Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 maja 2021 r.
13:05

TTS Development. Takie inwestycje zmieniają miasta

1 A A
Osiedle Panorama powstaje w Lublinie u zbiegu ulic: Grabskiej i D.M. Majdanka
Osiedle Panorama powstaje w Lublinie u zbiegu ulic: Grabskiej i D.M. Majdanka

Piotr Turski, prezes TTS Development o nowym osiedlu Panorama

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wydaje się, biorąc pod uwagę wysokość stóp procentowych, że to jest wręcz idealny moment na kupno mieszkania.

To normalne, że każdy chce zachować gwarancję swojego kapitału, a tymczasem dziś mamy wysoki „podatek inflacyjny”, którego nikt podatkiem nazwać nie chce. Oficjalne dane mówią o 4-procentowej inflacji, ale jest wrażenie społeczne, że inflacja jest jeszcze większa. Każdy, kto choć trochę zna się na finansach i chce zadbać o swoje pieniądze, czuje, że traci swoje oszczędności. Trzymanie pieniędzy w bankach nie gwarantuje zysków i dlatego należy szukać innych „lokat”. Taką lokatą są mieszkania.

Dziś wiele sprzedawanych przez nas mieszkań, wiele transakcji jest transakcjami za gotówkę. Ludzie, w obawie o swoje oszczędności, wolą inwestować w mieszkanie. Nawet jeśli, w przypadku wynajmu, stopa zwrotu nie jest tak wysoka, jak jeszcze kilka lat temu. Bo mieszkanie zawsze się zwróci i będzie to lepsza opcja niż trzymanie pieniędzy w banku.

Nasi klienci kupują też mieszkania z myślą np. o swoich dzieciach, które już planują studiować w Lublinie, a nie chcą płacić za wynajem mieszkania za kilka lat.

 

Piotr Turski, Prezes TTS Development

Mieszkanie inwestycja

Pandemia zdemolowała rynek wynajmu, ale widać, że w Lublinie nadal wiele osób kupuje mieszkania pod wynajem. Jeśli nie teraz, to już za chwilę, kiedy życie zacznie wracać do normalności. Są klienci, którzy kupno mieszkania traktują czysto inwestycyjnie?

Jest ich bardzo dużo. To są osoby zabezpieczające się przed „podatkiem inflacyjnym”.

Jeśli osoba dysponująca gotówką chce kupić mieszkanie na wynajem, a nie bardzo wie, jaki metraż jest najlepszy, jaka lokalizacja, może liczyć na pomoc doradców TTS?

Oczywiście, ale muszę przyznać, że gros klientów przychodzi już zdecydowanych. Charakterystyczne jest też to, że już w momencie rozpoczęcia jakiejś realizacji, w pierwszej kolejności rezerwowane są mieszkania najlepsze pod wynajem. Myślę tu o lokalach mających od 40 do ponad 50 mkw. To są najbardziej pożądane metraże, ale pod warunkiem, że jest tam salon z kuchnią i minimum jedna sypialnia.

Zawsze, gdy wiemy, w jakim celu klient kupuje mieszkanie, doradzamy i podpowiadamy, na który lokal się zdecydować. Mamy ofertę przygotowaną pod różne potrzeby, nie tylko te inwestycyjne.

Bo głód mieszkaniowy w narodzie nadal jest. Ludzie zakładają rodziny, rodzą im się dzieci, szukają większych przestrzeni.

Dokładnie. Dlatego dbamy o to, żeby w naszej ofercie były też większe mieszkania, dla rodzin dwa plus dwa czy dwa plus trzy. To lokale mające więcej niż 70 m kw., a nawet więcej niż 80 m kw.

Średnie miasta

Podejrzewam, że oferta mieszkaniowa jest jednak różna w zależności od lokalizacji osiedla.

Przywiązujemy do tego dużą wagę, bo przecież obecnie prowadzimy inwestycje w sześciu miejscach: Legnica, Lublin, Chełm, Świdnik, Dęblin. Zakończyliśmy inwestycje w Garwolinie, zaczynamy w Kraśniku, a kolejne mamy w Nisku i w Łęcznej. Działamy na szeroką skalę.

