Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

13 grudnia 2019 r.
20:37

Lubelskie: 17-letni Michał zabił ojca w obronie matki. Co mówi po wyjściu z aresztu? [UWAGA TVN]

802 37 A A

Decyzją sądu 17-letni Michał Paluszkiewicz opuścił areszt śledczy, gdzie spędził trzy miesiące. Nastolatek zabił ojca, broniąc bitej przez niego matki. Chłopak przez lata był świadkiem przemocy domowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

17-letni Michał Paluszkiewicz z Międzyrzeca Podlaskiego zaatakował nożem swojego ojca, stając w obronie katowanej przez niego matki. 40-latek zmarł, a chłopak został oskarżony o zabójstwo. Po zatrzymaniu przyznał się do winy i na wniosek prokuratury trafił do aresztu.

Po trzech miesiącach w areszcie sąd zdecydował, że nie ma już potrzeby stosowania tymczasowego aresztu. – Doskonale pamiętam moment, w którym dowiedziałem się, że wychodzę. Szedłem na obiad i przekazano mi tę informację. Zjadłem i szybko się spakowałem. Nie dowierzałem trochę, że wychodzę – przyznaje.

Michał po wyjściu z aresztu śledczego wrócił do szkoły. Stało się tak między innymi dzięki dyrektorowi placówki, który złożył społeczne poręczenie za chłopca. – Z tego, co wiem, to wyszedłem dzięki dyrektorowi. Bardzo mu za to dziękuję, gdyby nie on, to zapewne dalej siedziałbym w areszcie – mówi 17-latek.

Wpływ na decyzję sądu miała też postawa Michała, który w prokuraturze wyjaśnił szczegóły zajścia i przyznał się do popełnionego czynu. Sąd zdecydował, że nie zachodzi konieczność dalszego stosowania aresztu.

– Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo. Jednak realia sprawy, opinia środowiskowa podejrzanego, zebrane dowody wskazują na to, że wystarczające będzie zastosowanie środków wolnościowych. Rozpatrywane będzie to, czy w tej sprawie oskarżony nie działał w ramach obrony koniecznej - uzasadnia Barbara Markowska z Sądu Okręgowego w Lublinie.

– Cieszę się, że po trzech miesiącach zobaczę moje dziecko, przytulę. Na pewno usiądę z nim i go wycałuję. To były długie miesiące, widziałam go tylko dwa razy przez szybę – mówiła, czekając na syna Joanna Paluszkiewicz, matka 17-latka.

Michał od wielu lat był świadkiem przemocy domowej. Wielokrotnie widział, jak pijany ojciec znęca się psychicznie i fizycznie nad matką. – Wiem, że Michał stanął w obronie matki, dlatego, bo ona była dla niego całym światem. Od małego widział jej cierpienie, widział jak była bita i maltretowana. On nie wytrzymał. Jak tego dnia ojciec krzyczał, że zabije matkę, to on wiedział, że zabije też jego – komentuje Lidia, przyjaciółka rodziny.

– Z ojcem nie było dobrych wielu chwil. Czasem mi coś pokazał, kilka razy byłem z nim w pracy, ale zazwyczaj były to momenty gorsze – wspomina Michał.

W dniu, w którym doszło do zbrodni Michał widząc, jak ojciec podnosi rękę na matkę, wbiegł do kuchni, chwycił nóż i zadał mu kilka ciosów. Mimo szybko podjętej reanimacji mężczyzna wykrwawił się. – Nie umiem powiedzieć, czy zrobiłem coś złego. Na dziś nic nie czuję. Staram się o tym nie myśleć. Chcę to wyprzeć i iść przed siebie – mówi 17-latek.

Mimo wyroku sądu Michał wciąż ma postawiony zarzut morderstwa, za które grozi mu nawet 25 lat pozbawienia wolności. – Obawiam się, że wyrok może nie być korzystny i mogę trafić do więzienia. Nastawiam się na to, bo wolę się miło rozczarować. Na pewno nie chciałbym tam trafić – komentuje Michał.

17-latek czeka na decyzję prokuratury. – Żyjemy z dnia na dzień. Nie wiem, co będzie jutro. Nie wiemy, czy sąd nie zmieni decyzji. Na pewno nie śpimy spokojnie. Towarzyszy nam lęk i obawa. Czekamy na to, co będzie dalej – mówi Joanna Paluszkiewicz.

– Jeszcze nie byłem u ojca na grobie. Zamierzam to zrobić. Pewnie wieczorem, albo późną nocą to zrobię. W dzień nie chcę. To nie jest wstyd, po prostu chcę to zrobić sam, nocą. Stanę, pomodlę się, porozmawiam i tyle. Ale to jeszcze nie ten czas – kończy Michał.

e-Wydanie

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Light / 14 grudnia 2019 o 08:19
+55
Przez lata widziałam przemoc ojca wobec mamy, awantury i demolkę i też WIELOKROTNIE myślałam żeby chwycić jakiś wazon i uderzyć... Bezwględnie należy uznać że jest winnym ale odstąpić od wymierzania kary.
Avatar
123 / 14 grudnia 2019 o 10:52
+51
Duda swoich to jeszcze przed wyrokiem ułaskawia co jest bezprawne. Ale temu małolatowi szacun i uniewinienie sie nalezy
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 o 10:48
+48
Mnie boli w tymtym wszyskim fakt, że musiała stać się tragedia, aby ktokolwiek zwrócił uwagę na problem w tej rodzinie. Dlaczego wcześniej nie zareagowała policja? Dlaczego ten 'ojciec' sam nie trafił za kratki? Dlaczego w naszym kraju kobiety znoszą przez lata taką krzywdę? Chłopak patrzył się i psychika nie wytrzymała, wychodzi poturbowany w świat. Bardzo przykre...
Avatar
DDA / 14 grudnia 2019 o 15:33
+46
Zawsze to ofiara musi opuszczac swoj dom a oprawca w nim ma prawo zostac. Miliony polskich dzieci zyje w takich domach. Bo policja nic nie zrobi bo za bicie matki nie ma kar i aresztu. Mapsy i Gopsy udaja ze cos robia. Najczesciej rozmawiaja z ofiara zeby cos sama zrobila. Przezciez nie wezma sobie opeawcy Panie z Mopsu do wlasnego domu. Nikt nie wie co czuja latami dzieci bitych matek i znecajacych sie psychicznie nad rodzina ojcow. Rosnie nienawisc, zal wstyd. Szkola tez nie pomoze. Wiem bo bylam takim dzieckiem. A dzis jestem psychologiem i pomagam takim jak ja i wielu innych wyjsc z traumy dziecinstwa. Ten chlopak jest bohaterem. Bo nie jedno dziecko wlasnie tego zyczy wlasnemu ojcu- oprawcy- smierci. 
Zawsze to ofiara musi opuszczac swoj dom a oprawca w nim ma prawo zostac. Miliony polskich dzieci zyje w takich domach. Bo policja nic nie zrobi bo za bicie matki nie ma kar i aresztu. Mapsy i Gopsy udaja ze cos robia. Najczesciej rozmawiaja z ofiara zeby cos sama zrobila. Przezciez nie wezma sobie opeawcy Panie z Mopsu do wlasnego domu. Nikt nie wie co czuja latami dzieci bitych matek i znecajacych sie psychicznie nad rodzina ojcow. Rosnie nienawisc, zal wstyd. Szkola tez nie pomoze. Wiem bo bylam takim dzieckiem. A dzis jestem psychologiem... rozwiń
Avatar
Dorota W / 14 grudnia 2019 o 15:30
+40
Wielu młodych ludzi stanęło by w obronie cierpiacej rodziny lecz niestety boją się konsekwencji. Prawo powinno się zmienić! Wyrok w zawieszeniu na rok ewentualnie obrona własn bez wyroku dla chłopaka bo trauma jaką przeżył i tak zostanie z nim do końca życia. Gratuluję postawy dyrektorowi, oby więcej takich pedagogów w naszych szkołach!
