Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 września 2019 r.
13:46

Uwaga! TVN: 12-latek terroryzuje szkołę. "To krzyk dziecka, które woła o pomoc"

0 18 A A

Dyrekcja jednej z radomskich podstawówek nie potrafi poradzić sobie z agresją 12-latka. Jedynym sposobem jest przerzucanie ucznia z klasy do klasy. W proteście rodzice od początku września nie wysyłają swoich dzieci do szkoły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To nie pierwszy raz, kiedy rodzice w tej szkole w ramach strajku nie puszczają dzieci do szkoły. Tak było prawie rok temu z klasą 5c, trzy miesiące temu z 5d, a od nowego roku szkolnego z kolejną klasą. Wszystkiemu winny ma być 12-letni uczeń.

- Jednego chłopca pobił tak, że krew się lała. Innemu dziecku wybił zęba. Na informatyce podobno, włączył film pornograficzny. Demoralizuje dzieci i nauczycieli. Jest nieobliczalny w swoich zachowaniach. Boimy się tragedii, że dzieciom coś się stanie – słyszymy od rodziców uczniów klasy 5c.

- Znajduje sobie takie miejsca, że może lać dzieci bezkarnie, bo wie, gdzie są kamery – mówi jedna z matek.

- W nauczyciela muzyki rzucił 1,5-litrową butelką wody. Nauczycielka powiedziała, że pójdzie do dyrektora, a on na to odpowiedział: „Co, ty ku… tu jeszcze robisz” – dodaje inny rodzic.

Problem dotyka dwadzieściorga uczniów. Mija czwarty tydzień, kiedy dzieci pozostają w domach, to dezorganizuje codzienne życie ich rodzin.

- Staramy tak się zorganizować grafik, żeby dziecko nie było samo w domu. Korzystamy z pomocy babci – mówi pani Renata.

- Poświęcamy dwie, trzy godziny dziennie na przerobienie materiału. Myślę, że to jakoś zrekompensuje wejście w rytm szkolny – dodaje pan Artur.

12-letni Maciek, po tym, jak dwa lata temu trafił do tej szkoły podstawowej, trzykrotnie zmieniał już klasę. 5c jest jego czwartą klasą, znalazł się w niej, bo nie zdał do kolejnej.

- Wstrząsnęła mną ogromna brutalność tego chłopca. W mojej obecności ugryzł chłopca, który się do niego nie odzywał. Utrudniał prowadzenie lekcji – krzyczał, śpiewał, wyzywał nauczycieli. Do mnie powiedział: „Spie… i tak cię wyj… z tej szkoły” – mówi anonimowo pedagog szkolna i dodaje: Nie dziwię się tym rodzicom, którzy nie posłali dzieci do szkoły.

Dlaczego szkoła przez dwa lata nie może poradzić sobie z agresywnym uczniem? A jedyną receptą są przenosiny chłopaka z klasy do klasy?

- Dyrektor szkoły masowej nie może nic innego zrobić. Uczeń, który znajduje się w rejonie szkoły ma prawo chodzić do tej szkoły, dopóki nie zostanie przeniesiony, bądź przez kuratora oświaty, bądź na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej – mówi Marek Sternalski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomiu.

Rodzice skarżą się także na bierność kuratorium. - W 2017 roku sprawa była zgłoszona do kuratorium. Kurator do tej pory nie zrobił nic. Od naszych dzieci wymagało się, żeby nic z tym nie robiły, więc w razie, czego moje dziecko kuli się tylko, a on bije z całej siły – mówi jedna z matek.

Z zarzutem rodziców, że sprawa zamiatana jest pod dywan, nie zgadza się dyrektor placówki.

- Była prowadzona praca psychologa i pedagoga szkolnego. Niejednokrotnie prosiliśmy policję o pomoc. Pytaliśmy sąd dla nieletnich, w jaki sposób temu dziecku pomóc – wylicza Sternalski.
Sprawą chłopca zajął się sąd rodzinny.

- Sąd uznał, że są przejawy demoralizacji tego małoletniego chłopca. Aby temu przeciwdziałać zastosował środek wychowawczy w postaci nadzoru kuratora – mówi Arkadiusz Guza z Sądu Okręgowego w Radomiu.

Czy sąd może nakazać terapię małoletniego? - Kwestie leczenia są w rękach rodziców. To oni mają podejmować działania. Gdyby się okazało, że poradnia nakaże im, żeby chłopiec stawił się na leczenie, a oni tego nie zrobią, to wtedy poradnia przekazuje informacje do sądu i sąd będzie rozważał, czy nakazać umieszczenie chłopca na terapii – wyjaśnia Guza.

W sprawie 12-latka tylko w ostatnich miesiącach policja na prośbę szkoły interweniowała trzy razy. Regularnie wzywani byli też rodzice ucznia.

- Rodzice przychodzą na każde wezwanie szkoły. On bardzo często był agresywny i arogancki wobec nich. Wygląda na to, że wiele trudnych rzeczy wydarzyło się w życiu tego dziecka. Powinien być objęty bardzo głęboka terapią. Również jego rodzina – mówi pedagog szkolna.

Nauczyciele przyznają, że 12-latek jest bardzo inteligentny.

- Zachwyca swoją wiedzą, niestety ma problem z zachowaniem. To jest krzyk dziecka o pomoc. A w tej chwili też krzyk szkoły, która nie jest szkołą specjalistyczną. W tym przypadku nie jesteśmy w stanie sobie pomóc – uważa pedagog szkolna.

Co na to rodzice chłopca? Udało się nam namówić ich na rozmowę, ze względu na zagrożenie chcą pozostać anonimowi.

- Sprawa zachowania naszego syna jest nieadekwatna do sytuacji – podkreśla matka.

- Nasz syn nie jest osobą świętą, zdarzały się wybryki w szkole, ale my przez te dwa lata pracujemy nad nim – zapewnia ojciec.

- Został poddany badaniom psychiatrów sądowych, potwierdziła się diagnoza: ADHD z zaburzeniami zachowania w okresie adolescencji, z podejrzeniem zespołu Aspergera. Maciuś uczęszcza na terapię behawioralno-poznawczą. Przyjmuje też lek przepisany przez lekarza prowadzącego. Są ogromne efekty – zapewnia matka 12-latka.

1 września Maciek normalnie rozpoczął rok szkolny, w klasie towarzyszył mu tylko jeden uczeń.

- To, że rodzice boją się o bezpieczeństwo, to ich strata, dlatego że przez 50 godzin nie została zrealizowana podstawa programowa – mówi Sternalski i twierdzi: Ten uczeń przez kilkanaście dni roku szkolnego nie zrobił nic złego.

Jednak zdaniem dzieci, z którymi rozmawialiśmy, 12-latek nie poprawił swojego zachowania. W sprawie zostały podjęte mediacje z rodzicami uczniów, które na razie zakończyły się fiaskiem.

- Docierają do nas informacje o zagrożeniu mojego życia, o zagrożeniu życia mojego syna. O samosądzie i wymierzaniu kary przez społeczeństwo. Czujemy lęk, boimy się podłożenia tzw. świni naszemu synowi – mówi matka 12-latka.

