Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2020 r.
15:08

Prokuratura ujawnia zarzuty dla Piotra Kowalczyka. A on wyjechał z Polski

21 312 A A
Piotr Kowalczyk
Piotr Kowalczyk (fot. Maciej Kaczanowski)

Zarzuty powoływania się na wpływy usłyszał Piotr Kowalczyk i trzej zatrzymani wraz z nim mężczyźni. Prokuratura potwierdziła wcześniejsze informacje CBA, ale wciąż nie ujawnia treści zarzutów. Tymczasem były szef Rady Miasta obecnie przebywa za granicą. Zgody na wyjazd udzielili mu śledczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do zatrzymania Piotra Kowalczyka oraz właścicieli biura architektonicznego Adama M. i Mariusza P. oraz agenta nieruchomości Macieja Sz. doszło na początku grudnia ubiegłego roku. Mężczyźni trafili do aresztu w wyniku prowokacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Jeden z agentów podawał się za słowackiego przedsiębiorcę zainteresowanego budową wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. Według ustaleń CBA, w sprawie miało chodzić o ujętą w umowie łapówkę w wysokości 1 mln zł w zamian za pomoc w realizacji inwestycji.

– Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy wskazuje, że osoby te działały w porozumieniu i powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin – informował wówczas rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

Śledztwo w tej sprawie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Przed świętami Bożego Narodzenia tamtejszy sąd zdecydował, że zatrzymani po ponad dwóch tygodniach spędzonych w areszcie mogą wyjść na wolność, ale orzekł wobec nich środki zapobiegawcze. W przypadku Kowalczyka chodziło m.in. o poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. zł, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Do tej pory śledczy wciąż jednak nie ujawnili stawianych w sprawie zarzutów. Dzisiaj lakonicznej informacji na ten temat udzielił rzecznik zamojskiej prokuratury Artur Szykuła.

– Wszyscy podejrzani mają postawione zarzuty z art. 230 par. 1 Kodeksu Karnego. Postępowanie jest w toku. To wszystko, co w tej chwili mogę powiedzieć – stwierdza prokurator Szykuła.

Przytoczony przepis mówi: „Kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi albo wywołując przekonanie innej osoby lub utwierdzając ją w przekonaniu o istnieniu takich wpływów, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Oficjalnie zarzuty stawiane byłemu samorządowcowi do tej pory nie były znane.

– Ja je oczywiście znam i muszę powiedzieć, że brew mi się podniosła jak je usłyszałem – mówił Kowalczyk 9 stycznia, gdy po raz pierwszy po wyjściu z aresztu spotkał się z dziennikarzami.

Dzisiaj, proszony o komentarz do informacji prokuratury, powtarza to, co mówił na wspomnianej konferencji prasowej: – Nie przyjąłem i nigdy nie żądałem żadnej korzyści majątkowej w zamian za załatwienie jakiejkolwiek decyzji.

Według naszych ustaleń, mimo wydanego przez sąd zakazu opuszczania kraju, Piotr Kowalczyk przebywa obecnie za granicą. Tę informację potwierdził nam sam zainteresowany.

 – Wystąpiłem do prokuratury o wyrażenie zgody na wyjazd na ferie i takie pozwolenie otrzymałem – mówi nam były przewodniczący Rady Miasta.

I dodaje, że taką informację przekazał policjantom z komisariatu, na którym powinien meldować się na policyjny, choć według jego wiedzy postanowienie w tej sprawie wciąż tam nie dotarło.