Avatar
Mateusz / 14 grudnia 2019 o 01:27
+37
Czyli Wałęsa może ułaskawić gangstera słowika, a duda nie może chłopaka, który stanął w obronie matki? Po za tym polskie prawo pozwala na obronę osobista adekwatna do ataku agresora. Wiec jeżeli życie jego lub jego matki było zagrożone, to jak najbardziej postąpił słusznie.
Avatar
Li / 14 grudnia 2019 o 06:49
+36
Szkoda życia młodego chłopaka mimo traumy którą przeżył przez dotychczasowe życie nadal będzie żył z jakimiś wyrzutni sumienia i to kto mu to zafundował, najbliższa osoba. Trzeba ogromnej mądrości sądu aby nie pozwolić na dalsze sprawdzenie to, ale też nie dac przykladu rozwiązywania problemów. Znęcanie się i alkoholizm w rodzinie to wcale nie rzadkie zjawisko w naszym kraju. Szkoda, że nikt nie myśli o takich zmianach prawa by oddzielić zwyrodnienia od rodziny
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 o 22:14
+35
Panie Prezydencie RP! Temu chłopcu należy się ułaskawienie, odszkodowanie za 3-miesięczny areszt oraz medal za męstwo i odwagę, bo tak powinien postąpić każdy syn!
Avatar
AaA / 14 grudnia 2019 o 16:07
+33
Dużo siły życzę Michałowi i oby dalsze jego życie ułożyło się szczęśliwie. Matce życzę aby udało jej się pozbierać i poukładać wszystko i uzyskać wreszcie spokój.
Avatar
. / 13 grudnia 2019 o 21:10
+32
Nie zrozumie kto nie był dzieckiem alkoholika. To bylo zabójstwo ale w takiej sytuacji wina powinna byc zupelnie wyłączona.
Avatar
Olo1234 / 20 grudnia 2019 o 04:00
0
Niestety kasta sędziowska to pozostałość po komunie więc pewnie wyrok będzie niepomyślny dla chłopaka.
Avatar
tyle / 18 grudnia 2019 o 20:47
-2
Niestety to wina matki tego chlopaka.ze pozwolila zeby jej syn zył w tym bagnie wiele.lat i byl zmuszony rozwiazac sam w ten tragiczny sposob calą.tą patologiczną sytuację.
 Zawiniło przede wszystkim państwo, bo chłopak powinien zostać odebrany rodzicom, jeśli matka nie potrafiła odejść. Dlatego do każdej rodziny z pijakiem muszą byc wzywane słuzby. nie, że mąż bije żonę, ale że zagrożone są dzieci. Moją matkę dopiero to przywołało do opamiętania.
Avatar
Ola Bydgoszcz / 18 grudnia 2019 o 01:05
+9
Mam nadzieję że Sąd ułaskawi ostatecznie biednego chłopaka. Ile to dziecko musiało wycierpieć z matką. Niektórym się wydaje że prosto jest odejść. Nie , nie jest łatwo. Przeżyłam piekło w domu przez ojca alkoholika i gdyby nie to że się zachlał ,moja mama nadal pewnie by nie odeszła. Trzymam kciuki Michał za Ciebie i twoją mamę i będę się modlić codziennie aby wasze życie płynęło teraz w spokoju. Pozdrawiam.
Avatar
KK / 17 grudnia 2019 o 07:07
-2
Panie Prezydencie RP! Temu chłopcu należy się ułaskawienie, odszkodowanie za 3-miesięczny areszt oraz medal za męstwo i odwagę, bo tak powinien postąpić każdy syn!
 Jakby należał do PIS-u to pewnie dostałby ułaskawienie od Długopisa jeszcze przed wyrokiem, a tak... Powodzenia chłopaku, i wytrwałości.
Avatar
jestem na nie / 17 grudnia 2019 o 00:28
+1