- Próbowaliśmy przenieść dziecko do innej szkoły. Niestety dyrekcja innej szkoły nie wyraziła zgody na przeniesienie naszego syna – dodaje ojciec Maćka.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 18:38
+10
Do takich psychopatow i sadystow dociera tylko argument sily i surowej kary.
Avatar
Ja / 27 września 2019 o 15:56
+10
Dziecko ma wyraźne problemy psychiczne ale u nas psychiatria dziecięca leży i zapewne nieprędko ktoś temu dziecku pomoże. Na razie wyjściem z sytuacji jest nauczyciel wspomagający dla dziecka albo obecność rodzica podczas zajęć.
Avatar
Ehh epidemia adhd / 27 września 2019 o 14:54
+9
Ładnie rodzice wychowali. Tak europejsko, bezstresowo... Kupują dziecku smartfona, tablet, konsolę/komputer i niech się samo wychowa albo ludzie w grze online. Dzieci z domu nie wychodzą, bo gra lepsza.
Avatar
Miś Pyś / 27 września 2019 o 23:42
+8
Jeden dzieciak z zaburzeniami terroryzuje swoją klasę i szkołę i nikt nie potrafi nic zrobić oprócz rozmów, wzywania rodziców i bojkotowania zajęć szkolnych przez uczniów. A przenoszenie go z klasy do klasy przypomina przenoszenie księdza pedofila z parafii do parafii. Matko, jaki marazm.
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 15:15
+8
Nie można mu zrobić nauczania indywidualnego? Jak się ADHD-owiec nie nadaje do grupy to po co go zmuszać i wlec za uszy.
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 14:44
+7
Smutne. Pozostaje wzywać pogotowie i policję na każde takie zachowanie dziecka. Szkoła nie ma prawa być bezradna. A zachowuje się jakby była. Pokazując bezradność krzywdzicie nie tylko siebie, inne dzieci, ale tez tego chłopaka, bo będzie tak szukał granicy do której może się posunąć. To jest cholernie smutne.
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 23:35
+6
Dziecko ewidentnie potrzebuje pomocy a wszyscy umywają ręce i spychają na innych odpowiedzialność. Kiedy odpowiednie instyrucje ockną się i WŁAŚCIWIE zadziałają? Jak dojdzie do tragedii?
Avatar
Antoni / 27 września 2019 o 20:40
+6
solidne pałowanie czyni cuda
Avatar
Gość51 / 27 września 2019 o 18:07
+6
Sąd w Płocku rozpatruje wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich chłopak, który krzyżem chciał zatrzymać marsz LGBT w Płocku i znając wrogość polskich sądów do wszystkiego co katolickie i polskie można spodziewać się, że rodzicom chłopca prawa rodzicielskie zostaną odebrane. W przypadku zwyrodnialego chłopca z Radomia, sady nie widzą konieczności izolacji chłopca odbierajscego szkolnym "kolegom" prawo do obowiązkowej edukacji. I jak tu mówić o praworządności?
Avatar
Rodzic / 27 września 2019 o 15:22
+5
Złapać gówniarza za łeb, rzucić na ziemię, dołożyć z fleka i gówniarz jak zobaczy że są silniejsi od niego to złoży uszy po sobie.
Avatar
mol / 7 października 2019 o 18:03
0
Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto temu dziecku pomoże wyjść na prostą. Klaps tu nie pomoże.
Avatar
Psycholog / 29 września 2019 o 13:55
-1
Znałam podobny przypadek, chłopiec przejawia agresję, terroryzowal szkole, rodzinę, nie pomogły rozmowy z psychologiem.  Kiedyś zdarzył się wypadek dziecko spadło że schodów, znalazł się w szpitalu. Okazało się że miał guzaz który powodował właśnie te zachowania. Oczywiście.. Nie można od razu popadać w paranoje, ale może warto szukać różnych rozwiązań. 
Avatar
Miś Pyś / 27 września 2019 o 23:42
+8
Jeden dzieciak z zaburzeniami terroryzuje swoją klasę i szkołę i nikt nie potrafi nic zrobić oprócz rozmów, wzywania rodziców i bojkotowania zajęć szkolnych przez uczniów. A przenoszenie go z klasy do klasy przypomina przenoszenie księdza pedofila z parafii do parafii. Matko, jaki marazm.
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 23:35
+6
Dziecko ewidentnie potrzebuje pomocy a wszyscy umywają ręce i spychają na innych odpowiedzialność. Kiedy odpowiednie instyrucje ockną się i WŁAŚCIWIE zadziałają? Jak dojdzie do tragedii?
Avatar
Henio / 27 września 2019 o 23:29
+3
solidne pałowanie czyni cuda
 Jakie pałowanie? W tym wieku wystarczy paseczek!
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 21:31
0
niech sie zrzuca w klasie na ochroniarza, bedzie siedzial w klasie i chronil ich przez tym osobnikiem
Avatar
Antoni / 27 września 2019 o 20:40
+6
solidne pałowanie czyni cuda
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 18:38
+10
Do takich psychopatow i sadystow dociera tylko argument sily i surowej kary.
Avatar
Gość51 / 27 września 2019 o 18:07
+6
Sąd w Płocku rozpatruje wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich chłopak, który krzyżem chciał zatrzymać marsz LGBT w Płocku i znając wrogość polskich sądów do wszystkiego co katolickie i polskie można spodziewać się, że rodzicom chłopca prawa rodzicielskie zostaną odebrane. W przypadku zwyrodnialego chłopca z Radomia, sady nie widzą konieczności izolacji chłopca odbierajscego szkolnym "kolegom" prawo do obowiązkowej edukacji. I jak tu mówić o praworządności?
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 16:09
0
A ksiundz , prezes przecież oni tyle mówią o miłości tak bronią dzieci to oni powinni się zająć tym 12-łatkiem niech się wykaże abepe jędraszewski a tak na marginesie to niezły z niego patriota i wyznawca PISu wyrośnie
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Jesień średniowiecza" przed biurami PiS w Lublinie. Protest w obronie edukacji seksualnej
Wideo, zdjęcia
galeria
film

"Jesień średniowiecza" przed biurami PiS w Lublinie. Protest w obronie edukacji seksualnej 118 34

– Chcemy żyć świadomie. Żeby każdy młody człowiek wiedział jak się zabezpieczać nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przykład Holandii, gdzie edukacja seksualna jest prawidłowo prowadzona pokazuje, że jej skutki są bardzo pozytywne. Jest tam bardzo mały odsetek młodocianych ciąż i aborcji – mówi Patrycja Kluch, jedna z uczestniczek środowego protestu "Jesień średniowiecza" przed biurami poselskimi PiS w Lublinie.

Już wiadomo kim jest mężczyzna znaleziony dziś na torach w Lublinie

Już wiadomo kim jest mężczyzna znaleziony dziś na torach w Lublinie 77 2

Dzięki przekazanym telefoniczne informacjom policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie ustalili tożsamość mężczyzny znalezionego dzisiaj po południu na torach przy ul. Grodzickiego w Lublinie.

Stal Mielec – Azoty Puławy 25:27. Wygrana w pełni kontrolowana

Stal Mielec – Azoty Puławy 25:27. Wygrana w pełni kontrolowana 0 0

Zespół z Puław pokonał na wyjeździe zajmującą ostatnie miejsce w tabeli Stal Mielec

"Usłyszałem trzask, zdążyłem tylko odskoczyć". Zawaliła się ściana kamienicy w Lublinie [zdjęcia, wideo]
Wideo
galeria
film

"Usłyszałem trzask, zdążyłem tylko odskoczyć". Zawaliła się ściana kamienicy w Lublinie [zdjęcia, wideo] 12 10

– Akurat zamiatałem chodnik przed domem, kiedy usłyszałem trzask. Zdążyłem tylko odskoczyć – relacjonuje mieszkaniec domu sąsiadującego z kamienicą przy ul. Dzierżawnej w Lublinie, w której w środę wieczorem zawaliła się jedna ze ścian.

Bioteka powstanie w Lublinie. Taki mają pomysł na przyciągnięcie czytelników
Wizualizacje
galeria

Bioteka powstanie w Lublinie. Taki mają pomysł na przyciągnięcie czytelników 29 4

Zaczyna się przebudowa pomieszczeń dawnej Karczmy Słupskiej, gdzie powstaną wypożyczalnie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oprócz książek papierowych będzie tu można dostać również mówione. Prace powinny się zakończyć w połowie grudnia, otwarcie nowej placówki jest planowane na wiosnę lub lato 2020 r.

Orlęta Spomlek – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Serie bez wygranych przedłużone

Orlęta Spomlek – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Serie bez wygranych przedłużone 0 3

Zaległe derby pomiędzy Orlętami Spomlek, a Podlasiem na remis. Dla gości to czwarty podział punktów z rzędu. Obie ekipy liczyły na przełamanie serii meczów bez porażki, ale zamiast tego znowu je przedłużyły i na wygrane czekają już niemal dwa miesiące

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem 5 5

Sprawa trzech Ukraińców oskarżonych o brutalne napady w okolicach Chełma wróciła do sądu. Prokuraturze nie udało się jednak znaleźć bezpośrednich dowodów przeciwko Maksymowi S. i jego kompanom. Jest za to cały szereg poszlak.

Chełmianka ograła Ogniwo Wierzbica 4:1 i gra dalej w okręgowym Pucharze Polski

Chełmianka ograła Ogniwo Wierzbica 4:1 i gra dalej w okręgowym Pucharze Polski 0 7

Do przerwy zanosiło się na niespodziankę, ale ostatecznie wszystko skończyło się zgodnie z planem. Chełmianka pokonała na wyjeździe Ogniwo Wierzbica i awansowała do półfinału Pucharu Polski w okręgu chełmskim

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek 32 70

Poseł mijającej kadencji Włodzimierz Karpiński (PO) może dostać posadę w zarządzie Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo]
film

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo] 22 24

Nagranie zarejestrowane w piątek 11 października na al. Smorawińskiego w Lublinie przesłał do naszej redakcji Czytelnik. Publikujemy je ku przestrodze dla kierowców i pieszych.

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach 6 4

W piątek w Biłgoraju zaczyna się Weekend Powyborczy. To nagroda za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach. Do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych. Teraz gratis pójdą do kina, na siłownię i muzeum.

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów 8 4

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna – nie kryją członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami.

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje 0 0

Ten atleta nazywa się i30 N Project C. Jest lżejszy, niższy, a dynamiczny wygląd wywoła uśmiech na twarzy najbardziej wymagającego kierowcy. Tak Hyundai chce trafić do ludzi napędzanych adrenaliną.

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie 0 0

60 szkół z całego województwa lubelskiego przyłączyło się do tegorocznej 7. już edycji ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”.

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie 0 1

Do 500 zł wzrośnie kwota jednorazowego stypendium wypłacanego przez miasto wybitnie uzdolnionym uczniom podstawówek, zaś uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli dostać 750 zł. To jedna ze zmian w programie stypendialnym, nad którymi w czwartek ma głosować Rada Miasta. Inną dużą zmianą jest to, że pieniądze będą mogli otrzymać wszyscy uzdolnieni uczniowie uczący się w Lublinie bez względu na miejsce zamieszkania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.