Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 września 2019 r.
9:19

Uwaga! TVN: Zosia czy Bartek? „Córka powiedziała mi, że jest chłopakiem”

0 13 A A

5-letnia Zosia twierdzi, że jest chłopcem. Mama traktuje ją jak syna: zwraca się do niej imieniem Bartek, ubiera jak chłopca. – Robię tak za radą lekarzy, którzy mówią, że to dla dobra dziecka – tłumaczy pani Dorota.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani Dorota samotnie wychowuje Zosię i o trzy lata starszą Marysię, z poprzedniego związku.

- Zośka po urodzeniu była przecudnym dzieckiem, prawie bezobsługowym. Nie wiedziałam, że są tak grzeczne dzieci, które śpią, jedzą, należy je przewinąć, wykąpać. To było podręcznikowe dziecko, ale przez rok. Potem zaczęła być bardzo płaczliwa, agresywna, i autoagresywna. Chodziło o bicie innych, drapanie i gryzienie do krwi – opowiada Dorota Świercz.

Podejrzewając autyzm, pani Dorota zaczęła odwiedzać specjalistów. Jednak żaden z nich nie był w stanie postawić jednoznacznej diagnozy, co do stanu zdrowia Zosi. Wkrótce pojawiły się kolejne, budzące niepokój, zachowania dziecka.

- Doszło do czegoś takiego, że nie akceptowała żadnego z jej ubrań. Mówiła, że są dziewczyńskie i nie pójdzie w nich do przedszkola. Poranki stały się jednym, wielkim koszmarem.

Pewnego dnia Zosia oświadczyła matce, że nie jest dziewczyną.

- Siadłyśmy z Zośką i ona mi powiedziała, że jest Bartkiem. Powiedziałam: „Zosia, co ty mówisz?”. Na co usłyszałam: „Bartek, jestem chłopakiem” – wspomina matka i przyznaje: W głowie miałam chaos. Zupełnie nie wiedziałam, co się dzieje. Potrzebowałam pójść do kogokolwiek, żeby mi powiedział, co się dzieje. Pierwsze podejrzenia postawił seksuolog doktor Dulko, który uznał, że jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko ma męską tożsamość płciową.

Seksuolog Stanisław Dulko przekonuje w rozmowie z reporterem, że dziecko zachowywało się i wyglądało jak chłopak.

- Jak mówiło się: „Zosia”, to dziecko źle reagowało. Mówienie: „Bartek” poprawiało dziecku samopoczucie. On tak czuje, tak przeżywa. On tak siebie widzi w tym otaczającym świecie. A między 3-5 rokiem życia identyfikacja płciowa, według danych naukowych, jest już ukształtowana.

Deklaracja córki, jak mówi pani Dorota, „przewróciła jej życie do góry nogami”.

- To nie było tak, że przyszłam do domu i powiedziałam sobie, no fajnie miałam córkę, teraz mam syna. To była niewiadoma, nie wiedziałam, czy postępować, tak jak zalecił mi lekarz.

Lekarz zasugerował matce, aby dla dobra dziecka, zwracała się do niego chłopięcym imieniem. To samo zaproponował wychowawcom w przedszkolu, ale personel placówki odmówił stosowania się do tych zaleceń i do próśb matki. W tej sytuacji pani Dorota zdecydowała się nagłośnić sprawę swojego dziecka. Dziś kobieta przyznaje, że nie wie, czy po raz kolejny nagłośniłaby sprawę w mediach.

- Ale nie widziałam innego sposobu na rozwiązanie tej sytuacji. Może to największy błąd mojego życia – zastanawia się.

Zapytaliśmy, psychiatrę i seksuologa Aleksandrę Robachę, czy matka postępuje słusznie zwracając się do córki chłopięcym imieniem?

- Mam takie mamy, takich pacjentów i jedynym sposobem, żeby pomóc takim rodzinom to podążanie za pacjentem, bez względu na to, czy to komuś się podoba, czy nie.

Na początku lipca w internecie pojawił się film o Bartku LGBT. Wraz z publikacją ruszyła zbiórka pieniędzy, na pomoc rodzinie pani Doroty - zebrano kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Założyłam Bartkowi osobne konto. Najchętniej oddałabym te pieniądze, ale nie jest łatwo przekazać je dalej, jeśli były przeznaczone na inny cel.

Po tym, jak matka opowiedziała w mediach historię swojego dziecka – rodziną zainteresował się ośrodek pomocy społecznej.

- Jeżeli przychodzi jakakolwiek niepokojąca informacja, dotycząca tego, że być może jest zagrożenie bezpieczeństwa, mamy obowiązek to sprawdzić. W takich sytuacjach zawsze udaje się na miejsce nasz pracownik socjalny. Na ten moment nie stwierdziliśmy rażących nieprawidłowości. W sprawie sprzeczna jest dokumentacja medyczna, mamy różne wnioski, a w związku z tym, że ośrodek nie jest kompetentny do tego, żeby weryfikować opinie specjalistów zwróciliśmy się do organu, który ma ku temu kompetencje i narzędzia. Mówimy o sądzie rodzinnym – wyjaśnia Mariola Aleksandrowicz z Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Po nagłośnieniu sprawy, pani Dorocie udało się przenieść dziecko do innego przedszkola.

- Mówię do dziecka Bartek, wiem, że tak funkcjonuje w domu. W związku z tym zwracanie się Zosiu byłoby kontrą do tego, co jest w domu. A to, co jest dla mnie ważne, to by dzieci czuły się tutaj bezpieczne – mówi Karolina Maciołek z nowego przedszkola Bartka i dodaje: Myślę, że jeżeli historia Bartka będzie ewoluować w kierunku pozostania Bartkiem na pewno będzie wsparciem dla innych osób, które szukają swojej drogi.

Matka wciąż ma wątpliwości.

- Nie wiem, czy postępuje dobrze, czy źle. Wydaje mi się, że postępuję na tyle słusznie, na ile potrafi matka. Mam nadzieję, że w wieku dojrzewania to się zmieni. Jeżeli się nie zmieni, Bartek nadal będzie moim ukochanym dzieckiem. Natomiast chciałabym, żeby się zmieniło, bo wiem, że będzie miał przechlapane.

