Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 lipca 2021 r.
16:03

COVID-19 bardzo groźny dla dzieci. Lubelscy lekarze ostrzegają przed powikłaniami

199 12 A A
Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19
Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19 (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Zespół PIMS może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji do zgonu - ostrzegają lekarze przed kolejną falą takich przypadków. To najcięższe powikłanie po COVID-19 u dzieci. Nawet tych, które nie miały objawów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o wieloukładowy zespół zapalny. To najcięższe i jednocześnie najczęstsze powikłanie obserwowane dotychczas u dzieci po przebyciu COVID-19. Występuje w okresie od dwóch do czterech tygodni po przebytej chorobie.

- Pacjenci z tym powikłaniem zaczęli pojawiać się już w czasie drugiej fali epidemii, jesienią ubiegłego roku. Co ciekawe, diagnozowaliśmy to także u dzieci, które przechodziły chorobę lekko albo nawet bez objawów - tłumaczy dr n. med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. - Były przypadki, że rodzice nawet nie wiedzieli, że dziecko chorowało. Dopiero w związku z powikłaniami robiliśmy testy na przeciwciała i okazywało się, że dziecko było zakażone. Zespół PIMS może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji do zgonu - ostrzega dr Hasiec.

- W naszej klinice leczyliśmy dotychczas ok. 40 dzieci z PIMS. Aktualnie nie mamy nowych przypadków, jednakże spodziewamy się ich wczesną jesienią, jako nieuniknionej konsekwencji kolejnej fali epidemicznej - przyznaje prof. Andrzej Emeryk, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Lekarz zwraca uwagę, że według danych resortu zdrowia w całym kraju zgłoszono już prawie 2,5 tysiąca takich przypadków.

- Terapia PIMS jest złożona, trudna i kosztochłonna. Stan zapalny wielu narządów i organów będący następstwem zakażenia SARS-CoV-2 przebiega z reguły ciężko i dzieci wymagają hospitalizacji - podkreśla prof. Emeryk. - Śmiertelność z tego powodu w krajach Europy Zachodniej i w USA wynosi ok. 2 proc. W naszej klinice nie zanotowaliśmy dotąd ani jednego zgonu z tego powodu.

- Szybka diagnoza jest tu kluczowa. Jeśli rodzice zauważą jakiekolwiek symptomy świadczące o poważnym stanie zapalnym czy wysoką temperaturę, powinni od razu skonsultować dziecko w szpitalu, żeby wykluczyć to powikłanie - dodaje dr Hasiec.

Lekarze są także zaniepokojeni samym przebiegiem COVID-19 u dzieci. W czasie pierwszej fali, wiosną ubiegłego roku, dzieci rzadko chorowały na tyle ciężko, że trafiały do szpitala. - Na jesieni ta sytuacja zaczęła się niestety zmieniać. Mieliśmy na oddziale znacznie więcej młodszych dzieci z ciężkim przebiegiem COVID-19 wymagającym leczenia szpitalnego. Część trafiała na intensywną terapię - zwraca uwagę lekarka. - Były to przede wszystkim dzieci z dodatkowymi przewlekłymi chorobami między innymi neurologicznymi, nefrologicznymi czy kardiologicznymi. Niestety, były też zgony - przyznaje lekarka.

Do tej pory, od marca ubiegłego roku, specjaliści z tego oddziału skonsultowali 400 małych pacjentów z COVID-19, z czego 270 wymagało hospitalizacji. Najmłodszy miał zaledwie kilka dni.

Dlatego, jak tłumaczą naukowcy, tak ważne są szczepienia. - Szczepionka Pfizera w grupie dzieci w wieku 12-15 lat w badaniach klinicznych wykazała bardzo dużą skuteczność, na poziomie blisko 100 proc. Poszczepienne efekty uboczne nie różniły się od występujących w grupie 20-30-latków - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Dodaje, że wszystkie renomowane agencje światowe polecają szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat: WHO, amerykańska CDC i europejska EMA, która te szczepionki zatwierdziła.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że osoby powyżej 15. roku życia stanowią 85 proc. populacji Polski, a ok. 30 proc. dorosłych nie chce się szczepić, to żeby uzyskać zbiorową ochronę przed wariantem Delta na poziome 80-85 proc., zaszczepienie dzieci poniżej 15. roku życia wydaje się koniecznością - ocenia prof. Szuster-Ciesielska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium