Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

17 maja 2019 r.
10:10

Pierwsze w Polsce morderstwo na szkolnym korytarzu. Dziewięć razy ugodził nożem innego ucznia [wideo]

50 11 A A

To prawdopodobnie pierwsze w Polsce morderstwo na szkolnym korytarzu. Dziś ujawniono, że w sprawie śmierci 16-letniego Jakuba zatrzymano kolejne osoby. To może oznaczać, że nastolatek nie zginął przypadkowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tragedii doszło w piątek w Szkole Podstawowej nr 195 imienia Króla Maciusia I. Zaczęło się od kłótni między nastolatkami. Jeden z nich zadał dziewięć ciosów nożem trafiając swojego kolegę w głowę, szyje i klatkę piersiową.

– Zaczęli się bić. Później poszli na koniec korytarza na początku gadając, potem zaczęli się bić. Zabił go w sali od fizyki. Później pociął sobie rękę i poszedł do pani pielęgniarki powiedzieć, że to Kuba go zaatakował – opowiada jeden z uczniów. - Nóż wyrzucił na korytarz. Ostrze było jak dłoń – dodaje inny uczeń.

– Na miejscu przeprowadzona była reanimacja, początkowo przez nauczyciela, później pogotowie ratunkowe – mówi kom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

– Pan od fizyki próbował go ratować. Zatamował mu ranę, trzymał go za rękę i dzwonił po pogotowie – mówi jeden z uczniów.

Ofiara to 16-letni Jakub, uczeń trzeciej klasy gimnazjum. Urodził się w Polsce, jego ojciec jest Turkiem. Matka była Polką. W dzieciństwie na krótko trafił do domu dziecka, skąd zabrał go ojciec ze swoją konkubiną pochodzącą z Ukrainy. To ona go wychowała. Kuba mówił do niej mamo, razem też mieszkali.

Napastnik - Emil B. - niedawno skończył 15 lat. Chodził do ósmej klasy. Jego ojca często nie było w domu. Jest kierowcą tira, wychowuje go głównie matka. Uczniowie mówią, że był przeciwieństwem Jakuba. Był agresywny. – Ćpał, palił, pił – przekonują.

– Był bardzo agresywny. Nawet mógł uderzyć dziewczynę. Lubił wszczynać bójki. Do wszystkich był agresywny, do nauczycieli, do dziewczyn. Na lekcjach, jak jeszcze nie miał indywidualnego nauczania, cały czas siedział w słuchawkach na uszach – mówią uczniowie.

Szkolni koledzy przyznają, że w przeszłości Emil B. nosił do szkoły nóż. – Rzadko. A jeżeli już to w saszetce, którą zawsze miał na sobie.

Na profilu społecznościowym Emil B. pisał m.in. „W waszym oku jestem solą, piszę już nekrolog”, „Życia scenariusze uczą, żeby wygrać wojnę trzeba pobić mordę. Za to honor żyje ciągle”.

W ciągu ostatnich dwóch lat w sądzie dla nieletnich toczyły się dwie sprawy, w których oskarżony był nastoletni Emil B.

– Pierwsza dotyczyła naruszenia nietykalności cielesnej innego nieletniego. Polegało to na popychaniu. Emil B. został upomniany. Natomiast sprawa z 2018 roku dotyczyła demoralizacji. Chodziło o ustalenie, czy Emil B. przejawia demoralizację. Sąd ustalił, że tak. Umorzył postępowanie. Sprawa dotyczyła spożywania alkoholu, używania przemocy i wszczynania kłótni wśród rówieśników - mówi Marcin Kołakowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa–Praga.

Harcerze i młodzież zorganizowali marsz przeciwko przemocy. Po mszy mieszkańcy Wawra przeszli ulicami, aby zatrzymać się przed szkołą. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko temu, co się stało i oddać cześć zabitemu Kubie.

Jest kilka wersji, dlaczego doszło do zabójstwa w szkole. Mówi się o rozliczeniach finansowych między Kubą a Emilem. – Wydaje mi się, że chodzi o narkotyki. Kuba miał długi u Emila. Wiem, że to było 1,5 tys. zł. Z tego, co widziałam, to Kuba trochę brał, ale ostatnio powiedział mi, że z tym skończył – mówi jedna z uczennic.

Oprócz Emila B. policja zatrzymała jeszcze czterech nieletnich, którzy jak twierdzą śledczy mają związek z morderstwem. Oznacza to, że w ostatnim czasie informacje, że Kuba otrzymywał pogróżki mogą być prawdziwe. W momencie zabójstwa opiekunka prawna Kuby była w szkole i zgłaszała dyrekcji obawy o jego życie.

Jak udało nam się ustalić, zabity Kuba był wcześniej poszkodowany w sprawie, którą prowadzi praska prokuratura. Pełnoletni mężczyzna chciał od niego wyłudzić 500 zł. Kuba miał się również bić. Jednak śledczy nie chcą się na ten temat wypowiadać zakrywając się tajemnica śledztwa.

e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mr / 5 dni temu o 10:55
+18
trochę ćpał, ale już z tym skończył. Kto w to uwierzy? Nawet najgłupsza gimbaza nie da towaru na 1,5k w kredo komuś, kto czasem okazjonalnie na szkolnej dyskotece chce być paniskiem parkietu. 1500 zł to całkiem sporo ćpania poważnych narkotyków, a nie sądzę, żeby gimbaza ćpała najdroższy towar na rynku. Choć oczywiście mogę się mylić. Tak czy owak, jak nie spojrzeć totalna patologia i całkowita demoralizacja. Choć jeśli się komuś wydaje, że to Warszawa, że to w dużym mieście tylko takie rzeczy to może się srogo mylić. Jakby policjanci zamiast bawić się w L4 zrobili oblot po okolicznych placówkach z szkolonym do wykrywania narkotyków psem byłoby ciekawie. Czekam na takie akcje, wyjdzie na jaw cała prawda o tych wspanialątkach, ósmych cudach świata itd.
trochę ćpał, ale już z tym skończył. Kto w to uwierzy? Nawet najgłupsza gimbaza nie da towaru na 1,5k w kredo komuś, kto czasem okazjonalnie na szkolnej dyskotece chce być paniskiem parkietu. 1500 zł to całkiem sporo ćpania poważnych narkotyków, a nie sądzę, żeby gimbaza ćpała najdroższy towar na rynku. Choć oczywiście mogę się mylić. Tak czy owak, jak nie spojrzeć totalna patologia i całkowita demoralizacja. Choć jeśli się komuś wydaje, że to Warszawa, że to w dużym mieście tylko takie rzeczy to może się srogo mylić. Jakby policjanci zamias... rozwiń
Avatar
Łamistrajk / 5 dni temu o 10:37
+9
Patusy wśród małolatów nie są ani karane ani izolowane. Upomnieniem można sobie wytrzeć... A dla nich ważna jest tylko kasa i zabawa w chlanie ćpanie i r...
Avatar
Gość / 5 dni temu o 10:26
+7
Najpierw było,że 6 razy go dźgnął a teraz już 9...
Avatar
Guma i wąskie drzwi / 5 dni temu o 10:40
+6
Bo teraz bahory zamiast biegać za piłką pływać grać w kosza siedzą w imaginowanym wirtualnym swiecie inter netu i gier i tracą kontakt z rzeczywistością i zaciera im sie granica między swiatem faktycznym a kumputerowym,nie ma dialogu miedzy starymi a bahorami,każdy tempo lampi sie w telefon a bożkiem stają sie pieniądze nawet w tak szczeniackim wieku
Avatar
dw / 4 dni temu o 13:00
+4
Chyba chodziłeś do jakiejś patologii a nie szkoły. Jakoś nie biłem się i nie zastanawiało mnie "poważanie" u innych, bo wtedy były inne relacje,  budowane  nie na jakichś bójkach i przemocy, ale innych wartościach
Avatar
grag / 5 dni temu o 17:02
+2
"Był bardzo agresywny. Nawet mógł uderzyć dziewczynę. Lubił wszczynać bójki. Do wszystkich był agresywny, do nauczycieli, do dziewczyn"
Pytanie... co on robił w normalnej szkole?
Avatar
Andrzej / 5 dni temu o 13:38
+2
Przerażające, nie było to nikomu potrzebne. Szkoda chłopaka, sama jestem matką więc rozumiem ból po dziecku. W szkołach nie dzieje się dobrze, często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, choćby w szatniach do przebierania na wf. Nie ma tam kamer, a młodzieży przychodzą do głowy różne rzeczy. Uczeń  potrafi wyjść zbity na kwaśne jabłko. Nauczyciel nie widział, a uczniowie siedzą cicho, żeby nie być kolejnymi ofiarami przemocy. Problemy nie są rozwiązywane, a niepokorna młodzież czuje się bezkarna i brnie w to dalej, aż dochodzi do tragedii. Dziś za dużo wszędzie przemocy, w necie, tv, w radio może najmniej. Młodzież nie chodzi do kościoła wybierając inne przyjemniejsze zajęcia. Nikt nie wyznacza im celu i nie określa granic. Życie bez zasad się nie opłaca.
 bójki były zawsze są i będą ale kiedyś to były ustwki po szkole na tzw solo mowie o latach 80tych gdy ja chodziłem do podtsawówki i uczeń ktory nigdy sie nie bił niemiał powarzania był popychadłęm i nikt go powarznie nie traktował ale nie do pomyślenia było żeby przyjść z nożem i jakies rozliczenia za narkotyki itp.nauczyciel jak szpicrutą przyłorzył to matka poprawiła a uczniak tydzien w kucki siedział tak go dupa bolała ale nikt do nikogo nie miał pretensji i było bespiecznie
 bójki były zawsze są i będą ale kiedyś to były ustwki po szkole na tzw solo mowie o latach 80tych gdy ja chodziłem do podtsawówki i uczeń ktory nigdy sie nie bił niemiał powarzania był popychadłęm i nikt go powarznie nie traktował ale nie do pomyślenia było żeby przyjść z nożem i jakies rozliczenia za narkotyki itp.nauczyciel jak szpicrutą przyłorzył to matka poprawiła a uczniak tydzien w kucki siedział tak go dupa bolała ale nikt do nikogo nie miał pretensji i było bespiecznie rozwiń
Avatar
Goa / 5 dni temu o 12:23
+2
Przerażające, nie było to nikomu potrzebne. Szkoda chłopaka, sama jestem matką więc rozumiem ból po dziecku. W szkołach nie dzieje się dobrze, często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, choćby w szatniach do przebierania na wf. Nie ma tam kamer, a młodzieży przychodzą do głowy różne rzeczy. Uczeń potrafi wyjść zbity na kwaśne jabłko. Nauczyciel nie widział, a uczniowie siedzą cicho, żeby nie być kolejnymi ofiarami przemocy. Problemy nie są rozwiązywane, a niepokorna młodzież czuje się bezkarna i brnie w to dalej, aż dochodzi do tragedii. Dziś za dużo wszędzie przemocy, w necie, tv, w radio może najmniej. Młodzież nie chodzi do kościoła wybierając inne przyjemniejsze zajęcia. Nikt nie wyznacza im celu i nie określa granic. Życie bez zasad się nie opłaca.
Przerażające, nie było to nikomu potrzebne. Szkoda chłopaka, sama jestem matką więc rozumiem ból po dziecku. W szkołach nie dzieje się dobrze, często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, choćby w szatniach do przebierania na wf. Nie ma tam kamer, a młodzieży przychodzą do głowy różne rzeczy. Uczeń potrafi wyjść zbity na kwaśne jabłko. Nauczyciel nie widział, a uczniowie siedzą cicho, żeby nie być kolejnymi ofiarami przemocy. Problemy nie są rozwiązywane, a niepokorna młodzież czuje się bezkarna i brnie w to dalej, aż dochodzi do tragedii. ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 dni temu o 16:25
+1
Kto to pisał? Może by przeczytał z raz co wypocił
Avatar
Gucio / 5 dni temu o 11:35
0
bardzo ładnie wygląda ta reklama smartfona na wstępie...
Avatar
dw / 4 dni temu o 13:00
+4
Chyba chodziłeś do jakiejś patologii a nie szkoły. Jakoś nie biłem się i nie zastanawiało mnie "poważanie" u innych, bo wtedy były inne relacje,  budowane  nie na jakichś bójkach i przemocy, ale innych wartościach
Avatar
Karol / 4 dni temu o 09:36
-4
niedługo będzie jak w USA, bo my kochamy USA
Avatar
grag / 5 dni temu o 17:02
+2
"Był bardzo agresywny. Nawet mógł uderzyć dziewczynę. Lubił wszczynać bójki. Do wszystkich był agresywny, do nauczycieli, do dziewczyn"
Pytanie... co on robił w normalnej szkole?
Avatar
Gość / 5 dni temu o 16:25
+1
Kto to pisał? Może by przeczytał z raz co wypocił
Avatar
Andrzej / 5 dni temu o 13:38
+2
Przerażające, nie było to nikomu potrzebne. Szkoda chłopaka, sama jestem matką więc rozumiem ból po dziecku. W szkołach nie dzieje się dobrze, często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, choćby w szatniach do przebierania na wf. Nie ma tam kamer, a młodzieży przychodzą do głowy różne rzeczy. Uczeń  potrafi wyjść zbity na kwaśne jabłko. Nauczyciel nie widział, a uczniowie siedzą cicho, żeby nie być kolejnymi ofiarami przemocy. Problemy nie są rozwiązywane, a niepokorna młodzież czuje się bezkarna i brnie w to dalej, aż dochodzi do tragedii. Dziś za dużo wszędzie przemocy, w necie, tv, w radio może najmniej. Młodzież nie chodzi do kościoła wybierając inne przyjemniejsze zajęcia. Nikt nie wyznacza im celu i nie określa granic. Życie bez zasad się nie opłaca.
 bójki były zawsze są i będą ale kiedyś to były ustwki po szkole na tzw solo mowie o latach 80tych gdy ja chodziłem do podtsawówki i uczeń ktory nigdy sie nie bił niemiał powarzania był popychadłęm i nikt go powarznie nie traktował ale nie do pomyślenia było żeby przyjść z nożem i jakies rozliczenia za narkotyki itp.nauczyciel jak szpicrutą przyłorzył to matka poprawiła a uczniak tydzien w kucki siedział tak go dupa bolała ale nikt do nikogo nie miał pretensji i było bespiecznie