e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LEWACKA DEPRAWACJA DZIECI PO-STĘPUJE ? / 26 września 2019 o 09:43
+13
KOLEJNA ZAPROGRAMOWANA GRETA?
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 11:07
+8
Jest przkleństwo obyś dożył ciekawych czasów. Czy jak dziecko powie że jest karpiem to będzie trzymane w akwarium z głową pod wodą. Przez głupie filmy i gry komputerowe dzieci mają tak namieszane w głowie. Po co to upubliczniać żeby dzieciakowi zniszczyc życie niech jak dorośnie wtedy zdecyduje kim będzie i tak bedzie życ.
Avatar
lubelak / 26 września 2019 o 10:13
+6
Ktoś tu zwariował. I tak się zastanawiam, czy aby nie DW.
Avatar
Ros / 27 września 2019 o 08:12
+4
Czytam te komentarze, aż żal mi tych ludzi. Ile w niektórych jest nienawiści itp, tylko dla tego bo boją się inności innych ludzi. Nie poznawczy sytuacji tego małego człowieka. A oczerniać umieją. Bo nie dotyczy to ich dziecka. Więc można zgonić na tv, gry itp. I o winić za to rodzica. Jeśli ktoś oczernia innych sam kiedyś będzie oczerniony, nie spodziewającym się dla niego momencie. Przykro, że mamy takie społeczeństwo, które tylko krytykuje i źle mówi o innych.
Avatar
szkoda czasu na tą stację / 26 września 2019 o 09:48
+4
W 2010 roku Sąd Okręgowy potwierdził, że WALTEROWNIA powstałA za skradzione Polakom pieniądze? hNews.pl/index.php/2018/12/12/macierewicz-wygral-tvn-powstalo-za-skradzione-polakom-pieniadze/
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 11:51
+2
Da tych wszystkich negatywnych co tutaj sie wypowiedzieli. Wy jestescie najwieksza ofiara nieuctwa i egoizmu. Czy znacie takie powiedzenie, ze: "Niezbadane sa jeszcze losy ludzkie?" Jestescie negatywni, bo nie macie wiedzy w temacie. Nie, nie jestem zwolenniczka homoseksualizmu, ale mam szacunek do innosci innych. Uzywamy tylko 8% mozliwosci naszego mozgu, mysle, ze niektorzy nawet tego pozimu nie osiagaja w calym zyciu. Zastanowcie sie nad swoimi krytycznymi uwagami, bo zawsze mozna oceniac innych, prawda? A co jesli taka osaba urodzi sie w waszej rodzinie? Ta Matka postepuje slusznie. Pozdrawiam!
Da tych wszystkich negatywnych co tutaj sie wypowiedzieli. Wy jestescie najwieksza ofiara nieuctwa i egoizmu. Czy znacie takie powiedzenie, ze: "Niezbadane sa jeszcze losy ludzkie?" Jestescie negatywni, bo nie macie wiedzy w temacie. Nie, nie jestem zwolenniczka homoseksualizmu, ale mam szacunek do innosci innych. Uzywamy tylko 8% mozliwosci naszego mozgu, mysle, ze niektorzy nawet tego pozimu nie osiagaja w calym zyciu. Zastanowcie sie nad swoimi krytycznymi uwagami, bo zawsze mozna oceniac innych, prawda? A co jesli taka osaba ur... rozwiń
Avatar
Zbyszek Stonoga / 26 września 2019 o 11:58
+1
Mój Tvnie, moje marzenie tyś mi jest jeden mi świecie. Ta telewizja jak Eurowizja brodę ma i gra na flecie. Te 3 literki niczym cyferki manipulują dziś nami, lecz my Polacy mądrzy jesteśmy i w D...TVN mamy.
Avatar
1234 / 26 września 2019 o 09:43
+1
Nie chce mi się tego czytać ale to niezły GNIOT, zgłoście marszowi LPG
 Gniotem to ty jesteś pisząc takie komentarze
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 09:32
+1
Nie chce mi się tego czytać ale to niezły GNIOT, zgłoście marszowi LPG
Avatar
Łukasz4512 / 26 września 2019 o 13:24
0
A podobno z takimi dewiacjami człowiek się nie rodzi zdaniem środowiska lgbt. 
Avatar
Ros / 27 września 2019 o 08:12
+4
Czytam te komentarze, aż żal mi tych ludzi. Ile w niektórych jest nienawiści itp, tylko dla tego bo boją się inności innych ludzi. Nie poznawczy sytuacji tego małego człowieka. A oczerniać umieją. Bo nie dotyczy to ich dziecka. Więc można zgonić na tv, gry itp. I o winić za to rodzica. Jeśli ktoś oczernia innych sam kiedyś będzie oczerniony, nie spodziewającym się dla niego momencie. Przykro, że mamy takie społeczeństwo, które tylko krytykuje i źle mówi o innych.
