Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

30 lipca 2022 r.
21:03

Dla powstańców warszawskich to uczucie nie do opisania. 20-latek o nich pamięta

Autor: Zdjęcie autora agdy
159 2 A A

– Chyba jestem nie z tej dekady – żartuje dwudziestolatek z Chodla, który interesuje się historią, zbiera eksponaty i wymyślił akcję #GminaChodelBohaterom. Zachęca mieszkańców, by robili kartki z życzeniami dla dwóch powstańców warszawskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na terenie gminy trwa akcja, w której mogą brać udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek i zajęcie. Trzeba przygotować kartkę z życzeniami dla Karola Krzyżanowskiego ps. "Karolek" z Gdyni i Tadeusza Luksica ps. "Błysk" z USA. To uczestnicy powstania warszawskiego. Przesyłki zbiera Gminny Ośrodek Kultury w Chodlu, a za akcją stoi Karol Paprocki.

– Chyba w 2019 roku pierwszy raz byłem w Warszawie podczas obchodów rocznicy wybuchu powstania. Od tamtej pory jestem co roku, w tym też się wybieram. To okazja, by spotkać bohaterów z tamtych czasów, niekiedy już ostatnia. Historią zacząłem interesować się jeszcze w szkole podstawowej. Kiedy byłem w liceum, kupiłem pierwsze eksponaty do mojego prywatnego muzeum. Zbieram autografy bohaterów z czasów II wojny światowej. Chodzę na okolicznościowe spotkania, próbuję skontaktować się z ich bliskimi przez media społecznościowe. Tak zacząłem korespondować z córką pana Tadeusza Luksica ps. "Błysk" z USA. Zasugerowała, że ojciec by się ucieszył z życzeń imieninowych. I tak jesienią zeszłego roku uczniowie z 8A Szkoły Podstawowej w Chodlu przygotowali kartki dla powstańca, o którym im wcześniej opowiadałem na specjalnej lekcji – wspomina Karol Paprocki.

Karol Krzyżanowski ps. "Karolek" (1930) oddział powstańczy: VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - zgrupowanie 654. (fot. Archiwum prywatne)

Teraz mieszka, pracuje i studiuje w Warszawie, ale często wraca do rodzinnego Chodla, gdzie gromadzi historyczne pamiątki. Elementy umundurowania, repliki broni, fotografie, dokumenty, listy.

– Można przyjść i wszystko oglądać, bo to nie leży w muzealnych gablotach. Na lekcje do szkół też zabieram różne przedmioty, żeby uczniowie mogli przymierzyć oryginalną pilotkę, sprawdzić, ile ważył pistolet i z jakim ekwipunkiem musieli biegać żołnierze, czy zobaczyć stare gazety. Jestem niewiele starszy od nich, mówię ich językiem, lepiej się rozumiemy – tłumaczy Paprocki, który uważa, że ma jeszcze niepowtarzalną okazję poznania uczestników dawnych wydarzeń. Zazdrości pokoleniu swoich rodziców, bo wówczas bohaterów żyło znacznie więcej.

– Nawet muzyki słucham nie ze swojej dekady, chyba źle się urodziłem – żartuje dwudziestolatek.

Tadeusz Luksic ps. "Błysk" (1926) oddział powstańczy: Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi” - "Junior" ("Sępy") z imieninowymi kartkami od uczniów z 8A (fot. Archiwum prywatne)

Pytany, o czym rozmawia z wojennymi bohaterami, tłumaczy, że nie pyta ich o wojnę czy powstanie. Z doświadczeń rodzinnych pamięta, że nigdy z prababcią, która przeżyła koszmar Syberii się o tym nie rozmawiało. Ma kronikę, w której gromadzi zdjęcia i autografy, to czasami prowokuje do rozmowy. Wychodzi z założenia, że ci mocno już wiekowi ludzie przeżyli coś, czego my sobie nawet nie możemy wyobrazić.

– Rodziny relacjonują, jak wzruszające są dla nich kartki, pokazanie starych fotografii czy munduru identycznego jak ten, w którym walczyli – dodaje inicjator akcji #GminaChodelBohaterom. Liczy na duży odzew.

– Dla nas to kilka minut roboty, ale dla nich to uczucie nie do opisania – zachęca w mediach społecznościowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium