Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 listopada 2019 r.
12:49

Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Dziewczyna chłopaka: Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry

18 54 A A

Kiedy zobaczył policję, zaczął uciekać. Chwilę później zginął. Kim był śmiertelnie postrzelony 21-latek z Konina? Reporterce Uwagi! udało się porozmawiać z narzeczoną Adama C.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Około godz. 10 patrolujący policjanci zauważyli trzech młodych mężczyzn. Kiedy podeszli, aby ich wylegitymować, najstarszy z nich zaczął uciekać. Jeden z policjantów został z dwoma nastolatkami. Drugi ruszył za uciekającym mężczyzną. Po chwili padł strzał. Policjant miał strzelić w klatkę piersiową mężczyzny.

- Usłyszałam huk, biegło dwóch policjantów. Leżało ciało jakiegoś człowieka, reanimowali go. Przyjechało pogotowie. Później stwierdzili zgon, przykryli go czarnym workiem i pojechali – mówi mieszkanka osiedla.

- Zginął młody człowiek. Policjant powinien się trochę zastanowić. Jest tu przedszkole, co jakby poszło rykoszetem. Podejrzewam, że policjant był szkolony i mógł dać sobie radę – zwraca uwagę inny mieszkaniec osiedla, na którym zginął Adam.

Mieszkańcy pobliskiego bloku mieli słyszeć tylko jeden strzał. Potem widzieli już podejmowaną próbę reanimacji. Niestety Adama nie udało się uratować.

Adam od czterech lat spotykał się z Julią. - Byliśmy zaręczeni. Dostałam od niego pierścionek. Klęknął i zapytał, czy chcę spędzić z nim resztę życia. Nie wiedział, że ono się za rok skończy – mówi Julia Jęcz.

21-latek planował wyjechać z narzeczoną do Anglii. - Adam miał skończyć szkołę i potem mieliśmy pracować w Anglii. Chcieliśmy wrócić do Polski i wybudować dom – zdradza Jęcz.

- Jest ciężko, bo był dla mnie bardzo ważną osobą. Wszyscy się cieszyliśmy, bo oni naprawdę byli długo razem. Kochali się i to było widać – mówi Agnieszka Jęcz, matka Julii.

- Adaś nie był typem łobuza, bandyty. Żeby zamordować go z zimna krwią jak terrorystę - mówią krewne 21-latka.

Dlaczego Adam uciekał przed policjantem?

Interwencję na placu zabaw zarejestrowały osiedlowe kamery. Z zapisu monitoringu ma wynikać, że strzał padł najprawdopodobniej z bliskiej odległości.

- Mieszkańcy są przerażeni tym, że o godzinie 10 ginie ktoś, kto został zastrzelony przez policjanta. Widziałem coś, co w ogóle nie powinno mieć miejsca – mówi Piotr Wolicki, prezes Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Po tragicznej interwencji pod siedzibą komendy policji w Koninie doszło do zamieszek.

- Doszło do rzucania kamieniami, butelkami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami w kierunku policjantów. Została podjęta decyzja o przerwaniu tego zbiegowiska i przeprowadzeniu interwencji. Trzy pełnoletnie osoby oraz czterech nieletnich zostało doprowadzonych do jednostki policyjnej. Wobec tych osób będziemy kierowali różnego rodzaju zarzuty, związane przede wszystkim z naruszeniem nietykalności cielesnej – informuje Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Tymczasem prokuratorzy wyjaśniają okoliczności śmierci 21-letniego Adama. Obok ciała ofiary miały zostać znalezione narkotyki. Prokuratorzy analizują także kluczowy w tej sprawie zapis monitoringu.

Dlaczego Adam uciekał widząc policjanta?

- Nie mogę udzielić w tym zakresie informacji, ale to nie były żadne przesłanki spowodowane tym, że był dilerem lub bał się, że został złapany na dilowaniu. Został znaleziony tak zwany zwitek papieru przy ciele Adama, który zostanie poddany stosownym oględzinom. Zostanie przesłany do właściwego instytutu – mówi Michał Wąż, adwokat rodziny Adama.

Czy Adam mógł być dilerem? - Nigdy w życiu. To był taki chłopak, żeby nawet muchy nie skrzywdził – przekonuje kolega Adama.

Narzeczona Adama zapewnia, że ten nie brał narkotyków. - Wątpię, żeby miał powody, żeby je brać. Rozmawialiśmy zawsze szczerze, gdyby coś się działo, to by mi powiedział. Nawet, gdyby zażywał to bym wiedziała.

Adam pracował w lokalach gastronomicznych. Niedługo przed tragedią jego ojciec miał być zastraszany. Kto mógł grozić ojcu Adama? Według nieoficjalnych informacji, Adam miał także pobić jednego z agresorów ojca. Czy mężczyzna, widząc policję na placu zabaw, obawiał się zatrzymania go z tego powodu?