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 13:52
-2
no tak bo jak rodzic c***owi wychował dziecka to się go nie obwinia tylko GRY I FILMY WY PIERDOLONE KOCMOLUCHY martwa era z 1970 jesteście idiotą i i moherami
Avatar
Łukasz4512 / 26 września 2019 o 13:24
0
A podobno z takimi dewiacjami człowiek się nie rodzi zdaniem środowiska lgbt. 
Avatar
Iva / 26 września 2019 o 13:13
0
Przekleństwo to żyć w ciekawych czasach (chińskie) Identyczny stereotyp jak mojej córki jak była mała. Dzisiaj jest piękną i mądrą i kobietą w związku z mężczyzną.Nikt wtedy nie pomyślał, że będzie inaczej. Dzieci mają różne zabawy dostosowania się do różnych postaci. Wyimaginowanych również. Czy mojemu synowi miałam kupić działającą pajęczynę spidermana? Bo to dla dziecka lepiej? Do czego to dąży
Avatar
Zbyszek Stonoga / 26 września 2019 o 11:58
+1
Mój Tvnie, moje marzenie tyś mi jest jeden mi świecie. Ta telewizja jak Eurowizja brodę ma i gra na flecie. Te 3 literki niczym cyferki manipulują dziś nami, lecz my Polacy mądrzy jesteśmy i w D...TVN mamy.
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 11:51
+2
Da tych wszystkich negatywnych co tutaj sie wypowiedzieli. Wy jestescie najwieksza ofiara nieuctwa i egoizmu. Czy znacie takie powiedzenie, ze: "Niezbadane sa jeszcze losy ludzkie?" Jestescie negatywni, bo nie macie wiedzy w temacie. Nie, nie jestem zwolenniczka homoseksualizmu, ale mam szacunek do innosci innych. Uzywamy tylko 8% mozliwosci naszego mozgu, mysle, ze niektorzy nawet tego pozimu nie osiagaja w calym zyciu. Zastanowcie sie nad swoimi krytycznymi uwagami, bo zawsze mozna oceniac innych, prawda? A co jesli taka osaba urodzi sie w waszej rodzinie? Ta Matka postepuje slusznie. Pozdrawiam!
Da tych wszystkich negatywnych co tutaj sie wypowiedzieli. Wy jestescie najwieksza ofiara nieuctwa i egoizmu. Czy znacie takie powiedzenie, ze: "Niezbadane sa jeszcze losy ludzkie?" Jestescie negatywni, bo nie macie wiedzy w temacie. Nie, nie jestem zwolenniczka homoseksualizmu, ale mam szacunek do innosci innych. Uzywamy tylko 8% mozliwosci naszego mozgu, mysle, ze niektorzy nawet tego pozimu nie osiagaja w calym zyciu. Zastanowcie sie nad swoimi krytycznymi uwagami, bo zawsze mozna oceniac innych, prawda? A co jesli taka osaba ur... rozwiń
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 11:07
+8
Jest przkleństwo obyś dożył ciekawych czasów. Czy jak dziecko powie że jest karpiem to będzie trzymane w akwarium z głową pod wodą. Przez głupie filmy i gry komputerowe dzieci mają tak namieszane w głowie. Po co to upubliczniać żeby dzieciakowi zniszczyc życie niech jak dorośnie wtedy zdecyduje kim będzie i tak bedzie życ.
Avatar
lubelak / 26 września 2019 o 10:13
+6
Ktoś tu zwariował. I tak się zastanawiam, czy aby nie DW.
Avatar
thanatos / 26 września 2019 o 09:54
-1
Polecam obejrzec: "Równość płci po szwedzku" / "The Third Gender Encounter" (2013). Chlopcy w przedszkolach przebierani sa w sukienki, musza lubic kolor rozowy i bawic sie lalkami; nie mowi sie o kims "on" czy "ona" jest "trzecia plec" czyli "ONO".
Avatar
szkoda czasu na tą stację / 26 września 2019 o 09:48
+4
W 2010 roku Sąd Okręgowy potwierdził, że WALTEROWNIA powstałA za skradzione Polakom pieniądze? hNews.pl/index.php/2018/12/12/macierewicz-wygral-tvn-powstalo-za-skradzione-polakom-pieniadze/
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hrubieszów: Zabytkowy budynek przy ul. 3 maja czeka remont. Zmieni również swoje zastosowanie

