Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 stycznia 2022 r.
8:22

Od 10 lat nagrywa kierowców i publikuje filmy w sieci. "Chcę otworzyć ludziom oczy"

67 5 A A

Nagrywa i publikuje w sieci filmy pokazujące kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Jego metody wzbudzają dużo emocji i kontrowersji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samochodoza to według bohatera dzisiejszego reportażu choroba cywilizacyjna, objawiająca się uzależnieniem od samochodu i skrajną ignorancją wobec przepisów prawa i otoczenia. By z nią walczyć, Wojciech Galeński od blisko 10 lat nagrywa i publikuje w sieci filmy, pokazujące łamanie przepisów ruchu drogowego. Jego kanał na YouTube ma ponad 18 milionów wyświetleń.

- Robię to, bo zaniepokoiło mnie zjawisko niszczenia wspólnej przestrzeni i arogancja kierowców, którzy to robią. Drugi cel, to chęć pokazania, że jakieś granice zostały przekroczone. Próbuję otworzyć ludziom oczy, że coś jest nie tak – tłumaczy Galeński.

Uniemożliwić dalszą jazdę

Galeński, by zwrócić uwagę kierowców na to, że jeżdżą samochodem w miejscu niedozwolonym, staje na chodniku w taki sposób, by uniemożliwić im dalszą jazdę.

Ostatnio w sieci pojawiło się nagranie spod jednego z warszawskich centrów handlowych, na którym pan Wojciech blokuje kierowcę, który parkował na trawie i jechał po chodniku. Największe oburzenie internautów wywołała jednak interwencja nie pana Wojciecha, a wezwanego na miejsce patrolu policji.

- Uznali, że jestem nienormalnym, szalonym, który rzuca się pod samochody, więc postanowili pomóc kierującemu – uważa pan Wojciech.

Z kolei źle parkujący kierowca został wówczas tylko pouczony.

- To, że ktoś został pouczony, to nie znaczy, że sprawa została zamknięta – zapewnia podkom. Robert Koniuszy, oficer prasowy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. I dodaje: - Jeśli z czynności wyjaśniających wyniknie, że faktycznie mogło być coś nie tak, to tego kierowcę można wezwać i nałożyć na niego mandat karny.

Interwencja pana Wojciecha miała długi i burzliwy przebieg.

- W tym czasie pojawiła się pani kierująca po chodniku, na co policjanci w ogóle nie zareagowali – wskazuje Galeński. I dodaje: - Czułem się załamany tym, że policja – służba, która ma dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny, zupełnie nie realizuje tego zadania.

Zapytaliśmy policję, czy pan Wojciech swoim zachowaniem popełnił na miejscu jakieś wykroczenie.

- Autor nagrania po pierwsze postąpił dobrze, bo ujawnił wykroczenie. I chwała mu za to, że są tacy ludzie, którzy ujawniają wykroczenia i nas o tym informują. Po drugie, postąpił niewłaściwie, bo nie jest podmiotem uprawnionym do podejmowania kontroli. Nie może blokować komuś ruchu, bo to też jest wykroczenie. Mogą, to robić tylko instytucje uprawnione – policja, straż miejska – tłumaczy podkom. Robert Koniuszy.

Warszawiak, kierowca autobusu

Wojciech Galeński ma 43 lata i od urodzenia mieszka w Warszawie. Jest mężem i ojcem dwójki dzieci. Na co dzień pracuje jako kierowca autobusu miejskiego.

Mężczyźnie towarzyszymy podczas jednej z jego interwencji.

- Wie pan, że jeździ po przystanku autobusowym i chodniku? Nie można tu wjeżdżać. Wie pan o tym? – dopytywał kierowcę.

- A z jakiego powodu? Panie, jak mam dostawę, albo coś robię, to mi jest wolno wjechać wszędzie, gdzie mam tylko miejsce – tłumaczył kierowca, który nieprawidłowo zaparkował.

„Zdarza mi się popełniać błędy”

Galiński przyznaje, że jego metody mają na celu wytrącić osobę łamiącą przepisy ruchu drogowego z równowagi. Mężczyzna przyznaje też, że zdarza mu się popełniać błędy.

- Nie jestem idealny i nie potrafię powstrzymać się... Na pewno wiele rzeczy zrobiłem źle. Ale zapewniam, że nigdy nikogo nie skrzywdziłem – przekonuje.

Co musi się stać, żeby pan Wojciech „odpuścił” łamiącemu przepisy kierowcy?

- Powinienem zrozumieć, że on wie, o co mi chodzi – tłumaczy.
Zdarza się, że podczas interwencji dochodzi do groźnych sytuacji.

- Dwa razy ktoś nie tyle celował we mnie pistoletem, co obracał go sobie w dłoni. Złamano mi też rękę. Miałem uszkodzenia ciała powyżej siedmiu dni, które skończyły się sprawą w sądzie – opowiada Galeński.

„Metoda, by ludzie zaczęli myśleć”

Zdaniem psychologa transportu prof. Andrzeja Tarnowskiego działania pana Wojciecha zmuszają kierowców do myślenia.

- Ci z nas, którzy mają zwyczaj parkowania na trawniku pod pracą, zaczną się zastanawiać, czy na pewno jest to OK. I myślę, że w tym sensie jest to pozytywne zjawisko – mówi ekspert, ale zaznacza: - Nie nauczy nas to szukania kompromisu. A szukanie kompromisu zawsze jest konieczne, bo miasto jest małe, a jego użytkowników jest bardzo dużo.

„Lubię być w centrum uwagi”

Kanał w serwisie YouTube prowadzony przez pana Wojciecha ma ponad 50 tysięcy subskrybentów, a niektóre z filmów nawet milion wyświetleń.

- Pasażerowie w autobusie, wysiadając, mówią: „Proszę pana, robi pan bardzo dobrą robotę”. Nie ukrywam, że lubię być rozpoznawany, lubię być w centrum uwagi – przyznaje Galeński.

- Wiem, że nie zbawię całego świata, ani nawet tej małej przestrzeni. Natomiast, jeżeli pokazuję to, to są osoby, które być może zainspiruję i to jakoś się rozwinie i w końcu coś się zmieni – kwituje pan Wojciech.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jas_Fasola / 12 stycznia 2022 r. o 10:08
+39
"znalazł se sposób na biznes jak ten łodzki pedalarz" - Gdyby instytucje państwowe/miejskie tj. Policja i Straż Miejska wypełniały swoje obowiązki, to nikt by nie musiał zarabiać w ten sposób na YT. To jest skandal, że na przyjazd Straży Miejskiej trzeba czekać 4 godziny, a Policja nawet nie przyjmuje zgłoszenia wobec samochód na chodnikach.
Avatar
Jas_Fasola / 12 stycznia 2022 r. o 10:05
+25
"znalazł se sposób na biznes jak ten łodzki pedalarz" - czyli gdy nie będę miał gdzie zaparkować, to mogę u Ciebie w ogródku? Albo na chodniku. Niech twoje gówniaki idą do szkoły jezdnią, bo brakuje miejsc postojowych.
Avatar
jak70 / 12 stycznia 2022 r. o 11:01
+22
od razu widać ,że ten patrol został skierowany za karę, ponieważ nie dawali sobie radę w innej formacji a i w tej prostej interwencji nie wiedzieli co mają zrobić
Avatar
stop_propagandzie / 12 stycznia 2022 r. o 12:23
+20
Zapraszamy do Lublina. Tutaj to dopiero panuje parkingowy chaos.
Avatar
_miki_ / 12 stycznia 2022 r. o 09:24
-29
znalazł se sposób na biznes jak ten łodzki pedalarz
Avatar
stop_propagandzie / 12 stycznia 2022 r. o 12:23
+20
Zapraszamy do Lublina. Tutaj to dopiero panuje parkingowy chaos.
Avatar
jak70 / 12 stycznia 2022 r. o 11:01
+22
od razu widać ,że ten patrol został skierowany za karę, ponieważ nie dawali sobie radę w innej formacji a i w tej prostej interwencji nie wiedzieli co mają zrobić
Avatar
Jas_Fasola / 12 stycznia 2022 r. o 10:08
+39
"znalazł se sposób na biznes jak ten łodzki pedalarz" - Gdyby instytucje państwowe/miejskie tj. Policja i Straż Miejska wypełniały swoje obowiązki, to nikt by nie musiał zarabiać w ten sposób na YT. To jest skandal, że na przyjazd Straży Miejskiej trzeba czekać 4 godziny, a Policja nawet nie przyjmuje zgłoszenia wobec samochód na chodnikach.
Avatar
Jas_Fasola / 12 stycznia 2022 r. o 10:05
+25
"znalazł se sposób na biznes jak ten łodzki pedalarz" - czyli gdy nie będę miał gdzie zaparkować, to mogę u Ciebie w ogródku? Albo na chodniku. Niech twoje gówniaki idą do szkoły jezdnią, bo brakuje miejsc postojowych.
Avatar
_miki_ / 12 stycznia 2022 r. o 09:24
-29
znalazł se sposób na biznes jak ten łodzki pedalarz
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Największa ubojnia w regionie już działa, spłaca i chce zatrudniać

Największa ubojnia w regionie już działa, spłaca i chce zatrudniać

Na gospodarczą mapę gminy po dłuższej przerwie spowodowanej upadłością Pini Beef, wraca jego następca: Końskowola Meat. Największa ubojnia w regionie w zeszłym tygodniu uruchomiła działalność. W planach jest wzrost zatrudnienia i produkcji oraz częściowa spłata wierzytelności

Lublin: Miasto jednak nie sprzeda działek nad brzegiem Czerniejówki

Lublin: Miasto jednak nie sprzeda działek nad brzegiem Czerniejówki

Jednak nie dojdzie do sprzedaży miejskich gruntów na brzegu Czerniejówki koło dawnej drożdżowni. Prezydent wycofał ten pomysł z Rady Miasta. Teren, który chciał sprzedać deweloperowi, jest częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych.

Jak buduję zespół MNP Super Team?

Jak buduję zespół MNP Super Team?

Prowadzenie agencji nieruchomości nie stanowi prostego przedsięwzięcia. Najważniejsze jest zadbanie o to, aby posiadać odpowiednich pracowników. Zespół MNP Super Team został stworzony ze świetnie wyszkolonych profesjonalistów, potrafiących odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Jak udało mi się go skompletować?

Wideorejestratory w samochodach flotowych – jakie są zalety takiego rozwiązania? Jaki system wybrać?

Wideorejestratory w samochodach flotowych – jakie są zalety takiego rozwiązania? Jaki system wybrać?

Transport dalekobieżny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i wystąpieniem nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Większość nowoczesnych flot inwestuje w wideorejestratory, które pozwalają utrwalić niebezpieczne wydarzenia na drodze. Czym charakteryzują się takie urządzenia i dlaczego doskonale zabezpieczają interesy przewoźników?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół; nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Nie przewidujemy możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4 - dodał.

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

W jakich sytuacjach wejdziemy do stomatologa poza kolejnością. Co zrobić w przypadku bólu zęba. Sprawdź, kiedy masz prawo do natychmiastowej wizyty!

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Joanna Szarawaga, Weronika Gawlik, Kinga Achruk i Romana Roszak są nominowane w plebiscycie na Sportowca Roku 2021.

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Budynek Urzędu Miasta w Puławach, mimo ostatnich inwestycji w poprawę jego dostępności przez osoby niepełnosprawne, wciąż nie jest łatwo dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Urzędnicy chcą dobudować zewnętrzną windę. Jej projekt ma kosztować ok. 50 tys. zł.

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie
Rozmowa

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie

– Nie jesteśmy już w stanie płacić rachunków, nie sięgając do własnych oszczędności. Rachunki za prąd i ogrzewanie – już za grudzień – są wyższe o około 50 proc. od tych w listopadzie, a to przecież nie koniec podwyżek – Rozmowa z Sylwestrem Iżowskim, współwłaścicielem sklepu z używaną odzieżą „Różana szafa” w Lublinie.

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?

- Wszystkie ubrania i pościel muszę dzień w dzień gotować w 90 stopniach, by zabić ich jaja, bądź żywego intruza – skarży się pani Małgorzata. Kobieta od blisko roku walczy z plagą pluskiew w jednej z łódzkich kamienic. Bezskutecznie. Od blisko roku sen z powiek kobiety i kilku jej sąsiadów spędza walka z plagą pluskiew.

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika
18 lutego 2022, 19:00

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika

W piątek, 18 lutego o godz. 19 w Domu Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się fabularyzowany koncert "Anna & Anna" poświęcony twórczości Anny German i Anny Jantar.

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza
Pierwsza strona Dziennika

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza

W zeszłym roku ubyło ponad 3200 zameldowanych mieszkańców. Chociaż miasto się kurczy, to jego władze bronią optymistycznego założenia, że mieszkańców będzie przybywać. Właśnie tym argumentem tłumaczyły przeznaczanie nowych terenów pod budownictwo.

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Do szkolnych ławek wrócą dopiero po feriach.

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Po raz kolejny w tym sezonie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokazały, jak mocnym są zespołem, kiedy czują na sobie presję. Zielono-białe nie tylko odrobiły straty z pierwszego spotkania 1/8 finału EuroCup z Villeneuve d’Ascq LM, ale kompletnie rozbiły rywala z Francji 85:59. I to na jego parkiecie. Awansu do „ósemki” nikt im już nie odbierze

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!