Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

5 maja 2020 r.
15:04

Dwie firmy o takiej samej nazwie – czy jest to możliwe?

0 0 A A

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że nazwa firmy jest istotnym jej elementem. Mimo tego, wielu przedsiębiorców nie przykłada do kwestii wyboru nazwy szczególnej uwagi. To duży błąd, który może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Z pewnością nie chciałbyś być po kilku miesiącach lub latach działalności na rynku, zmuszony do zmiany nazwy swojej firmy. A takie historie się zdarzają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Czym jest firma?

Wyjaśnię najpierw czym jest firma, gdyż znajomość tego pojęcia jest tutaj niezbędna. W znaczeniu prawnym jest to nazwa, pod którą przedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Nazwa ta jest jawna, czyli dostępna dla każdego. Ujawniana jest ona w jednym z dwóch rejestrów – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym. Natomiast firma w znaczeniu potocznym jest określeniem przedsiębiorstwa handlowego lub usługowego.

Zobacz również:

Jak konstruować firmę?

W Kodeksie Cywilnym znajdziesz podstawowe informacje dotyczące elementów firmy. Zgodnie z przepisami tego kodeksu, firmą osoby fizycznej jest imię i nazwisko tej osoby (np. Jan Kowalski). Do tego firma może zawierać również elementy wymyślone oraz określenia opisowe.

Natomiast firmą osoby prawnej jest jej określona nazwa połączona z informacją o formie prawnej (np. POLJAN S.A.). Dopuszczalne jest umieszczenie w nazwie firmy osoby prawnej nazwiska osoby fizycznej za jej zgodą.

Czy mogą istnieć dwie firmy o tej samej nazwie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Wynika to z tego, że w jednym przypadku użycie identycznej nazwy będzie naruszeniem prawa, a z kolei w innym już nie. Konieczne jest więc wzięcie pod uwagę kilku czynników. W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch modelach ochrony nazwy firmy.

Darmowy model ochrony firmy

W tym modelu ochronę prawną firmy zapewnia:

 • Kodeks cywilny;

 • Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;

 • Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Kodeks cywilny zapewnia najbardziej podstawową ochronę Twojej firmy. Zgodnie z przepisami tego kodeksu, jeśli Twoje prawo do firmy zostało naruszone, to przysługuje Ci ochrona. Może ona polegać na żądaniu zaniechania działania naruszającego prawo albo usunięcia skutków naruszenia, naprawienia szkody majątkowej lub wydania uzyskanych korzyści przez osobę, która dopuściła się naruszenia.

Naruszenie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Nazwa firmy nie może wprowadzać klientów w błąd – inaczej narusza ona przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W szczególności chodzi o wykorzystywanie nazw, skrótów bądź symboli, których wcześniej użyto do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.

Płatny model ochrony firmy

Ten model z kolei polega na rejestracji w Urzędzie Patentowym swojej nazwy lub logo w formie znaku towarowego. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać, to pamiętaj, że wszelkie formalności możesz zlecić rzecznikowi patentowemu.

Znak towarowy to każde oznaczenie, które pozwala na odróżnienie na danym rynku towarów lub usług. Rejestracja znaku towarowego daje największą ochronę prawną – dokonując tej czynności stajesz się realnym właścicielem marki. Inny przedsiębiorca naruszy Twoje prawo nie tylko wtedy, kiedy użyje identycznej nazwy, ale także jeśli użyje nazwy podobnej do Twojej.

Trudno jednak określić, które marki są do siebie podobne, gdyż przepisy prawa nie wskazują jak należy to rozróżniać. Na podstawie orzecznictwa sądowego wypracowano jednak konkretne reguły postępowania. Niezbędna do tego jest więc odpowiednia wiedza i doświadczenie.

Najczęściej zgłaszane przez przedsiębiorców znaki występują w formie:

 • nazwy,

 • logo,

 • grafiki lub symbolu.

Kiedy możliwe jest istnienie dwóch firm o takiej samej nazwie?