To też sprawia, że musimy sprostać różnym oczekiwaniom. Na przykład zauważamy taki trend, że wiele osób przeprowadza się do Lublina z miejscowości ościennych. Kiedyś kupili lub pobudowali tam domy, a teraz wracają do miasta. Z różnych powodów. Na przykład mają dzieci w wieku szkolnym i chcą mieszkać w Lublinie, bo łatwiej jest im tu funkcjonować. Odpadają chociażby uciążliwe dojazdy dzieci do szkół czy na zajęcia dodatkowe.

Zupełnie inny jest rynek w Lublinie a zupełnie inny w Chełmie, gdzie wybudowaliśmy – chyba pierwsi od 30 lat – duże osiedle liczące  180 mieszkań.

Tam z kolei zauważyliśmy tendencję, że osoby pochodzące z Chełma, które dziś na przykład mieszkają w Warszawie, kupują mieszkania dla swoich rodziców.

Chcą zadbać w ten sposób o rodziców?

Tak, a spowodowane jest to tym, że w Chełmie są głównie 5-kondygnacyjne bloki, a kiedy je stawiano, nie budowano w nich wind. Dla osoby w podeszłym wieku mieszkanie na 4 piętrze bez widny jest męczące. A nasze budynki, choć mają one tam tylko trzy piętra, od samego początku były projektowane z windami.

Poza tym zawsze lepiej jest mieszkać w nowym bloku niż w takim, który ma kilkadziesiąt lat.

Widzę, że z chełmskiej inwestycji jest pan zadowolony.

Bo to nasz duży sukces. Kiedy się zdecydowaliśmy na tę inwestycję, wszyscy wokół pukali się w głowę. Mówili, że przecież nie bez powodu tam się nie buduje, że z Chełma w ostatnich latach wyjechało mnóstwo ludzi. My jednak postawiliśmy tam osiedle, a mieszkania nie są w wygórowanych cenach.

Właśnie. Był czas, kiedy firmy deweloperskie skupiały się na metropoliach i nie budowało się mieszkań w mniejszych i średnich miastach. To się zmieniło?

Zauważyliśmy te braki mieszkaniowe i stąd nasze inwestycje w Legnicy czy Dęblinie. Teraz zaczynamy w Kraśniku, gdzie oprócz spółdzielni mieszkaniowej nikt nie budował. A my stawiamy tam 80 mieszkań w dwóch blokach.

I już mogę powiedzieć, że mamy bardzo dużo rezerwacji. Dopinamy też inwestycję w Nisku i tam też, oprócz może jednego bloku, od 30 lat się nie budowało.

To znaczy, że będą kolejne inwestycje w takich miastach jak Chełm czy Kraśnik?

Tak. Mamy już plany. Chcemy po prostu odpowiadać na potrzeby mieszkańców, a wielu z nich chce mieszkać na nowym eleganckim osiedlu z udogodnieniami.

Przestrzeń

Patrząc na państwa ofertę widzę, że różnicujecie też propozycje mieszkaniowe w samym Lublinie.

To z jednej strony nasz wybór biznesowy, z drugiej strony wymaganie rynku. Pamiętam, jak cztery lata temu zaczęliśmy budować przyjemne osiedle na Nowym Świecie.

Okolica trochę zaniedbana.

Wtedy tak, ale takie inwestycje jak nasza ją zmieniają. Świadomie zmieniliśmy podejście do tej inwestycji, także jeśli chodzi o cenę mieszkań. I to też się udało.

Dobrych parę lat temu dla klienta w Lublinie właściwie liczyło się to, żeby mieszkanie po prostu było. Kupowali praktycznie wszystko, ale dziś – mam wrażenie – klient decydując się na mieszkanie, bierze pod uwagę znacznie więcej czynników. Jakich?

Świadomość się bardzo zmieniła, i to dobrze.

Klienci zwracają uwagę na takie rzeczy, jak zagospodarowanie najbliższego terenu?

Dziś to bardzo ważne. Nie tylko dla klientów, dla mnie osobiście też. Już na etapie projektowania zwracam uwagę, żeby budynek nie zajmował całego terenu, jaki mamy do dyspozycji.