Do czasu wyjaśnienia okoliczności tragedii, eksperci z zakresu bezpieczeństwa, z dystansem wypowiadają się na temat tragedii.
- Chce się trochę postawić w roli policjanta. Wiem, jak to się odbywa. To są ułamki sekund na podjęcie decyzji. Jeżeli policjant zastosował skróconą procedurę użycia broni palnej, to sam policjant uznał za stosowne, że tej broni może użyć. Będzie musiał teraz to udowodnić i wyjaśnić. Teraz nikt mu już nie pomoże. On będzie musiał przedstawić prokuraturze dowody, że ten zamach był skierowany na niego, bezprawny i bezpodstawny i, że było zagrożenie życia w stosunku do policjanta – mówi Grzegorz Mikołajczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu.

Czy policjant użył broni palnej przeciwko nożyczkom do papieru?

- Z tego wynika, że tak. Ale musi teraz udowodnić, że te nożyczki mu zagrażały i było bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. To jest bardzo ciężkie do udowodnienia, ale to jest w roli policjanta – dodaje Mikołajczyk.

Adam wywodził się z trudnego środowiska. Kiedy był nastolatkiem, matka zostawiła rodzinę. Chłopiec stał się agresywny, wdawał się w bójki z rówieśnikami. Skończył jednak szkołę gastronomiczną, wkrótce podjął pracę.

- Z zawodu był kucharzem. Chciał iść w tę stronę, żeby mieć swoją restaurację. Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry – zdradza narzeczona Adama.

- Jego biologiczna mama chorowała na alkoholizm. Więc wiadomo, że jak mama pije, to odbija się to na dziecku. Wtedy, przy tej mamie, Adam miał dwie siostry, opiekował się nimi. Potem strasznie tęsknił za mamą. Jako najstarszy z rodzeństwa najbardziej niósł ten ciężar – mówi Karolina Marczak, krewna Adama.

- Ten policjant jest winny. Powinien za to odpowiedzieć, jak za zabójstwo. Powinien normalnie odpowiedzieć przed sądem – mówi Julia Jęcz.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kazik / 22 listopada 2019 o 16:00
+30
Policjant też ma prawo do strachu i nie musi ryzykować by zarobić parę groszy. To nie uczciwi mają się bać i przestrzegać praw.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 16:04
+27
Już tego dilera nazwani Aniołem, zapomnieli dodać przymiotnik Śmierci, którą handlował. PS. Przed policją się nie ucieka ani nie atakuje jej nożyczkami. Policjant nie jest jasnowidzem aby znać intencje podejrzanego, tylko używa w takich sytuacjach środków przymusu bezpośredniego oraz środków obrony własnej. Uciekając przed nim lub atakując go nożyczkami, trzeba się liczyć z każdą możliwością, tym przypadkową kulką w łeb. AMEN.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 13:22
+26
Ktoś kto nie ma nic za uszami nie ucieka przed Policją.
Avatar
nico / 22 listopada 2019 o 16:36
+25
W Kanadzie by go w majestacie prawa odstrzelili w pierwszej sekundzie ucieczki i nie pytaliby czy winny czy nie. Tak powinno być u nas.
Avatar
fish1 / 22 listopada 2019 o 15:06
+25
Człowiek uczciwy nie ucieka przed policjantem, który chce go wylegitymować.
Avatar
Realnie patrząc / 22 listopada 2019 o 13:41
+19
Przestańcie dilerowi montować aureolę . Policjant strzelił do zła które deprawowało i niszczyło czyjeś dzieci . Popatrzcie sami , na granicy czy w policyjnych laboratoriach rodzaj narkotyku czy innej trucizny zaadaptowanej do tego celu ustalane są w mgnieniu oka ...... a tu ? Coś jest mataczone , pytanie tylko co ? Inna sprawa ,że jak policjant wezwał go do zatrzymania to jako 21 latek powinien wiedzieć czym może skutkować niezatrzymanie się . Jak nie wiedział to się już nie dowie , ja wiem że z takim stanem umysłu nie nadawał się i do małżeństwa dlatego Julio nie jęcz i spojrzyj prawdzie w oczy.
Przestańcie dilerowi montować aureolę . Policjant strzelił do zła które deprawowało i niszczyło czyjeś dzieci . Popatrzcie sami , na granicy czy w policyjnych laboratoriach rodzaj narkotyku czy innej trucizny zaadaptowanej do tego celu ustalane są w mgnieniu oka ...... a tu ? Coś jest mataczone , pytanie tylko co ? Inna sprawa ,że jak policjant wezwał go do zatrzymania to jako 21 latek powinien wiedzieć czym może skutkować niezatrzymanie się . Jak nie wiedział to się już nie dowie , ja wiem że z takim stanem umysłu nie nadawał się i do mał... rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 17:02
+18
no własnie ,miał wyjechac w góry ,więc organizował kase z proszku,taki zapobiegliwy był.i kto teraz laske zabierze ? nowy diler?
Avatar
Proste / 22 listopada 2019 o 16:07
+16
ani to że uciekał, ani to czy miał narkotyki nie pozwala gliniarzowi ot tak strzelać do chłopaka. od wyroków są sądy, a nie wasze mniemanie komu i jak z czym jest dobrze. bardzo wam wszystkim dopatrującym się sprawiedliwości w tym morderstwie życzę, abyście sami na własnej skórze odczuli "dobro" systemu.
 Uciekasz - podejmujesz ryzyko. Skoro uciekał równie dobrze mógł mieć schowana broń i zabić postronne osoby. Wtedy by było dlaczego policja nie interweniuje.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 14:00
+16
Typowa blokowa patologia , wielka miłość , 21 lat , a potem bicie i picie. Jednego chwasta mniej.
Avatar
nie boję się Policji / 22 listopada 2019 o 20:03
+15
To ten sprzedawca śmierci ma się bać Policji. Bawo Policjant, że wyeliminował sprzedawcę narkotyków/smierci. Teraz to "łon" jest bohaterem - żenujące, a rodzinka nic nie wiedziała czym "handlował" ?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 o 00:41
0
Policjant poeinien odac strzal ostrzegawczy. Czyli zlamal prawo.
Avatar
_K_ / 26 listopada 2019 o 07:29
+2
Ludzie w komentarzach są okropni nie znałem gościa nawet jeśli był dilerem czy kim tam niewiem, to nadal nie jest powód do tego aby pisać ,,dobrze że zdechł lub jednego chwasta mniej'' to nadal był człowiek, skąd ludzie mogą wiedzieć czy by był patolą? Przykre są takie komentaże. I jeszcze dodam że policja też nie jest niewiniątkiem ,jest wiele przypadków gdzie policja wymierza swoją własną tzw. ,,sprawiedliwość''.
Po pierwsze - wróć do szkoły i mocno się przyjrzyj swojej ortografii. Po drugie - jeśli był dilerem, to właśnie był patologią, chwastem zatruwającym zdrową tkankę ludzką, sprzedawcą śmierci. Czas przestać relatywizować bandyckie zachowania, czas przestać tolerować to, że ktoś pod wpływem alkoholu czy narkotyków nie wiedział, co czyni. Dziś robi się z tego okoliczność łagodzącą, a kiedyś - słusznie! - było to dodatkowe obciążenie sprawcy!!!
Po pierwsze - wróć do szkoły i mocno się przyjrzyj swojej ortografii. Po drugie - jeśli był dilerem, to właśnie był patologią, chwastem zatruwającym zdrową tkankę ludzką, sprzedawcą śmierci. Czas przestać relatywizować bandyckie zachowania, czas przestać tolerować to, że ktoś pod wpływem alkoholu czy narkotyków nie wiedział, co czyni. Dziś robi się z tego okoliczność łagodzącą, a kiedyś - słusznie! - było to dodatkowe obciążenie sprawcy!!! rozwiń
Avatar
FP / 25 listopada 2019 o 15:40
-2
Ludzie w komentarzach są okropni nie znałem gościa nawet jeśli był dilerem czy kim tam niewiem, to nadal nie jest powód do tego aby pisać ,,dobrze że zdechł lub jednego chwasta mniej'' to nadal był człowiek, skąd ludzie mogą wiedzieć czy by był patolą? Przykre są takie komentaże. I jeszcze dodam że policja też nie jest niewiniątkiem ,jest wiele przypadków gdzie policja wymierza swoją własną tzw. ,,sprawiedliwość''.
Avatar
Ździwiony. / 23 listopada 2019 o 12:49
+3
Ad nie dilował. Adam nie ćpał. Adam lubiał mieć przy sobie mefedron.
Avatar
! / 23 listopada 2019 o 11:54
+2
księżniczko, przestań już wylewać łzy krokodylowe i znajdź sobie nowego dilera
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 o 10:56
+6
Już przestańcie z gnoja, dilera i kryminalisty robić niewinnego bohatera...
Avatar
M. / 23 listopada 2019 o 09:57
+1
Jak prezydent Gdańska. 
Avatar
M / 23 listopada 2019 o 09:54
+1
Trzeba było łap nie wyciągać. Wszystko.
Avatar
nie boję się Policji / 22 listopada 2019 o 20:03
+15
To ten sprzedawca śmierci ma się bać Policji. Bawo Policjant, że wyeliminował sprzedawcę narkotyków/smierci. Teraz to "łon" jest bohaterem - żenujące, a rodzinka nic nie wiedziała czym "handlował" ?
Avatar
beduin / 22 listopada 2019 o 19:26
+14
to trzeba bylo Ksiezniczko sobie chloptasia pilnowac a nie dopuscic zeby dzieciakom prochy sprzedawal.brawo Policja!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 0 1

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 9 5

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 158 15

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 4 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 7

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 10 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.