Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

29 czerwca 2014 r.
15:45
Edytuj ten wpis

Zasmakuj w Garbowie: Karp w śmietanie i pierogi

0 1 A A

Albo w Złotej Rybce. To właśnie w tej restauracji w Garbowie odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Zasmakuj w Tradycji. Choć Garbów słynie ze znakomitych ryb, w tym topowego karpia w śmietanie, to spotkanie okazało się festiwalem pierogów. Pierwsze skrzypce grały w nim pierogi chachłackie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W historii projektu Zasmakuj w Tradycji, które przygotowały trzy Lokalne Grupy Działania z Biłgoraja, Kraśnika i Lublina, rzadko zdarzało się tak, żeby prezentację regionalnych i lokalnych smaków zdominował jeden temat. - To były wariacje na temat pierogów. Choć zdarzyło się tak niezwykłe danie jak łoboda - mówi Jolanta Rymarz z LGD Kraina wokół Lublina, koordynator projektu.

Rybka lubi pływać

To popularne powiedzenie przez lata zmarginalizowało rolę ryb w polskiej i lubelskiej kuchni. Jeszcze w PRL-u można było zjeść znakomite ryby w słynnych restauracjach: Rarytas w Piaskach czy Przystań w Głusku. - Na każdym ze stolików stały cztery szklanki i woda. Z bufetu zamawiali karpia w śmietanie i wódkę - opowiada Czesław Bednarczuk, który był kierownikiem restauracji "Rarytas”.

Dziś doskonałą rybę można jeszcze zjeść w Zajeździe Rybackim Pustelnia koło Opola Lubelskiego lub w Złotej Rybce w Garbowie. Kto za pierogami nie przepada, mógł zamówić wybornego karpia w śmietanie. To już legendarne danie przechodzi do historii i coraz mniej jest restauracji, gdzie można klasycznego karpia skosztować.

A szkoda, bo w XVII wieku Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu ryb, a Europejczycy od nas uczyli się ich przyrządzania.

Karp śmietanie

Składniki: 1 karp (1-1,5 kg), sól, pieprz, 2 łyżki mąki, 50 ml oleju, 4 łyżki masła, 1 cebula, 1/2 l śmietany 22%.

Wykonanie: karpia sprawić i pokroić na dzwonka. Oprószyć solą oraz pieprzem i odłożyć na godzinę w chłodne miejsce. Następnie obtoczyć dzwonka w mące i smażyć na oleju oraz trzech łyżkach masła. Przełożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego resztą masła. Na tłuszczu pozostałym ze smażenia karpia udusić obraną i posiekaną cebulę, a gdy się zeszkli, posypać nią karpia. Polać całość śmietaną doprawioną solą i pieprzem. Zapiekać 15-20 minut w temp. 180°C.

Warsztaty

Na zajęcia stawiły się panie z Garbowa, Zagród, Gutanowa i Bogucina w gminie Garbów. Beata Chołżyńska i Wiesława Furtak z Garbowa przygotowały niezliczone ilości pierogów lubelskich (z kaszą gryczaną). Ewa Wójcik, również z Garbowa, pierogi z kaszą jaglaną. Bogumiła Fiut zaprezentowała "pierogi chachłackie” z farszem z kaszy gryczanej, gotowanych ziemniaków i drobno posiekanej surowej cebuli oraz pierogi z serem i kaszą gryczana na słodko. Kolejny wariant pierogów z kaszą gryczaną przygotowała Maria Szymańska.

Skąd nazwa chachłackie pierogi? Od języka chachłackiego, który powstał z połączenia języka ukraińskiego z sąsiednimi językami lub lokalnymi gwarami. Po chachłacku mówi się na Podlasiu, na zachodniej Ukrainie i w niektórych rejonach Azji Środkowej. Nazwa pochodzi od pogardliwego określenia chochły, jak Rosjanie nazywali Ukraińców.

Warsztaty miały dwa hity. Jeden to wspomniane pierogi chachłackie, drugi to potrawa z lebiody, duszonej z boczkiem, koperkiem i śmietaną.

- We wspomnieniach wróciły "Magulki”. Z 1 kg ziemniaków gotujemy ¼. Resztę surowych ucieramy na tarce jak na placki ziemniaczane. Po odciśnięciu wody, dodajemy po 1 łyżce mąki pszennej i ziemniaczanej. ugotowane, przeciśnięte na prasce ziemniaki, formujemy małe kulki wielkości orzecha włoskiego, gotujemy w osolonej wodzie. Podajemy się ze świeżo stopioną słoniną, lub z gotowanym, gorącym mlekiem - tłumaczy Jolanta Rymarz.

Tajemniczy dzwon

Kiedy już uda wam się skosztować karpia w śmietanie w Złotej Rybce lub pierogów chachłackich w jednej z miejscowości otaczających Garbów, rozejrzyjcie się w Garbowie. Co warto tu zobaczyć?

Jedną z największych osobliwości jest dzwon, który w 1512 roku ufundował ks. Jan Ożarowski, kapelan królewski. Ważył tonę i według historyków jest protoplastą dzwonu Zygmunta. Mimo zakrętów historii przetrwał do dziś. Najpierw skonfiskowali go Rosjanie, podczas II wojny światowej zakopano go w zboczu wąwozu. Warto pamiętać, że Garbów dwa razy był siedzibą biskupów, kościół garbowski pełnił funkcję katedry.

Wspaniały, neogotycki kościół w Garbowie jest największy na Lubelszczyźnie, ma 75 metrów wysokości. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Wojciecha namalowany przez Antoniego Michalaka.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?
Wideo
film

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?

W województwie lubelskim jest już osiem miejsc, w których mieszkańcy mogą wyrobić paszport. Czy punkty będą otwarte również w sobotę? Nie tak dawno zapowiadał to nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Urząd nie wyklucza takiego rozwiązania, ale potrzeba do tego nowej kadry.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium