Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 września 2022 r.
7:58

Biedaszyby znów aktywne. "Węgla w składach nie ma, a czymś trzeba palić"

106 13 A A

Popularne w latach 90. biedaszyby znowu działają. Kopacze z okolic Wałbrzycha, ryzykując życie, zaczęli nielegalnie wydobywać węgiel, który trafia do obrotu detalicznego. Wszystko przez szalejące ceny węgla i jego bardzo ograniczoną dostępność w składach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Roman w wałbrzyskich kopalniach przepracował ponad 10 lat. Po ich zamknięciu, szukając jakiegokolwiek zajęcia, został kopaczem i budował biedaszyby.

- To jest takie „kopalenki”, czyli mini kopalnie wałbrzyskiego złota. Jest w nich bardzo ładny węgiel – opowiada Roman Janiszek.

- Żeby zrobić szyb, trzeba ze dwa dni pracy, dodatkowo zabudowa, wykładka drewnem. Pogoda deszczowa psuje wszystko. Wszystko jest wtedy nasiąknięte – opowiada pan Roman.

Kłopoty z zakupem węgla i jego brak na składach ośmielił kopaczy, którzy wrócili do ręcznego, nielegalnego wydobywania węgla z tak zwanej dziury.

- Jest zainteresowanie takim węglem, bo ludzie szukają węgla różnymi sposobami. Na składach węgla mamy braki, za chwilę trzeba będzie grzać, a nie ma żadnej alternatywy. [Ten z biedaszybów – red.] kupują wszyscy – przekonuje Adam, kopacz.

1500 zł za tonę

Nasi reporterzy dotarli do jednego z handlarzy węglem z biedaszybów.

- Worek 50 kg kosztuje 75 złotych. 1500 złotych za tonę. Pali się to dobrze, w worku jest mało miału – słyszymy.

Jak dużo węgla kopacze są w stanie wydobyć w ciągu jednego dnia?

- Chłopaki kopią cały czas. Dwie, trzy tony dziennie są w stanie wykopać – przyznaje sprzedawca.

Samowolne wydobycie węgla bez wymaganych koncesji i pozwoleń jest przestępstwem. Wielu kopaczy było za to karanych. Policja i straż miejska niszczą i zasypuje nielegalne wyrobiska.

- O naszym miejscu nie wiedzą. U nas kopie sześć osób, mamy dwie dziury. Jest tam kamera, widzimy, czy ktoś się kręci w okolicy – opowiada handlarz węglem z biedaszybów.

- Wcześniej, jeżeli byli normalni funkcjonariusze, to wiedzieli jaka jest sytuacja i przymykali oko. Często sami kupowali taki węgiel – opowiada pan Adam. I dodaje: - Kiedyś dostałem mandat, nie zapłaciłem go więc na 11 dni do więzienia. Każdy kopacz jak nie zapłaci, to idzie na te 11 dni do aresztu.

Nielegalne wydobycia węgla to także spore ryzyko.

-  Dwa razy mnie zasypało, ale się odkopałem, nie było tragedii. Miałem zapas tlenu. Raz zalało nam dziurę, to wskoczyłem do niej po sprzęt. Ciężko na to pracowałem, nie mogłem tego zostawić – tłumaczy pan Adam.

- Widziałem sytuację, gdy podjechała policja, a z dziury wyszło 20 osób. Byłem zszokowany, bo myślałem, że tam pracuje jedna, dwie osoby. Pomyślmy, co by było jakby się to zawaliło – opowiada inny z kopaczy.

Miejsca, które odwiedzili nasi reporterzy zostały już przez kopaczy zasypane, aby uniknąć kar sami po kilku dniach wydobycia zasypują dziury.

- Nikt się jeszcze na biedaszybach nie dorobił i się nie dorobi. Jak się komuś wydaje, że to prosty zarobek, niech weźmie kilof i przekona się, jaka to ciężka praca – kończy Roman Janiszek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 29 września 2022 r. o 09:57
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wybory zresztą. Tyle, że Ci co teraz rządzą coś tam tym ludziom dali a tamci przez 8 lat swoich rządów poza tym, że kradli na potęgę nawet okruchów ze stołu obfitości nie pozwolili Polakom zbierać. I te słowa Żyda Rostowskiego: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Pamiętacie? Dziś byłby jeszcze większy dramat gdyby rządził rudy i reszta bandy oddanej niemieckim mocodawcom. Taka różnica.
Przejdź się w okresie grzewczym w dowolnym miejscu naszego kraju, zwłaszcza tam, gdzie są domki jednorodzinne. Powąchaj, co wisi w powietrzu. Jeśli ci to będzie odpowiadać, to znaczy, że jesteś zaczadziały. To w kwestii krytyki polityki klimatycznej. W sprawie programu: przedstawiciele PiS praktycznie w każdej wypowiedzi odnoszą się do PO - to jest ich "program". Swoimi błędami obarczają PO, choć niemal niepodzielnie rządzą już 7 lat. Mylisz nierealizowane PiSowskie obietnice z działaniami. Co nam dał PiS? Drożyznę, inflację, najgorszy w historii kurs złotówki względem euro, dolara i franka szwajcarskiego, najgorsze relacje z krajami świata od czasów przemian roku 1989, największe zadłużenie w historii, największe podziały społeczne... Wymieniać dalej?
Przejdź się w okresie grzewczym w dowolnym miejscu naszego kraju, zwłaszcza tam, gdzie są domki jednorodzinne. Powąchaj, co wisi w powietrzu. Jeśli ci to będzie odpowiadać, to znaczy, że jesteś zaczadziały. To w kwestii krytyki polityki klimatycznej. W sprawie programu: przedstawiciele PiS praktycznie w każdej wypowiedzi odnoszą się do PO - to jest ich "program". Swoimi błędami obarczają PO, choć niemal niepodzielnie rządzą już 7 lat. Mylisz nierealizowane PiSowskie obietnice z działaniami. Co nam dał PiS? Drożyznę, ... rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 28 września 2022 r. o 23:25
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wybory zresztą. Tyle, że Ci co teraz rządzą coś tam tym ludziom dali a tamci przez 8 lat swoich rządów poza tym, że kradli na potęgę nawet okruchów ze stołu obfitości nie pozwolili Polakom zbierać. I te słowa Żyda Rostowskiego: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Pamiętacie? Dziś byłby jeszcze większy dramat gdyby rządził rudy i reszta bandy oddanej niemieckim mocodawcom. Taka różnica.
 "Piniądze" są - puste nadrukowane ,ale " wungla" nie ma - widzisz różnice 
 "Piniądze" są - puste nadrukowane ,ale " wungla" nie ma - widzisz różnice  rozwiń
Avatar
Motormaxx / 28 września 2022 r. o 22:41
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wybory zresztą. Tyle, że Ci co teraz rządzą coś tam tym ludziom dali a tamci przez 8 lat swoich rządów poza tym, że kradli na potęgę nawet okruchów ze stołu obfitości nie pozwolili Polakom zbierać. I te słowa Żyda Rostowskiego: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Pamiętacie? Dziś byłby jeszcze większy dramat gdyby rządził rudy i reszta bandy oddanej niemieckim mocodawcom. Taka różnica.
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wy... rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 28 września 2022 r. o 21:18
Nie będę zaskoczony jeżeli dziadek wgramoli się na mównice i wymlaszcze że "biedaszyby" to tradycja narodowa i trzeba ją kontynuować , i że daje pełne poparcie
Avatar
Palec_jenej_posel / 28 września 2022 r. o 21:11
Kto mówił o konieczności wygaszania kopalni zanim poszedł na stołek do Brukseli? Czy to nie ten od podawania marynarki pijaczynie, który go klepał po policzku?
 Kto mówił że węgla mamy na 200 lat ? , czy to nie ten od ustawiania mikrofonu dziadkowi w podartych butach - bo ten nie dosięgał 
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 18:23
KIM SĄ LUDZIE Z TRÓJPODZIAŁU WŁADZY W POLSCE SKORO DZIAŁAJĄ WBREW POLSCE I JEJ OBYWATELOM ? Kopalnie są zamykane, obiekty wysadzane i zalewane, żeby ich nigdy nie przywrócić do ruchu wydobywczego. TRWA IMPORT WĘGLA.... Tutaj ludzie sami tworzą miejsca pracy i jeszcze są ścigani przez "współobywateli" ?
Avatar
___K___ / 28 września 2022 r. o 17:54
Każdy zainteresowany bez trudu znajdzie informacje o tym, jak wielokrotnie ministrowie rządu Tuska w pierwszej i drugiej kadencji monitowali, że zaniedbuje problem OZE. Upominali się o to żeby wreszcie zajął się tym, dziwili że temat znikał z planu pracy rządu i ostrzegali przed konsekwencjami zaniechań. Ale trampkarz leń nie zaprzątał sobie rudej czupryny bo granie w gałe było dla niego ważniejsze.
I to niby tłumaczy zaniedbania PiSowskie? A w zasadzie nie tyle zaniedbania, co storpedowanie programów fotowoltaiki i wiatraków? Zmieniono prawo tak, żeby nie wkurzać górników i fotowoltaika przestała być tak atrakcyjna, a wiatrakom de facto zablokowano możliwości budowy wprowadzając regulację, że odległość od zabudowań musi wynosić co najmniej aż dziesięciokrotność ich wysokości. Co, PiSowski propagandzisto, może to też przypiszesz Tuskowi? PiS rozpieprzył to, co w OZE zaczynało sobie hulać i to za prywatną kasę.
I to niby tłumaczy zaniedbania PiSowskie? A w zasadzie nie tyle zaniedbania, co storpedowanie programów fotowoltaiki i wiatraków? Zmieniono prawo tak, żeby nie wkurzać górników i fotowoltaika przestała być tak atrakcyjna, a wiatrakom de facto zablokowano możliwości budowy wprowadzając regulację, że odległość od zabudowań musi wynosić co najmniej aż dziesięciokrotność ich wysokości. Co, PiSowski propagandzisto, może to też przypiszesz Tuskowi? PiS rozpieprzył to, co w OZE zaczynało sobie hulać i to za prywatną kasę. rozwiń
Avatar
poker / 28 września 2022 r. o 17:38
Każdy zainteresowany bez trudu znajdzie informacje o tym, jak wielokrotnie ministrowie rządu Tuska w pierwszej i drugiej kadencji monitowali, że zaniedbuje problem OZE. Upominali się o to żeby wreszcie zajął się tym, dziwili że temat znikał z planu pracy rządu i ostrzegali przed konsekwencjami zaniechań. Ale trampkarz leń nie zaprzątał sobie rudej czupryny bo granie w gałe było dla niego ważniejsze.
Avatar
___K___ / 28 września 2022 r. o 13:12
Kto mówił o konieczności wygaszania kopalni zanim poszedł na stołek do Brukseli? Czy to nie ten od podawania marynarki pijaczynie, który go klepał po policzku?
  Gdyby PiS inwestował otrzymane z Unii pieniądze w OZE, to nie byłoby takiego problemu. To raz. Dwa - gdyby nie wprowadzili embarga na rosyjski węgiel cztery miesiące wcześniej, nim zrobiła to Unia, tylko zaopatrzyli nas przez ten czas w węgiel, to nie byłoby takiego problemu. Trzy - z węgla mieliśmy zrezygnować za około 20 lat, a nie już, więc nie pieprz głupot, PiSowski propgandysto - nieudolności PiSowskiego rządu nie da się obronić.
  Gdyby PiS inwestował otrzymane z Unii pieniądze w OZE, to nie byłoby takiego problemu. To raz. Dwa - gdyby nie wprowadzili embarga na rosyjski węgiel cztery miesiące wcześniej, nim zrobiła to Unia, tylko zaopatrzyli nas przez ten czas w węgiel, to nie byłoby takiego problemu. Trzy - z węgla mieliśmy zrezygnować za około 20 lat, a nie już, więc nie pieprz głupot, PiSowski propgandysto - nieudolności PiSowskiego rządu nie da się obronić. rozwiń
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 11:58
życie w UKROPOLIN stało się bajkowe
Avatar
___K___ / 29 września 2022 r. o 09:57
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wybory zresztą. Tyle, że Ci co teraz rządzą coś tam tym ludziom dali a tamci przez 8 lat swoich rządów poza tym, że kradli na potęgę nawet okruchów ze stołu obfitości nie pozwolili Polakom zbierać. I te słowa Żyda Rostowskiego: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Pamiętacie? Dziś byłby jeszcze większy dramat gdyby rządził rudy i reszta bandy oddanej niemieckim mocodawcom. Taka różnica.
Przejdź się w okresie grzewczym w dowolnym miejscu naszego kraju, zwłaszcza tam, gdzie są domki jednorodzinne. Powąchaj, co wisi w powietrzu. Jeśli ci to będzie odpowiadać, to znaczy, że jesteś zaczadziały. To w kwestii krytyki polityki klimatycznej. W sprawie programu: przedstawiciele PiS praktycznie w każdej wypowiedzi odnoszą się do PO - to jest ich "program". Swoimi błędami obarczają PO, choć niemal niepodzielnie rządzą już 7 lat. Mylisz nierealizowane PiSowskie obietnice z działaniami. Co nam dał PiS? Drożyznę, inflację, najgorszy w historii kurs złotówki względem euro, dolara i franka szwajcarskiego, najgorsze relacje z krajami świata od czasów przemian roku 1989, największe zadłużenie w historii, największe podziały społeczne... Wymieniać dalej?
Przejdź się w okresie grzewczym w dowolnym miejscu naszego kraju, zwłaszcza tam, gdzie są domki jednorodzinne. Powąchaj, co wisi w powietrzu. Jeśli ci to będzie odpowiadać, to znaczy, że jesteś zaczadziały. To w kwestii krytyki polityki klimatycznej. W sprawie programu: przedstawiciele PiS praktycznie w każdej wypowiedzi odnoszą się do PO - to jest ich "program". Swoimi błędami obarczają PO, choć niemal niepodzielnie rządzą już 7 lat. Mylisz nierealizowane PiSowskie obietnice z działaniami. Co nam dał PiS? Drożyznę, ... rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 28 września 2022 r. o 23:25
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wybory zresztą. Tyle, że Ci co teraz rządzą coś tam tym ludziom dali a tamci przez 8 lat swoich rządów poza tym, że kradli na potęgę nawet okruchów ze stołu obfitości nie pozwolili Polakom zbierać. I te słowa Żyda Rostowskiego: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Pamiętacie? Dziś byłby jeszcze większy dramat gdyby rządził rudy i reszta bandy oddanej niemieckim mocodawcom. Taka różnica.
 "Piniądze" są - puste nadrukowane ,ale " wungla" nie ma - widzisz różnice 
 "Piniądze" są - puste nadrukowane ,ale " wungla" nie ma - widzisz różnice  rozwiń
Avatar
Motormaxx / 28 września 2022 r. o 22:41
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wybory zresztą. Tyle, że Ci co teraz rządzą coś tam tym ludziom dali a tamci przez 8 lat swoich rządów poza tym, że kradli na potęgę nawet okruchów ze stołu obfitości nie pozwolili Polakom zbierać. I te słowa Żyda Rostowskiego: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Pamiętacie? Dziś byłby jeszcze większy dramat gdyby rządził rudy i reszta bandy oddanej niemieckim mocodawcom. Taka różnica.
Kto zaczął wygaszać kopalnie i spełniać wszystkie chore sugestie i nakazy unijne? Kto właził w d...pę niejakiej Merkel bez wazeliny będąc wzorowym wykonawcą poleceń jejmości kanclerz? Kto za swoją antypolską służalczość dostał wysoki stołek w Brukseli? Dziś jaki program dla Polski ma PO? Nie ma żadnego. Ich hasłem przewodnim w niemal każdym wywiadzie jest jedno: "Obalić PIS". Ale nie mówią co dalej. Bo nie wiedzą. Chodzi tylko o koryto i tysiące państwowych stołków, które rozdysponują między siebie. Jak każda partia, która wygra wy... rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 28 września 2022 r. o 21:18
Nie będę zaskoczony jeżeli dziadek wgramoli się na mównice i wymlaszcze że "biedaszyby" to tradycja narodowa i trzeba ją kontynuować , i że daje pełne poparcie
Avatar
Palec_jenej_posel / 28 września 2022 r. o 21:11
Kto mówił o konieczności wygaszania kopalni zanim poszedł na stołek do Brukseli? Czy to nie ten od podawania marynarki pijaczynie, który go klepał po policzku?
 Kto mówił że węgla mamy na 200 lat ? , czy to nie ten od ustawiania mikrofonu dziadkowi w podartych butach - bo ten nie dosięgał 
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 18:23
KIM SĄ LUDZIE Z TRÓJPODZIAŁU WŁADZY W POLSCE SKORO DZIAŁAJĄ WBREW POLSCE I JEJ OBYWATELOM ? Kopalnie są zamykane, obiekty wysadzane i zalewane, żeby ich nigdy nie przywrócić do ruchu wydobywczego. TRWA IMPORT WĘGLA.... Tutaj ludzie sami tworzą miejsca pracy i jeszcze są ścigani przez "współobywateli" ?
Avatar
___K___ / 28 września 2022 r. o 17:54
Każdy zainteresowany bez trudu znajdzie informacje o tym, jak wielokrotnie ministrowie rządu Tuska w pierwszej i drugiej kadencji monitowali, że zaniedbuje problem OZE. Upominali się o to żeby wreszcie zajął się tym, dziwili że temat znikał z planu pracy rządu i ostrzegali przed konsekwencjami zaniechań. Ale trampkarz leń nie zaprzątał sobie rudej czupryny bo granie w gałe było dla niego ważniejsze.
I to niby tłumaczy zaniedbania PiSowskie? A w zasadzie nie tyle zaniedbania, co storpedowanie programów fotowoltaiki i wiatraków? Zmieniono prawo tak, żeby nie wkurzać górników i fotowoltaika przestała być tak atrakcyjna, a wiatrakom de facto zablokowano możliwości budowy wprowadzając regulację, że odległość od zabudowań musi wynosić co najmniej aż dziesięciokrotność ich wysokości. Co, PiSowski propagandzisto, może to też przypiszesz Tuskowi? PiS rozpieprzył to, co w OZE zaczynało sobie hulać i to za prywatną kasę.
I to niby tłumaczy zaniedbania PiSowskie? A w zasadzie nie tyle zaniedbania, co storpedowanie programów fotowoltaiki i wiatraków? Zmieniono prawo tak, żeby nie wkurzać górników i fotowoltaika przestała być tak atrakcyjna, a wiatrakom de facto zablokowano możliwości budowy wprowadzając regulację, że odległość od zabudowań musi wynosić co najmniej aż dziesięciokrotność ich wysokości. Co, PiSowski propagandzisto, może to też przypiszesz Tuskowi? PiS rozpieprzył to, co w OZE zaczynało sobie hulać i to za prywatną kasę. rozwiń
Avatar
poker / 28 września 2022 r. o 17:38
Każdy zainteresowany bez trudu znajdzie informacje o tym, jak wielokrotnie ministrowie rządu Tuska w pierwszej i drugiej kadencji monitowali, że zaniedbuje problem OZE. Upominali się o to żeby wreszcie zajął się tym, dziwili że temat znikał z planu pracy rządu i ostrzegali przed konsekwencjami zaniechań. Ale trampkarz leń nie zaprzątał sobie rudej czupryny bo granie w gałe było dla niego ważniejsze.
Avatar
___K___ / 28 września 2022 r. o 13:12
Kto mówił o konieczności wygaszania kopalni zanim poszedł na stołek do Brukseli? Czy to nie ten od podawania marynarki pijaczynie, który go klepał po policzku?
  Gdyby PiS inwestował otrzymane z Unii pieniądze w OZE, to nie byłoby takiego problemu. To raz. Dwa - gdyby nie wprowadzili embarga na rosyjski węgiel cztery miesiące wcześniej, nim zrobiła to Unia, tylko zaopatrzyli nas przez ten czas w węgiel, to nie byłoby takiego problemu. Trzy - z węgla mieliśmy zrezygnować za około 20 lat, a nie już, więc nie pieprz głupot, PiSowski propgandysto - nieudolności PiSowskiego rządu nie da się obronić.
  Gdyby PiS inwestował otrzymane z Unii pieniądze w OZE, to nie byłoby takiego problemu. To raz. Dwa - gdyby nie wprowadzili embarga na rosyjski węgiel cztery miesiące wcześniej, nim zrobiła to Unia, tylko zaopatrzyli nas przez ten czas w węgiel, to nie byłoby takiego problemu. Trzy - z węgla mieliśmy zrezygnować za około 20 lat, a nie już, więc nie pieprz głupot, PiSowski propgandysto - nieudolności PiSowskiego rządu nie da się obronić. rozwiń
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 11:58
życie w UKROPOLIN stało się bajkowe