e-Wydanie

Komentarze 312

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hmm / 20 stycznia 2020 o 15:58
+59
Ja to bym już dawno zaorał to bezużyteczne i co roku podpalane pastwisko i zrobił tam coś co by służyło mieszkańcom
 Hej, trolu, pomyliły ci się tematy. Jak robisz kopiuj wklej to mysl trochę.  
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 15:24
+55
Ok. Wyjechał. Ale wróci?
Avatar
Japolan / 20 stycznia 2020 o 17:05
+51
Powinien o wodzie i chlebie w pierdlu siedzieć a nie na wakacje jeździć. K..wa czy przykładowy Kowalski też by tak mógł ?
Przykładowy Kowalski dostaje wyrok nakazowy w przypadku nieprzyjęcia mandatu karnego. Człowiek liczy na uczciwy proces, na rozprawę, na prawo do obrony - za to doręczają mu z zaocznie wydany  wyrok, czyli wydany bez wyznaczenia  rozprawy), bazujący na stanowisku funkcjonariusza lub organu, który próbował człowieka ukarać mandatem karnym. Wyrok nakazowy wolno zakwestionować - w bardzo krótkim czasie. Takie są realia. Tak funkcjonuje byt, który ośmiela nazywać się "państwem prawa".
Przykładowy Kowalski dostaje wyrok nakazowy w przypadku nieprzyjęcia mandatu karnego. Człowiek liczy na uczciwy proces, na rozprawę, na prawo do obrony - za to doręczają mu z zaocznie wydany  wyrok, czyli wydany bez wyznaczenia  rozprawy), bazujący na stanowisku funkcjonariusza lub organu, który próbował człowieka ukarać mandatem karnym. Wyrok nakazowy wolno zakwestionować - w bardzo krótkim czasie. Takie są realia. Tak funkcjonuje byt, który ośmiela nazywać się "państwem prawa". rozwiń
Avatar
Japolan / 20 stycznia 2020 o 17:45
+48
Chyba lipne te zarzuty skoro pozwolili mu wyjechać...
Zaprawdę, mocna jest wasza wiara. W ramach jej praktykowania dodajcie nimb (aureolę) do każdego wizerunku Podejrzanego Kowalczyka - zaczynając od oficjalnych wizerunków w Ratuszu.
Avatar
L. / 20 stycznia 2020 o 23:41
+31
Czy wy naprawdę sądzicie, że ktoś uwierzy że te 250 komentarzy, że pan Kowalczyk jest niewinny, a sprawa dęta pisze co chwila inna osoba?? Ja odnoszę wrażenie, że komuś się zaciął komputer/telefon... czy Wy tam naprawdę jacyś półinteligentni jesteście??
Avatar
Dziun / 20 stycznia 2020 o 19:53
+31
Agencja PR nie próżnuje. Co kilka minut identyczne komentarze niewinny, spisek PIS. Treść powtarza się co kilka minut. Żałosne to trochę. Chcą nam zrobić wodę z mózgu że większość mieszkancow Lublina wierzy w niewinność oskarżonego, ciężko nad tym pracują.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2020 o 09:10
+29
Już P0 śniadanku, jeszcze tylko kieliszeczek czegoś mocniejszego na rozgrzewkę i zaraz z Krzyśkiem znowu idziemy szusować na stok ! Świetnie się bawimy, bo mamy grubą kasę. P0zdrawiamy biedny plebs.
Avatar
Tor / 20 stycznia 2020 o 19:38
+26
A może lepiej by go chronić jakby był za murem. Proponuję hasło (aby nie powielać już istniejącego) . K"Kowalczyk za murem" 
Avatar
Jan / 21 stycznia 2020 o 08:57
+21
A obsadzanie żony w spółkach miejskich...to nie powoływanie się na wpływy ???
Avatar
woj / 21 stycznia 2020 o 09:21
+16
Takie zachowania wskazują jak potrzebna jest szybka i skuteczna reforma sądownictwa. Niwinni są skazywani na bezwzgledne więzienie a dla tych bardziej tłustych misiów jest wypoczynek za granicą. Przecież na każdym marszu krzyczą że każdy powinien być równy wobez prawa a tutaj....
Avatar
W. Nadzieja / 21 stycznia 2020 o 22:08
+11
Tak szkoda że nikt się nie chwali zdjęciami z nart we Włoszech ! Panie Żuk czemu nie chwali się Pan zdjęciami z wyciągu z Pańskim byłym współpracownikiem ! Lublin to małe miasto i wszyscy o wszystkich wiedzą - niestety nie ukryje Pan wyjazdu z byłym współpracownikiem !
Avatar
Lubelak / 21 stycznia 2020 o 21:43
+13
ja wierzę CBA
Avatar
Zenek / 21 stycznia 2020 o 19:55
+2
Ok. Wyjechał. Ale wróci?
 Za parę lat TAK....
Avatar
KASTA / 21 stycznia 2020 o 13:32
+12
Zamiast brać QNIA, to może do Milewskiego trzeba zadzwonić?
Avatar
abc / 21 stycznia 2020 o 12:03
+13
Czy wy naprawdę sądzicie, że ktoś uwierzy że te 250 komentarzy, że pan Kowalczyk jest niewinny, a sprawa dęta pisze co chwila inna osoba?? Ja odnoszę wrażenie, że komuś się zaciął komputer/telefon... czy Wy tam naprawdę jacyś półinteligentni jesteście??
Myslę, że mało kto to wierzy w te zarzuty
Taaa a Słowak zamiast zatrudnić firmę architektoniczną z Bratysławy o 1 mln zł tańszą to zleca temat lubelskiej firmie architektonicznej... jacy ci biznesmeni zagraniczni głupi są a milion w te czy w tamtą to dla nich nie ma znaczenia...
Taaa a Słowak zamiast zatrudnić firmę architektoniczną z Bratysławy o 1 mln zł tańszą to zleca temat lubelskiej firmie architektonicznej... jacy ci biznesmeni zagraniczni głupi są a milion w te czy w tamtą to dla nich nie ma znaczenia... rozwiń
Avatar
Jajek / 21 stycznia 2020 o 11:09
-6
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić.
  Duda z ciebie a nie hejter. No chyba że w waszej fabryce trolli tylko tacy pracują. Kowalczyk na dziś to PSL a nie PO.
  Duda z ciebie a nie hejter. No chyba że w waszej fabryce trolli tylko tacy pracują. Kowalczyk na dziś to PSL a nie PO. rozwiń
Avatar
Gość / 21 stycznia 2020 o 10:23
-18
Zemsta polityczna!
Avatar
Gość / 21 stycznia 2020 o 10:06
-26
CBA należy rozwiązać tak szybko, jak to możliwe, a dotychczasowe gry i zabawy za państwowe pieniądze różnych agentów Tomków osądzić, bo to, co jest obecnie, to państwowy urząd do bezprawnego nękania i zwalczania opozycji politycznej.
Avatar
nie wierze / 21 stycznia 2020 o 09:38
-18
Czy wy naprawdę sądzicie, że ktoś uwierzy że te 250 komentarzy, że pan Kowalczyk jest niewinny, a sprawa dęta pisze co chwila inna osoba?? Ja odnoszę wrażenie, że komuś się zaciął komputer/telefon... czy Wy tam naprawdę jacyś półinteligentni jesteście??
 Myslę, że mało kto to wierzy w te zarzuty
Avatar
aaaa / 21 stycznia 2020 o 09:34
+2
Takie zachowania wskazują jak potrzebna jest szybka i skuteczna reforma sądownictwa. Niwinni są skazywani na bezwzgledne więzienie a dla tych bardziej tłustych misiów jest wypoczynek za granicą. Przecież na każdym marszu krzyczą że każdy powinien być równy wobez prawa a tutaj....
 O jakim sądzie Ty mówisz, skoro prokuratura jeszcze zarzutów nie postawiła? Co ma do tego sąd? Chyba, że nie rozróżniasz prokuratury i sądu...
Zobacz wszystkie komentarze 312