 bójki były zawsze są i będą ale kiedyś to były ustwki po szkole na tzw solo mowie o latach 80tych gdy ja chodziłem do podtsawówki i uczeń ktory nigdy sie nie bił niemiał powarzania był popychadłęm i nikt go powarznie nie traktował ale nie do pomyślenia było żeby przyjść z nożem i jakies rozliczenia za narkotyki itp.nauczyciel jak szpicrutą przyłorzył to matka poprawiła a uczniak tydzien w kucki siedział tak go dupa bolała ale nikt do nikogo nie miał pretensji i było bespiecznie rozwiń
Avatar
Goa / 5 dni temu o 12:23
+2
Przerażające, nie było to nikomu potrzebne. Szkoda chłopaka, sama jestem matką więc rozumiem ból po dziecku. W szkołach nie dzieje się dobrze, często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, choćby w szatniach do przebierania na wf. Nie ma tam kamer, a młodzieży przychodzą do głowy różne rzeczy. Uczeń potrafi wyjść zbity na kwaśne jabłko. Nauczyciel nie widział, a uczniowie siedzą cicho, żeby nie być kolejnymi ofiarami przemocy. Problemy nie są rozwiązywane, a niepokorna młodzież czuje się bezkarna i brnie w to dalej, aż dochodzi do tragedii. Dziś za dużo wszędzie przemocy, w necie, tv, w radio może najmniej. Młodzież nie chodzi do kościoła wybierając inne przyjemniejsze zajęcia. Nikt nie wyznacza im celu i nie określa granic. Życie bez zasad się nie opłaca.
Przerażające, nie było to nikomu potrzebne. Szkoda chłopaka, sama jestem matką więc rozumiem ból po dziecku. W szkołach nie dzieje się dobrze, często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, choćby w szatniach do przebierania na wf. Nie ma tam kamer, a młodzieży przychodzą do głowy różne rzeczy. Uczeń potrafi wyjść zbity na kwaśne jabłko. Nauczyciel nie widział, a uczniowie siedzą cicho, żeby nie być kolejnymi ofiarami przemocy. Problemy nie są rozwiązywane, a niepokorna młodzież czuje się bezkarna i brnie w to dalej, aż dochodzi do tragedii. ... rozwiń
Avatar
Gucio / 5 dni temu o 11:35
0
bardzo ładnie wygląda ta reklama smartfona na wstępie...
Avatar
mr / 5 dni temu o 10:55
+18
trochę ćpał, ale już z tym skończył. Kto w to uwierzy? Nawet najgłupsza gimbaza nie da towaru na 1,5k w kredo komuś, kto czasem okazjonalnie na szkolnej dyskotece chce być paniskiem parkietu. 1500 zł to całkiem sporo ćpania poważnych narkotyków, a nie sądzę, żeby gimbaza ćpała najdroższy towar na rynku. Choć oczywiście mogę się mylić. Tak czy owak, jak nie spojrzeć totalna patologia i całkowita demoralizacja. Choć jeśli się komuś wydaje, że to Warszawa, że to w dużym mieście tylko takie rzeczy to może się srogo mylić. Jakby policjanci zamiast bawić się w L4 zrobili oblot po okolicznych placówkach z szkolonym do wykrywania narkotyków psem byłoby ciekawie. Czekam na takie akcje, wyjdzie na jaw cała prawda o tych wspanialątkach, ósmych cudach świata itd.
trochę ćpał, ale już z tym skończył. Kto w to uwierzy? Nawet najgłupsza gimbaza nie da towaru na 1,5k w kredo komuś, kto czasem okazjonalnie na szkolnej dyskotece chce być paniskiem parkietu. 1500 zł to całkiem sporo ćpania poważnych narkotyków, a nie sądzę, żeby gimbaza ćpała najdroższy towar na rynku. Choć oczywiście mogę się mylić. Tak czy owak, jak nie spojrzeć totalna patologia i całkowita demoralizacja. Choć jeśli się komuś wydaje, że to Warszawa, że to w dużym mieście tylko takie rzeczy to może się srogo mylić. Jakby policjanci zamias... rozwiń
Avatar
Guma i wąskie drzwi / 5 dni temu o 10:40
+6
Bo teraz bahory zamiast biegać za piłką pływać grać w kosza siedzą w imaginowanym wirtualnym swiecie inter netu i gier i tracą kontakt z rzeczywistością i zaciera im sie granica między swiatem faktycznym a kumputerowym,nie ma dialogu miedzy starymi a bahorami,każdy tempo lampi sie w telefon a bożkiem stają sie pieniądze nawet w tak szczeniackim wieku
Avatar
Łamistrajk / 5 dni temu o 10:37
+9
Patusy wśród małolatów nie są ani karane ani izolowane. Upomnieniem można sobie wytrzeć... A dla nich ważna jest tylko kasa i zabawa w chlanie ćpanie i r...
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Woda zalewa domy przy ul. Wapiennej. Mieszkańcy: To przez elektrownię

Woda zalewa domy przy ul. Wapiennej. Mieszkańcy: To przez elektrownię 1 2

Po ostatnich deszczach podmokły posesje mieszkańców ul. Wapiennej. Niektórzy wręcz wylewają wodę z domów. Mieszkańcy skarżą się, że deszczówka z ich ulicy nie może spływać do rzeki piętrzonej przez elektrownię wodną

Lublin: Wymienią most w tempie ekspresowym. Wyłoniono wykonawcę

Lublin: Wymienią most w tempie ekspresowym. Wyłoniono wykonawcę 6 6

W ekspresowym tempie – najpóźniej do połowy listopada – wymieniony ma być most, którym nad Czerniejówką przebiega ul. Pawia w Lublinie. Miasto właśnie wybrało wykonawcę tego zadania. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że utrudniony będzie przejazd „tranzytem” przez Kośminek

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22.05.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22.05.2019 0 0

Rozbudowa COZL coraz bliżej finału

Rozbudowa COZL coraz bliżej finału 0 9

Jeszcze dwie przeprowadzki do nowych budynków czekają w tym roku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozbudowa ma się zakończyć w połowie stycznia przyszłego roku.

Były kurator molestował dzieci? Krzysztof M. czeka na wyrok

Były kurator molestował dzieci? Krzysztof M. czeka na wyrok 1 1

Sprawa byłego kurator sądowego, oskarżonego o wykorzystywanie seksualne dzieci, wróciła na wokandę. W pierwszym procesie Krzysztof M. został uznany winnym wszystkich zarzutów. Mężczyzna nie przyznaje się jednak do winy

Sąd przywrócił rentę byłemu milicjantowi. To druga taka wygrana sprawa w Polsce

Sąd przywrócił rentę byłemu milicjantowi. To druga taka wygrana sprawa w Polsce 29 35

Wojciech Raczuk z Białej Podlaskiej to były milicjant, który w 1982 roku podczas pościgu za zabójcą dostał sześć kul. Cudem wówczas przeżył. Sąd przywrócił mu właśnie emeryturę niesprawiedliwie zmniejszoną na podstawie ustawy dezubekizacyjnej

Skradzione alpaki odzyskane. Ktoś je podrzucił i odjechał z piskiem opon

Skradzione alpaki odzyskane. Ktoś je podrzucił i odjechał z piskiem opon 473 4

Skradzione alpaki z hodowli pod Lublinem wróciły wczoraj do domu. – Podjechało zielone berlingo, mężczyzna otworzył drzwi i jedną po drugiej przerzucił przez płot. Czy słyszycie huk? To kamień spadł mi z serca! – napisał wczoraj popołudniu na Facebooku hodowli Alpaki Pociecha właściciel zwierząt.

