie zarobki w swoich spółkach bo pod LW dostać się jest ... ??? Chcemy tu zostać i żyć bo to nasze miasteczko, ale niezbędne do tego są  nowe miejsca pracy i nie jak w większości za najniższą krajową.
 Od kiedy to miasta budują fabryki??
 Od kiedy to miasta budują fabryki?? rozwiń
Avatar
decybel / 14 grudnia 2018 o 17:58
+1
gdzie decyzja środowiskowa na to???
Avatar
hd / 13 grudnia 2018 o 11:56
+1
Będzie więcej dymu jak uruchomią elektrociepłownię
Avatar
^_^ / 14 grudnia 2018 o 01:23
0
Teraz nawet pierdnąć nie można, bo to nieekologiczne. Wiadomo metan i dwutlenek węgla.
Avatar
janusz / 19 grudnia 2018 o 11:29
+1
Kogeneracja gazowa, nie węglowa. Więc dymu w praktyce z tego nie będzie.
Avatar
Gs / 17 grudnia 2018 o 08:03
+1
Pomysł dobry jakiś rozwój i niezależność w jakimś stopniu od PGE - coś się dzieje,a kiedy w końcu pomyślą o nowych miejscach pracy dla młodych,przemyśle żeby młodzi nie musieli wyjeżdżać do większych miast za chlebem i lepszym, normalnym życiem,choćby duże firmy logistyczne transportowe.O kopalni nie wspomnę,którą obiecują już dobre 10 lat.Ile Bogdanka 50 km od Chełma,jedyna na naszym rynku bedzie dyktowała warunki i niskie zarobki w swoich spółkach bo pod LW dostać się jest ... ??? Chcemy tu zostać i żyć bo to nasze miasteczko, ale niezbędne do tego są  nowe miejsca pracy i nie jak w większości za najniższą krajową.
 Od kiedy to miasta budują fabryki??
 Od kiedy to miasta budują fabryki?? rozwiń
Avatar
Zenon / 16 grudnia 2018 o 09:57
+2
Ciepło to będzie zysk. Państwo na stołkach chodzili na zajęcia z fizyki? Znają zasadę zachowania energii. Właścicieli domków trzeba nauczyć palić w piecach od góry i będzie o połowę mniej smogu nie trzeba produkować błękitnego węgla bo każdy może sobie sam w piecu go wyprodukować poprzez palenie od góry. Wpiszcie na You Tube "Palenie metodą od góry"
Avatar
decybel / 14 grudnia 2018 o 17:58
+1
gdzie decyzja środowiskowa na to???
Avatar
35latek z Chełma / 14 grudnia 2018 o 08:46
+2
Pomysł dobry jakiś rozwój i niezależność w jakimś stopniu od PGE - coś się dzieje,a kiedy w końcu pomyślą o nowych miejscach pracy dla młodych,przemyśle żeby młodzi nie musieli wyjeżdżać do większych miast za chlebem i lepszym, normalnym życiem,choćby duże firmy logistyczne transportowe.O kopalni nie wspomnę,którą obiecują już dobre 10 lat.Ile Bogdanka 50 km od Chełma,jedyna na naszym rynku bedzie dyktowała warunki i niskie zarobki w swoich spółkach bo pod LW dostać się jest ... ??? Chcemy tu zostać i żyć bo to nasze miasteczko, ale niezbędne do tego są nowe miejsca pracy i nie jak w większości za najniższą krajową.
Pomysł dobry jakiś rozwój i niezależność w jakimś stopniu od PGE - coś się dzieje,a kiedy w końcu pomyślą o nowych miejscach pracy dla młodych,przemyśle żeby młodzi nie musieli wyjeżdżać do większych miast za chlebem i lepszym, normalnym życiem,choćby duże firmy logistyczne transportowe.O kopalni nie wspomnę,którą obiecują już dobre 10 lat.Ile Bogdanka 50 km od Chełma,jedyna na naszym rynku bedzie dyktowała warunki i niskie zarobki w swoich spółkach bo pod LW dostać się jest ... ??? Chcemy tu zostać i żyć bo to nasze miasteczko, ale niezbędn... rozwiń
Avatar
^_^ / 14 grudnia 2018 o 01:23
0
Teraz nawet pierdnąć nie można, bo to nieekologiczne. Wiadomo metan i dwutlenek węgla.
Avatar
Mieszkaniec Chełma / 13 grudnia 2018 o 23:36
+5
Lepiej by zrobili jak dostali by kasę na odbudowę torów do zakładu a tak miasto będą dalej rozjeżdżać Tiry ....
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 13:09
+4
Temat wraca cyklicznie co kilka lat. Ale w końcu powinni to zrealizować.
Avatar
hd / 13 grudnia 2018 o 11:56
+1
Będzie więcej dymu jak uruchomią elektrociepłownię
Avatar
Czesław / 13 grudnia 2018 o 11:39
-1
Pomalują na zielono węgiel i ... już będzie ekologiczny.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Puławach znaleziono ciało mężczyzny. Zmarł od ciosu nożem w serce

W Puławach znaleziono ciało mężczyzny. Zmarł od ciosu nożem w serce 49 3

Ciało 60-letniego mieszkańca Puław znaleziono we wtorek w nocy na klatce jednego z bloków przy ul. Wróblewskiego w Puławach.

