

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia aromatycznej, pobudzającej kawy. Niezależnie od tego, czy wolisz mocne espresso, czy może delikatne cappuccino, ekspres automatyczny jest urządzeniem must have. Prawdziwi koneserzy kaw stawiają nie tylko na najwyższą jakość ziaren, ale także na profesjonalny sprzęt. Jednak jego zakup to nie wszystko. Jeżeli chcemy cieszyć się prawdziwym smakiem kawy, o ekspres należy odpowiednio zadbać. Systematyczne czyszczenie, konserwacja i odkamienianie pozwolą utrzymać intensywny aromat i głęboki smak kawy. Jak należy dbać o ekspres do kawy, aby urządzenie pracowało dla nas bezawaryjnie?

Brak dbałości o ekspres do kawy – jakie mogą być tego konsekwencje?
Jak w przypadku każdego sprzętu czy urządzenia, brak dbałości o ekspres może doprowadzić do jego uszkodzenia. Szczęśliwi posiadacze ekspresu powinni zaplanować sobie w czasie kilka czynności, które pozwolą utrzymać urządzenie w jak największej sprawności przez maksymalnie długi czas. O jakich konkretnie czynnościach mowa? Ekspres do kawy należy systematycznie odkamieniać, czyścić i konserwować. Jeśli tego nie zrobimy, możemy być pewni uszkodzenia naszego urządzenia, co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, a my na czas naprawy nie będziemy mogli cieszyć się smakiem ulubionego napoju.
Niewykonywanie regularnego odkamieniania i konserwacji może spowodować m.in.:
- szybko zauważalną zmianę smaku oraz aromatu kawy,
- poważne uszkodzenie sprzętu, co będzie się wiązało z koniecznością jego kosztownej naprawy,
- wytwarzanie nieestetycznego osadu, który będzie pozostawał na filiżankach, szklankach i kubkach do kawy,
- niepoprawną pracę urządzenia – niekonserwowany i nieodkamieniany ekspres po jakimś czasie przestanie chociażby tworzyć piankę na mleku czy poprawnie mielić ziarna,
- niedostateczną higienę urządzenia, co doprowadzić może w szybkim czasie do namnażania się niepożądanych gości – wirusów, bakterii i grzybów. Korzystanie z takiego ekspresu może bardzo łatwo odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu, a kawa zamiast być przyjemnością, stanie się przyczynkiem problemów.
Warto pamiętać, że wszystkie komponenty urządzenia są niezwykle istotne dla prawidłowej pracy całego ekspresu. Stąd też o każdy z nich należy dokładnie dbać, nie zapominając o żadnym z elementów.
Konserwacja ekspresu do kawy – najważniejsze informacje
Przed zakupem upatrzonego ekspresu warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi jego późniejszej konserwacji i czyszczenia. Bardzo ważne jest również pierwsze użycie – dokładne zapoznanie się z instrukcją pomoże nam ustrzec się błędów, a my będziemy mogli cieszyć się wspaniałym aromatem kawy. Zaawansowane technologiczne automatyczne ekspresy do kawy ułatwią nam dbanie o urządzenie dzięki wbudowanym systemom, które natychmiast poinformują nas o konieczności odkamienienia ekspresu.