Aby taka sytuacja mogła mieć miejsce, tj. by była zgodna z prawem, konieczne jest spełnienie kilku określonych warunków:

 1. Firmy mogą używać tej samej nazwy, jeśli nie konkurują ze sobą. Dla przykładu: przedsiębiorstwo A produkuje części samochodowe, natomiast przedsiębiorstwo B produkuje przyprawy kuchenne. Obie te firmy mogą korzystać z tej samej nazwy, ponieważ nie są dla siebie konkurencją.

 2. Kwestia obszaru działania – jeśli jeden przedsiębiorca działa w Polsce, to jego działalność nie będzie naruszać prawa przedsiębiorcy działającego pod tą samą nazwą firmy np. w Stanach Zjednoczonych.

 • Ta materia prezentuje się inaczej w przypadku, gdy obaj przedsiębiorcy prowadzą działalność na terytorium Polski. Tutaj bierzemy pod uwagę zakres działalności przedsiębiorcy, który pojawił się na rynku pierwszy. Jeśli jest to firma lokalna np. niewielki sklep spożywczy, to ochrona prawna jego firmy będzie miała mały zasięg (np. będzie obejmować jedynie określoną dzielnicę miasta).

 • Dla porównania, duży sklep internetowy będzie mógł bez problemu wykazać działalność na terenie całego kraju.

 1. Pierwszeństwo na rynku – wybierając nazwę dla przedsiębiorstwa, warto sprawdzić czy nazwa ta nie funkcjonowała na rynku wcześniej. Nie chodzi jednak o sprawdzenie wpisów w rejestrach przedsiębiorców (CEIDG i KRS), a o zbadanie jakie towary lub usługi były wcześniej oferowane pod tą nazwą. Tutaj przydatna okaże się analiza prawna marki wykonana przez rzecznika patentowego.

 2. Zarejestrowany znak towarowy – może dojść do sytuacji, gdy konkurent działający na terenie innego kraju (np. Szwecji) ma identyczną nazwę jak my. Problem pojawia się wtedy, gdy konkurent ten posiada zarejestrowany znak towarowy na terenie całej Unii Europejskiej. Może on wtedy domagać się od nas zaprzestania korzystania z tej nazwy oraz zwrotu uzyskanych korzyści.

 

Ochrona firmy poprzez rejestrację

W związku z powyższym widać wyraźnie, że najsilniejszą ochronę prawną Twojej marki daje rejestracja znaku towarowego. Aby uzyskać taką ochronę konieczne jest przejście przez procedurę rejestracyjną oraz uiszczenie odpowiednich opłat. Po pozytywnym przejściu postępowania otrzymasz świadectwo ochronne.

Dochodzenie roszczeń

W przypadku niezarejestrowanego znaku, dochodzenie roszczeń może być problematyczne. Kiedy dochodzi do sporu, musisz wykazać, że przysługują Ci prawa do danej marki.

Musisz wykazać:

 • od kiedy działasz na rynku pod tą nazwą,

 • jakie towary lub usługi oferujesz,

 • jaki zasięg terytorialny ma Twoja działalność.

Tutaj muszę zwrócić uwagę na nieprzewidywalność sporów opartych na przepisach darmowych. Niestety, nigdy nie wiadomo jak sędzia prowadzący sprawę zinterpretuje przedstawione przez Ciebie dowody.

Sprawa jest dużo prostsza, kiedy zarejestrujesz nazwę swojej firmy jako znak towarowy. Jak wspomniałem wcześniej, po przejściu procedury rejestracyjnej otrzymasz świadectwo ochronne. Dokument ten zawiera szereg istotnych informacji:

 • Numer prawa ochronnego (pozwala na zlokalizowanie w bazach Urzędu Patentowego RP chronionego znaku towarowego);

 • Osoba dysponująca prawem ochronnym (jedna z ważniejszych informacji, pozwala sprawdzić czy danej osobie rzeczywiście przyznano prawo ochronne);

 • Data rejestracji znaku towarowego (istotna przy ustalaniu czy ochrona znaku towarowego nadal obowiązuje);

 • Wygląd zarejestrowanego znaku;

 • Określenie towarów lub usług objętych ochroną (ogranicza to wyłączność danego znaku na określone w zgłoszeniu towary bądź usługi).

Posiadanie takiego dokumentu znacznie ułatwia spory i dochodzenie roszczeń. Jedyne co musisz zrobić, to przedłożyć to świadectwo do akt. Sędzia w takiej sytuacji nie będzie mógł kwestionować Twoich praw.

Dwie firmy o takiej samej nazwie - podsumowanie

 

Istnienie dwóch firm o takiej samej nazwie w teorii jest możliwe. Pamiętaj, że sytuacja ta jest legalna, gdy oba przedsiębiorstwa nie konkurują ze sobą. Jeśli są dla siebie konkurentami, należy zbadać czy ich współistnienie może wprowadzać klientów w błąd. Jeżeli którakolwiek z firm posiada zarejestrowany znak towarowy, to powyższe przesłanki tracą znaczenie. Rejestracja znaku daje bowiem monopol prawny na markę na terenie Polski lub Unii Europejskiej.

undefined

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Fatalnie wypadła kontrola zabawek przeprowadzona w sklepach przez Inspekcję Handlową. Spośród badanych zabawek wydających dźwięk większość mogła uszkodzić słuch dziecka. Ponad połowa innych miała za dużo szkodliwych chemikaliów. Kontrolerzy sprawdzili też łóżka dziecięce i do nich też mieli zastrzeżenia.

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Karsan Jest Electric – tak nazywa się model autobusu o napędzie elektrycznym, który już jesienią powinien zacząć wozić turystów oraz uczniów nałęczowskich szkół. Turecki pojazd z niemieckim silnikiem dostarczy firma MMI ze Zbyszewa. Koszt to ponad milion złotych.

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej [zdjęcia]
galeria

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej [zdjęcia]

Co roku sianokosy w skansenie odbywały się z udziałem zwiedzających. Obecnie, z powodu pandemii koronawirusa nie można było zorganizować tego wydarzenia z liczną publicznością.

W Puławach zmarła pacjentka zakażona koronawirusem. Wieczorny raport z 6 czerwca

W Puławach zmarła pacjentka zakażona koronawirusem. Wieczorny raport z 6 czerwca

317 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, połowa dotyczy górników z w jastrzębskiej kopalni Zofiówka. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 10 osób. Jest wśród nich pacjentka leczona w Puławach.

Oświadczyny na Arenie Lublin. Były łzy szczęścia, kolacja i pokaz sztucznych ogni [wideo]
film

Oświadczyny na Arenie Lublin. Były łzy szczęścia, kolacja i pokaz sztucznych ogni [wideo]

Nietypowe zaręczyny w Lublinie. W środę młody mężczyzna ukląkł na środku boiska i poprosił o rękę swoją wybrankę. Kobieta się zgodziła. Dzisiaj został opublikowany film z tej „wielkiej niespodzianki”, którą przygotował przyszły pan młody.

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola 1:1 [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola 1:1 [NA ŻYWO]

O godzinie 17.40 Górnik Łęczna w ramach 24. kolejki drugiej ligi zmierzy się u siebie ze Stalą Stalowa Wola. Czy "zielono-czarnym uda się przerwać serię trzech meczów bez wygranej?

Truskawki były tylko pretekstem. Złodziej zabrał utarg i zaczął uciekać

Truskawki były tylko pretekstem. Złodziej zabrał utarg i zaczął uciekać

33-latek nie chciał kupować truskawek – dla niepoznaki poprosił o zważenie łubianki. Gdy sprzedawczyni się tym zajęła, ukradł pudełko z utargiem i zaczął uciekać. Daleko nie odbiegł, bo krzyki sprzedawczyni zaalarmowały sąsiada, który złodzieja dogonił i złapał.

Lubelskie. Pociął psa nożem. Sąd skazał 21-latka na więzienie

Lubelskie. Pociął psa nożem. Sąd skazał 21-latka na więzienie

Jest wyrok w sprawie brutalnego zranienia psa w Chełmie. 21-latek został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd zasądził także 6-letni zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt. Mężczyzna poniesie także koszta procesu i zapłaci 5 tys. zł nawiązki na rzecz Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt.

Wisła Puławy – Polonia Warszawa 2:0. Skuteczne stałe fragmenty

Wisła Puławy – Polonia Warszawa 2:0. Skuteczne stałe fragmenty

W sobotę na boisko wrócił kolejny z naszych trzecioligowców. Tym razem Wisła Puławy. Duma Powiśla ograła na swoim stadionie Polonię Warszawa 2:0.

Kina w Lublinie. Jakie filmy można obejrzeć? Repertuar na weekend i kolejne dni
Magazyn

Kina w Lublinie. Jakie filmy można obejrzeć? Repertuar na weekend i kolejne dni

W wyniku czwartego etapu znoszenia obostrzeń od 6 czerwca będą mogły działać kina, opery czy teatry. Mimo poluzowania restrykcji w najbliższy weekend w Lublinie nie obejrzymy jednak spektakli na żywo, a miejscowe kina w większości wciąż pozostaną zamknięte

Bieg Solidarności w nietypowej formule. "Jako jedyny w kraju" [zdjęcia]
galeria

Bieg Solidarności w nietypowej formule. "Jako jedyny w kraju" [zdjęcia]

Na Stadionie lekkoatletycznym w Lublinie pobiegli uczestnicy Biegu Solidarności. Wydarzenie odbyło się w nietypowej formule.

Raport o stanie Lublina. Wydatki, kary, wypadki i pogryzienia przez nietoperze [statystyki]
Magazyn

Raport o stanie Lublina. Wydatki, kary, wypadki i pogryzienia przez nietoperze [statystyki]

Znamy najnowszy „Raport o stanie miasta”, którego spisanie jest corocznym obowiązkiem prezydenta. Po raz pierwszy od dawna przybyło nam mieszkańców, znowu ubyło studentów, a lubelskie kina zorganizowały 47 tys. seansów. Sporo jest też o pieniądzach, o których więcej mówi prezydenckie sprawozdanie z miejskich dochodów i wydatków, skąd dowiadujemy się nawet tego, ile kosztowały miasto zgubione piloty do głosowania.

Lubartów: Od ponad roku brakuje części oświetlenia. Nikt nie przyznaje się do latarni

Lubartów: Od ponad roku brakuje części oświetlenia. Nikt nie przyznaje się do latarni

Prawie 1,5 roku temu, 6 lutego 2019 r. doszło do wypadku na rondzie u zbiegu drogi krajowej nr 19 z ul. Lubelską w Lubartowie. Pijany kierowca przejechał wówczas przez środek ronda, po czym uderzył w słup oświetleniowy. Od tamtej pory latarnia ta nie została naprawiona, a dodatkowo w rejonie tego skrzyżowania nie świeci kilka kolejnych słupów.

Szpital w Puławach zaczyna leczyć wszystkich pacjentów. Jest kilka ważnych zmian

Szpital w Puławach zaczyna leczyć wszystkich pacjentów. Jest kilka ważnych zmian

Wypełnianie ankiety epidemiologicznej, ocena ryzyka możliwości zakażenia koronawirusem, badanie temperatury ciała - do tego wszystkiego muszą przywyknąć chorzy oczekujący na możliwość przyjęcia na oddział puławskiego szpitala specjalistycznego. Nowe zasady obowiązują od poniedziałku.

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola. Czas przerwać złą passę

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola. Czas przerwać złą passę

Trzy porażki z rzędu i wystarczy. W sobotę Górnik Łęczna zagra u siebie ze Stalą Stalowa Wola. Początek meczu zaplanowano na godz. 17.40. Bezpośrednią transmisję z tego spotkania przeprowadzi TVP 3 Regionalna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.