Wisła kontra Hutnik, czyli pora wreszcie postrzelać także u siebie

Wisła kontra Hutnik, czyli pora wreszcie postrzelać także u siebie 0 0

W sobotę na stadionie w Puławach zmierzą się dwie drużyny, które w grupie czwartej najlepiej radzą sobie w meczach wyjazdowych. Wisła do tej pory uzbierała w gościach 20 punktów, a Hutnik Kraków 19

Wybory do europarlamentu 2019: Lista kandydatów PiS z woj. lubelskiego
Wideo
galeria
film

Wybory do europarlamentu 2019: Lista kandydatów PiS z woj. lubelskiego 35 35

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało listę kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród ogłoszonych nazwisk są m.in. posłowie Krzysztof Szulowski, Sławomir Zawiślak i Marcin Duszek oraz senator Andrzej Stanislawek.

Zdjęcia skazanego z celi na Facebooku. Żona zdradziła kto przemycił telefon, jest też nagranie

Zdjęcia skazanego z celi na Facebooku. Żona zdradziła kto przemycił telefon, jest też nagranie 93 12

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie zdjęć z zakładu karnego w Chełmie, opublikowanych na Facebooku. To prawdopodobnie jeden ze strażników przemycił za kraty telefon, którym wykonano fotografie. Mundurowy został już zawieszony.

Siedem piłkarek Górnika Łęczna w reprezentacji Polski

Siedem piłkarek Górnika Łęczna w reprezentacji Polski 0 0

Siedem zawodniczek Górnika Łęczna otrzymało nominację do reprezentacji Polski na mecz z Włochami. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia na lubelskiej Arenie

Szansa na rozwój leczenia uzdrowiskowego w Nałęczowie. Będą szukać złóż borowiny

Szansa na rozwój leczenia uzdrowiskowego w Nałęczowie. Będą szukać złóż borowiny 10 2

Nałęczów będzie szukać borowiny. – Jest kilka miejsc, gdzie są torfowe podłoża i tam prawdopodobnie są zlokalizowane złoża – nie ma wątpliwości burmistrz miasteczka. Uzdrowisko chce poszerzyć swoją ofertę o leczenie narządów ruchu.

Koncert "Wiosna w moim oknie" w Nałęczowie
23 marca 2019, 19:00

Koncert "Wiosna w moim oknie" w Nałęczowie 0 0

Restauracja Zabytkowe Podziemia w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) zaprasza na koncert "Wiosna w moim oknie", który zaplanowano na 23 marca o godz. 19.

500 plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie, nowe zasady. Kiedy wypłacą pieniądze?
film

500 plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie, nowe zasady. Kiedy wypłacą pieniądze? 10 23

500 zł na każde dziecko – to największa zmiana w programie „Rodzina 500+”. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazało projekt ustawy do konsultacji społecznych. Sprawdź jakie będą najważniejsze zmiany w programie 500 plus. Kiedy trzeba złożyć wniosek i kiedy wypłacą pieniądze.

"Zielone płuca" mają dzisiaj swoje święto. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów
Zdjęcia
galeria
film

"Zielone płuca" mają dzisiaj swoje święto. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów 0 2

Są nazywane „zielonymi płucami” oraz doskonale absorbują i przechowują energię słoneczną. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, a jego hasło przewodnie brzmi: „Naucz się kochać lasy”. W obchody tego dnia zaangażował się też Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Lublin: Na tym rondzie dochodzi do bardzo wielu kolizji. Zmieniło się oznakowanie

Lublin: Na tym rondzie dochodzi do bardzo wielu kolizji. Zmieniło się oznakowanie 63 19

Wypukłe, czerwone pasy pojawiły się na dojazdach do niesławnego „ronda koło Makro” u zbiegu al. Witosa z ul. Krańcową.

Ważne dwa mecze TBV Startu. Trzeba wygrać przyjnajmniej raz

Ważne dwa mecze TBV Startu. Trzeba wygrać przyjnajmniej raz 3 2

Przed TBV Startem Lublin pracowity okres. Już w czwartek o godz. 19 zagrają na wyjeździe z Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski. W niedzielę o godz. 12.35 podejmą w hali Globus Arkę Gdynia. To spotkanie będzie pokazywane na żywo przez Polsat Sport

"Twój Dar Serca dla Hospicjum". Szkoły organizują wydarzenia i zbiórki

"Twój Dar Serca dla Hospicjum". Szkoły organizują wydarzenia i zbiórki 0 1

Już 50 szkół z województwa lubelskiego zapisało się do udziału w tegorocznej akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”.

Komornik w lubelskim Ursusie. Chodzi o 10 milionów długu

Komornik w lubelskim Ursusie. Chodzi o 10 milionów długu 32 14

Komornik wkroczył do Ursusa. Na poczet 10-milionowego długu w PKO BP komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lublinie zajął części do produkcji pojazdów.

W Jarosławiu były baty. Teraz LUK AZS UMCS chce powalczyć z faworytem

W Jarosławiu były baty. Teraz LUK AZS UMCS chce powalczyć z faworytem 1 0

LUK AZS UMCS w weekend spróbuje jeszcze powalczyć z murowanym faworytem do awansu, czyli zespołem MKS San-Pajda. Dwa tygodnie temu w Jarosławiu gospodynie bez najmniejszych problemów uporały się z zespołem Jacka Rutkowskiego i w rywalizacji do trzech zwycięstw prowadzą 2:0