Lubelskie: Tu też przeszła trąba powietrzna? Zerwane dachy, połamane drzewa [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Tu też przeszła trąba powietrzna? Zerwane dachy, połamane drzewa [zdjęcia] 1 3

To mogła być trąba powietrzna. W gminach Uścimów, Ostrów Lubelski i Niedźwiada w poniedziałek wiatr uszkodził kilkadziesiąt dachów i powalił setki drzew. Uszkodzone zostały także linie energetyczne. Na miejscu pracują strażacy, którzy pomagają w łataniu poszyć na budynkach mieszkalnych.

Trąba powietrzna koło Lublina. Zobacz nagranie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Trąba powietrzna koło Lublina. Zobacz nagranie [wideo, zdjęcia] 104 23

Zniszczone budynki, pozrywane dachy, wybite szyby w oknach, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne. W poniedziałek przez gminę Wojciechów (powiat lubelski) przeszła trąba powietrzna. Mieszkańcy Stasina i Palikij II ucierpieli najbardziej. – To był armagedon! – mówi Tadeusz Bartoszcze. – Nie życzę nikomu, aby coś takiego przeżył – dodaje Danuta Wojtaszko

W Lublinie powstaje nowe stowarzyszenie kibiców żużla

W Lublinie powstaje nowe stowarzyszenie kibiców żużla 0 12

Grupa sympatyków „czarnego sportu” z Lublina zakłada Stowarzyszenie Kibiców „Pierwszy Łuk”, żeby łatwiej im było zorganizować turniej na zakończenie tego sezonu. Obecnie są oni na etapie kompletowania niezbędnej dokumentacji

Piłkarki Górnika Łęczna wreszcie przełamały złą passę

Piłkarki Górnika Łęczna wreszcie przełamały złą passę 0 1

Górnik Łęczna, już pod wodzą Piotra Mazurkiewicza, wrócił na zwycięską ścieżkę. Mistrzynie Polski pokonały 3:2 AZS PWSZ Wałbrzych

Wrzuciła dziecko do pieca. Proces Agaty F. spod Lubartowa
galeria

Wrzuciła dziecko do pieca. Proces Agaty F. spod Lubartowa 0 8

Sąd powoła kolejnych biegłych w procesie Agaty F. – oskarżonej o zabójstwo swojego dziecka. Po porodzie 22-latka wrzuciła córeczkę do pieca i spaliła. Specjaliści mają wyjaśnić, czy dziecko urodziło się żywe i co dokładnie doprowadziło do jego śmierci.

Rośnie poziom wody w rzekach w Lubelskiem. Ostrzeżenie IMGW

Rośnie poziom wody w rzekach w Lubelskiem. Ostrzeżenie IMGW 0 2

Synoptycy prognozują wzrost stanu wód w rzekach w woj. lubelskim

„Polacy darzą Unię Europejską ogromnym zaufaniem”. Beata Szydło i Beata Mazurek w Lublinie

„Polacy darzą Unię Europejską ogromnym zaufaniem”. Beata Szydło i Beata Mazurek w Lublinie 0 23

– Trzeba postawić na ludzi, którzy będą bronili polskich interesów i polskich spraw – mówi Beata Szydło, która przyjechała we wtorek do Lublina. – Listy Prawa i Sprawiedliwości to listy ludzi sprawdzonych – wtóruje jej Beata Mazurek, lubelska „dwójka” z listy PiS w eurowyborach.

"To ważne wybory". Lider SLD odwiedził Lublin i poparł Riada Haidara

"To ważne wybory". Lider SLD odwiedził Lublin i poparł Riada Haidara 0 14

Riad Haidar, startujący w eurowyborach z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z listy Koalicji Europejskiej, otrzymał wsparcie od Włodzimierza Czarzastego. Lider SLD przyjechał do Lublina, żeby poprzeć kandydata ze swojej partii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.