Jak ten kobiecie nie wstyd tyle lat narażać dziecko na takie bagno. Teraz przez nią chlopak zabił. Wszystko bym zrobiła zeby uchronc dziecko przed tkim katem, ta pani nie ma rodziny? Matki, ojca? Rodzenstwa? MOPSu w okolicy i mieszkan komunalnych? 
Avatar
Yebać alko / 16 grudnia 2019 o 14:40
+8
@Malcik: " Niestety to wina matki tego chlopaka.ze pozwolila zeby jej syn zył w tym bagnie wiele.lat i byl zmuszony rozwiazac sam w ten tragiczny sposob calą.tą patologiczną sytuację." Bardzo łatwo osądzić kobietę, nie wiesz co tam się działo. A może bała się, że jak odejdzie to psychol się zemści na jej dziecku, może była tak szykanowana przez lata. Nie wiesz co tamten alkoholik wygadywał podczas awantury. Brałem udział w kilku rodzinnych awanturach z agresywnym alkoholikiem i mogę napisać tylko jedno - z biegiem czasu cieszę się, że byłem wtedy 10 letnim chłopakiem - jeśli miałbym 30 na karku jak dzisiaj, idę siedzieć, bo agresora bym skasował.
@Malcik: " Niestety to wina matki tego chlopaka.ze pozwolila zeby jej syn zył w tym bagnie wiele.lat i byl zmuszony rozwiazac sam w ten tragiczny sposob calą.tą patologiczną sytuację." Bardzo łatwo osądzić kobietę, nie wiesz co tam się działo. A może bała się, że jak odejdzie to psychol się zemści na jej dziecku, może była tak szykanowana przez lata. Nie wiesz co tamten alkoholik wygadywał podczas awantury. Brałem udział w kilku rodzinnych awanturach z agresywnym alkoholikiem i mogę napisać tylko jedno - z ... rozwiń
Avatar
ANNA / 16 grudnia 2019 o 12:07
+5
MICHAŁ PRZEMOCY, KTÓREJ DOZNALIŚCIE Z MAMĄ NIE DA SIĘ ZAPOMNIEĆ ALE BARDZO CI WSPÓŁCZUJĘ I JESTEM Z TOBĄ .
Avatar
strzelać do prawdziwych bandziorów..... / 15 grudnia 2019 o 21:54
+6
...dramat tego młodego człowieka jest dramatem wielu Polaków na co dzień doświadczających przemocy domowej. Brak rozwiązań systemowych oraz niechęć ustawodawcy, poddanego naciskom największego koalicjanta w postaci kanalii z Kościoła, do wyjścia na przeciw wielu mądrych propozycji na rozwiązanie problemu przemocy nadal w ciąż pozwala na przemoc!!!!!
Avatar
Xx / 15 grudnia 2019 o 21:51
+15
To ,że nie wie czy zrobił źle nie dziwi. Widział ojca,znał jego ciemna stronę więc z jednej strony nie zrobił niczego złego ratując matkę i siebie. Zły czyn,ale w jakim sensie? Złe to jest być może zachowanie dorosłej kobiety ,która powinna jednak zrobić coś z tym wcześniej. Ale znany te historię,nie ma gdzie odejść i koniec ,nic nie zrobisz. Także myślę,że chłopak wie że zabil człowieka i musi z tym żyć ,ale jednocześnie oswobodził rodzinę i zasługuje na uniewinnienie i pomoc. Inaczej z pewnością czytalibysmy o 40 latku , który zabił żonę i syna.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 o 20:51
-9
Biedny chłopak, ile z winy tej bezmozgiej matki wycierpial... To ona powinna gnic w pierdlu że takie życie dziecku zgotowala.
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 0

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 9 1

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 14

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!