Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

29 czerwca 2014 r.
15:45
Edytuj ten wpis

Zasmakuj w Garbowie: Karp w śmietanie i pierogi

0 1 A A

Albo w Złotej Rybce. To właśnie w tej restauracji w Garbowie odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Zasmakuj w Tradycji. Choć Garbów słynie ze znakomitych ryb, w tym topowego karpia w śmietanie, to spotkanie okazało się festiwalem pierogów. Pierwsze skrzypce grały w nim pierogi chachłackie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W historii projektu Zasmakuj w Tradycji, które przygotowały trzy Lokalne Grupy Działania z Biłgoraja, Kraśnika i Lublina, rzadko zdarzało się tak, żeby prezentację regionalnych i lokalnych smaków zdominował jeden temat. - To były wariacje na temat pierogów. Choć zdarzyło się tak niezwykłe danie jak łoboda - mówi Jolanta Rymarz z LGD Kraina wokół Lublina, koordynator projektu.

Rybka lubi pływać

To popularne powiedzenie przez lata zmarginalizowało rolę ryb w polskiej i lubelskiej kuchni. Jeszcze w PRL-u można było zjeść znakomite ryby w słynnych restauracjach: Rarytas w Piaskach czy Przystań w Głusku. - Na każdym ze stolików stały cztery szklanki i woda. Z bufetu zamawiali karpia w śmietanie i wódkę - opowiada Czesław Bednarczuk, który był kierownikiem restauracji "Rarytas”.

Dziś doskonałą rybę można jeszcze zjeść w Zajeździe Rybackim Pustelnia koło Opola Lubelskiego lub w Złotej Rybce w Garbowie. Kto za pierogami nie przepada, mógł zamówić wybornego karpia w śmietanie. To już legendarne danie przechodzi do historii i coraz mniej jest restauracji, gdzie można klasycznego karpia skosztować.

A szkoda, bo w XVII wieku Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu ryb, a Europejczycy od nas uczyli się ich przyrządzania.

Karp śmietanie

Składniki: 1 karp (1-1,5 kg), sól, pieprz, 2 łyżki mąki, 50 ml oleju, 4 łyżki masła, 1 cebula, 1/2 l śmietany 22%.

Wykonanie: karpia sprawić i pokroić na dzwonka. Oprószyć solą oraz pieprzem i odłożyć na godzinę w chłodne miejsce. Następnie obtoczyć dzwonka w mące i smażyć na oleju oraz trzech łyżkach masła. Przełożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego resztą masła. Na tłuszczu pozostałym ze smażenia karpia udusić obraną i posiekaną cebulę, a gdy się zeszkli, posypać nią karpia. Polać całość śmietaną doprawioną solą i pieprzem. Zapiekać 15-20 minut w temp. 180°C.

Warsztaty

Na zajęcia stawiły się panie z Garbowa, Zagród, Gutanowa i Bogucina w gminie Garbów. Beata Chołżyńska i Wiesława Furtak z Garbowa przygotowały niezliczone ilości pierogów lubelskich (z kaszą gryczaną). Ewa Wójcik, również z Garbowa, pierogi z kaszą jaglaną. Bogumiła Fiut zaprezentowała "pierogi chachłackie” z farszem z kaszy gryczanej, gotowanych ziemniaków i drobno posiekanej surowej cebuli oraz pierogi z serem i kaszą gryczana na słodko. Kolejny wariant pierogów z kaszą gryczaną przygotowała Maria Szymańska.

Skąd nazwa chachłackie pierogi? Od języka chachłackiego, który powstał z połączenia języka ukraińskiego z sąsiednimi językami lub lokalnymi gwarami. Po chachłacku mówi się na Podlasiu, na zachodniej Ukrainie i w niektórych rejonach Azji Środkowej. Nazwa pochodzi od pogardliwego określenia chochły, jak Rosjanie nazywali Ukraińców.

Warsztaty miały dwa hity. Jeden to wspomniane pierogi chachłackie, drugi to potrawa z lebiody, duszonej z boczkiem, koperkiem i śmietaną.

- We wspomnieniach wróciły "Magulki”. Z 1 kg ziemniaków gotujemy ¼. Resztę surowych ucieramy na tarce jak na placki ziemniaczane. Po odciśnięciu wody, dodajemy po 1 łyżce mąki pszennej i ziemniaczanej. ugotowane, przeciśnięte na prasce ziemniaki, formujemy małe kulki wielkości orzecha włoskiego, gotujemy w osolonej wodzie. Podajemy się ze świeżo stopioną słoniną, lub z gotowanym, gorącym mlekiem - tłumaczy Jolanta Rymarz.

Tajemniczy dzwon

Kiedy już uda wam się skosztować karpia w śmietanie w Złotej Rybce lub pierogów chachłackich w jednej z miejscowości otaczających Garbów, rozejrzyjcie się w Garbowie. Co warto tu zobaczyć?

Jedną z największych osobliwości jest dzwon, który w 1512 roku ufundował ks. Jan Ożarowski, kapelan królewski. Ważył tonę i według historyków jest protoplastą dzwonu Zygmunta. Mimo zakrętów historii przetrwał do dziś. Najpierw skonfiskowali go Rosjanie, podczas II wojny światowej zakopano go w zboczu wąwozu. Warto pamiętać, że Garbów dwa razy był siedzibą biskupów, kościół garbowski pełnił funkcję katedry.

Wspaniały, neogotycki kościół w Garbowie jest największy na Lubelszczyźnie, ma 75 metrów wysokości. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Wojciecha namalowany przez Antoniego Michalaka.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium