Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

15 listopada 2019 r.
11:11

Uwaga! TVN: Studentki nękane przez kolegę z roku

0 9 A A

Nie mogą spać, ciągle oglądają się za siebie, boją się wyjść z domu, są nękane zupełnie nie znając przyczyny. Życie studentek z Uniwersytetu Śląskiego przerodziło się w piekło. Wszystko za sprawą jednego mężczyzny, byłego już studenta dziennikarstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od ponad rok studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego są gnębieni i nękani w sieci.
Otrzymują wulgarne komentarze, są obrażani, a ich znajomi i rodziny otrzymują pogróżki. Autorem tych wiadomości jest były student dziennikarstwa.

- Od początku był dziwny, zachowywał się dziwnie, dziwnie się wypowiadał. Unikał kontaktu z nami, ale obserwował nas. Wydawał się być aspołeczny, a jednocześnie chciał na siebie zwrócić uwagę – mówi Natalia.

- Dostałam bardzo negatywne komentarze. Opierały się na wyzywaniu mnie od suk, dzi… Tak naprawdę nic nikomu nie zrobiłam. Nigdy nie wdałam się w konflikt, zwłaszcza z tą osobą. Nigdy nie zrobiłam mu nic złego – zapewnia Wiktoria.

- Zapytałam go, po co to, co mu to daje? Odpisywał, że bawi go to, ma ze mnie bekę. Dostawałam komentarze w stylu: „Widziałem strach w twoich oczach”. Czuł przewagę nad nami, jemu dawało siłę to, że osłabia nas psychicznie. Zresztą pojawiały się też komentarze, że złamie nas psychicznie, że na to liczy – mówi Natalia.

Sprawa mężczyzny uporczywie nękającego innych trafiła do rektora uczelni. Aż 100 studentów czuło się przez niego zagrożonych. Powołano Komisję Dyscyplinarną, która uznała, że działania Aleksandra P. nosiły znamiona stalkingu w internecie i poza nim. Aleksander P. nie przyznał się do winy i odwołał się od tej decyzji. Na drugim posiedzeniu komisji P. ponownie został uznany za winnego uporczywego nękania i tym razem został wydalony z uczelni.

- Na pierwszej rozprawie twierdził, że to nie on, że ktoś się może pod niego podszywa. Jego mama powiedziała, że my sami robimy te konta i piszemy komentarze. Powiedziała, że widać, że to dziewczyny zostały skrzywdzone i mają kompleksy, które odbijają na jej synu – mówi ofiara.

- Nigdy nie mieliśmy do czynienia z człowiekiem, który, by tak nękał studentów i bardzo rozszerzał swoją działalność. Mieliśmy do czynienia z eskalacją działań z jego strony – mówi dr hab. Patrycja Szostok-Nowacka, pracownik Uniwersytetu Śląskiego i dodaje: On nie wyparł się, nie wstydził się tego, co robi i ani przez moment nie wyraził skruchy. Wyrok przyjął z agresją, nie okazując odpowiedniego szacunku.

Mimo, wydalenia z uczelni Aleksander P. dalej nękał swoje ofiary.

- To bardzo szkodzi mi i mojemu wizerunkowi. Tym bardziej, że komentarze pojawiły się w czerwcu, kiedy zajmowałam się dwoma chłopczykami, pracowałam, jako ich opiekunka. Pracowałam też, jako konwojent kolonijny w biurze podróży, gdzie cały czas przebywałam z dziećmi - mówi Wiktoria.

Studenci blokowali prześladowcę we wszystkich mediach społecznościowych, ale ten przerzucał się na ich rodziny i znajomych.

- Moja siostra ma 14 lat, dostawała komentarze w stylu: „Ale masz mordę plebsa, ty zgniły worku tłustych kiszek”, „Twój ojciec popełnił olbrzymi błąd, że wyjął ch… z węgla i spłodził taką małpę, jak ty i tę twoją małą ku… pseudosiostrę”. Siostra była przerażona, zadzwoniła do mnie z płaczem – przyznaje Natalia.

W czerwcu Wiktora poszła na policję zgłosić uporczywe nękanie.
- Wytłumaczyłam dyżurnemu policjantowi całą sytuację, pokazałam, jakie dostaje komentarze. Funkcjonariusz usiadł i powiedział: „Ale to tylko komentarze. Tylko panią obraża. To nie są groźby karalne”. Zatkało mnie. Nie wiem, co ma się stać, żeby zaczęli traktować to poważnie.

Podobnie pierwszą wizytę na policji opisuje Natalia.
- Wyszłam z płaczem z komisariatu, bo dowiedziałam się, że nic nie można zrobić, że groźby nie są jednoznaczne, bo nie napisał, że mnie zabije, albo zgwałci, tylko, że pożałuję i, że ryzykuję, jeżeli pójdę na policję. Dowiedziałam się, że pedofilskie komentarze, robienie ze mnie pedofila i napisy na murach to nic. Poczułam się zlekceważona, potraktowana z buta przez kogoś, kto powinien mu pomóc.

Tyska i katowicka policja odmówiły nam komentarza. Obecnie sprawa prowadzona jest w prokuraturze. Poszkodowane mają wrażenie, że nie są traktowane poważnie.
- Zawiadomienie wpłynęło kilka miesięcy temu. Zabezpieczone zostały nośniki pana Aleksandra P. i oczekujemy na opinię biegłego z zakresu informatyki. Po uzyskaniu tej opinii będą podejmowane dalsze czynności. W międzyczasie przesłuchiwani są kolejni poszkodowani – mówi Katarzyna Kluczewska z Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ.

Sprawa toczy się w prokuraturze od dziewięciu miesięcy.

Instytucje niestety nie zawsze działają w takim samym tempie. Podczas wyborów, jedna z kandydatek do parlamentu otrzymała wulgarne komentarze pod swoim postem. Sprawca jeszcze tego samego dnia został zatrzymany, dostał także zakaz zbliżania się i kontaktowania z kobietą.

- Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby od razu stawiać zarzuty. Musimy zebrać materiał dowodowy. I to jest robione. W najbliższym czasie spodziewamy się wniosków opinii biegłego. Wtedy zostaną podjęte dalsze decyzje, co do zarzutów. Jeżeli zostaną postawione zarzuty prokurator rozważy zastosowanie odpowiednich środków wobec osoby podejrzanej – deklaruje Katarzyna Kluczewska.

Aleksander P. już w ubiegłym roku miał nękać studentów innego uniwersytetu w Katowicach. P. na swoim profilu nierzadko wypisuje antyfeministyczne posty.

- Wydaje mi się, że ma w sobie zakorzenioną nienawiść do kobiet ze względu na to, że żadna nie zwraca na niego uwagi. Komentarze, które dostawały dziewczyny zazwyczaj miały podtekst seksualny - uważa Natalia.

Aleksander P. mieszka na jednym z osiedli w Tychach.
- On jest chyba niezrównoważony. Kiedyś poszedł do śmietnika wyciągać śmieci, bez majtek, bez niczego – mówi jedna z sąsiadek.

- Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego. Ta pani ma coś trochę z głową i ten chłopak też – mówi inny sąsiad.

Reporterka Uwagi! próbowała porozmawiać z Aleksandrem P. i jego matką.
- Nie życzę sobie suko, żebyś za mną chodziła. Poszła won, powiedziałam, bo jak się zdenerwuję i mnie łapie serce, to będziesz cholero, suko odpowiadała za to zaraz – usłyszała od kobiety reporterka.

Studentki mają nadzieję, że w końcu sprawa ruszy. Z kolei Aleksander P. nie przyznaje się do winy i liczy na powrót na uniwersytet. Mężczyzna w październiku odwołał się od decyzji uczelnianej komisji dyscyplinarnej twierdząc, że to on jest pokrzywdzonym przez kobiety.
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 11:24
+23
A kolegów te dziewczyny nie maja co by w jeden wieczór pojaśnili debilowi?? Byłoby po problemie.
Avatar
jOOj / 15 listopada 2019 o 11:33
+15
Dokłądnie, kiedyś by się szubko sprawę "wyjaśniło"... ale teraz to strach głupka ruszyć... takie prawo które chroni chwasta... 
Avatar
iks / 15 listopada 2019 o 16:27
+6
Niby przysłowie brzmi inaczej, ale cisną się na usta słowa: jaka matka, taki syn...Poza tym dziwi trochę, że po tym jak komisja dyscyplinarna stwierdziła że jego zachowanie ma znamiona stalkingu, nikt nie zgłosił tego odpowiednim słuzbom. Wydalili go z Uczelni i zadowoleni. Ciekawe czy gdyby stwierdzili, że np. jego zachowanie miało znamiona dokonania gwałtu, to czy też by go tylko wydalili z uczelni...
Avatar
Jola / 15 listopada 2019 o 14:54
+4
A kiedy TVN zrobi program z "mamą mobbing " ?
Avatar
Pio / 15 listopada 2019 o 18:10
+2
To nikt nie może mu wp......lić? To by się uspokoił
Avatar
olek / 22 listopada 2019 o 13:15
+1
za moich czasow 20 lat temu dostał by zbiorowe i po sprawie tutaj będą się handozyc ze świrem ,porażka
Avatar
Rena53@ / 16 listopada 2019 o 07:50
0
No wiesz wpi....lisz dziadowi i pomy....owi a odpowiesz jak za pana
Avatar
Wigo / 15 listopada 2019 o 17:57
0
Przecież to świr ze "schizą" z wyglądu i zachowania.Dziwne, że skończył jakąś szkołę podstawową , kto go przyjął na studia ??? jakim cudem zdał egzamin maturalny? to jakieś cuda!! ! Cuda- sprawdził to ktoś np. z policji ,prokuratury itd ?
Avatar
Teter / 15 listopada 2019 o 12:29
-6
Bo to pedalskue dziennikarstwo, gdyby trafiło na chłopaków z politechniki to *** już by została zakatowana na śmierć. CHWDP szacunek ludzi ulicy.
Avatar
olek / 22 listopada 2019 o 13:15
+1
za moich czasow 20 lat temu dostał by zbiorowe i po sprawie tutaj będą się handozyc ze świrem ,porażka
Avatar
Rena53@ / 16 listopada 2019 o 07:50
0
No wiesz wpi....lisz dziadowi i pomy....owi a odpowiesz jak za pana
Avatar
Pio / 15 listopada 2019 o 18:10
+2
To nikt nie może mu wp......lić? To by się uspokoił
Avatar
Wigo / 15 listopada 2019 o 17:57
0
Przecież to świr ze "schizą" z wyglądu i zachowania.Dziwne, że skończył jakąś szkołę podstawową , kto go przyjął na studia ??? jakim cudem zdał egzamin maturalny? to jakieś cuda!! ! Cuda- sprawdził to ktoś np. z policji ,prokuratury itd ?
Avatar
iks / 15 listopada 2019 o 16:27
+6
Niby przysłowie brzmi inaczej, ale cisną się na usta słowa: jaka matka, taki syn...Poza tym dziwi trochę, że po tym jak komisja dyscyplinarna stwierdziła że jego zachowanie ma znamiona stalkingu, nikt nie zgłosił tego odpowiednim słuzbom. Wydalili go z Uczelni i zadowoleni. Ciekawe czy gdyby stwierdzili, że np. jego zachowanie miało znamiona dokonania gwałtu, to czy też by go tylko wydalili z uczelni...
Avatar
Jola / 15 listopada 2019 o 14:54
+4
A kiedy TVN zrobi program z "mamą mobbing " ?
Avatar
Teter / 15 listopada 2019 o 12:29
-6
Bo to pedalskue dziennikarstwo, gdyby trafiło na chłopaków z politechniki to *** już by została zakatowana na śmierć. CHWDP szacunek ludzi ulicy.
Avatar
jOOj / 15 listopada 2019 o 11:33
+15
Dokłądnie, kiedyś by się szubko sprawę "wyjaśniło"... ale teraz to strach głupka ruszyć... takie prawo które chroni chwasta... 
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 11:24
+23
A kolegów te dziewczyny nie maja co by w jeden wieczór pojaśnili debilowi?? Byłoby po problemie.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość jak z bajki. Rynek Wielki już oświetlony na święta [zdjęcia]
galeria

Zamość jak z bajki. Rynek Wielki już oświetlony na święta [zdjęcia] 1 6

Rynek Wielki w Zamościu już jest świątecznie oświetlony. 6 grudnia o godz. 18 mieszkańcy i turyści zostali zaproszeni na oficjalny pokaz kolorowych świecidełek

Chłopiec nie miał szans w starciu z matką, która postanowiła go zabić. "Czemu to dziecko było winne?"
Magazyn
galeria
film

Chłopiec nie miał szans w starciu z matką, która postanowiła go zabić. "Czemu to dziecko było winne?" 33 10

Jak można mordować własne dziecko? Czemu to dziecko było winne? - zastanawiają się mieszkańcy rodzinnej miejscowości 10-letniego Filipa. Zwłoki chłopca odnaleziono w lubelskim hostelu. Do zabójstwa przyznała się matka.

"Boże Narodzenie w baroku". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
7 grudnia 2019, 18:00

"Boże Narodzenie w baroku". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 0 0

7 grudnia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zostanie zorganizowany koncert "Boże Narodzenie w baroku".

To budynek znany lubelskim studentom. Tak się może zmienić, kiedy powstanie tu nowe muzeum
galeria

To budynek znany lubelskim studentom. Tak się może zmienić, kiedy powstanie tu nowe muzeum 7 4

Cztery prace wpłynęły w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Autorzy zwycięskiej zostaną zaproszeni do negocjacji i będą mieli szansę zaprojektować siedzibę powstającej w Lublinie instytucji.

Hit w hali Globus. MKS Start zagra z Anwilem Włocławek

Hit w hali Globus. MKS Start zagra z Anwilem Włocławek 0 2

W sobotę o godz. 17.30 Start Lublin podejmie w hali Globus Anwil Włocławek. Po 10 kolejkach niespodziewanie to gospodarze są wyżej w tabeli

Ukrainiec zapłacił 26 500 zł grzywny i wyszedł na wolność

Ukrainiec zapłacił 26 500 zł grzywny i wyszedł na wolność 8 4

Był poszukiwany, więc zmienił paszport, żeby uniknąć odpowiedzialności. Ale to nie nie zwiodło funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pracujących w Dorohusku.

"Nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu Piotra Kowalczyka". Komentarze polityków

"Nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu Piotra Kowalczyka". Komentarze polityków 11 86

W piątek zamojski sąd aresztował na trzy miesiące Piotra Kowalczyka. Wraz z nim do aresztu trafili także jego trzej współpracownicy: Mariusz P., Adam M. oraz Maciej S. To przedsiębiorcy z Lublina, działający na rynku nieruchomości. Prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie całej czwórki. Dziś sąd przychylił się do argumentów śledczych.

13. Kazimierski Jarmark Świąteczny
7 grudnia 2019, 10:00

13. Kazimierski Jarmark Świąteczny 0 0

W tym roku wyjątkowy kazimierski jarmark zorganizowany zostanie w dniach 7-8 grudnia na Rynku i tradycyjnie będzie połączony z Kiermaszem Smaków Regionalnych "Zasmakuj w Kazimierzu". Organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Wystawa "Tu Obywatele" na Placu Wolności
7 grudnia 2019, 13:30

Wystawa "Tu Obywatele" na Placu Wolności 0 1

Kontrmiesięcznice obywatelskie doczekają się artystycznego podsumowania. Dwa lata wytrwałego protestu zostały udokumentowane w formie wyjątkowego albumu, na który złożyło się ponad 260 zdjęć. Promocja wydawnictwa połączona z wernisażem wystawy fotografii odbędzie się 7 grudnia o godz. 13.30 na Placu Wolności w Lublinie.

Rywal z górnej półki. LUK Politechnika zmierzy się z Lechią Tomaszów Mazowiecki

Rywal z górnej półki. LUK Politechnika zmierzy się z Lechią Tomaszów Mazowiecki 0 0

Początek sobotniego spotkania w hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich o godzinie 20

Podwyżki za żłobek w Świdniku. Za leżakowanie i zupę

Podwyżki za żłobek w Świdniku. Za leżakowanie i zupę 0 4

Wzrośnie stawka z wyżywienie dziecka w miejskich żłobkach w Świdniku. Od nowego roku wyższa będzie też opłata za pobyt dziecka w takiej placówce. Jednak w przypadku nieobecności malucha są przewidziane zniżki. Urząd Miasta przygotowuje się też do wprowadzenia udogodnień dla rodziców.

"Paka dla bezdomniaka". Koncert charytatywny na rzecz psów ze schorniska w Krzesimowie
7 grudnia 2019, 17:00

"Paka dla bezdomniaka". Koncert charytatywny na rzecz psów ze schorniska w Krzesimowie 0 0

Były już parada "adopciaków" ulicami miasta, akcja pod hasłem "Nie kupuj, adoptuj", połączoną z meczem piłkarskim i kolejne edycje "Paki dla bezdomniaka". Spółdzielczy Dom Kultury w Świdniku kolejny raz chce pomóc Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krzesimowie i w sobotę organizuje koncert charytatywny.

S17. Wkrótce otworzą kolejne odcinki trasy Lublin-Warszawa. Zmiany w Kołbieli
galeria
film

S17. Wkrótce otworzą kolejne odcinki trasy Lublin-Warszawa. Zmiany w Kołbieli 57 18

Dobra wiadomość dla kierowców. Niedługo dostępne mają być kolejne fragmenty budowanej trasy S17 między Lublinem a Warszawą

Foto Notatki. Wernisaż wystawy Maksa Skrzeczkowskiego w Kazimierzu Dolnym
7 grudnia 2019, 13:00

Foto Notatki. Wernisaż wystawy Maksa Skrzeczkowskiego w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Foto Notatki" to tytuł wystawy fotografii Maksa Skrzeczkowskiego, która będzie prezentowana na Dziedzińcu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym. Otwarcie ekspozycji nastąpi 7 grudnia o godz. 13.

W Świdniku przybyło świątecznych dekoracji

W Świdniku przybyło świątecznych dekoracji 3 3

W Świdniku zamontowane zostały już dekoracje świąteczne. Niektóre zdobiące miasto elementy Ratusz kupił w tym roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!