Czynność ta powinna musi być wykonywana regularnie. Jeśli posiadamy ekspres do kawy bez wbudowanej funkcji informującej o konieczności odkamienienia, warto zrobić to po przyrządzeniu ok. 200–300 kaw. U każdego użytkownika będzie to zatem inny czas, zależny od częstotliwości pracy urządzenia – inaczej sytuacja będzie wyglądać, gdy przygotowujemy jedną kawę dziennie, a inaczej, gdy z ekspresu korzysta kilka osób w ciągu dnia. Siłą rzeczy w tym drugim przypadku urządzenie będzie potrzebowało częstszej konserwacji.
Odkamienianie ekspresu – wszystko, co warto o tym wiedzieć
Zastanawiasz się, jak odkamienić ekspres do kawy, aby zrobić to dobrze? Przede wszystkim należy pamiętać o wspomnianej już powyżej częstotliwości. Systematyczna konserwacja ekspresu będzie miała ogromny wpływ na żywotność urządzenia, niezależnie od tego, ile ono samo kosztowało. Możemy mieć najdroższy i najbardziej zaawansowany automatyczny ekspres do kawy, ale brak konserwacji szybko sprawi, że będziemy zmuszeni go często naprawiać, a w skrajnym przypadku – nawet wymienić całe urządzenie.
Znając częstotliwość korzystania z ekspresu, możemy mniej więcej oszacować, kiedy powinniśmy ekspres odkamienić. Jeśli posiadamy automatyczny ekspres, urządzenie poinformuje nas o konieczności odkamienienia na specjalnym wyświetlaczu. Panel sterujący wskaże nam, że należy dokonać konserwacji, a także „podpowie”, jak zrobić to prawidłowo.
Czytaj więcej: Jak czyścić i konserwować ekspresy do kawy?
Tradycyjne odkamienianie ekspresu – jak zrobić to dobrze?
Przede wszystkim przed wykonaniem pierwszego odkamieniania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją od producenta, aby nie popełnić kosztownego błędu. Sama czynność odkamieniania nie jest skomplikowana, więc każdy użytkownik spokojnie sobie z tym poradzi. Odkamienianie ekspresu to nic innego jak wyjęcie, przepłukanie i napełnienie zbiornika na wodę. W następnym kroku powinniśmy w wodzie umieścić specjalny odkamieniający preparat. Gdy środek ulegnie rozpuszczeniu, pojemnik należy z powrotem włożyć do urządzenia, uruchomić je do pracy i wypuścić wodę, pomagając sobie podstawionym naczyniem.
Preparaty do odkamieniania ekspresu – korzystaj z rozwiązań producenta
Wielu właścicieli ekspresu do jego czyszczenia stosuje domowe lub niedostosowane do tej czynności środki. Jest to błąd, który może nas kosztować uszkodzeniem urządzenia. Powinniśmy korzystać z preparatów, które poleca konkretny producent. Jakie to środki, dowiemy się z instrukcji obsługi lub z oficjalnej strony firmy, w której zakupiliśmy nasze urządzenie. Wysokiej jakości odkamieniacze do ekspresu nie są zbyt dużym wydatkiem, a skutecznie pomogą usunąć zalegający w urządzeniu kamień. Jednak samo usunięcie kamienia to niejedyna zaleta tej czynności. Systematyczne odkamienianie i konserwacja ekspresów do kawy przedłuża ich żywotność i dostrzegalnie zwiększa ich wydajność. Można to łatwo zauważyć, przygotowując kawę przed dokonaniem odkamieniania i po wykonaniu tej czynności.

Co istotne, na rynku znajdziemy preparaty odkamieniające zarówno do ekspresów tradycyjnych z filtrem, jak i tych w pełni automatycznych. Wiele z tych preparatów można też stosować do innych urządzeń kuchennych wykorzystujących gorącą wodę, zatem są to środki uniwersalne i przydatne w każdym domu. Poza wspomnianym odkamieniaczem, przydatne też mogą być tabletki do odkamieniania ekspresu, które szczególnie polecane są w przypadku ekspresów automatycznych.
Domowe sposoby czyszczenia ekspresu – dlaczego lepiej ich nie stosować?
W każdej kuchni znajdziemy środki, które teoretycznie mogłyby się nadać do czyszczenia ekspresu. Jest to przede wszystkim soda oczyszczona i ocet, jednak producenci urządzeń nie rekomendują ich stosowania. Dlaczego? Po pierwsze, środki te nie są w stanie usunąć kamienia w stu procentach. To oznacza, że wykonywanie tej czynności mija się po prostu z celem. Po drugie, mogą one uszkodzić poszczególne elementy ekspresu. I po trzecie – stosowanie sody czy octu może bardzo szybko zmienić smak i aromat kawy.
Jeśli nie mamy możliwości zakupu produktów od producenta naszego sprzętu, możemy spokojnie korzystać z zamienników innych firm. Będzie to o wiele lepsze wyjście niż stosowanie domowych sposobów, dzięki którym odkamienianie ekspresu nie będzie skuteczne.
Jak czyścić ekspres do kawy, by cieszyć się jego nienagannym wyglądem?
Odkamienianie ekspresu to czynność, która pozwoli nam zadbać o „serce urządzenia”. Jednak równie istotny jest jego zewnętrzny wygląd – współczesne automatyczne ekspresy do kawy dla wielu osób stanowią nawet swoistą kuchenną dekorację. Do zewnętrznego dbania o czystość ekspresu warto używać specjalnych ściereczek, które nie pozostawiają smug i nadają urządzeniu piękny połysk. Doskonałym pomysłem będą ściereczki z mikrofibry dostępne w każdym supermarkecie lub specjalne ściereczki kuchenne do ekspresu, które znajdziemy chociażby w sklepie Siemens. Nadają się nie tylko do ekspresów, ale również do innych powierzchni i urządzeń.

Komentarze 0