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty 0 0

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy 2 0

Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Aby dodzwonić się do lubelskich jednostek Policji zamiast numeru kierunkowego 81, będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Zmianie nie ulega numer alarmowy.

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek
22 lutego 2020, 18:00

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek 9 0

W sobotę 22 lutego w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się koncert Jacka Kleyffa w Orkiestrze na Zdrowie. Wydarzenie, które otworzy tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2020, będzie spotkaniem przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji.

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim 0 0

Strażnicy graniczni zatrzymali poszukiwanego mercedesa AMG S63 o szacunkowej wartości pół miliona zł. To najdroższy pojazd, który udało się odzyskać w tym roku na granicy w województwie lubelskim.

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem 0 3

Po transferze lewego obrońcy Motor praktycznie zamknął kadrę na rundę wiosenną. Trzeba jeszcze tylko poczekać na rozstrzygnięcia w sprawie Krzysztofa Ropskiego. Żółto-biało-niebiescy chcą dogadać się z dotychczasowym klubem napastnika – Siarką Tarnobrzeg

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość
21 lutego 2020, 19:00

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość 0 0

„Burleska. W głąb kobiecości” to wystawa fotografii Agnieszki Kossowskiej, wykonanych podczas jej wizyt na występach burleski i za ich kulisami. Wydarzenie to fuzja dwóch spojrzeń: artystycznego i naukowego na różne aspekty kobiecości.

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany 0 0

Prawie 3 promile alkoholu miał kierujący fordem, który w poniedziałek popołudniu wjechał w betonowy przepust w Łopienniku Górnym.

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew 10 43

73 drzewa chcą usunąć przy ul. Jutrzenki spółki TBV oraz Idea Invest, które złożyły do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na taką wycinkę. Kolejnych 25 drzew zamierza usunąć przy al. Kraśnickiej firma Wikana.

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo]
galeria
film

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo] 1 2

Lubelscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami silników do łodzi i jachtów motorowych.

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie
film

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie 10 1

Nowe ostrzeżenie pogodowe dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 0 0

Dobry występ naszych zawodników przy okazji PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20. W sumie kluby z województwa lubelskiego wywalczyły dziewięć medali.

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów 21 79

Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin
20 lutego 2020, 18:00

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin 0 0

Scenarzysta, pisarz i reżyser, Igor Brejdygant, będzie gościem Radia Lublin w cyklu "Kryminalne czwartki". Spotkanie z autorem będzie 20 lutego o godz. 18.

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach
galeria

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach 8 5

Pieszy zginął w poniedziałek wieczorem w wypadku w Janowie Lubelskim na drodze krajowej nr 19. Wcześniej do tragedii z udziałem pieszego doszło w Trojaczkowicach.

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków 0 1

Trener Gromu Kąkolewnica Edmund Koperwas: będziemy grać dla siebie. Murowanym kandydatem do awansu jest Lutnia Piszczac

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!