Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Biała Podlaska

17 marca 2020 r.
14:29

Morderca wyszedł na wolność. Wrócił do rodzinnej wsi pod Białą Podlaską, w której przed laty zgwałcił i zabił kobietę

40 19 A A

Po latach spędzonych w zakładzie karnym, wrócił do rodzinnej wsi. Tej samej, w której przed laty zgwałcił i zamordował. Według biegłych, wciąż może stanowić zagrożenie. Dlatego dzień i noc pilnuje go policja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy niewielkiej wsi na Podlasiu napisali do nas anonimowy list, w którym proszą o pomoc.

– Boję się. Każdy inny też się boi, bo on przyjdzie w nocy i nas podpali. Takiemu człowiekowi to jest wszystko jedno – mówi jeden z mieszkańców.

– Ludzie się jego boją. Nie daj Boże wyjdzie na drogę, czy w nocy wejdzie i zabije człowieka – dodaje starsza kobieta.

– Takiego zboczeńca w ogóle nie powinni wypuszczać. Ta kobiecina, co ją zabił, to taki był dobry człowiek. Była szczuplutka, malutka. W kucyk się czesała, to wydarł jej włosy ze skórą – dodaje inna mieszkanka.

Kilkanaście lat temu w jednym z domów w Woli Dubowskiej rozegrały się dramatyczne sceny. Młody mężczyzna, pod wpływem alkoholu, zaatakował staruszkę. Na miejsce zbrodni został wezwany wówczas Zbigniew Soćko, dziś emerytowany policjant.

– To było brutalne zdarzenie. To była jesień, początek listopada. Spodziewaliśmy się napadu rabunkowego. Na miejscu okazało się, że to zdarzenie o podłożu seksualnym. Kobieta została zmasakrowana. To była starsza kobieta, mieszkała sama – wspomina Soćko.

– W środku było widać ślady walki, leżały włosy. Ta kobieta została zaatakowana znienacka i broniła się – opowiada były naczelnik wydziału kryminalnego.

83-letnia kobieta zmarła po trzech tygodniach z powodu obrażeń. Przed śmiercią opisała policjantom całe zdarzenie i samego sprawcę, 35-letniego Jacka C., mieszkańca tej samej wioski.

– Został uznany za winnego popełnienia przestępstwa usiłowania zabójstwa, zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem oraz zabójstwa w związku ze zgwałceniem. Sąd ustalił, że w czasie popełniania takiego czynu oskarżony miał ograniczoną w stopniu znacznym możliwość rozpoznania znaczenia swojego czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Za tak przypisany czyn oskarżonego skazano na karę 15 lat pozbawienia wolności – mówi Barbara Markowska z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Jacek C. trafił ostatecznie do zakładu karnego w Rzeszowie, gdzie został objęty specjalistycznymi programami terapeutycznymi. Mimo, że podczas pobytu w więzieniu zachowywał się poprawnie, to jednak dyrekcja zakładu miała obawy, że po wyjściu na wolność nadal może stanowić zagrożenie. Tuż przed końcem kary sąd zlecił biegłym przebadanie Jacka C.

– Z opinii wyłania się obraz osoby, która ma problem alkoholowy, który pojawił się przed osadzeniem. Alkohol u skazanego działał jako środek zwalniający hamulce, które powstrzymują człowieka przed dokonaniem czynów, których nie może popełniać. Biegli stwierdzili, że istnieje niebezpieczeństwo, że ten mężczyzna może ponownie wrócić na drogę przestępstwa i popełnić podobne czyny do tych, za które odbywał karę – mówi Tomasz Mucha z Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Sąd mógł podjąć decyzję o umieszczeniu skazanego po odbyciu kary w ośrodku w Gostyninie. Ale zdecydował się na nadzór prewencyjny.

– Myślę, że jeśli taka osoba po odbyciu kary wraca do miejsca zamieszkania i społeczność wie, że jest w zainteresowaniu policji, to ma świadomość, jak powinna się zachowywać. Jest przygotowywana do tego, jakie może spotkać reakcje po wyjściu na wolność – dodaje Tomasz Mucha.

Jacek C. wrócił do rodzinnego domu jesienią ubiegłego roku. Prawie w ogóle nie pojawia się we wsi. Od czterech miesięcy, w dzień i w nocy jest pilnowany przez policjantów. Funkcjonariusze towarzyszą mu także podczas każdego wyjazdu poza dom. 

– Od momentu, kiedy sprawujemy nadzór, nie mieliśmy żadnej interwencji, żadnego zgłoszenia, które wskazywałoby na to, że zachowanie mężczyzny jest niewłaściwe. Na pewno informacja o powrocie mężczyzny do miejsca zamieszkania, w kontekście zbrodni, za którą odpowiadał, wzbudza niepokój mieszkańców. Ale to nie wynika z realnych zdarzeń, które miałby miejsce na terenie gminy – mówi podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Powiatowej Policji w Białej Podlaskiej.

Mieszkańcy opowiadają o strachu, z jakim muszą się mierzyć, wszyscy chcą pozostać anonimowi.

– Jego powinni zabrać z wioski i zawieźć tam, gdzie trzeba. Przecież my nie wyjdziemy, musimy żyć – mówi jeden z mieszkańców.

Inny z mieszkańców zwraca uwagę, że Jacek C. jest recydywistą.

– Wcześniej u ponad 70-letniej kobiety wyłamał drzwi. Robił z nią, co chciał. On był pijany, ona jego pchnęła i zwalił się na łóżko. Ona w tym czasie uciekła. Wtedy on jakieś półtora roku siedział. Teraz będzie jeszcze gorszy. Ile się słyszy, że ktoś wyszedł i dziecko zgwałcił i zamordował. Każdy się boi. Policja stoi dzień i noc. A co będzie później jak go puszczą?

Po kilku godzinach rozmów z mieszkańcami, ponownie odwiedziliśmy dom Jacka C. Wyszedł jego brat. Nie chciał rozmawiać.

Według policjantów, którzy pilnują byłego więźnia, Jacek C. także czuje strach przed mieszkańcami. Dlatego, jak twierdzą, ich obecność jest na razie konieczna.

– Dzisiaj nie można odpowiedzieć na pytanie, w jakim czasie zakończy się nadzór. Jeżeli skazany nie stosowałby się do ograniczeń, które wynikają z postanowienia, jest możliwość umieszczenia go w ośrodku. Ale terminu nadzoru prewencyjnego nie określa się z góry – kwituje Barbara Markowska z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 14:31
+17
Może jeszcze panienki mu zawieźcie, tak się martwicie o zwyrola...
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 17:11
+16
Powinno być tak, skazanego za takie przestępstwa sędzia może zwolnić, ale umieszcza się go na rok bezpośrednio obok miejsca zamieszkania sędziego. Jeżeli uważa, że nie ma zagrożenia dla innych, to chyba się sam nie boi? Rzygać się chce jak się słyszy o takich wyrokach i sędziach.
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 15:36
+14
Zastosować kastrację fizyczną.
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 15:30
+14
a gdzie q-rwa podziała sie kara śmierci?? lewusy głupie skasowały? to przywrócić ,a lewusów w d.upe i na księżyc ,i chwast nie bedzie d. zawracal policji i obywatelom
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 15:52
+13
Oddali parcha miejscowej społeczności, to teraz dać każdemu w okolicy prawo do posiadania broni jak w Teksasie. Skoro sąd nie widzi przrsłanek aby osadzić parcha razem z Trynkiewiczem i resztą zboczeńców. Dajcie ludziom normalnym konstytucyjne prawo do posiadania marzędzi, które pozwolą im się bronić i czuć bezpiecznie.
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 14:40
+10
Jednak kasta jest nadzwyczajna.
Avatar
polesiak / 19 marca 2020 r. o 08:39
+9
Lewacki humanitaryzm, chwilowe załatwienie problemu i po 15 latach jak gdyby nigdy nic, gość wychodzi na wolność. Wina udowodniona na 100 % to stryczek na łeb i koniec, a tu ludziom taki prezent się robi, jak by to mało na głowach problemów mieli.
Avatar
?? / 17 marca 2020 r. o 15:57
+9
Oddali parcha miejscowej społeczności, to teraz dać każdemu w okolicy prawo do posiadania broni jak w Teksasie. Skoro sąd nie widzi przrsłanek aby osadzić parcha razem z Trynkiewiczem i resztą zboczeńców. Dajcie ludziom normalnym konstytucyjne prawo do posiadania marzędzi, które pozwolą im się bronić i czuć bezpiecznie.
 nie dadzą ,bo jak by ubywatele zaczęli odszczelać parchów politycznych sądowych skarbowych komorniczych i inn . to co sobie będą przykrośc robić?
Avatar
policja_musi_pilnowac / 17 marca 2020 r. o 15:51
+9
Należy chronić mieszkańców przed tym człowiekiem!!!!
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 16:48
+7
rodziców sędziego który podjął ten wyrok oddać w dyspozycje temu zwyrolowi
Avatar
Ktos. / 21 marca 2020 r. o 14:21
-5
To już są groźby karalne. Nikt samosądów nie będzie przeprowadzał. Ten człowiek dopuścił się bardzo złego czynu ale to nie znaczy że ma cierpieć z tego powodu do końca życia. Dostał swoją karę tu na ziemi i to co zrobił będzie się za nim ciągnęło do końca życia ziemskiego a jak pójdzie na drugi świat to Bóg go rozliczy - myślę że to jemu wystarczy. Każdy popełnia błędy i wszyscy błądzimy ale kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem! Tak mówi Jezus! Gdzie jest MIŁOSIERDZIE? Z takim Waszym podejściem napewno nic dobrego nie wyjdzie, będzie tylko gorzej. Mam bardzo bliską rodzinę mieszkającą w tej miejscowości żeby nie było że mnie nie dotyczy ta sytuacja. Ktoś dobrze napisał w komentarzu że to trzeba tego człowieka bronić przed mieszkańcami.
To już są groźby karalne. Nikt samosądów nie będzie przeprowadzał. Ten człowiek dopuścił się bardzo złego czynu ale to nie znaczy że ma cierpieć z tego powodu do końca życia. Dostał swoją karę tu na ziemi i to co zrobił będzie się za nim ciągnęło do końca życia ziemskiego a jak pójdzie na drugi świat to Bóg go rozliczy - myślę że to jemu wystarczy. Każdy popełnia błędy i wszyscy błądzimy ale kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem! Tak mówi Jezus! Gdzie jest MIŁOSIERDZIE? Z takim Waszym podejściem napewno nic dobrego nie wyjdzie, bę... rozwiń
Avatar
. / 19 marca 2020 r. o 14:10
-7
Należy chronić mieszkańców przed tym człowiekiem!!!!
 Oraz tego człowieka przed mieszkańcami!!!!
Avatar
ZOMO / 19 marca 2020 r. o 11:01
-2
W Białej Podlaskiej jest Komenda Miejska Policji, a nie Powiatowa.
 A powinna byc Komenda Wiejska Milicji Obywatelskiej - sądząc po kulturze i kompetencjach "służących:" tam "funkcjonariuszy" młodego pokolenia.
Avatar
polesiak / 19 marca 2020 r. o 08:39
+9
Lewacki humanitaryzm, chwilowe załatwienie problemu i po 15 latach jak gdyby nigdy nic, gość wychodzi na wolność. Wina udowodniona na 100 % to stryczek na łeb i koniec, a tu ludziom taki prezent się robi, jak by to mało na głowach problemów mieli.
Avatar
F / 19 marca 2020 r. o 07:49
+4
Jeśli będzie stanowił zagrożenie to sami go załatwimy
Avatar
Magda / 18 marca 2020 r. o 21:52
+4
Powinni go do więzienia wsadzić na 20lat pozbawienia wolności. Pozdrawiam
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 17:11
+16
Powinno być tak, skazanego za takie przestępstwa sędzia może zwolnić, ale umieszcza się go na rok bezpośrednio obok miejsca zamieszkania sędziego. Jeżeli uważa, że nie ma zagrożenia dla innych, to chyba się sam nie boi? Rzygać się chce jak się słyszy o takich wyrokach i sędziach.
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 16:48
+7
rodziców sędziego który podjął ten wyrok oddać w dyspozycje temu zwyrolowi
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 08:48
+6
Ludzi ogarnijcie się
Avatar
Niko / 17 marca 2020 r. o 17:28
+2
Strach
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku ze względu na stan epidemii nie jest możliwe upamiętnienie Ofiar tak, jak było do tej pory.

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Jest ich już wielu. Szyją maseczki, robią zakupy seniorom, pomagają w szpitalach, wyprowadzają psy na spacer. Przedstawiamy niektórych z nich

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Już ponad 7 tysięcy maseczek udało się uszyć dzięki staraniu stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Maski trafiły do służb medycznych z całej Lubelszczyzny.

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) została przedłużona o kolejne 20 dni. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Pochodzący z Ukrainy studenci pierwszego roku nie mogą wyjść samodzielnie po bułki, chyba że poproszą o to kogoś dorosłego. Wszystko przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Zaatakowała go nożem, podczas domowej awantury. Mężczyzna trafił do szpitala.

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Kapituła PGNiG Superligi Kobiet po raz pierwszy w historii rozdała nominacje do tytułu Gladiatorów 2020. W gronie wyróżnionych znalazło się wiele zawodniczek MKS Perła Lublin

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach
galeria

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach

W trzech miejscach w Lublinie – na skarpie przy Zamku (na zdjęciach), koło Centrum Kultury i na pasie zieleni przy ul. Krańcowej widać mnóstwo żonkili. Właśnie zaczynają zwracać na siebie uwagę, bo zakwitają. Kilka tysięcy cebulek posadzili jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, XXI LO i studenci Wydziału Ogrodnictwa UP – wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Wszystko w ramach akcji Hospicyjne Pola Nadziei.

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

W Magicznych Ogrodach Rodzinnym Parku Tematycznym znajdujący się pod Janowcem kwitną już tulipany.

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi szpitala w Parczewie. Mężczyzna bezprawnie przeglądał dokumentację pacjentki. Wcześniej wdał się z nią w romans, a kobieta zaszła w ciążę.

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

Starostwo Powiatowe w Lubartowie jest kolejną instytucją, która włączyła się aukcję charytatywną dla SP ZOZ w Lubartowie. Licytacja jest szczególna, bo można zostać „starostą na jeden dzień”.

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Do nietypowego wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek na stacji Motycz. – Wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, bo w lokomotywie najprawdopodobniej nie było maszynisty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.