Nie posuwacie się z budową do ostatniego możliwego centymetra, żeby mieszkańcom zapewnić przestrzeń i komfort?

Dokładnie. Musimy jednocześnie pilnować, aby zostały spełnione wszelkie normy. Biznesowo, można powiedzieć, nie zawsze jest to rozsądne, ale są jednak rzeczy ważniejsze.

Nie jest rozsądne?

Jeśli mamy możliwość postawienia bloku o szerokości 16-18 metrów, a stawiamy mający 12 metrów, to oznacza, że świadomie rezygnujemy z np. dwóch mniejszych mieszkań. Ale w tym przypadku zależy nam na czymś zupełnie innym, a mianowicie na tym, że w każdym mieszkaniu (oprócz kawalerek) mamy okna na dwie lub trzy strony świata. Podoba mi się, że klienci mają świadomość przestrzeni wokół. Jestem przeciwnikiem wyciskania z działki wszystkiego, co można. Proszę zobaczyć, jak zorganizowaliśmy Nowy Świat – są tam przestrzenie, odległości, plac zabaw. I każde mieszkanie jest narożne lub na przestrzał. Nie ma ślepych, ciemnych.

Lokalizacja też ma znaczenie? Nie budujecie w szczerym polu.

Nie robimy tak i dowodem na to jest nasza największa jednostkowa inwestycja, czyli ta przy ul. Garbarskiej.

Lublin Panorama

Mówimy o osiedlu Panorama?

To bardzo blisko centrum, znakomita lokalizacja, bardzo dobre połączenie komunikacyjne z centrum. Budujemy na wzniesieniu, a z najwyższych mieszkań jest świetny widok na Stare Miasto. Stąd w ogóle nazwa – Panorama.

W tym miejscu też mogliśmy dużo bardziej zagęścić teren, ale mieszkańcom chcemy dać przestrzeń, oddech. Budujemy punktowce i niemal każde mieszkanie jest narożne.

Panorama jest wyjątkowa jeszcze pod jednym względem. Chodzi o technologię budowy.

To pierwsze po tej stronie Wisły takie osiedle budowane w technologii wielkogabarytowych elementów prefabrykowanych.

Wyjaśnijmy od razu, co to oznacza?

Wielkogabarytowe elementy prefabrykowane to trójwarstwowe ściany, gdzie elementem konstrukcji jest zbrojony beton i na etapie produkcji uzbraja się elementy w instalacje, okna, a także maluje się ściany od strony zewnętrznej. Produkcja elementów konstrukcyjnych pod dachem pozwala na ciągłą kontrolę jakości i uniknięcie usterek pojawiających się podczas tradycyjnej budowy.

Musimy jednak uczulić, żeby tej technologii nie mylić z wielką płytą, do której ktoś może być zrażony. 

Sama koncepcja wielkiej płyty nie była zła, zaczynało się projektowanie od urbanistyki, projektowało się przestrzenie wspólne, a także, co jest bardzo istotne i o czym wcześniej wspominałem, szerokość budynków była w większości 12 metrów. Zła była w większości jakość wykonania oraz to, że wówczas były zupełnie inne normy odnośnie np. akustyki czy izolacyjności. W naszym projekcie mamy wszystkie zalety, a wady zostały wyeliminowane. Dzisiaj udział tej technologii w budownictwie wielorodzinnym na zachodzie stanowi większość. Jestem z tego projektu dumny. Udało nam się go zakontraktować wspólnie z firmą Pekabex. Część elementów wykonuje się też w naszej fabryce Technobeton. Co więcej model biznesowy Panoramy zakłada, że inwestycja nie jest finansowana z pieniędzy klientów.

To będzie ekspresowa budowa. Stare budynki zaczęliśmy wyburzać miesiąc temu. Już mamy zrobioną połowę wykopu, do końca roku sześć budynków będzie zaawansowanych w 80 procentach. Jestem przekonany, że jak klient zobaczy efekt finalny nie będzie miał wątpliwości, czy zamieszkać w Panoramie. Bardzo przyłożyliśmy się do procesu projektowania, co trwa już rok.

