Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 grudnia 2019 r.
13:07

Ta śmierć wstrząsnęła miastem. 11-letni chłopiec zmarł po odurzaniu się oparami dezodorantu

17 10 A A

Ta śmierć wstrząsnęła mieszkańcami Jeleniej Góry, a rodzicom w całej Polsce otworzyła oczy na nową metodę odurzania się dzieci. 11-letni Wiktor zmarł po tym, jak razem z 13-letnią kuzynką wdychali opary dezodorantu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

11-letni Wiktor mieszkał razem z rodzeństwem, matką oraz jej partnerem w bloku socjalnym na obrzeżach Jeleniej Góry. – Był normalnym, spokojnym dzieckiem. Złotych gór tam nie ma, normalne mieszkanie, pokój dzielony z bratem. Jego matka się starała jak mogła, robiła obiady – mówi babcia 11-latka.

– On nigdy mi się nie zwierzał z problemów w rodzinie. Ja też go nigdy o to nie pytałam. Na pewno nie wyglądał na dzieciaka - chuligana. Był pełen radości, nie był smutny – opowiada jego koleżanka.

Inny obraz rodziny Wiktora wyłania się z opowieści Lubomira Simki – Myślę, że w domu ten chłopak miał koszmar. Przesiadywał w pustostanie, biegał z kuzynką. Jak mu się chciało, to szedł do szkoły, jak mu się nie chciało to nie szedł. Jak wiesz, że wrócisz do domu i nie będziesz tam miał, co jeść, to nie chcesz tam wracać. Wiesz, że jak chcesz obiad, to musisz ukraść banana.

Do tragedii doszło 16 listopada. – Mój ojciec, który podszedł do okna zauważył, że jakiś chłopiec biegł i upadł na twarz. Podbiegła do niego jakaś dziewczynka, szarpała go i próbowała go podnieść, ale bezskutecznie. Podbiegliśmy do niego, odwróciłem go, ułożyłem w pozycji bezpiecznej, w między czasie zadzwoniłem na pogotowie – opowiada Rafał Szukiel, który mieszka obok pustostanu.

Reanimacja 11-letniego Wiktora trwała kilkadziesiąt minut. – Chłopak był blady, miał wywrócone oczy, nie dawał żadnych oznak życia. Reanimowaliśmy go ja, moja żona, syn i zespół pogotowia. Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, ale niestety nie udało się mu pomóc – dodaje Szukiel.

Prokuratura zarządziła sekcję zwłok 11-letniego Wiktora, aby ostatecznie wyjaśnić, jaka była przyczyna jego śmierci. – Ustaliliśmy, że 11-latek wraz ze swoją 13-letnią kuzynką kupili dezodorant za 3,69 zł, po czym poszli do pustostanu w centrum Jeleniej Góry. Mieli tam odurzać się tym dezodorantem, przez wdychanie jego oparów – mówi Tomasz Czułowski z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Lubomir Simko, mieszkaniec sąsiadującego z pustostanem bloku był na miejscu podczas reanimacji Wiktora. – Z relacji wiem, że pytali kuzynkę, ile razy to użyli, odpowiedziała, że tego dnia tylko osiem – opowiada i dodaje: – Rodzina bardzo to przeżyła. Tu na miejscu, myślałem, że rozwalą karetkę. Krzyczeli: „Ratujcie go!” Wszyscy pojechali do szpitala, gdzie rozpętało się piekło. Wiadomo, chcieli odzyskać własne dziecko – opowiada.

11-letniego Wiktora w pustostanach widywano od pół roku. Tam spotykał się z rówieśnikami. Od maja niemal nie pojawiał się w szkole.

– Chłopiec nie realizował obowiązku szkolnego i były w tej sprawie wysyłane pisma do sądu. Pismo jest w sądzie od maja. Były też inne pisma, które pozostały bez odzewu. My, jako szkoła dopełniliśmy, to, co do nas należało – ucina dyrektorka.

13-letnia kuzynka Wiktora, która była z nim w pustostanie często wagaruje. Była widywana na ulicach miasta, jak wybiera niedopałki ze śmietników. Dziewczynka mieszka razem z rodzicami w małej miejscowości pod Jelenią Górą.

– Nie wiem, czemu ona tak robi. Do szkoły wyjeżdża, ale tam widocznie nie dociera – mówi ojciec dziewczyny i dodaje, że trzeba by było się do niej przywiązać i chodzić cały czas, żeby upilnować.

Śmierć 11-letniego Wiktora wstrząsnęła mieszkańcami Jeleniej Góry.

– To nie jest zabawa. To tragedia rodziny, która straciła dziecko. Sam mam dzieci w tym wieku. Im trzeba pomóc, bo one mają problemy. Przychodzą do pustostanu, szukając radości w zażywaniu dezodorantów. To nie jest radość, to topienie się w smutku i szukania nowego życia – podsumowuje Simko.

e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ewelina / 3 grudnia 2019 o 14:36
+21
Jedna, wielka, przerażająca patologia. Kwik, płacz i zgrzytanie zębów jest dopiero wtedy, jak dojdzie do tragedii i brudy wychodzą na wierzch. Że niby rodzina taka kochająca, chociaż problemami Gdyby chłopak nie zginął teraz, dalej tkwiłby w szambie i nie zdziwiłabym się, gdyby kiedyś, ostatecznie, zasłynął jako ćpun-morderca. W lżejszej wersji zapiłby się, zaćpał albo wpadł zamroczony pod samochód/w zaspę i już tam został. Ale dalej nic nie róbmy jako społeczeństwo. Nie interesujmy się, nie wtrącajmy, nie "donośmy", dawajmy ciche przyzwolenie społeczne na takie coś i tylko kręćmy głowami w domowym zaciszu, że "biedne dziecko, patologia, kto to widział" itd. Szkoła prawie nic nie może zrobić, ale ludzie, sąsiedzi, MY możemy bardzo wiele. Przede wszystkim ZAWIADAMIAĆ SŁUŻBY, INTERESOWAĆ SIĘ, MÓWIĆ O TYM GŁOŚNO, ZWRACAĆ PUBLICZNIE UWAGĘ, WSPIERAĆ NAWZAJEM W TEJ WALCE i przede wszystkim się tego N I E W S T Y D Z I Ć, że się interweniuje! To, co te dzieciaki tam wyprawiały, było tajemnicą poliszynela. Tak jak kiedyś urzędowo wytępiono analfabetyzm, tak powinno tępić się taką patologię. Dzieci na leczenie i resocjalizację, rodziców na przymusowe roboty, ew. odwyk od alko i petów, plus też resocjalizację. G*wno mnie obchodzi ich prawo do prywatności itd. jeśli tak jak tutaj, cała okolica wie o patologii, to trzepać i kontrolować bez litości. I NIE DAWAĆ MILCZĄCEJ ZGODY NA TAKIE COŚ!
Jedna, wielka, przerażająca patologia. Kwik, płacz i zgrzytanie zębów jest dopiero wtedy, jak dojdzie do tragedii i brudy wychodzą na wierzch. Że niby rodzina taka kochająca, chociaż problemami Gdyby chłopak nie zginął teraz, dalej tkwiłby w szambie i nie zdziwiłabym się, gdyby kiedyś, ostatecznie, zasłynął jako ćpun-morderca. W lżejszej wersji zapiłby się, zaćpał albo wpadł zamroczony pod samochód/w zaspę i już tam został. Ale dalej nic nie róbmy jako społeczeństwo. Nie interesujmy się, nie wtrącajmy, nie "donośmy", dawajmy cich... rozwiń
Avatar
! / 3 grudnia 2019 o 13:27
+18
To rodzina tego dzieciaka jest winna jego śmierci! Zero zainteresowania, zero opieki, dziecko dla nich było niczym.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 15:22
+12
Był "normalnym, spokojnym dzieckiem" - czyli według was definicja "normalnego dziecka" to: pojawianie się przez pół roku w pustostanach i nieuczęszczanie do szkoły. Istotnie, normalność na miarę lg, b.t. Dobrze się skończyło, wyrósłby tylko na złego człowieka.
Avatar
Paula / 3 grudnia 2019 o 14:42
+5
Mi nie szkoda, niech to glupie pokolenie bachorow sie wytruje bo to zadnego pozytku z tego nie bedzie. Smiesza mnie te naglowki ze "tragedia", zadna tragedia to selekcja naturalna
Avatar
anka / 6 dni temu o 23:34
+3
XXI wiek, dostęp do wszystkiego niemal. Dostęp do informacji na temat szkodliwości ćpania, picia, palenia, a mimo to coraz więcej różnych tragedii. Może zatem wszystko stało się zbyt proste, zbyt łatwe, zbyt dostępne, itp.?
Avatar
kinga / 5 dni temu o 10:29
+2
To rodzina tego dzieciaka jest winna jego śmierci! Zero zainteresowania, zero opieki, dziecko dla nich było niczym.
 ależ przecież było zainteresowanie : " Rodzina bardzo to przeżyła. Tu na miejscu, myślałem, że rozwalą karetkę. Krzyczeli: „Ratujcie go!” Wszyscy pojechali do szpitala, gdzie rozpętało się piekło. Wiadomo, chcieli odzyskać własne dziecko – opowiada." pytaniem jest czy w tym wypadku nie chodziało o 500+ i jego utraty.... :(
Avatar
Gość / 3 dni temu o 00:35
+1
Umarło dziecko, a wy każdego obwiniacie, albo dziecko to jakiś patus czy nie wiadomo kto, albo rodzice to patologia, która pije, pali i wgl nie interesuje się dzieckiem. Nikt nie wie jak było naprawdę,nikt nie żył z nimi w jednym z domu więc po co te osądzanie,nie macie do tego prawa. Jak dla mnie wszyscy ci internetowi sędziowie, nieskalani żadnym złym uczynkiem, którzy oceniają powinni być na miejscu tego chłopca. Leżeć sztywni
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 14:40
0
zdelegalizować dezodoranty
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 13:22
0
Pewno takie pomysły tylko w internacie można znaleźć
Avatar
Vikary / 3 grudnia 2019 o 14:22
-3
Mną nie wstrząsnęła,a jedynie wywołała radość.Amen.
Avatar
Gość / 3 dni temu o 00:35
+1
Umarło dziecko, a wy każdego obwiniacie, albo dziecko to jakiś patus czy nie wiadomo kto, albo rodzice to patologia, która pije, pali i wgl nie interesuje się dzieckiem. Nikt nie wie jak było naprawdę,nikt nie żył z nimi w jednym z domu więc po co te osądzanie,nie macie do tego prawa. Jak dla mnie wszyscy ci internetowi sędziowie, nieskalani żadnym złym uczynkiem, którzy oceniają powinni być na miejscu tego chłopca. Leżeć sztywni
Avatar
kinga / 5 dni temu o 10:29
+2
To rodzina tego dzieciaka jest winna jego śmierci! Zero zainteresowania, zero opieki, dziecko dla nich było niczym.
 ależ przecież było zainteresowanie : " Rodzina bardzo to przeżyła. Tu na miejscu, myślałem, że rozwalą karetkę. Krzyczeli: „Ratujcie go!” Wszyscy pojechali do szpitala, gdzie rozpętało się piekło. Wiadomo, chcieli odzyskać własne dziecko – opowiada." pytaniem jest czy w tym wypadku nie chodziało o 500+ i jego utraty.... :(
Avatar
anka / 6 dni temu o 23:34
+3
XXI wiek, dostęp do wszystkiego niemal. Dostęp do informacji na temat szkodliwości ćpania, picia, palenia, a mimo to coraz więcej różnych tragedii. Może zatem wszystko stało się zbyt proste, zbyt łatwe, zbyt dostępne, itp.?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 15:22
+12
Był "normalnym, spokojnym dzieckiem" - czyli według was definicja "normalnego dziecka" to: pojawianie się przez pół roku w pustostanach i nieuczęszczanie do szkoły. Istotnie, normalność na miarę lg, b.t. Dobrze się skończyło, wyrósłby tylko na złego człowieka.
Avatar
Paula / 3 grudnia 2019 o 14:42
+5
Mi nie szkoda, niech to glupie pokolenie bachorow sie wytruje bo to zadnego pozytku z tego nie bedzie. Smiesza mnie te naglowki ze "tragedia", zadna tragedia to selekcja naturalna
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 14:40
0
zdelegalizować dezodoranty
Avatar
Ewelina / 3 grudnia 2019 o 14:36
+21
Jedna, wielka, przerażająca patologia. Kwik, płacz i zgrzytanie zębów jest dopiero wtedy, jak dojdzie do tragedii i brudy wychodzą na wierzch. Że niby rodzina taka kochająca, chociaż problemami Gdyby chłopak nie zginął teraz, dalej tkwiłby w szambie i nie zdziwiłabym się, gdyby kiedyś, ostatecznie, zasłynął jako ćpun-morderca. W lżejszej wersji zapiłby się, zaćpał albo wpadł zamroczony pod samochód/w zaspę i już tam został. Ale dalej nic nie róbmy jako społeczeństwo. Nie interesujmy się, nie wtrącajmy, nie "donośmy", dawajmy ciche przyzwolenie społeczne na takie coś i tylko kręćmy głowami w domowym zaciszu, że "biedne dziecko, patologia, kto to widział" itd. Szkoła prawie nic nie może zrobić, ale ludzie, sąsiedzi, MY możemy bardzo wiele. Przede wszystkim ZAWIADAMIAĆ SŁUŻBY, INTERESOWAĆ SIĘ, MÓWIĆ O TYM GŁOŚNO, ZWRACAĆ PUBLICZNIE UWAGĘ, WSPIERAĆ NAWZAJEM W TEJ WALCE i przede wszystkim się tego N I E W S T Y D Z I Ć, że się interweniuje! To, co te dzieciaki tam wyprawiały, było tajemnicą poliszynela. Tak jak kiedyś urzędowo wytępiono analfabetyzm, tak powinno tępić się taką patologię. Dzieci na leczenie i resocjalizację, rodziców na przymusowe roboty, ew. odwyk od alko i petów, plus też resocjalizację. G*wno mnie obchodzi ich prawo do prywatności itd. jeśli tak jak tutaj, cała okolica wie o patologii, to trzepać i kontrolować bez litości. I NIE DAWAĆ MILCZĄCEJ ZGODY NA TAKIE COŚ!
Jedna, wielka, przerażająca patologia. Kwik, płacz i zgrzytanie zębów jest dopiero wtedy, jak dojdzie do tragedii i brudy wychodzą na wierzch. Że niby rodzina taka kochająca, chociaż problemami Gdyby chłopak nie zginął teraz, dalej tkwiłby w szambie i nie zdziwiłabym się, gdyby kiedyś, ostatecznie, zasłynął jako ćpun-morderca. W lżejszej wersji zapiłby się, zaćpał albo wpadł zamroczony pod samochód/w zaspę i już tam został. Ale dalej nic nie róbmy jako społeczeństwo. Nie interesujmy się, nie wtrącajmy, nie "donośmy", dawajmy cich... rozwiń
Avatar
Vikary / 3 grudnia 2019 o 14:22
-3
Mną nie wstrząsnęła,a jedynie wywołała radość.Amen.
Avatar
! / 3 grudnia 2019 o 13:27
+18
To rodzina tego dzieciaka jest winna jego śmierci! Zero zainteresowania, zero opieki, dziecko dla nich było niczym.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 13:22
0
Pewno takie pomysły tylko w internacie można znaleźć
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie pokoju lub mieszkania w Holandii?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie pokoju lub mieszkania w Holandii? 0 0

Pokój, kawalerka, a może duże mieszkanie? Na własną rękę czy przez agencję? Z opcją meldunku czy nie? Wynajem mieszkania czy pokoju w Holandii nie jest trudny, ale by obydwie strony były zadowolone, konieczne jest zapoznanie się z warunkami najmu i wiedza, jak to wygląda w Holandii. Planujesz wyjazd do pracy sezonowej, a może chcesz osiąść na dłużej? Zapoznaj się z zasadami wynajmu lokum. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i nie zostaniesz bez dachu nad głową.

18-latek zamordował rodziców i 7-letniego brata. Rodzinna zbrodnia w Ząbkowicach Śląskich
film

18-latek zamordował rodziców i 7-letniego brata. Rodzinna zbrodnia w Ząbkowicach Śląskich 5 1

Rodzinna tragedia w Ząbkowicach Śląskich. 18-letni mężczyzna zamordował swoich rodziców i 7-letniego brata.

Jak dobierać długość firan do wnętrza. Jak zmierzyć firany i zasłony?

Jak dobierać długość firan do wnętrza. Jak zmierzyć firany i zasłony? 0 0

Firanka długa, czy krótka? Długość firany zależy od sposobu upinania i wnętrza, w którym będzie wisiała. Podpowiadamy, jak wymierzyć długość firan i zasłon.

Sylwester miejski w Zamościu 2019/2020. DJ i koncerty przed Pałacem Zamoyskich

Sylwester miejski w Zamościu 2019/2020. DJ i koncerty przed Pałacem Zamoyskich 1 0

Zabawa zacznie się o godz. 21 w 2019 roku i potrwa do 1 w nocy w 2020. Mieszkańcy i turyści bawić się będą przed Pałacem Zamoyskich przy ul. Akademickiej

OKS Zamość najlepszy w XVII Halowych Mistrzostwa sędziów piłkarskich o Puchar Prezesa LZPN

OKS Zamość najlepszy w XVII Halowych Mistrzostwa sędziów piłkarskich o Puchar Prezesa LZPN 0 0

W hali sportowej w Nieliszu zostały rozegrane XVII Halowe Mistrzostwa sędziów piłkarskich o Puchar Prezesa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Najlepszą drużyną okazała się grupa arbitrów OKS Zamość

Prezent dla rodziców na święta

Prezent dla rodziców na święta 0 0

Rodzice to najważniejsze dla nas i bliskie nam osoby. W święta powinniśmy szczególnie pokazać im jak bardzo są dla nas ważni. Jaki prezent dla rodziców na święta będzie, więc idealny? Dla nich najbardziej liczą się przecież wspólnie spędzone chwile w gronie rodzinnym. Więc może niech to będzie wspólny wyjazd na narty, lub bilety do teatru? A może to smakosze lubujący się w odkrywaniu nowych doznań kulinarnych?

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego 11 26

Nowa droga biegnąca częściowo wiaduktem na skraju parku Ludowego ma wyprowadzić ruch sprzed dworca kolejowego do ul. Lubelskiego Lipca ’80. Prezydent miasta szykuje już zezwolenie na przebudowę dróg koło parku i Targów Lublin. To część przygotowań do budowy przez miasto dużego dworca autobusowego.

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka 12 1

Tragicznie zakończyły się poszukiwania młodego mężczyzny, z okolic Łęcznej. W poniedziałek wyłowiono jego zwłoki z rzeki Wieprz. Dokładne przyczyny śmierci 21-latka wyjaśniają policja i prokuratura.

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku 0 0

Monitoring domu to dzisiaj standard, o który powinien zadbać każdy właściciel posesji. Warto więc mieć pod kontrolą swoje cztery kąty nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Kamery pomogą Ci dowiedzieć się, jak doszło do zdarzenia i kto w nim uczestniczył. Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega instalacja kamer i jak je zamontować, by dobrze chroniły każdą część nieruchomości, zapraszamy do lektury.

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal 0

Po nieudanych zawodach Pucharu Świata w Niżnym Tagile dla polskich zawodników, karuzela pucharowych zmagań przenosi się do Niemiec. W najbliższy weekend, czeka nas rywalizacja w Klingenthal. Czy Kamil Stoch i spółka zdołają zameldować się na podium zarówno w konkursie drużynowym, jak i indywidualnym?

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach 0 1

Pierwsza część sezonu drugiej ligi kilkanaście dni temu dobiegła końca. Kibice w Łęcznej po jej zakończeniu mają wiele powodów do optymizmu. Zespół trenera Kamila Kieresia nadawał ton rozgrywkom i wiosną będzie bić się o awans na zaplecze PKO BP Ekstraklasy

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje
film

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje 2 2

Co najmniej sześć osób zginęło wskutek strzelaniny w szpitalu w Ostrawie. Czeska policja poszukuje sprawcy.

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach
pilne

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach 387 31

Ukraiński fanatyk religijny Maksym S. miał planować zamach terrorystyczny w centrum Puław. Zdaniem Prokuratury Krajowej, chodziło o detonację materiałów wybuchowych w "samochodzie-pułapce". Mężczyzna został aresztowany.

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu
galeria

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu 2 2

Do wypadku doszło w poniedziałek po godz. 20.30 w miejscowości Terebela. Kierowca volkswagenem na zakręcie drogi stracił panowanie nad pojazdem.

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur
13 grudnia 2019, 20:00

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Polish Floyd to krakowska formacja koncertująca z najsłynniejszymi utworami kultowego zespołu Pink Floyd. Już 13 grudnia o godz. 20 grupa wystąpi w Centrum Spotkania Kultur z wyjątkowym koncertem-spektaklem "The Best of Pink Floyd Experience".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!