Hrubieszów: Zabytkowy budynek przy ul. 3 maja czeka remont. Zmieni również swoje zastosowanie 0 0

Będzie nadal przypominał o urodzie schyłkowej secesji, ale wszystko inne się zmieni. Zabytkowy budynek stanie się miejscem, które mieszkańcy będą chętnie odwiedzać. W ciągu najbliższych dni wykonawca wchodzi na plac budowy

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu
film

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu 0 3

Profesor Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej został wybrany marszałkiem Senatu X kadencji. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego z PiS zagłosowało 48 senatorów. Wynik głosowania odczytała marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka.

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii
6 stycznia 2020, 11:00

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii 0 0

Już 6 stycznia o godz. 11 oraz 7 stycznia o godz. 9 i 11 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprezentowane zostanie niezwykłe widowisko świąteczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc 8 6

Do 15 grudnia poczekamy na wznowienie ruchu pociągów pasażerskich między Lublinem a Puławami. Taką datę podała dziś wieczorem spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządzająca siecią torów.

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom 161 2

Lublin, dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu dołączył do miast, które propagują zostawianie liści na trawnikach. Chodzi o stworzenie szansy na przezimowanie owadom a przede wszystkim jeżom

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS
film

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS 0 3

Na pierwszym w dziewiątej kadencji Sejmu zebraniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości na przewodniczącego wybrano Ryszarda Terleckiego. Jak poinformował świeżo upieczony przewodniczący, otrzymał tylko sześć głosów przeciw i cztery wstrzymujące się.

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów 8 10

Ruchów kadrowych w lubelskim Centrum Spotkania Kultur ciąg dalszy. Największa marszałkowska instytucja kultury ma nowego wicedyrektora.

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem?

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem? 0 6

Kapitan żółto-biało-niebieskich do końca rundy został odsunięty od drużyny. – Między sztabem szkoleniowym, a panem Tomaszem Brzyskim nie było chemii – wyjaśnia powody decyzji prezes klubu Paweł Majka

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
20 listopada 2019, 19:00

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego 0 0

"Siedem grzechów" to tytuł spektaklu realizowanego w ramach charytatywnego cyklu "Znani a nieznani", w którym wystąpią znani lublinianie. Przedstawienie zobaczymy 20 i 21 listopada o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) oraz 24 listopada o godz. 18 w Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4). Środki z pokazów spektaklu zostaną przekazane na zakup sprzętu dla Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Lubelskie: Rodzina straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Lubelskie: Rodzina straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka 5 5

Rodzina Kociuków z Motwicy w gminie Sosnówka straciła w pożarze dach na głową. Przyjaciele w internecie uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

„Nie ma wolności bez godności”. M. Morawiecki podał swój rząd do dymisji i chwali stan demokracji w Polsce
film

„Nie ma wolności bez godności”. M. Morawiecki podał swój rząd do dymisji i chwali stan demokracji w Polsce 0 2

Premier Mateusz Morawiecki podał swój rząd do dymisji. Z tej okazji podsumował cztery ostatnie lata. Mówił o wiarygodności, dzięki której polskie rodziny odzyskały godność, lepszą pracę oraz płacę. Premier odniósł się również do ostatnich wyborów parlamentarnych twierdząc, że niska liczba głosów nieważnych świadczy o tym, że demokracja nigdy nie miała się lepiej.

Udany weekend siatkarek AZS UMCS i Tomasovii

Udany weekend siatkarek AZS UMCS i Tomasovii 0 0

W ramach piątej kolejki grupy czwartej obie nasze drużyny odniosły zwycięstwa za trzy punkty. Dzięki temu Tomasovia zajmuje pozycję wicelidera, a AZS UMCS lokatę na najniższym stopniu podium

Hotel średni, ale tania stołówka. Inauguracja IX kadencji Sejmu [zdjęcia]
galeria

Hotel średni, ale tania stołówka. Inauguracja IX kadencji Sejmu [zdjęcia] 0 4

460 posłów wybranych w październikowych wyborach złożyło ślubowanie i oficjalnie rozpoczęło pracę w nowej kadencji. W tym gronie jest 27 przedstawicieli województwa lubelskiego, w tym 11 absolutnych debiutantów.

Nieszczęśliwy wypadek w chełmskiej straży. Stażystka wylała na siebie wrzątek

Nieszczęśliwy wypadek w chełmskiej straży. Stażystka wylała na siebie wrzątek 15 19

- To był nieszczęśliwy wypadek. Stażystka zrobiła sobie herbatę i pech chciał, że wylała zawartość kubka na siebie – mówi mł. bryg. mgr inż. Artur Rutkowski Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

Lublin zaprasza na Międzypaństwowy Turniej 450-lecia Unii Lubelskiej

Lublin zaprasza na Międzypaństwowy Turniej 450-lecia Unii Lubelskiej 7 1