Faktycznie budowa ma być ekspresowa. Sądzi pan, że teraz po TTS po tę metodę sięgną inne lubelskie firmy?

Z tego co wiem, wiele z nich rozważało taki krok. Żadna się nie zdecydowała. Być może tylko my mamy taką determinację i być może taką wiedzę.

Mieszkania na osiedlu Panorama są już w sprzedaży?

Tak i też wprowadziliśmy nowość w tej kwestii. Na naszej stronie internetowej można zarezerwować mieszkanie online. Wpłaca się wówczas 1 tys. zł i w ciągu dwóch tygodni klient powinien przyjść do biura, aby dokonać formalności. Może też zrezygnować, wtedy odzyska wpłacone pieniądze.

Każdemu przedsiębiorstwu przyświeca jakaś misja, ale jak określiłby Pan misję TTS Development?

Powiedziałbym nieprawdę, gdybym zaprzeczył, że celem każdej firmy jest przynoszenie zysku. Ale zaczynając jakiś projekt, nigdy nie nastawiam się na maksymalizację zysku. Chcemy być inaczej postrzegani. Naszą cechą jest też to, że nie boimy się ryzyka, którego nie podjąłby się inny deweloper.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podlasie Biała Podlaska – Wisła Puławy 0:2. Lepsi nawet w rezerwowym składzie

Podlasie Biała Podlaska – Wisła Puławy 0:2. Lepsi nawet w rezerwowym składzie

Mimo nieobecności kilku podstawowych piłkarzy Wisła Puławy wygrała w Białej Podlaskiej 2:0. A Podlasie na finiszu rozgrywek zanotowało właśnie trzecią porażkę z rzędu. Mimo to piłkarze Rafała Borysiuka znowu utrzymali się w bezpiecznej strefie tabeli. Mają jednak ciągle tylko punkt przewagi nad Orlętami Spomlek i dwa nad KS Wiązownica. A to zapowiada duże emocje w ostatniej serii gier.

Chełmianka – Lewart Lubartów 2:1. Ostatnia kolejka przesądzi o spadkach

Chełmianka – Lewart Lubartów 2:1. Ostatnia kolejka przesądzi o spadkach

Ciekawa sytuacja w grupie czwartej III ligi. Drużyny, który utrzymują się nad kreską znowu przegrały swoje mecze. Z kolei te ze strefy spadkowej przedłużyły nadzieje na utrzymanie. Nie wszystkie, bo Stal Kraśnik została w sobotę trzecim spadkowiczem. Reszta ekip powalczy o ligowy byt w ostatniej kolejce. W tym gronie będzie Lewart Lubartów, który prowadził na wyjeździe z Chełmianką 1:0, ale ostatecznie przegrał 1:2.

Białorusini blokowali drogę do Koroszczyna. Nie był to jedyny protest

Białorusini blokowali drogę do Koroszczyna. Nie był to jedyny protest

Białorusini protestowali w sobotę w pobliżu przejścia granicznego w Koroszczynie. W ten sposób domagają się, by prezydent Aleksandr Łukaszenka otworzył granicę z Polską.

Przerwany mecz Dania-Finlandia na EURO. Reanimacja Christiana Eriksena
film

Przerwany mecz Dania-Finlandia na EURO. Reanimacja Christiana Eriksena

Dramat podczas skandynawskich derbów na Euro 2020. Christian Eriksen stracił przytomność w 43. minucie meczu Dania – Finlandia, rozgrywanego na stadionie Parken w Kopenhadze. Piłkarz upadł na murawę biegnąc przy linii bocznej boiska.

Niedziela ma być chłodna i burzowa. Jaka pogoda w kolejnych dniach?
film

Niedziela ma być chłodna i burzowa. Jaka pogoda w kolejnych dniach?

Niedziela zapowiada się dość chłodno i burzowo. Jednak w kolejnych dniach powróci ciepło - w czwartek miejscami może zrobić się upalnie. Należy spodziewać się także przelotnych opadów deszczu.

Moskwa. Dni wolne z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem

Moskwa. Dni wolne z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował w sobotę, że dni od 15 do 19 czerwca będą w stolicy Rosji wolne od pracy. Pracodawcom w Moskwie mer ponownie zalecił przeniesienie co najmniej 30 proc. pracowników do pracy zdalnej. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Winiarze świętują w Janowcu. Miłośnicy wina mają w czym wybierać [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Winiarze świętują w Janowcu. Miłośnicy wina mają w czym wybierać [wideo, zdjęcia]

Miłośnicy win z różnych zakątków Polski przyjechali do Janowca, gdzie swoje stoiska wystawiły najlepsze winnice Małopolskiego Przełomu Wisły. Święto Wina rozpoczęto od tradycyjnego przemarszu z kościoła na janowiecki zamek w towarzystwie strażaków oraz słynnej "Czarnej Damy".

Wypadek podczas ulewnego deszczu. Dwaj kierowcy zostali ranni
zdjęcia
galeria

Wypadek podczas ulewnego deszczu. Dwaj kierowcy zostali ranni

81-letni z Międzyrzeca Podlaskiego i 43-letni mieszkaniec gminy Drelów zostali ranni w wypadku w miejscowości Zahajki (powiat bialski). Do zderzenia dwóch samochodów doszło wczoraj na drodze wojewódzkiej.

W szpitalu zarabia się najlepiej. Dyrektor absolutnym rekordzistą listy płac

W szpitalu zarabia się najlepiej. Dyrektor absolutnym rekordzistą listy płac

Puławska lista płac. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe powiatowych urzędników. Najwyższe uposażenie sięga niemal 300 tys. zł. Najniższe nie przekraczają nawet jednej dziesiątej tej sumy.

Lublinianka – Kryształ Werbkowice 1:4. Nieudane pożegnanie z Wieniawą

Lublinianka – Kryształ Werbkowice 1:4. Nieudane pożegnanie z Wieniawą

W ostatnim meczu u siebie Lublinianka prowadziła z Kryształem Werbkowice, ale nie dopisała do swojego konta ani jednego punktu. Goście wygrali ostatecznie 4:1. Wszystko wskazuje też na to, że było to ostatnie, domowe spotkanie ekipy z Lublina pod wodzą trenera Dariusza Bodaka. Na Wieniawie są nowi właściciele, a według plotek w lecie w drużynie zajdzie sporo zmian, także na ławce.

W wypadku zginęło 3-letnie dziecko. Policja szuka tego mężczyzny
Z KRAJU
film

W wypadku zginęło 3-letnie dziecko. Policja szuka tego mężczyzny

Jelenia Góra (woj. dolnośląskie). Dominik Hutnik, domniemany sprawca wypadku, w którym zginęło trzyletnie dziecko, jest poszukiwany listem gończym. Do zdarzenia doszło w niedzielę (6.06) we wsi Koźmin, w województwie dolnośląskim.

USA. Motorówka zawisła na krawędzi tamy. W środku były cztery kobiety
film

USA. Motorówka zawisła na krawędzi tamy. W środku były cztery kobiety

Cztery turystki przeżyły chwilę grozy, gdy motorówka, którą płynęły zawisłą na krawędzi tamy w rejonie Austin w Teksasie.

Zawodniczki Stelli Kraśnik dostaną stroje i piłki. Dzięki głośnemu skandalowi

Zawodniczki Stelli Kraśnik dostaną stroje i piłki. Dzięki głośnemu skandalowi

100, 150 a nawet 500 złotych wpłacają ludzie w internetowej zrzutce dla Stelli Kraśnik. To efekt skandalu piłkarskiego sprzed tygodnia.

Włodawianka – Tomasovia 0:7. Sto punktów na horyzoncie

Włodawianka – Tomasovia 0:7. Sto punktów na horyzoncie

Nie mieli najmniejszych problemów z wygraniem meczu ligowego numer 32 piłkarze Tomasovii. W sobotę rozbili Włodawiankę aż 7:0. I to na boisku rywali. Efekt? Jeżeli w ostatniej kolejce pokonają u siebie z Lutnię Piszczac, to zakończą sezon z dorobkiem… 100 punktów.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie w jednym z lubelskich miast

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie w jednym z lubelskich miast

Odsłonięcie pomnika prezydenta zaplanowano na najbliższy czwartek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.